نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دستشويي بين‌راهي عامل عفونت تناسلي است؟

 1. #1

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۱ دی ۹۵ [ ۲۰:۴۶]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۰۶
  نوشته ها
  181
  امتیاز
  10,819
  سطح
  1
  Points: 10,819, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  4,478
  سپاس شده 1,482 در 180 پست

  پیش فرض دستشويي بين‌راهي عامل عفونت تناسلي است؟
  سلامت نیوز: يکي از دغدغه‌هايي که براي برخي خانم‌ها در طول سفرهاي نوروزي ايجاد مي‌شود، اجبار به استفاده از دستشويي‌هاي بين‌راهي است که برخي از آنها بهداشت مناسبي ندارند...

  گروهي از افراد معتقدند رفتن به دستشويي‌هاي بين‌راهي، شانس ابتلا به عفونت‌هاي واژن را افزايش مي‌دهد و گروه ديگري هم مي‌گويند با رفتن به اين دستشويي‌ها، دچار مشکلاتي مانند سوزش ادرار يا عفونت‌هاي قارچي شده‌اند. به‌همين بهانه سراغ دکتر طاهره افتخار، متخصص زنان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران رفتيم تا با درست و غلط اين باورهاي رايج درباره دستشويي‌هاي بين‌راهي بيشتر آشنا شويم.

  چرا احتمال ابتلا به عفونت‌هاي دستگاه تناسلي در طول سفر بيشتر مي‌شود؟

  برخلاف باور بيشتر مردم، استفاده از دستشويي‌هاي بين‌راهي، بزرگ‌ترين و مهم‌ترين عامل افزايش ابتلا به عفونت‌هاي دستگاه تناسلي در خانم‌ها نيست و خود خانم‌ها ناخواسته در طول سفر شرايط ابتلا به اين عفونت‌ها را فراهم مي‌کنند.

  چطور؟

  از آنجا که در طول سفر، مدت زمان زيادي را در اتومبيل مي‌نشينيم، امکان عرق کردن و ايجاد رطوبت و گرما در ناحيه تناسلي به وجود مي‌‌آيد. از سوي ديگر، برخي خانم‌ها هم عادت به پوشيدن شلوارهاي تنگ و چسبان دارند. اين دو عامل مي‌توانند فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌هاي واژن يا عفونت‌هاي قارچي کنند.

  چاره رهايي از شر اين عفونت‌ها در سفر چيست؟

  اينکه اولين عامل زمينه‌اي ايجاد آن را حذف کنيد. مثلا به‌جاي شلوارهاي تنگ و چسبان، شلوارهاي نخي و آزاد بپوشيد. لباس‌ زيرتان هم حتما نخي باشد. در صورت امکان،‌ هر يکي دو ساعت يکبار هم توقفي داشته باشيد و از ماشين پياده شويد تا امکان ايجاد تعريق، رطوبت و گرما (که جزو عوامل ابتلا به عفونت‌هاي قارچي محسوب مي‌شوند) در ناحيه تناسلي کم شود.

  خيلي از افراد در طول سفر، دچار سوزش ادرار هم مي‌شوند. آيا مي‌توان اين مشکل را به استفاده از دستشويي‌هاي بين‌راهي نسبت داد يا دليل ديگري براي ابتلا به آن مطرح است؟

  علت بروز سوزش ادرار هم مانند عفونت‌هاي تناسلي، خود فرد است تا استفاده از دستشويي‌هاي بين‌راهي. مثلا برخي افراد، در طول سفر آب و مايعات کافي نمي‌نوشند و همين مساله مي‌تواند باعث غليظ شدن ادرار آنها و در مواردي هم احساس سوزش ادرار شود بنابراين خانم‌ها حتما در طول سفر هم مانند روزهاي عادي سال، بايد به‌اندازه کافي و حدود 6 تا 8 ليوان آب و مايعات بنوشند تا مشکلي از اين نظر برايشان ايجاد نشود. ضمن اينکه نبايد به‌هيچ‌وجه در طول سفر، ادرار خود را نگه دارند و با اين کار، باعث تشديد سوزش ادرار شوند.

  پس به‌نظر شما، دستشويي‌هاي بين‌راهي، حتي اگر بهداشت مناسبي هم نداشته باشند، نمي‌توانند باعث ابتلا به بيماري در ناحيه تناسلي شوند؟

  معمولا اين اتفاق نمي‌افتد؛ مگر اينکه آن دستشويي به اندازه غيرقابل تحملي آلوده باشد. اگر هم مي‌خواهيد از بيمار نشدن خود در صورت استفاده از دستشويي‌هاي بين‌راهي مطمئن شويد، از شلنگ‌هاي دستشويي که روي زمين افتاده‌اند يا حتي آويزان هستند، استفاده نکنيد. با استفاده‌نكردن از اين شلنگ‌ها، ديگر نيازي به دست زدن به شيرهاي احتمالا آلوده آب هم نيست. به جاي استفاده از اين شلنگ‌ها، مي‌توانيد يک بطري کوچک آب تميز با خودتان ببريد و براي شستشو از آن استفاده کنيد.

  آلوده بودن دست‌هاي خودمان هم مي‌تواند عاملي براي ابتلا به مشکلات تناسلي در طول سفر باشد؟

  بله، بنابراين پيش از رفتن به دستشويي بين‌راهي يا در مواردي که ساعت‌هايي بيرون از منزل بوده‌ايد و دستتان آلوده است، ابتدا دست‌هاي خود را با آب و مواد شوينده مناسبي بشوييد. با اين کار، در صورت تماس دستتان با پوست ناحيه تناسلي يا با دستمالي که قرار است خودتان را با آن خشک کنيد، ديگر امکان ايجاد بيماري‌هاي عفوني در ناحيه تناسلي ‌وجود نخواهد داشت. به‌طورکلي، اگر خودتان در طول سفر نظافت و بهداشت فردي را رعايت کنيد، شانس ابتلا به عفونت‌هاي ادراري، عفونت‌هاي قارچي يا سوزش ادرار تاحد مطلوبي کاهش مي‌‌يابد. نکته ديگر هم اين است که اگر در بين‌راه، امکان شستن دست‌ها وجود نداشت، قبل از رفتن به دستشويي مي‌توانيد يک دستکش يکبار مصرف، دستتان کنيد تا هم از تماس با آلودگي‌هاي دستشويي درامان بمانيد و هم مشکلي از نظر شستشو برايتان پيش نيايد.

  آيا استفاده از دستمال‌هاي مرطوب به‌جاي شستن ناحيه تناسلي با شلنگ‌هاي آلوده دستشويي‌هاي بين‌راهي كار درستي است؟

  از آنجا که رطوبت، تاريکي و گرما مي‌توانند شانس ابتلا به عفونت‌هاي قارچي را بالا ببرند، استفاده از دستمال‌هاي مرطوب و مخصوص پاک کردن ناحيه تناسلي در صورتي توصيه مي‌شود که بعد از پاک کردن بدن، با يک دستمال کاغذي معمولي هم اين ناحيه خشک شود تا شرايط ابتلا به عفونت‌ها به‌وجود نيايد.

  پس خشک کردن ناحيه تناسلي بعد از شستن آن در طول سفر هم ضروري است؟

  بله، با اين کار احتمال ايجاد شرايط مناسب براي رشد قارچ‌ها در ناحيه تناسلي کم مي‌‌شود. به‌همين دليل بهتر است ناحيه تناسلي بچه‌ها (به‌خصوص دختربچه‌ها) را هم بعد از رفتن به دستشويي با دستمال خشک و کاملا تميز و البته دست‌هايي پاکيزه، کاملا خشک کرد. بهتر است براي پيشگيري از ايجاد تحريک‌هاي پوستي، از کشيدن دستمال روي ناحيه خودداري کنيد و فقط آن را براي جذب آب، روي پوست بدن بگذاريد و برداريد.

  برخي افراد مجبور به استفاده از آب‌هاي روان براي شستن ناحيه تناسلي در طول سفر مي‌شوند. آيا اين کار مشکلي براي آنها ايجاد نخواهدکرد؟

  معمولا آب‌هاي روان و شفاف که گل‌آلود نيستند، مشکل چنداني ندارند و مي‌توان براي شستن ناحيه تناسلي در موارد اضطراري از آنها استفاده کرد اما آب‌هاي راکد، آب‌هاي گل‌آلود و حتي برخي آب‌هاي روان هم مي‌توانند در مواردي باعث ايجاد حساسيت‌هاي پوستي يا ابتلا به کهير در ناحيه تناسلي شوند. به‌همين دليل استفاده از آنها با اما و اگرهاي زيادي همراه خواهد بود و نمي‌توان اطمينان کاملي به اين آب‌ها داشت.

  حرف آخر؟

  حتما براي سفر، چند دست لباس زير نخي با خودتان ببريد تا در صورت تعريق ناحيه تناسلي يا آلوده شدن لباس زيرتان، امکان عوض کردن سريع و مداوم آن و پيشگيري از ابتلا به مشکلات مربوط به ناحيه تناسلي وجود داشته باشد.

  خلاصه اينکه...

  • ابتدا دست‌هاي خود را با آب و مواد شوينده مناسبي بشوييد و سپس به دستشويي بين راهي برويد و اگر در بين‌راه هم امکان شستن دست‌ها وجود نداشت، قبل از رفتن به دستشويي مي‌توانيد يک دستکش يکبار مصرف، دستتان کنيد تا هم از تماس با آلودگي‌هاي دستشويي درامان بمانيد، هم مشکلي از نظر شستشو برايتان پيش نيايد.

  • بهتر است ناحيه تناسلي بچه‌ها (به‌خصوص دختربچه‌ها) را بعد از رفتن به دستشويي با دستمال خشک و کاملا تميز و البته با دست‌هايي کاملا پاکيزه، کاملا خشک کرد. 2. 6 کاربر از پست مفید shabnam سپاس کرده اند .

  Fereydoon (چهارشنبه ۰۶ فروردین ۹۳),ghost (چهارشنبه ۰۶ فروردین ۹۳),Melix (چهارشنبه ۰۶ فروردین ۹۳),سیلوردالر (چهارشنبه ۰۴ فروردین ۹۵),عباس ترابیان (سه شنبه ۰۵ فروردین ۹۳),shark (پنجشنبه ۰۷ فروردین ۹۳)

 3. #2

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۱ فروردین ۹۵ [ ۱۶:۵۷]
  تاریخ عضویت
  ۹۴-۱۱-۲۶
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  41
  سطح
  1
  Points: 41, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  پیش فرض پاسخ : دستشويي بين‌راهي عامل عفونت تناسلي است؟

  نگه داشتن ادرار در مثانه چه عوارضی دارد؟
  نگه داشتن ادرار در مثانه همراه با عوارض جبران ناپذیری است. آیا با آن ها آشنا هستید؟
  عوارض نگهداری ادرار در مثانه

  هنگامی که مسواک می زنید و به تخت خواب می روید تا استراحت کنید حس ادرار دارید اما نسبت به این موضوع بی تفاوت هستید و به نگه داشتن ادرار اقدام می کنید؟ آیا با عوارض نگه داشتن ادرار در مثانه آشنا هستید؟ می دانید چه ضررهایی را به بدن خود وارد می کنید و در آینده باید منتظر چه بیماری هایی باشید؟بسیاری از افراد به دلایل مختلف، اقدام به نگه داشتن ادرار در مثانه می کنند. بدون اینکه با عوارض نگه داشتن ادرار آشنا شوند.نگه داشتن ادرار در مثانه ممکن است به دلیل تنبلی شما باشد و گاهی هم ممکن است وسواسیت افراد نسبت به توالت های عمومی باشد. برخی افراد تحت هیچ شرایطی راضی به استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی نمی شوند. کسانی که به مسافرت های متعدد می روند و از این بابت رنج می کشند در آینده ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوند.نگه داشتن ادرار و ایجاد عفونت ادراریظرفیت مثانه نهایت یک و نیم لیوان است و بیشتر از این مقدار گنجایش ندارد. نگه داشتن ادرار باعث می شود به مرور زمان به میزان ادرار در مثانه اضافه شود و در نهایت بعد از پر شدن مثانه ادرار از طریق لوله ی متصل شده به مثانه، به کلیه ها پس زده شود. ادرار ماده ای سمی است و اگر این مراحل چندین بار تکرار شود، عفونت ادراری در ناحیه کلیه ایجاد می شود.

  نگه داشتن ادرار در طولانی مدت باعث بی اختیاری ادرار می شود.


  نگه داشتن ادرار به مدت زیاد، بعد از مدتی باعث از بین رفتن کنترل ادرار می شود. ادرار در مثانه نگه داشته می شود و هنگامی که مثانه پر می شود دریچه ی انتهایی مثانه که همیشه بسته است و فقط موقع ادرار باز می شود، پیام هایی را به مغز ارسال می کند و خبر پر شدن مثانه را می دهد. این پیام ها حس ادرار را در فرد به وجود می آورد. زمانی که این پیام نادیده گرفته شود بعد از مدتی عملکرد اسفنگتر (دریچه) دچار اختلال می شود و زمان هایی که نباید باز شود، باز می شود. تخلیه ادرار از مثانه را در تصویر زیر می بینید.
  نگه داشتن ادرار در کودکان

  نگه داشتن ادرار در کودکان خطر بیشتری نسبت به بالغین دارد و در صورت دفع نکردن این ماده سمی در دراز مدت، نارسایی مزمن کلیه ایجاد خواهد شد.نگه داشتن ادرار و پریشانی ذهن

  نگه داشتن ادرار در پریشانی ذهن موثر است. در گزارشی درباره ی مثانه پر نوشته شده بود، نگه داشتن ادرار به اندازه مصرف الکل یا بی خوابی شدید، ذهن را آشفته می کند و قدرت تمرکز را مختل می کند. توان ذهنیانسان تا جایی که مثانه پر نشود در حالت عادی و طبیعی است اما اگر اقدام به نگه داشتن ادرار کند، ذهن به اندازه ی فرد الکلی یا فردی که یک شبانه روز نخوابیده است آشفته و پریشان است. نگه داشتن ادرار حین رانندگی خطر تصادفات را افزایش می دهد.
  آیا با کوچکترین حس ادرار، باید به خارج کردن ادرار اقدام کنیم؟


  نگه داشتن ادرار باعث غلیظ شدن آن می شود و این ماده سمی هر چه زودتر از بدن خارج شود بهتر است. خارج کردن ادرار در هر شخص بستگی به مزاج او دارد.
  برخی از افراد وسواس فکری ادرار می گیرند. یعنی با کوچکترین حسی، برای جلوگیری از عوارض آن اقدام به تخلیه ادرار می کنند. احساس ادرار از یک حس کم تا یک حس آزاردهنده متغیر است.
  دکتر بنجامین بروکر می گوید: شما دوست ندارید تسلیم هر احساس جزئی ادرار کردن شوید از طرفی هم نمی خواهید ادرارتان را تا اندازه ای نگه دارید. در این صورت بهتر است یک حد وسط انتخاب کنید تا مجبور نباشید با خوردن یک جرعه آب به دستشویی بروید یا آن که انقدر ادرارتان را نگه دارید که احساسی شبیه گرفتگی عضلات پیدا کنید.

  خواندن نماز با مثانه پر، نماز را باطل می کند؟


  نگه داشتن ادرار هنگام نماز خواندن، نماز را باطل نمی کند اما از مکروهات است. یعنی انجام ندادنش بهتر از انجام دادنش است. همان طور که گفته شد ذهن فردی که مثانه اش پر است پریشان است. برای همین به خالی کردن مثانه قبل از اقامه نماز تاکید شده است. در این صورت فرد با آرامش و خضوع به نماز می پردازد. علاوه بر این، در طول روز سه بار به خالی کردن مثانه می پردازد که این اقدام، به سلامتی فرد کمک می کند.
  با توضیحات داده شده باید بدانید که نگه داشتن ادرار به هر دلیلی موجب ضرر رساندن به بدن است. اگر به سلامت خود احترام قائلید از نگه داشتن ادرار به مدت طولانی خود داری کنید. در طول روز 6 تا 8 بار خالی کردن مثانه از ادرار طبیعی است.


  منبع : اختصاصی وبگردی

  ویرایش توسط عباس ترابیان : سه شنبه ۱۸ اسفند ۹۴ در ساعت ۱۸:۲۶

 4. کاربر روبرو از پست مفید ghazalsadeghi سپاس کرده است .

  سیلوردالر (چهارشنبه ۰۴ فروردین ۹۵)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۲, ۲۱:۰۳
 2. شناسايي سيكليدها بر اساس خلق و خو ، ناحيه جغرافيايي و تصوير
  توسط عباس ترابیان در انجمن سيكليدها Cichlids
  پاسخ ها: 17
  آخرين نوشته: شنبه ۲۸ مرداد ۹۱, ۱۵:۰۱
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۴ آذر ۹۰, ۰۸:۱۲
 4. معرفي و شناسايي محصولات دارويي و بهبود دهنده كيفيت آب تترا
  توسط سیلوردالر در انجمن شناسايي محصولات دارويي و بهبود دهنده كيفيت آب تترا
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۱ مهر ۹۰, ۲۰:۲۱
 5. سهره اروپايي آسيايي ، سهره سرخ قبا / Eurasian Bullfinch / Pyrrhula pyrrhula
  توسط Neda Ariania در انجمن بانتینگ ها ، سهره ها، مرغان بافنده و چرب منقاران
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۸۸, ۲۳:۴۰

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •