1- ویزای ترانزیت (نوع A,B): ویزای نوع A ترانزیت به شما اجازه می دهد که وارد خاک پرتغال شوید اما بدون اینکه از فرودگاه خارج شوید بلافاصله این کشور را به مقصدی خارج از منطقه شینگن ترک کنید. ویزای شینگن نوع B پرتغال دقیقاً شبیه شرایط ویزای ترانزیت نوع A می باشد با این تفاوت که می توانید از فرودگاه خارج شوید و به صورت زمینی به مقصدی خارج از منطقه شینگن بروید. نوع B ویزای عبوری پرتغال نیز نام دارد.
2- ویزای توریستی: ویزای شینگن توریستی پرتغال یا ویزای شینگن نوع C به شما اجازه می دهد که حداکثر سه ماه در پرتغال یا دیگر کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشید.
3- ویزای ملی: ویزای شینگن نوع D (ویزای ملی پرتغال) به شما اجازه ی اقامت طولانی مدت را می دهد؛ بنابراین اگر به قصد تحصیل یا تجارت به پرتغال می روید باید برای اخذ ویزای شینگن پرتغال نوع D اقدام کنید.
4- ویزای ازدواج: یکی از راه‌های اخذ ویزای پرتغال، ازدواج کردن با یک شهروند پرتغالی است. ویزای ازدواج پرتغال به چند دسته تقسیم می شود: الف) ویزای نامزدی با تبعه پرتغال: در این مدل روند اداری نزدیک به سه ماه طول خواهد کشید که افراد متقاضی اگر فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشند، نمی‌توانند او را با خود به پرتغال ببرند. ب) ویزای ازدواج با تبعه پرتغال: پروسه اداری این مدل کمتر از یک سال طول می‌کشد. فرد می‌تواند بعد از سه سال تبعه پرتقال شود.