صفحه 1 از 21 12311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 202

موضوع: ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus

 1. #1

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus


  Symphysodon_'Red_Turquoise'_and_'Blue_Diamond ديسكاس قرمز فيروزه اي يا رد توركوئس و الماس آبي يا بلو دياموند

  نام علمي : Symphysodon aequifasciatus
  نام معمولي ( عمومي ) : ديسكس ( ديسكاس ) Discus
  Cobalt Discus, Blue Discus, Blue Faced Discus, Blue-Head Discus, Red Thunder Discus, Blue Red Turquoise Discus, Marlboro Red Discus, Pigeon Blood Discus, Green Discus, Brown Discus, Snake Skin Discus, Spotted Strawberry Discus
  خانواده : سيكليده Cichlidae
  منشاء ( زادگاه ) : آمريكاي جنوبي ، بركه ها و رودخانه هاي آمازون
  اندازه بالغين : حد اكثر 15 سانتيمتر
  طول عمر : 10 سال به بالا (تا 16 سال )
  حداقل اندازه تانك ( آكواريوم ) : 150 ليتر و ترجيحا تانك دراز مطلوب تر است .
  محل جاگيري در تانك ( آكواريوم ) : تمام مناطق
  ماهيان سازگار براي همزيستي : بهتره تانك ديسكس ها اختصاصي باشد
  سطح مراقبت : متوسط تا سخت
  ph ( اسيديته آب ) : 5 تا 7
  حرارت مطلوب : 27 تا 30 درجه سانتيگراد
  سختي آب : 1 تا 8 dH
  خلق و خو ( سازگاري ) : در غالب موارد بسيار صلح جو است. د رهنگام توليد مثل قلمرو طلب ميشود .
  توليد مثل : به دليل نياز به ثبات و مطلوبيت عالي كيفيت آب ، توليد مثل آن مشكل است.
  تغذيه : گوشتخوار . ميتوان از غذاهاي زنده نظير كرم خوني و توبيفكس استفاده كرد. غذاهاي منجمدي كه پروتئين بالايي داشته باشند نيز پذيرفته ميشود.


  منبع :

  کد:
  http://en.wikipedia.org
  http://www.aquariumlife.net
  http://www.fishlore.com
  http://www.wetpetz.com
  http://filaman.ifm-geomar.de
  http://www.aquaria.info
  http://www.gnsaquarium.com.au
  ویرایش توسط عباس ترابیان : دوشنبه ۲۰ مهر ۸۸ در ساعت ۲۲:۳۴

 2. 34 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  aliarminy (پنجشنبه ۱۳ مرداد ۹۰),alireza kamali (سه شنبه ۲۸ خرداد ۸۷),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),B@B@K (یکشنبه ۱۷ شهریور ۸۷),choobin (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۸۷),hamid_shab2000 (چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۱),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),Mahdy (جمعه ۲۶ اسفند ۹۰),majid66 (دوشنبه ۱۶ اسفند ۸۹),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (دوشنبه ۱۰ تیر ۸۷),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),mkd (دوشنبه ۱۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),new life (چهارشنبه ۲۴ اسفند ۹۰),الهه ناز (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),ساخارين (یکشنبه ۱۱ بهمن ۸۸),pintorico0 (چهارشنبه ۰۲ آذر ۹۰),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),rahnama66 (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),م.حسن فاقعي (جمعه ۱۸ مرداد ۸۷),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 3. #2

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض معرفی ماهی دیسکاس به آکواریوم


  ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus


  با سلام

  در معرفی ماهی دیسکاس به آکواریوم به مانند معرفی هر ماهی جدیدی باید به نکات و شرایطی توجه داشت که مورد نظر و آگاهی دوستان خوبم بوده و هست . از آن میان شاید بتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  1 - خرید ماهی دیسکاس :

  به هنگام خرید باید دقت لازم و کافی را در خصوص سلامت چه از نظر بیماری و چه از نظر سلامت اندامهای بدن انجام دهیم.

  2 - انتقال و معرفی به آکواریوم

  شاید سخت ترین قسمت کار ، انتقال و معرفی و ايجاد سازگاري یه ماهی خوب به یك آکواریوم تثبیت شده و مناسب باشد .

  مبنا بر درست بودن شرایط زیستی در تانکمان است که باید قبل از ورود ماهی مهیا شده باشد .مراقبتهای معمول در انتقال و همدمایی را همه رعایت میکنیم ، آنچه مهم است این است که ماهی باید از یک شرایط زیستی که به آن خو گرفته و در آن پرورش یافته خارج و به تانک فروشنده وارد شود و متحمل استرس شدیدی از جهات مختلف شود و در مرحله دوم باید از تانک فروشنده به آکواریوم ما در خانه انتقال پیدا بکند ، بنابر این ماهی بسیار حساس شده و تحت فشار قرار گرفته و مهیای بروز هر گونه نارسایی در قابلیت زیستی ، ابتلا یا ظهور بیماری و ضعف سازگاری درتانک جدید است . لذا باید شرایط را برايش طوری مهیا کنیم تا بتواند به درستی و سلامت مرحله سازش و خو گیری را طی و در محیط جدیدش آرام بگیرد.

  3 – ایجاد مراقبتهای بهداشتی و درمانی :

  ورود هر ماهی در تانک باید با سپری شدن دوران قرنطینه ماهی به مدت 4 تا 6 هفته باشد ولی به طور معمول ، ما وقت و حوصله مراقبتی به این مدت را نداریم . حال که تانک ما باید مهیای دیسکاس های جدید باشد؛ بهتر است آنها را نسبت به بعضی از بیماریها که به آنها حساس هستند مورد درمان قرار داده و احتمال آلودگی ثانوی و بروز بیماری را در گله به حداقل برسانیم .

  ماهی دیسکاس به هگزاميتا حساس است . درمان پيشگيرانه با مترو نيدازول در فواصل 3 تا 6 ماهه براي بسياري از سيچلايدها و خصوصا ديسكاس روش مناسبي است .


  4 – حفظ كيفيت آب

  - عليرغم اينكه آب آكواريوم در هنگام معرفي ماهي ميتواند در شرايط بسيار خوبي باشد ، اما وجود ماهيها ميتواند به تغيير تركيب و كيفيت آب به سمت نامطلوب منجر شود . مدفوع ماهي و بقاياي غذايي عمده ترين عامل مسبب افت كيفي آب هستند.

  - بهتر است هر هفته يكبار ، حدود25 درصد آب عوض شود .تعويض روزانه مقادير كمتر آب بهتر از مقدار بيشتر به صورت هفتگي يا دو هفته يك بار است . تعویض مقادیر زیاد آب به یکباره سبب استرس ماهی میشود .

  - ديسكاس به تغييرات دما و كيفيت آب حساس است و از اينرو بايد توجه لازم را در حفظ شرايط زيستي ماهي داشت .

  5 – نگهداري :

  جریان آب :
  قدرت فيلترها و پمپهاي هوادهي جديد ميتواند به ايجاد جريان شديد آب در آكواريوم بيانجامد.و شرايطي را ايجاد كند كه ماهي ديسكاس با آن بيگانه است . چرا كه ديسكاس جريان آب آرام را ترجيح ميدهد .

  بسته به اندازه مخزن ، تعداد ماهي ، دفعات تغذيه ،‌تعويض آب و برنامه غذايي بايد به انتخاب قدرت فيلتر و سيستم هوادهي پرداخت .فردي كه از غذاي زنده به همراه غذاي مكمل گوشتي استفاده ميكند نسبت به فردي كه تنها از غذاي زنده استفاده ميكند هر چند به يك مقدار غذا دهند، بايد از سيستم فيلتراسيون بهتري برخوردار باشد.در مواردي كه 90 درصد آب روزانه تعويض ميشود( در دسترس بودن آب مناسب در شرایط خاص) از فيلتر استفاده نميشود .

  نور :

  ماهي ها را نبايد در تانكي با نور زياد وارد كرد زيرا دوره سازگاري ماهي را به درازا ميكشاند. مقدار نور ، خصوصا در دوره سازگاری بهتر است تابع شرايط محيط باشد.

  - ماهيان هم تانكي :

  نبايد ديسكاسهايمان را با ماهياني كه شب فعال هستند در يك تانك در ابتداي معرفي قراردهيم زيرا تداخل زمان فعاليت گونه هاي نامناسب با زمان استراحت و سازگاري ماهي سبب طولاني شدن مدت سازش ماهي با محيط ميشود .

  دستكاري :

  حتي المقدور از دستكاري و يا تحريك ماهيان تا حصول شرايط تطبيق پذيري بايد خود داري كرد.
  وقتي ماهيانمان هيجان زده هستند ، خطوط عمودي آنها آشكارتر خواهد شد .

  تغذيه اوليه :

  فرصتي کوتاه به ماهيانمان براي عادت كردن به تانك بدهيم و بعد به تغذيه آنها بپردازيم . دیدن اینکه دیسکاس غذا را از دهان به بیرون تف کند و دوباره آنرا ببلعد در طبیعت این ماهی چیز غریبی نیست .
  بهتر است بدانیم که قبلا به دیسکاس چه غذایی میداده اند تا ما نیز از آن تبعیت کنیم و دادن هر نوع غذای جدید باید به تدریج و طی دوره پذیرش صورت بگیرد و بهتر است تا مدتی غذای جدید و قبلی را مخلوط یا به صورت توام داده شود . دادن گرسنگی روش خوبی برای ایجاد عادت غذایی جدید نیست .

  مطالب بیشتری را میتوان در این خصوص ، در پستهای آتی و با همفکری دوستان بر شمرد .

  با احترام
  ویرایش توسط عباس ترابیان : دوشنبه ۲۰ مهر ۸۸ در ساعت ۲۳:۰۵

 4. 37 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),alireza kamali (سه شنبه ۲۸ خرداد ۸۷),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),amir_rezaee (سه شنبه ۰۱ فروردین ۹۱),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),babakco2 (دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۱),baro.bax.ahvaz (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),choobin (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),e_a_ebrahimi (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۱),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۸۷),Farshadd (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷),hamid_shab2000 (سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۱),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),Mahdy (جمعه ۲۶ اسفند ۹۰),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Mehdi Nasehi (دوشنبه ۱۰ تیر ۸۷),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),musicjet (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),new life (چهارشنبه ۲۴ اسفند ۹۰),ساخارين (یکشنبه ۱۱ بهمن ۸۸),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),rahnama66 (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),sadegh299 (چهارشنبه ۰۱ مرداد ۹۳),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),م.حسن فاقعي (جمعه ۱۸ مرداد ۸۷),کارون (دوشنبه ۱۵ آبان ۹۱),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 5. #3

  آخرین بازدید
  جمعه ۱۱ مرداد ۸۷ [ ۱۹:۵۶]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۲۷
  نوشته ها
  3
  امتیاز
  5,373
  سطح
  1
  Points: 5,373, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 59 در 4 پست

  پیش فرض

  در ادمه مطالب آقاب ترابیان
  برای نگهداری از ماهی دیسکس وجود گیاه بسیار ضروری است گیاه باعث می شود وجود بسیاری از مواد سمی موجود در آب کم شود و نیز پناهگاه مناسبی برای پنهان شدن دیسکس می باشد زیرا دیسکس ماهی خجالتی است
  برای آب به آب کردن دیسکس ابتدا به مدت 20 دقیقه ماهی را به همرا ظرف آن داخل آکواریوم قرار دهید و پس از 20 دقیقه هر 5 دقیقه مقداری آب آکواریو به ظرف آن ها اضفه کنید و پس از 20 دقیقه آرام بگذارید ماهیا خودشون آرام وارد آب شوند در اینصورت هیچ تلفاتی نخواهند داشت .
  برای تغذیه آنها آرتمیا و مخلوط دل گاو دل مرغ و میگو بسیار مناسب است البته میزان میگو زیاد نباشد زیرا غذا را پس میزند. هفته ای یک بار در غذای آنها از کپسول ویتامین استفاده کنید . در صورت مریض شدن دیسکس خصوصاً هگزامیتا بهتر است قرص آن را در آبی که در آن آرتمیا وجود دارد حل کنید و بعد آرتمیا را به آن ها بخورانید . اگر می خواهید از کرم مجمد استفاده کنید ( در صورت بد غذا شدن دیسکس ) قرص های آن را در آب نمک 400 ppm ریخته و سپس به آنها بدهید اما کمتر از این غذا برای دیسکس استفاده کنید .
  بر خلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می کنند نگهداری دیسکس مشکل است بسیار ماهی دوست داشتنی و مقاومی است به شرط آنکه اصول ابتدایی را رعایت کنید .

  با تشکر خاتمی

 6. 29 کاربر از پست مفید rahnama66 سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),alireza kamali (سه شنبه ۲۸ خرداد ۸۷),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),baro.bax.ahvaz (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),choobin (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),e_a_ebrahimi (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۱),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),Farshadd (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷),hamid_shab2000 (سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۱),hedayat (دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Mehdi Nasehi (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۲۸ خرداد ۸۷),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),new life (چهارشنبه ۲۴ اسفند ۹۰),الهه ناز (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),ساخارين (یکشنبه ۱۱ بهمن ۸۸),عباس ترابیان (دوشنبه ۲۷ خرداد ۸۷),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 7. #4

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۰ مرداد ۹۴ [ ۱۱:۲۴]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۴-۱۰
  محل سکونت
  مازنداران تنکابن(شهسوار)
  نوشته ها
  431
  امتیاز
  10,101
  سطح
  1
  Points: 10,101, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  3,840
  سپاس شده 4,658 در 460 پست

  پیش فرض

  چند تا عکس از نژاد های مختلف پادشاه ماهیان اب شیرین دیسکاس:


  خدایا
  برای داده هایت کهنعمت است
  برای نداده هایت که حکمت است
  برای گرفته هایت که علت است

  تو را حمدو سپاس.


 8. 28 کاربر از پست مفید Mehdi Nasehi سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),aliarminy (پنجشنبه ۱۳ مرداد ۹۰),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),askari (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۸۷),Farshadd (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷),hamid_shab2000 (چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),الهه ناز (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),عباس ترابیان (شنبه ۰۵ مرداد ۸۷),petrash (چهارشنبه ۲۱ اسفند ۸۷),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),م.حسن فاقعي (جمعه ۱۸ مرداد ۸۷),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 9. #5

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض گروه دیسک ماهیها symphysodon
  دیسک ماهیها در منطقه پخش خود دارای دو نوع میشوند .  Symphysodon discus دیسکوس پمپادور یا دیسکوس اصیل قرمز رنگ


  ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus


  Symphysodon aequifasciata aequifasciata دیسکوس سبز


  سیمفیسودون اکوئیفسیاتا اکوئیفسیاتا


  غیر از این دو نوع اصلی دو نوع فرعی نیز وجود دارند :


  Symphysodon aequifasciata haraldi یا دیسکاس آبی

  سیمفیسودون اکوئیفسیاتا هارالدی


  Symphysodon aequifasciata axelrodi یا دیسکوس قهوه ای


  سیمفیسودون اکوئیفسیاتا اکسلرودی  دیسکاس قهوه ای بیشتر از سایر انواع در آکواریوم نگهداری و تکثیر میشود .

  وطن دیسکاس قهوه ای رودخانه های برزیل بوده و به طول 12 تا 15 سانتیمتر میرسد و نسبت یه سایر انواع یاد شده از رنگ آمیزی ساده تری برخوردار است .

  وطن دیسکوس اصیل ریونگرو و منشعبات آن است و به طول 20 سانتیمتر میرسد .

  رنگ زیبای ماهی دیسکاس خصوصا نوارهای قرمز و آبی زیبای موجدار روی بدنش سبب شده به سلطان ماهیهای آکواریوم لقب یابد .

  در سالهای اخیر موفق به کشف رنگ ها و نژادهای دیگری از ماهی دیسکاس در طبیعت شده اند . انواعی که با نامهای تجارتی نظیر

  رویال بلو دیسکوس
  و کوبالت بلو دیسکوس  شهرت یافته اند از این جمله اند.

  دیسکاس با ماهی آنجل خویشاوندی نزدیک دارد و از نور شدید گریزان بوده و بهتر است از گیاهان شناورد در آکواریوم دیسکاس بهره ببریم .

  افزودن مقدار کمی نمک در آب به میزان تقریبی یک قاشق غذاخوری در 10 لیتر آب میتواند مفید باشد .

  اکواریوم دیسکاس بایستی از باکتریهای مضره پاک باشد از اینرو کاربرد فیلتر ذغالی توصیه میشود . در ضمن تعویض آب در فواصل زمانی کوتاه بسیار موثر است . لااقل هر سه هفته یک بار بهتر است یک چهارم آب تانک با آب تازه جایگزین شود .

  دیسکوس برای آکواریوم عمومی چندان مناسب نیست و ماهیهای دیگر و رفت و آمد زیاد سبب استرس و مزاحمت برای دیسکاس میشوند. بهتر است برای ماهی دیسکوس تانکی مجزا اختصاص یابد ( البته میتوان ان را با آنجل های هم جثه اش در یک جا قرار داد.)

  اسیدیته آب ( ph ) باید کم باشد و در حدود 5.5 برایش مناسب است و سنگینی آب ترجیحا نباید از 5 درجه dh تجاوز نماید . برخی از انواع تکثیر شده میتوانند آبهای سنگین تر را نیز تحمل کنند.

  وجود گیاهان انبوه در آب به ایجاد محیطی مناسب برایشان کمک میکند هر چند به مخفیگاه نیز علاقه زیادی دارند.

  باید توجه داشت که دیسکوس ها نیز جفت خود را از یک گروه انتخاب میکنند.


  منبع :
  کد:
  ماهیهای آکواریوم آب شیرین - علی فرشچی
  http://www.aqua-fish.net
  http://www.aquariumhobbyist.com
  http://upload.wikimedia.org
  ویرایش توسط عباس ترابیان : سه شنبه ۲۱ مهر ۸۸ در ساعت ۰۰:۰۴

 10. 31 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (جمعه ۱۱ مرداد ۸۷),aliarminy (پنجشنبه ۱۳ مرداد ۹۰),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),baro.bax.ahvaz (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),choobin (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۸۷),Farshadd (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷),hamid_shab2000 (سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),Mahdy (جمعه ۲۶ اسفند ۹۰),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Mehdi Nasehi (یکشنبه ۰۹ فروردین ۸۸),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۱۵ مرداد ۸۷),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (چهارشنبه ۰۹ مرداد ۸۷),new life (یکشنبه ۲۱ فروردین ۹۰),الهه ناز (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),p.m (دوشنبه ۱۰ بهمن ۹۰),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),م.حسن فاقعي (جمعه ۱۸ مرداد ۸۷),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 11. #6

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض نگهداری و تکثیر و پرورش دیسکاس  نگهداری و تکثیر و پرورش دیسکاس دشوار است .
  دیسکوس در تمام طول عمر نسبت به ترکیبات آب و نوع غذا بسیار حساس است . بعلاوه نسبت به یک سری امراض بسیار حساس بوده که مداوای برخی از آنها بسیار دشوار و برای برخی نیز نسخه بدرد خوری تا کنون ارائه نشده است .
  پرورش نوزادان نیز خالی از مساله نبوده و نوزادان ابتدا از بدن والدین تغذیه نموده ( دیسکاس از جمله ماهیان به اصطلاح شیرده است ) و پس از چند روز از خوراک زنده ریز تغذیه میکنند. در صورتی که والدین بدن خود را آماده تغذیه نسازند( به اصطلاح شیر خود را آماده نسازند) ، نوزادان در مدت کوتاهی تلف میشوند.
  دانشمندان موفق به تهیه خوراکهایی شده اند که میتوان آنرا جایگزین شیر والدین نمود اما تهیه این خوراکها چنان دشوار و پیچیده است که ارزش زحماتش را ندارد.
  در آکواریوم موفق به بچه گیری از ترکیب دیسکوس قهوه ای و دیسکوس اصیل شده اند .دیسکاسهای نتیجه شده مقاومتر از انواع اصلی بوده و خود قابل تکثیر هستند.

  معمولا دیسکس ها در زمستان یا اوایل بهار چند بار پیاپی همانند سیکلیدها بر روی سنگها یا برگهایی که به دقت تمیز کرده اند تخمگذاری میکنند.
  نوزادان پس از حدود 50 ساعت از تخم در آمده و توسط والدین به گیاهان آویزان میشوند و در این زمان به شکل نخ های کوچکی هستند. آب تازه به کمک باله های والدین بر روی نوزادان به جریان می افتد. حدود 50 ساعت بعد شنای آزاد نوزادان شروع گشته و در حول و حوش والدین و خصوصا مادر به شنا میپردازند.4 تا 5 روز بعد کیسه زرده خود را نیز تغذیه کرده اند و بایستی رساندن خوراک به آنها را آغاز کرد .
  رشد نوزادان بسیار آهسته بوده و پس از طی تقریبا دو سال بالغ میشوند.

  منبع :

  ماهیهای آکواریوم آب شیرین - علی فرشچی
  ویرایش توسط عباس ترابیان : پنجشنبه ۱۰ مرداد ۸۷ در ساعت ۱۱:۰۹

 12. 22 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (جمعه ۱۱ مرداد ۸۷),Amir 1986 (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),e_a_ebrahimi (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۱),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (چهارشنبه ۱۳ شهریور ۸۷),Farshadd (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷),hamid_shab2000 (چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (جمعه ۱۸ مرداد ۸۷),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),الهه ناز (چهارشنبه ۲۹ آبان ۸۷),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),SiamakMM (یکشنبه ۰۳ آذر ۸۷),م.حسن فاقعي (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸)

 13. #7

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۱ اسفند ۸۷ [ ۱۳:۲۹]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۲۲
  نوشته ها
  72
  امتیاز
  4,747
  سطح
  1
  Points: 4,747, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  252
  سپاس شده 776 در 71 پست

  پیش فرض

  سلام.


  1- من چند سال پیش 5 تا دیسکس یکی از دوستان به دلیل مسافرت طولانی مدت برام آورد. 2 تاشون توی ماه اول مردن... ولی 3 تاشون رو 3 ماه داشتم. بعد هم اومد بردشون. توی این مدت معمولا کرم خونی منجمد بهشون میدادم. یه مدتیه که هوای دیسکس رفته تو سرم... داشتم این تاپیک رو میخوندم که یه چیزی دیدم. فته شده برخی نژاد ها از بقیه نسبت به سختی آب مقاوم تر هستن و مسدله اصلی همینه که مقاومترین نژاد در مقابل سختی آب چیه؟ (با عکس لطفا)چون آب خرم آباد نسبت به بقیه شهر ها کمی سخت تره.

  2-در مورد گروه دیسکس هست. که یگ گروه مناسب حداقل باید چند عدد باشه؟ چند نر؟ چند ماده؟

  3- تشخیص جنسیت در این ماهی چجوریه؟؟ در چه اندازه و سنی این تشخیص امکان پذیره؟ (اگه مقدوره با عکس)

  4- یکی از دیسکس بازایی که خیلی هم عشق دیسکس داشت ادعا کرد که "حداکثر اندازه دیسکس 15 سانت هست ولی من یکی رو تا 18 سانت بزرگ کردم". سوال اینه که اون نژادی که گفتید تا 20 هم بزرگ میشه در ایران هم هست؟ (اسم نژادش چیه)

  5- در اکثر جا ها خوندم که تانک دیسکس باید گیاه داشته باشه. در حالی که در بسیاری از عکس ها میبینیم که اونا رو در تانکهایی که حتی شن هم نداره نگهداری میکنن (حتی در موارد غیر از جفت گیری و ...) جریان اونا چیه؟

  فعلا همینا اومد توی ذهنم .
  پیشاپیش سپاس

 14. 16 کاربر از پست مفید Farshadd سپاس کرده اند .

  f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),hamid_shab2000 (چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (یکشنبه ۰۹ فروردین ۸۸),mehdi96 (دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۱),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),Mohamadreza872 (چهارشنبه ۱۹ مرداد ۹۰),m_shabzendeh (یکشنبه ۲۳ بهمن ۹۰),عباس ترابیان (پنجشنبه ۰۵ دی ۸۷),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),shervin (چهارشنبه ۰۴ دی ۸۷)

 15. #8

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض صيد ماهي ديسكاس از مناطق زيست طبيعي ان :

  صيد ماهي ديسكاس از مناطق زيست طبيعي ان :

  رودخانه آمازون كه زادگاه و زيست گاه طبيعي ماهي ديسكوس است يكي از بهترين مناطق براي صيد طبيعي اين ماهي است كه توسط ساكنان بومي ان شناسايي و انجام ميشود.  ماهي هاي ديسكاس به طور معمول در بين شاخه ها و برگها و ريشه هاي موجود در آب مخفي شده و در ان حوالي زندگي ميكنند.
  تعدادي از ماهي هاي صيد شده آنهايي هستند كه به طور طبيعي در شاخه ها و ريشه هاي درون آب مخفي شده اند و توسط بوميان كه از اين عادت ماهي هاي خبر دارند صيد شده و به خريداران ديسكس درمحل فروخته ميشوند ولي اين روش صيد ناچيز بوده و براي بهبود كيفيت و كميت صيد بوميان به ساخت لانه ها و مخفي گاه هاي مصنوعي در بستر رودخانه ميپردازند تا ماهيها آن را شناسايي و در ان مامن بگيرند.

  خانه سرهم بندي شده براي ديسكاس ها assembly place


  براي اين كار در حاشيه رودخانه و بر روي بستر چند عدد چوب بلند( حدود 4 عدد ) را درون بستر قرار داده و و در بين آنها ، چوب و برگ و شاخه هاي زيادي را در زمين كاشته يا در اطراف ميگذارند و مخفي گاهي براي ديسكاس ها ايجاد ميكنند .اين پناهگاه ، ماهيهان ديسكوس را به خود جلب كرده و ديري نمي پايد كه تعداد زيادي ماهي در ان جمع شده و به عنوان مخفي گاه يا لانه از ان استفاده ميكنند.
  چند هفته پس از ساخت پناهگاه مصنوعي براي ديسكاس ها و اطمينان از سكني گرفتن ماهيان در ان تورهاي ماهيگيري اماده شده و ماهيگران محلي با قايقها و تورهاي خود اطراف پناهگاه مصنوعي ديسكاس ها را محاصره كرده و به تدريج حلقه تور را در اطراف پناه گاه ديسكاسها تنگ تر و تنگ تر ميكنند تا نهايت با حذف پناه گاه از ميان حلقه محاصره ، تمام ماهي هاي ديسكاسي كه در ان قسمت حضور داشته اند به تور ها انتقال يافته و صيد شوند.


  چند هفته بعد از لانه گذاري ، تورها براي محاصره ما هيهاي ديسكاس گذارده ميشود . a few weeks later, fishermen canoeing, with trawling to be surrounded by this habitat


  [SIZE=3]

  اجزاي لانه از ميان تور جمع آوري ميشود branches have been removed

  حلقه تور كوچكتر ميشود closely together online they will be dragged on board network


  ديسكاس ها در تور جمع آوري ميشوند will be on board when the network delay, network surrounded the smaller the circle will shrink more  ماهيگيران ديسكوس هاي صيد شده را به يكديگر نشان ميدهند .Discus catch will be screened together
  ماهي هاي صيد شده در محلهاي دست‌ساز كه آن را ويويروس viveiros مي‌خوانند نگاه داشته ميشوند.اين محفظه هاي نگهداري ماهي هاي ديسكاس در آب شناور بوده و سوراخ هايي در آن ها تعبيه شده است كه سبب به جريان افتادن آب تازه در درون محفطه ديسكاسهاي هاي صيد شده ميشود.  نگهداري ماهي هاي صيد شده در دو ويويروس


  در يك قفس ديسكاس ها در معرض ديد قرار ميگيرند . a proud fishermen Manaus to Eric
  در اين تصوير ماهيگير با افتخار صيدش را به اريك هاستينگ نشان ميدهد . تعداد هر صيد تا 100 عدد ديسكاس مي‌رسد.ماهی گیر محلی میگوید که تعداد ماهی های نه تنها پایین نیامده بلکه افزايش نيز يافته است. البته این گفته درستي نيست كه آمازون پر از ماهی است ،  ويويروس ها ابعادي در حدود 3 متر طول و2 متر عرض و 2 متر ارتفاع دارند كه بين يك سري الوار ها و كنده هاي درخت شناور هستند كه باعث مي‌شود هميشه 30 سانتي متر از لبه ويويروس‌ها بالاي آب بماند.
  هر كدام از اين جايگاه هاي نگهداري ، تا 1000 ديسكاس را مي توانند در خود جاي دهند.
  ويويروس هاي بزرگ مي توانند تا 20قفس منفرد نگهداري ديسكاس ها را با هم نگاه دارند كه به وسيله كنده هاي چوبي متفاوتي در آب شناور گشته و به يكديگر متصل ميشوند .
  اين ويويروس هاي بزرگ عرضشان به 4 متر و طولشان تا به 30 متر ميرسد و امكان نگهداري از 16000ديسكاس را دارند.
  ديسكاس هاي انتخابي در درون يك ويويروس از پروس in a compound purus josse vive carried out screening of Discus[/RIGHT]


  ديسكاس هاي انتخابي در درون يك ويويروس از تفه in Thailand to fly a composite Si vive if carried out on screening of Discus[/RIGHT]  ديسكاس هاي انتخابي در درون يك ويويروس از آنوري a compound josse vive carried out screening of Discus[/RIGHT]
  قايق ماهيگيري محفظه نگهداري ديسكاس ها را انتقال ميدهد boat fishermen drag josse vive compound[/RIGHT]  [
  اماده سازي روزانه ديسكوس هاي سفارش داده شده working days in a ready to have been ordered Discus[/RIGHT]
  افراد متخصص ماهيهاي ديسكاس را بسته بندي ميكنند. professionals will be packaged Discus[/RIGHT]  ماهيهاي ديسكاس خوش رنگ اماده و بسته بندي شده براي انتقال به مقصد colorful fish inside of the box ready to send[/RIGHT]

  سپس در مدت يك روز و نيم تا دوروز از بين ماهي هاي ديسكاس صيد شده ، ماهي هاي زيبا و خوب جدا ميگردند و آنها را در داخل ويويروس هايي انتقال به مناطق تحويل ديسكاسها به خريداران قرار داده و با طناب به قايق متصل ميكنند و به محل تحويل ميبرند و اين مرحله تحويل ميتوانند به طول انجاميده و تا چند هفته امتداد يابد زيرا سرعت حركت قايق ها و قفسهاي ديسكاس بسيار كم است .


  منبع :

  http://raazebaghaa.ir/english/showthread.php?tid=577
  ویرایش توسط عباس ترابیان : دوشنبه ۲۴ فروردین ۸۸ در ساعت ۱۷:۳۴

 16. 20 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۲ خرداد ۸۸),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),e_a_ebrahimi (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۱),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (جمعه ۱۱ اردیبهشت ۸۸),hamid_shab2000 (سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۸۸),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),m_shabzendeh (یکشنبه ۲۳ بهمن ۹۰),Neda Ariania (دوشنبه ۲۴ فروردین ۸۸),حسینی (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),م.حسن فاقعي (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸)

 17. #9

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض آيا ديسكاس ماهي حساسي است ؟

  آيا ديسكاس ماهي حساسي است ؟
  ماهي ديسكاس / ديسكس / ديسكوس
  Discus Fish  همه شنيده ايم كه پرورش و نگهداري ماهي ديسكس چقدر مشكل است ،‌ گفته ميشود انها حساسند و مستعد پذيرش انواع بيماريها هستند ، مراقبتهاي ويژه اي ميطلبند و قهر ميكنند و هزار و يك چيز ديگر.
  همه اينها كم و بيش با واقعيت تطبيق ميكند چرا كه شرايطي كه ما برايش فراهم ميكنيم كم و بيش متناسب با شرايط زيستي ماهي ديسكوس است .
  اگر تصور كنيم ماهيهاي ديسكاس از محيط طبيعي صيد شده و به مقصد كه احتمالا كشور ديگري است انتقال مي يابند تازه در مي يابيم كه چه شرايط سخت و نامناسبي را اين ماهيهاي به زعم ما حساس پشت سر ميگذارند.
  ماهيهاي ديسكس وحشي بعد از صيد در تشت هاي پلاستيكي با 5 سانتيمتر عمق آب نگهداري ميشوند تا ضمن جلوگيري از پريدن ماهي ديسكاس به بيرون از ظرف امكان بهترين تبادلات گازي را براي دريافت اكسيژن آب فراهم كند زياد حداكثر نسبت سطح به حجم را در اين ظرف ايجاد كرده اند.
  تعويض آب به ميزان 2 تا 4 ليتر و هر روز 2 بار انجام شده و ماهيها تغذيه نميشوند.
  اين شرايط نگهداري حداقل براي يك هفته دوام مي يابد و گاه زمان بيشتري نيز سپري ميشود تا به محل نگهداري برسند.
  در مرحله بعد ماهيهاي ديسكاس را در حوضچه ها يا قفسهاي شناور به نام ويويروس viveiros قرار ميدهند تا زماني كه يك قايق در حال گذر انها را خريداري كند. ماهيهايي كه توسط قايق ها خريداري شده اند به حاملان ميرسد و و حمل كنندگان عمده ماهي ، اين ديسكاس هاي خريداري شده را در استخرهاي سيماني به مساحت 3 متر مربع و عمق 30 تا 45 سانتيمتر نگهداري ميكنند تا اينكه به عمده فروشان كشورهاي مقصد برسد.
  مرحله بعد نگهداري ديسكس ها در نزد عمده فروشان است كه غالبا ماهيها را در آبي كه براي ديسكاس نامناسب است نگه ميدارند تا به مغازه هاي آكواريومي يا توزيع كنندگان برسد و اين چرخه استرس ، آب نامناسب ، غذاي نامناسب و.... بر سر اين شاه ماهي خوب و دلبند ما برقرار است تا به دست ما برسد كه در اين شرايط يك ماهي به شدت استرس زده ، اغلب دچار عفونتهاي باكتريايي يا انگلي ، سوء تغذيه و عوامل نامناسب ديگر است و انچه باعث شده در همه اين ناملايمات اين ماهي زيبا زنده بماند شايد بشود گفت سرسختي و تحمل ديسكاس بوده و هست .
  بنابر اين بايد توجه داشته باشيم كه ديسكاس يا ماهي زيباي خريداري شده توسط ما نياز به توجهات و مراقبتهاي خاصي پس از خريد دارد كه بتوان به ماهي كمك كند سلامت و شادابي خود را به دست آورده و به خوبي در آكواريوم ما به سر برد .


  منبع :
  ديسكوس – علي كرمي

 18. 27 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۲ خرداد ۸۸),arsol (چهارشنبه ۰۳ اسفند ۹۰),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (پنجشنبه ۲۷ فروردین ۸۸),hamid_shab2000 (سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۱),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),IBTA (سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۹),M.A (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (شنبه ۰۲ خرداد ۸۸),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),mihandost (پنجشنبه ۲۵ اسفند ۹۰),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),mohsenbloue (چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹),musicjet (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸),new life (چهارشنبه ۲۴ اسفند ۹۰),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),swing (چهارشنبه ۲۶ فروردین ۸۸),م.حسن فاقعي (سه شنبه ۲۵ فروردین ۸۸),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

 19. #10

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض نكات مهم به هنگام خريد ماهي ديسكاس

  قبل از اينكه به خريد يك ديسكس بپردازيم بهتر است مواردي را در نظر داشته باشيم كه به ما در انتخاب بهتر ماهي مناسب براي اكواريوم منزلمان كمك ميكند.
  قسمتي از اين موارد براي انتخاب ماهيهاي ديگر نيز صادق است و از ان ميتوانيم در انتخاب ماهيهاي ديگر بهره ببريم .


  1 – ماهيهايي كه براي گرفتن غذا به طرف شيشه مي آيند معمولا نشانه خوبي از سلامت را با خود دارند.
  2 – ديسكوس هايي كه پيشاني باريك و نازكي دارند گزينه خوبي نيستند.
  3 – اگر مدفوع ماهي يا ماهياني از مخزن نگهداري ديسكاس فروشنده به صورت دراز ، شفاف و چسبناك باشد نبايد از ان مخزن ماهي خريداري شود زيرا به احتمال زياد درگير مشكلات داخلي هستند.
  4 – ماهياني كه در گوشه اي كز كرده اند از وضعيت خوبي برخوردار نيستند.
  5 – ماهي نبايد رنگش تيره باشد يا چشماني بيرون زده داشته باشد.
  6 – ماهي نبايد داراي زخمي در روي بدن باشد خصوصا اگر روي زخمها توده يا بافت سفيد رنگي چسبيده باشد كه نشانه وجود قارچ و باكتري بر بدن و درگيري ماهي با بيماري است.
  7 – تنفس ماهي بايد متوازن و در هر ثانيه تقريبا يك بار باشد . دو درپوش آبشش بايد به يك ميزان در تنفس ماهي شركت كنند.
  اگر ماهي به سرعت تنفس ميكند يا با يك سر پوش آبششي تنفس ميكند ميتوان نشانه آلودگي به انگل هاي آبششي باشد و نبايد از ان مخزن ماهي خريداري شود.
  8 – دماي مناسب در حدود 29 تا 30 درجه براي ديسكس است و اگر دو تا سه درجه پايين ترباشد ممكن است به ايك مبتلا شده باشد در نتيجه به دنبال علايم آلودگي ايك در روي بدن ماهي در صورت پايين بودن دما باشيد.
  9 – ديسكوسي كه سن بالاي دارد بايد گرد و بشقابي باشد .اگر ديسكاسي حالت تخم مرغي ، داراي سر پيكاني ، بدن با امتداد تيز در دو سر <> و يا بيضي عمودي باشد خوب نيست و نبايد خريداري شود.  ديسكاس DISCUS


  10 – سعي شود ماهي هاي رنگ شده خريداري نشوند ، تعدادي از موادي كه سبب رنگي شدن ديسكاس ها ميشوند ميتوانند به سلامت ماهي صدمه بزنند.
  11 – ماهيهاي لاغر با شكم تو رفته نبايد خريداري شود.
  12 – در صورتي كه به ديسكس ها توبيفكس داده ميشود احتمال آلودگي آنها به باكتريها و كرم هاي نواري وجود دارد. بنابر اين پرسشي در مورد تغذيه ديسكاسها نيز ميتواند به ما در انتخاب درست كمك كند.


  منبع :
  ديسكوس - علي كرمي

 20. 29 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (شنبه ۰۲ خرداد ۸۸),aliarminy (پنجشنبه ۱۳ مرداد ۹۰),Amir 1986 (چهارشنبه ۰۹ اردیبهشت ۸۸),askari (چهارشنبه ۲۹ دی ۸۹),B@B@K (جمعه ۰۱ خرداد ۸۸),baro.bax.ahvaz (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),e_a_ebrahimi (پنجشنبه ۱۲ بهمن ۹۱),f-k-sam (شنبه ۳۱ تیر ۹۱),farhad-2007 (جمعه ۱۱ اردیبهشت ۸۸),HELENA (دوشنبه ۲۷ دی ۸۹),ho_ay_motlagh (یکشنبه ۱۱ مهر ۸۹),IBTA (سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۹),mani8007 (سه شنبه ۱۴ دی ۸۹),Masud_1375 (شنبه ۱۶ شهریور ۹۲),Mehdi Nasehi (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۸۸),mehdi96 (یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۱),mihandost (پنجشنبه ۲۵ اسفند ۹۰),MIRMOHAMADI (شنبه ۰۲ خرداد ۸۸),mkd (جمعه ۰۱ دی ۹۱),musicjet (یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۱),m_shabzendeh (چهارشنبه ۲۸ دی ۹۰),Neda Ariania (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۸۸),new life (یکشنبه ۲۱ فروردین ۹۰),puffin61 (سه شنبه ۲۰ مهر ۸۹),saeedsolari (جمعه ۰۳ اردیبهشت ۸۹),sassy (شنبه ۰۷ آبان ۹۰),swing (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۸۸),م.حسن فاقعي (یکشنبه ۲۱ تیر ۸۸),yashar99 (چهارشنبه ۰۶ مهر ۹۰)

صفحه 1 از 21 12311 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus
  توسط Amir 1986 در انجمن آلبوم زيباترين عكسهاي ماهي هاي زينتي آكواريم آب شيرين
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: شنبه ۲۸ دی ۸۷, ۰۰:۰۴

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •