نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: جزرومد سرخ چیست؟

 1. #1

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۱ دی ۹۵ [ ۱۹:۴۶]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۰۶
  نوشته ها
  182
  امتیاز
  10,819
  سطح
  1
  Points: 10,819, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  4,478
  سپاس شده 1,488 در 181 پست

  پیش فرض جزرومد سرخ چیست؟

  شکوفه های سمی و مضر جلبکی یا hab در امتداد سواحل جهان از جمله سواحل شمال و جنوب ایران به وجود می آیند. اغلب این شکوفه ها آب را به رنگ قرمز سیر درمی آورند.

  شکوفه های مضر جلبکی موقعی رخ می دهند که توده های جلبک -به طور ساده گیاهانی که در دریا زندگی می کنند- به نحوی خارج از کنترل رشد می کنند و شکوفه های مضر تولید می کنند. شکوفه های مضر جلبکی تأثیرات مضری بر انسان ها، ماهی ها، پستانداران دریایی، پرندگان و صدف ها به جا می گذارند. این جلبک ها باعث بروز بیماری در انسان ها هم می شوند که گرچه نادر است ولی می تواند ناتوانایی هایی به وجود آورد و یا حتی کشنده باشد.

  جزر و مد سرخ هرازگاهی در امتداد خطوط ساحلي ایجاد می شود و هزاران ماهي مرده را به سواحل می اندازد. به این ترتیب که گروه بزرگی از ماهی ها در جزرومد سرخ گرفتار می شوند و به خاطر باد شدید به ساحل رانده می شوند. جزر و مد سرخ علاوه براین که می تواند حیات دریایی را بكشد، باعث ايجاد سرفه، عطسه و ريزش آب چشم در انسان ها هم می شود.

  بسیاری این شکوفه ها را جزر و مد قرمز یا در ایران کشند سرخ می نامند. در برخی سواحل جهان از جمله فلوریدا هرسال جزرومد سرخ رخ می دهد. جزومد سرخ این منطقه هم به وسیله جلبک های میکروسکوپی ایجاد می شوند که جانداران دریایی را می کشند. این سموم هوا را هم دربرمی گیرند و تنفس را مشکل می کنند. در این منطقه هم شکوفه های جلبکی مضر رنگ آب را قرمز می کنند.

  البته همه شکوفه های جلبکی مضر نیستند. در حقیقت بیشتر شکوفه ها مفیدند چراکه گیاهان ریزی هستند که غذای جانداران اقیانوسی به شمار می روند. به عبارتی آنها منبع اصلی انرژی هستند که سوخت زنجیره غذایی اقیانوسی به شمار می روند.

  به این ترتیب درصد ناچیزی از جلبک ها سمومی قوی تولید می کنند که می توانند جانوران را بکشند.

  Hab ها شامل شکوفه هایی سمی هستند که اثرات مضری روی اکوسیستم های دریایی دارند. وقتی توده ای از جلبک ها می میرند و تجریه می شوند، این فرایند پوسیدگی می تواند آب را از اکسیژن تهی کند و باعث شود اکسیژن آب به قدری کم شود که جانوران یا منطقه را ترک کنند یا بمیرند.  نمونه ای از کشند سرخ در خلیج مکزیک  يك تحقيق نشان مي دهد هنگامی که جلبك هاي خلیج مکزیک مواد مغذی کافی به دست نمي آورند، بر انرژي باقي مانده خود تمركز مي كنند تا سمي تر شوند و از بقايشان اطمينان پيدا كنند. این مطالعه نشان می دهد که جلبك كارنيا برويس باعث ايجاد شکوفه هاي كشند سرخ در سراسر خلیج مکزیک مي شود. تولید سلول های بسیار سمی به جلبك ها اجازه می دهد تا در مقابل موجودات ريز شناور در سطح دريا از خود دفاع كنند. شكوفه هاي كشند سرخ به كشتار ماهي ها و ساير آسيب هاي محيطي و اقتصادي در منطقه مي انجامد درحالي كه پيش بيني آنها هم سخت است. جلبک ها وقتی از خود دفاع می كنند بسیار سمی می شوند.
  منبع:020

 2. 11 کاربر از پست مفید shabnam سپاس کرده اند .

  berkeh (جمعه ۱۴ شهریور ۹۳),best (چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۳),fisher (شنبه ۲۲ شهریور ۹۳),ghost (چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۳),Gold Fish (دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۳),guppy (یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۳),Melix (چهارشنبه ۱۲ شهریور ۹۳),سیلوردالر (پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۳),عباس ترابیان (سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۳),ماهیدوست (شنبه ۲۹ شهریور ۹۳),کتابگرد (یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۳)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •