صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: آموزش عکاسی

 1. #1
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض آموزش عکاسی

  سلام
  در مورد عکاسی و عکس گرفتن سعی می کنم چیزهایی که تا حالا یاد گرفتم اینجا بذارم . شما هم که همفکری یادتون نمیره .
  اول اینکه دوربین عکاسی چه اجزایی داره .


  1. لنز ( LENS )
  این لوله استوانه ای شکل که در جلوی دوربین عکاسی نصب شده یا می شود ( لنزهای ثابت و لنزهای قابل تعویض ) از تعدادی عدسیهای مختلف که بر هم منطبق شده است تشکیل شده و وظیفه آن عبور دادن نور و تشکیل تصویر بر روی ضبط کننده داخلی دوربین عکاسی می باشد. در ساختمان لنزها مجموعه عدسیهای مختلفی بکار گرفته می شود تا تصویر واضحی از سوژه را در فاصله ثابت تشکیل دهد که آنرا فاصله کانونی لنز و سطحی که تصویر روی آن شکل می گیرد سطح کانونی عدسی می نامند. لنزها قادر هستند به دو حالت دستی و اتوماتیک هم فاصله کانونی خود را تغییر دهند و هم عمل فوکوس کردن ( تنظیم فاصله بین دوربین عکاسی و سوژه ) را انجام دهند.

  2. دیافراگم ( IRIS ) یا ( APERTURE )
  روزنه ای در دوربین عکاسی است که با بزرگ و کوچک کردن آن می توان شدت رسیدن نور به نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای CCD و CMOS ( در سیستم دیجیتال ) را کنترل نمود ، در دوربینهای عكاسی ساده و ارزان قیمت مقدار دیافراگم ثابت است ولی در اکثر دوربینهای عکاسی حلقه هایی بر روی بدنه لنز وجود دارد که می توان با کمک آن مقدار دیافرگم را کم و زیاد نمود ، در دوربینهای عکاسی پیشرفته با اجرای برنامه عکاسی اتوماتیک یا در روش اولویت با سرعت عکس گرفتن ، مقدار دیافراگم بصورت اتوماتیک و با توجه به شدت نور توسط دوربین انتخاب می شود.
  کارکرد دیافراگم در دوربینهای عکاسی همانند چشم انسان است که با توجه به شدت نور بسته تر یا بازتر می شود که در چشم انسان این عمل بطور اتوماتیک و سریع انجام می شود ولی در دوربینهای عکاسی اگر نخواهیم از روش اتوماتیک یا اولویت سرعت عکس گرفتن استفاده کنیم به کمک حلقه های نصب شده در روی لنز باید مقدار دیافراگم مناسب را انتخاب نمود.

  3. شاتر ( SHUTTER )
  تیغه ای فلزی یا تیغه ای پرده ای است که معمولا در جلوی نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای دیجیتالی قرار دارد تا نور محیط و سوژه به آنان نرسد و فقط زمانیکه که عکس گرفته می شود با سرعتی که توسط عکاس یا دوربین عکاسی انتخاب می شود باز و بسته خواهند شد ، مدت زمان لازم نور دیدن ( که معمولا کسری از ثانیه است ) برای ضبط تصویر بر روی نگاتیو و یا حسگر توسط این تیغه انجام می شود ، می توان گفت بطور کلی وظیفه شاتر کنترل مدت زمان نور دیدن نگاتیو یا حسگر می باشد. در بعضی از دوربینهای عکاسی این تیغه در بین یا پشت اجزای تشکیل دهنده لنز تعبیه شده است که به شاتر پره ای معروف هستند ولی در اغلب دوربینهای عکاسی در مقابل نگاتیو یا حسگر کار گذاشته شده اند و ملقب به شاتر سطح کانونی می باشند.

  4. ثبت کنندگان تصویر
  همانطور که مختصرا در قسمتهای بالایی گفته شد وظیفه دوربینهای عکاسی ثبت سوژه های مقابل دوربین است که توسط عکاس به دوربین دیکته می شود ، ثبت تصویر بر روی چه چیزی ؟
  الف:در سیستم آنالوگ
  در این سیستم و در قسمت انتهایی دوربین عکاسی درب کوچکی وجود دارد که باز شده و درآن فیلم نگاتیو یا پزیتیو ( اسلاید ) قرار می گیرد که این قسمت به بک ( BACK ) یا پشتی دوربین معروف است و بعد از کار گذاردن فیلم بسته می شود و تا انتهای عکاسی این درب باز نمی شود تا فیلم نور نا خواسته نبیند و اصطلاحا نسوزد.
  ب:در سیستم دیجیتال
  در این سیستم دوربین عكاسی فاقد درب پشت می باشد و وظیفه ضبط تصاویر به عهده حسگرهایی مانند CCD یا CMOS می باشد .
  وظیفه این حسگرها ثبت تاریكی و روشنایی تصاویر میباشد كه بعد از پردازش به صورت تصاویر روی كارت حافظه دوربین آنهار را ذخیره مینمایند ، این حسگرها رنگها را تشخیص نمیدهند و فقط روشنایی و تاریكی تصاویر را ثبت میكنند و به همین علت است برای تعیین رنگ هر نقطه (‌PIXEL ) از سه لایه حسگر به رنگهای قرمز ،‌آبی و سبز استفاده میشود ، در كنار این حسگرها تراشه هایی بكار گرفته میشود كه وظیفه آن پردازش و تركیب این سه رنگ میباشد و رنگ اصلی را بدست میدهد.


  انواع دوربینهای عکاسی
  دوربینهای عکاسی آنالوگ
  در این سیستم دوربینهای عکاسی بر اساس قطع فیلمهایی که در داخل دوربین قرار می گیرند دسته بندی می شوند مانند: دوربینهای 110
  این دوربینهای عكاسی از فیلمهای کارتریج با قطع 11در 17میلیمتر استفاده می کنند ، لنز این دوربینهای عكاسی عمدتا ثابت و تعیین مقدار دیافرگم یا تعیین سرعت شاتر بسیار محدود می باشد ولی عکاسی با آن ساده و عامه پسند است و کیفیت عکسهای گرفته شده مطلوب نیست و فقط در شرایط نوری خوب قادر به ارائه عکس مطلوبتری می باشد و در حال حاضر و با توجه به سیستمهای جدید چند سالی است که تولید این دوربیهای عکاسی متوقف شده است.


  دوربینهای عکاسی دیجیتال ( COMPACT یا ببین و بگیر)

  در سیستم دیجیتال دیگر عکاس احتیاج به خرید فیلم و مراحل ظهور و چاپ عکس ندارد و این وظیفه به عهده حسگرهای CCD یا CMOS تعبیه شده در دوربین عكاسی می باشد که تصاویر را ثبت و ضبط نمایند و بعد از پردازش آنرا به حافظه دوربین برای کارهای آتی بسپارد ، دیگر وسیله ای که در دوربین عکاسی بکار گرفته شده استفاده از صفحه نمایش عکس برای دیدن سوژه و محیط عکاسی و سپس دیدن عکس گرفته شده می باشد که ضرورت دیدن از ویزور دوربین را منتفی می سازد ولی همانند دوربینهای آنالوگ انعکاسی تصویر مقابل دوربین را کامل عرضه می نماید.  دوربینهای عكاسی آماتوری
  در این نوع دوربینها دارای لنز ثابت بوده و لنز فقط خاصیت زوم کردن ( عقب و جلو بردن سوژه ) را دارند ، قطع حسگر ثبت کننده تصویر کوچک می باشد و عدسیهای بکار رفته در ساختمان لنز این دوربین عکاسی از مواد ارزان قیمت تهیه می شود ، وزن این دوربینها بسیار سبک بوده و براحتی در جیب جای می گیرند و کار کردن با آن بسیار ساده است کافی است دوربین را جلوی سوژه قرار داده و دگمه عکاسی را فشار داد ، قیمت این دوربینها ارزان بوده و برای کسانی که مایل هستند فقط عکاسی نمایند و علاقه کار حرفه ای را ندارند مناسب است


  دوربینهای عكاسی نیمه حرفه ای
  این دوربینها بر خلاف دوربینهای عكاسی فوق قابلیت تعویض لنز را دارا می باشند و از حسگرهایی با کیفیت بهتر و قطع بزرگتر ساخته شده اند که این حسگرها می توانند با جذب نور مناسب و پردازش آن عکسهایی با کیفیت مطلوب تهیه نمایند ، اندازه دوربینها بزرگتر و تجهیزات بیشتری برای آنها منظور شده است و به همین خاطر قیمت این دوربینها تا چندین برابر قیمت دوربینهای آماتوری می باشد و کار کردن با آنها مستلزم یادگیری از طریق افراد مطلع یا خواندن دستورالعملهای خود دوربین می باشد و باید به دفعات مختلف عکس گرفت تا معایب کار تصحیح شود و نتیجه مطلوب از عکاسی گرفته شود.


  دوربینهای عكاسی حرفه ای
  اندازه قطع حسگرهای این نوع دوربینهاعكاسی بزرگتر شده و به دوربینهای FULL FRAME یا دوربینهایی با کادر کامل نامیده می شوند که معمولا قطع حسگر آنها 36 x 24 میلیمتری یا همان اندازه نگاتیوهای دوربینهای آنالوگ 35 میلیمتری می باشد و ساختمان ظاهری این دوربینها همانند این دوربینها بوده ، در ساخت این دوربینها از مواد با کیفیت عالی استفاده شده و قدری وزن آنها سنگینتر از دو نوع دوربین عكاسی دیگر است و دگمه ای فراوانی برای کارکردهای مختلفی روی بدنه این دوربینها نصب شده که به عکاس این امکان را می دهد تا بنحو دلخواه با دوربین کار کند.
  لنزهایی با فواصل کانونی گوناگون برای این نوع دوربینها توسط شرکتهای معروف تولید تجهیزات عکاسی ساخته شده که به عکاسن حرفه ای کمک می کند نهایت استفاده را از دوربین خود بکند ، تجهیزات دیگری مانند فلاشهای قوی ، موتورهایی که زیر دوربین بسته می شود ، کنترل از راه دور ، تجهیزات عکاسی در زیر آب و ....... کمک می کند این محصول در سرتاسر دنیا برای هر نوع عکاسی آماده باشد ، عکسهای خبری در جهان ، عکسهای هنری ، عکسهای استودیویی ، عکسهای ورزشی ، عکاسی در زیر آب عکاسی در فضا و ... حتی فیلم برداری و ساختن فیلمهای سینمایی و مستند توسط این دوربینها امروزه انجام میشود.

  منبع : PROPHOTOCOM

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 2. 13 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  aliarminy (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),best (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),ghost (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),kocheki (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),mandana (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),MIRMOHAMADI (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),new life (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),shark (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 3. #2
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض پاسخ : آموزش عکاسی

  حالا سه تا تعریف اصلی داریم :

  iso :
  میزان حساسیت ثبت کننده تصویر ( فیلم – سنسو دییتال ) نسبت به نور وارده به دوربین . که شامل این مقادیراست

  6400 – 3200 – 1600 – 800 – 400 – 200 – 100 – 50
  هرچه عدد از 50 بیشتر شود حساسیت به نور بیشتر اما کیفیت تصویر کم می شود و اصطلاحا نویز زیاد می شود .
  در نور روز اولویت با 200 – 100 – 50 است .
  چون نور روز خوب است اگر از حساسیت بالا استفاده کنیم جزئیات بیشتری را از دست می دهیم .
  در عکاسی جنگ که نمی توان از فلش استفاده کرد و در تاریکی شب که تاریکی را لازم داشته باشیم باید از سه پایه با نوردهی زیاد استفاده کنیم .
  سرعت شاتر :پرده مسدود کننده دوربین که مدت زمان نور وارده به دوربین را کنترل می کند .
  ... و 1000 – 500 – 250 – 125 – 60 – 30 – 15 – 8 – 4 – 2- 1
  و Bیا ( BULB)که نوردهی خیلی طولانی است و در نور روز نمی توان استفاده کرد . در نور شب با نورهای نقطه ای مورد استفاده قرار میگیرد .
  هرچه سرعت شاتر بالا برود نور کمتری به دوربین وارد میشود و اصطلاحا تصویر منجمد ( فریز) میشود .
  از 15 به پایین دوربین باید روی سه پایه باشد چون تصویر دچار لزرش می شود .
  در حقیقت 15 همان 15/1 ثانیه است و به همین ترتیب بقیه اعداد از 1 به قبل همان ثانیه است مثل 2و 4و ....

  دیافراگم (F)
  تیغه های فلزی دوربین که عملکردی مشابه به مردمک چشم ما دارد و میزان نور وارده به دوربین را کنترل می کند
  32 و 22 و 16 و11 و 8-6 و 4 و 2.8 و 2
  هرچه دیافراگم بسته تر باشد نور کمتر به دوربین وارد می شود و جزئیات بیشتر دیده میشود . هرچه دیافراگم بسته تر باشد عدد بزرگتر است .

  نوردهی
  محوری روی صفحه نمایش دوربین قرار دارد که با تنظیم سه مورد بالا نشانگر باید به عدد صفر برسد .
  سه حالت داریم
  نورسنجی متوسط که با توجه به کل صفحه نورسنجی می کند marrix ( average) metering . برای منظره
  با اولویت مرکز کادر center weighited metering . برای منظره و وقتی که نور قسمت خاصی مورد نظر باشد
  نورسنجی نقطه ای spot metering . وقتی شدت نور قسمت های مختلف کادر متفاوت باشد مثل وقتی که سوژه پشت به نور است مناسب است
  دوربینهای حرفه ای نوردهی جبرانی دارند
  استفاده از فلش

  فرمت های jpeg
  sنگه داشتن . مثل عکس های یادگاری و وب ، 480 در 640 پیکسب
  m1 – m2 چاپ ، 2800 در 3200 ، در قطع آ3
  l هنری ، 3260 در 4200 در قطع آ2 یا 14 مگ
  در دوربین های نیمه حرفه ای و حرفه ای :
  raw عکس های 14 یا 12 بیت که بعد از مدیریت رنگ در فتوشاپ با پسوند psd ذخیره می شود
  tiff در دوربین های سونی و فوجی
  رنگ در jpeg ، 256 پله رنگی است و در raw ، 12000 پله رنگی
  از حالت هنری که استفاده کنیم همه انرژی سنسور مورد استفاده قرار می گیرد .پس تا حد ممکن از این حالت استفاده نمی کنیم .

  تنظیم ها
  program (pتنظیم هایی مثل میزان دیافراگم و شاتر و ایزو قابل تنظیم است .
  aperture priority (av شما دیافراگم را تنظیم می کنید و دوربین بطور خودکار سرعت شاتر و ایزو را
  shutter priority TV - T شما سرعت شاتر را تنظیم می کنید و دوربین بطور خودکار دیافراگم و ایزو را
  manual یا حالت دستی که هم سرعت شاتر و هم دیافراگم را خودتان تنظیم می کنید
  bulb-Bتا زمانی که دگمه شاتر را نگه دارید شاتر باز می ماند و حسگر در معرض نور قرار می گیرد . مثلا برای عکاسی از رعد و برق ، دگمه شاتر را نگه دارید و بعد از دیدن رعد و برق دگمه را رها کنید.

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی
  ویرایش توسط ztb : جمعه ۰۱ شهریور ۹۲ در ساعت ۱۰:۱۲

 4. 13 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  aliarminy (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),best (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),ghost (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),kocheki (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),mandana (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),new life (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),shark (پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 5. #3
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض پاسخ : آموزش عکاسی

  سلام
  تنظیماتی که تا الان گفتیم رو روی چند تا مدل دوربین ببینیم

  چطوره چندتا اصطلاح دیگه رو اضافه کنیم .
  AF (AUTO FOCUS فوکوس خودکار . فوکوس یعنی تنظیم لنز برای بدست اوردن یه تصویر دقیق و بدون تاری

  WB (WHITE BALENCE یا AWB که توی قسمت SET یا همون تنظیمات قرار داره . از جمله نور آفتاب . ابر . نور لامپ فلوروسنت . لامپ تنگستن . و حالت خودکار که تنظیم درستش توی رنگ عکسی که می گیریم خیلی مهمه. اگه نمی دونستیم کدوم رو انتخاب کنیم میذاریم روی حالت خودکار

  عمق میدان که خیلی استفاده میشه و به ضریب F یا همون دیافراگم خیلی مربوطه . هرچی عدد دیافراگم کوچیکتر باشه عکس از زمینه جدا میشه و زمینه تار میشه که میگیم عمق میدان کم شده . معمولا برای پرتره استفاده میشه ولی سلیقه ایه . برعکس هرچی عدد بزرگتر باشه ما پس زمینه رو توی عکس واضحتر داریم

  SET که بیشتر تنظیمات رو میشه اینجا انجام داد مثل بالایی . کیفیت عکس . اندازه عکس . تعداد عکس . تنظیم نور فلش

  MENU که اینم یه سری تنظیمات داره مثلا اینکه کادر آاف کجا باشه . اندازه کادر آ اف . زوم دیجیتال روشن یا خاموش باشه . فوکوس دستی باشه یا نه. تنظیمات فلش . دقت تصویر . تشخیص پلک زدن . تاریخ زدن که معمولا خاموشش می کنیم و یه قسمت دیگه که مربوط به دوربینه . مثلا اینکه صداش موقع عکس گرفتن چقدر باشه یا روشنایی صفحه . شماره گذاری عکس ها . پوشه ساختن . زمان جمع شدن لنز . ذخیره نیرو . واحد فاصله چی باشه . سیستم فیلم چیه . زبان و ...  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 6. 9 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (یکشنبه ۰۳ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),kocheki (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Melix (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),MIRMOHAMADI (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),new life (جمعه ۰۱ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۴ شهریور ۹۲)

 7. #4
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض لنزها

  لنز با فاصله کانونی ثابت
  لنز تله TELLE
  لنز تله برای پرتره مناسب است و زاویه بسته مید هد . تصویر را به ما نزدیک تر می کند .
  200 – 105 – 85 میلیمتر
  لنز نرمال NORMAL
  دیدش برابر دید چشم طبیعی است
  60 – 58 – 55 – 50 میلیمتر
  لنز واید WIDE
  این لنز زاویه باز می دهد و برای عکاسی از طبیعت مناسب است
  18 – 28 – 35 میلیمتر
  لنز سوپرواید SUPER WIDE
  این لنز برای عکاسی اغراق آمیز مناسیباست مثل لنز FISHEYE که زاویه 360 درجه میدهد
  لنز سوپرتله SUPER TELLE
  برای عکاسی ورزشی و دنیای وحش از این لنز استفاده میشود . استفاده از این لنز با سه پایه امکانپتذیر است

  لنز واید دارای اعواج زیادی است و اغراق در عناصر و جزئیات دارد . جزئیات بیشتر و تفکیک پذیری بالایی دارد پس در پرتره نمی توان استفاده کرد.
  لنز تله پس زمینه را محو میکند . عمق میدان خیلی کم است .تصویر تخت و درهم برهم میشود

  لنز با فاصله کانونی متغیر
  WIDE TO WIDE
  فاصله کانونی از 10 تا 35 میلیمتر
  WIDE TO NORMAL
  فاصله کانونی از 18 تا 55 میلیمتر
  WIDE TO TELLE
  از 18 تا 200 میلیمتر . این نوع لنز بسیار کاربردی است
  NORMAL TO TELLE
  55 تا 250 میلیمتر که برای عکاسی پرتره مناسب است
  هرچه تله بیشتر باشد از سرعت بالاتر شاتر باید استفاده کرد چون لرزش دست زیاد میشود
  اطراف دهانه لنز هر دوربین اطلاعاتی حک شده است که شامل زوم یا فاصله کانونی لنز . قطر دهانه لنز می باشد . مثلا CANON ZOOM 12×15که این دو عدد در طول و عرض سنسور ضرب میشود و نوع لنز که مثلا واید به تله است را میدهد و قطر دهانه لنز که برای خرید فیلترهاو رینگهای کانورتور ( افزایش دهنده فاصله کانونی) استفاده میشود مثلا 5.0 – 60 mm 1:3.4 - 5.6

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 8. 7 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۴ شهریور ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 9. #5
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض فیلترها

  مورد استفاده ترین فیلترها به قرار زیر است :
  فیلتر UV یا ماوراء بنفش برای محافظت از لنز دربرابر اشعه ماوراء بنفش
  فیلتر ND برای داشتن نور و رنگ طبیعی تر در جاهای کم نور ور پر نور
  فیلتر Sky light برای بهتر شدن و طبیعی تر شدن رنگ آبی آسمان
  فیلتر Polarize برای حذف انعکاس های آسیب زننده به فیلم و بهبود کنتراست و اشباع رنگ
  فیلتر یا لنز CLOSE UP که باعث بزرگنمایی لنز میشود
  فیلترهایی که برای ایجاد جلوه های ویزه مورد استفاده قرار می گیرندمثل ستاره ای کردن نورها و ...

  در دوربین های آنالوگ برای عکاسی سیاه و سفید لنز های زرد و آّبی و قرمز و برای دوربینهایی که قابلیت عکاسی رنگی دارند در دو مدل کداک 80b و کداک 85c میتوان از لنز استفاده کرد .
  فیلترهای رنگی بر اساس چرخه رنگ قابل استفاده بهتر هستند . مثلا با فیلتر آّبی ، رنگهای آبی ،آبی تر می شود .


  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی
  ویرایش توسط ztb : دوشنبه ۰۴ شهریور ۹۲ در ساعت ۱۲:۴۰

 10. 8 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۴ شهریور ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 11. #6
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض عکاسی در شب

  برا ی عکاسی در شب حتما سه پایه لازم است چون باید نوردهی در زمان طولانی انجام شود و سرعت شاتر پایین است و در نتیجه لرزش دست و خراب شدن عکس حتمی است .
  معمولا برای عکاس در شب iso بین 100 تا 200 و دیافراگم 8 و سرعت شاتر از 2/1 به قبل است .
  با این تنظیمات نورها ستاره ای ثبت می شوند
  چرغ و نور نباید به لنز نزدیک باشد . فاصله نور حداقل 5 تا 6 متر و نور پشت سرما باشد .
  بعضی جلوه ها را می توان در این نوردهی طولانی انجام داد از جمله چرخش 90 درجه ای دوربین یا حرکت افقی یا عمودی و حرکت zoom back .مثلا اگر سرعت شاتر 4 ثانیه باشد دوربین 2 ثانیه عکس می گیرد و در 2 ثانیه بعدی می توان یکی از این کارها را انجام داد.
  اگر self timer روشن باشد لرزش اولیه کار را می گیرد می توان روی 10 ثانیه تنظیم کرد که البته بعد از اتمام کار باید خاموش شود .
  اگر دیافراگم باز باشد تیرگی ها زرد و نارنجی میشود. معمولا از فلش استفاده نمی کنیم چون تاریکی را از بین میبرد
  برای ثبت حرکت ستارگان باید سرعت نوردهی بسیار کم باشد حدود 10 تا 20 دقیقه.

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 12. 8 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),ghost (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 13. #7
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض فتوگرام

  فوتو گرامی به تصاویری گفته میشود که برای تهیه آنها بجای استفاده از دوربین عکاسی ، اشیاء مورد نظر را روی کاغذ حساس عکاسی قرار داده ، نوری که از یک عدسی عبور کرده باشد بطور عمودی به سطح مزبور می تابد و نتیجه تصویری است که بصورت مثبت و منفی و با کنتراست تاریک و روشن شدید تهیه میشود .
  دیگه تموم شد به نظرم . اگه چیزی رو جا انداختم یا دوستی سوالی داره در خدمتم .

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 14. 10 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),ghost (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 15. #8
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض پاسخ : آموزش عکاسی

  بهتره چندتا عکس از یه عکاس قدیمی معروف به اسم هولستر بذارم تا با روش عکاسی قدیمیا هم آشنا بشیم . ایشون نمای سه رخ رو بیشتر استفاده کرده و در ساختمان هم کنج رو خیلی استفاده کرده . برای پر کردن فضا از گلدان و میز و ... استفاده کرده . به روش قرار دادن آدمها توجه کنید جالبه .

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 16. 11 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),ghost (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),Mahdi3000 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),SHS-908 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 17. #9
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض پاسخ : آموزش عکاسی

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 18. 10 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),ghost (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),Mahdi3000 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

 19. #10
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۵:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض پاسخ : آموزش عکاسی

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 20. 10 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),ghost (جمعه ۰۸ شهریور ۹۲),hooman torabiyan (چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۲),ho_ay_motlagh (سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲),Mahdi3000 (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),mandana (پنجشنبه ۰۷ شهریور ۹۲),Masud_1375 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲),Melix (شنبه ۲۳ شهریور ۹۲),new life (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲),عباس ترابیان (چهارشنبه ۰۶ شهریور ۹۲)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •