نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چه تعداد موجود زنده در دریاها زندگی می کنند؟

 1. #1

  آخرین بازدید
  شنبه ۰۵ اردیبهشت ۹۴ [ ۰۶:۳۶]
  تاریخ عضویت
  ۹۴-۰۲-۰۵
  نوشته ها
  1
  امتیاز
  4
  سطح
  1
  Points: 4, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  1
  سپاس شده 9 در 1 پست

  پیش فرض

  چه تعداد موجود زنده در دریاها زندگی می کنند؟ مروری بر نحوه تخمین موجودات زنده
  برای تخمین پراکندگی موجودات دریایی شیوه جدیدی ابداع شده که در آن از واکنش زنجیره ای پلیمراز دیجیتال قطره چکانی بهره گیری می شود تا شمار کپی های دن ان ای موجوداتِ هدفِ حاضر بدست آید. به گفته محققان می توان از همین تکنیک برای تحقیق در زیست گاه های موجودات نادر یا غیر بومی در یک ناحیه هم استفاده کرد.  هدف از روش اندازه گیری نوین، تخمین توزیع حیوانات دریایی با استفاده از واکنش زنجیره ای پلمیراز دیجیتالی قطره چکانی (ddPCR) می باشد تا شمار کپی های دی ان ای حیوانات حاضر شمارده شود. در روش جدید، تاکید بر روی صحت شمارش موارد تمرکز دی ان ای کم زیست محیطی یا(eDNA) می باشد، زیراeDNA بازیابی شده گونه های هدفی که از نمونه های میدانی به دست می آید، معمولا در جمع های بسیار محدودی رخ می دهد. تکنیک مزبور را می شود برای تحقیق روی سکونت گاه گونه های نادر یا غیر بومی مورد استفاده قرار داد.
  ارزیابی توزیع گونه ها و زیست توده ها ازجمله مباحث بنیادین در مطالعات دینامیک های جمعیتی و ساختار اجتماع یک اکوسیستم صورت می گیرد. به تازگی، روشeDNA توسعه داده شد تا ارگانیسم ها را بتوان در اکوسیستم های دریایی متنوع همانند دریاچه/ آبگیر، رودخانه و اقیانوس ها نیز شمارش کرد. با این حال، تاکنون تکنیکeDNA کَمّی جامعی ارائه نشده است، زیرا یک سری محدودیت های روش شناسی بر سر راه شمارش تجمعاتeDNA وجود دارد.
  از ddPCR برای معین ساختن تجمعات DNA استفاده شده است و می توان با بهره گیری از این روش تفاوت هایی تا حد 1.25 برابر را نیز شناسایی کرد، نتایج بدست آمده به نسبت تفاوت های دوبرابری که با بهره گیری ازPCR (qPCR) همزمان بدست می آید دقیق تر است. نتیجه اینکه ddPCR تجمعاتeDNA را دقیق تر شمارش می کند و تخمین قابلیت فراوانی/ زیست توده گونه ها را در مطالعات eDNA تقویت می کند.
  دکتر هیدیوکی دوی از موسسه علوم پایدار و توسعه در دانشگاه هیروشیما مزیت های روش شناسی ddPCR را نسبت به شمارش سنتی با روش های qPCR و eDNA بررسی کرده است. وی و همکارانش در دانشگاه ریوککو و دانشگاه کوبه از eDNA که به وسیله آزمایشات mesocosm روی تعداد مختلفی از ماهی های کپور بدست آمده بود استفاده کردند تا دست به ارزیابی صحت کمی qPCR و ddPCR برای تخمین فراوانی و زیست توده این گونه از ماهی ها بزنند.
  دکتر دوی و همکارانش متوجه شدند که ddPCR تجمع eDNA ماهی های کپور را به نسبت فراوانی و زیست توده آنها به شکلی دقیق تر از qPCR ارزیابی کرده است، مخصوصا در جاهایی که تجمعeDNA کمتر باشد. افزون بر این، خطاهای تحلیل به نسبت، در روش ddPCR کمتر از qPCR بود.
  دکتر دوی اظهار می دارد: "ما نشان دادیم که رابطه بین فراوانی ماهی های کپور و تجمع eDNA بیشتر از همین رابطه میان زیست توده وeDNA بوده است که با بهره گیری از هر دو روش ddPCR و qPCR بدست آمد. در نتیجه، می توان از ddPCR برای شمارش تجمعeDNA در آب استفاده کرد. هرچند که ddPCR درحال حاضر روش گران قیمت تری است و در قیاس با qPCR نیز زمان بر می باشد و در محیط های طبیعی نیز تخمین eDNA برای سنجش فراوانی موجودات زنده پیچیده تر است. در نتیجه، با بهره گیری از چند تکنیک بهتر می توان روش های eDNA را تدوین کرد و با بهره گیری از آنها دست به ارزیابی توزیع و فراوانی/زیست توده گونه های مختلف جانوری و اجتماعاتشان زد".

 2. 9 کاربر از پست مفید soheila73 سپاس کرده اند .

  aliarminy (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۴),berkeh (جمعه ۱۱ اردیبهشت ۹۴),best (چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۴),ghost (سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴),guppy (پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۴),Melix (چهارشنبه ۰۹ اردیبهشت ۹۴),سیلوردالر (دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۴),عباس ترابیان (سه شنبه ۰۸ اردیبهشت ۹۴),shark (شنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۴)

 3. #2

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۱ آبان ۹۴ [ ۱۴:۴۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۴-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  3
  امتیاز
  4
  سطح
  1
  Points: 4, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 36.0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 10 در 3 پست

  پیش فرض پاسخ : چه تعداد موجود زنده در دریاها زندگی می کنند؟

  سلام عالی بود عالللللللللللللللللللیییی یییییییییییییییییییییی

 4. 4 کاربر از پست مفید محبت سپاس کرده اند .

  ghost (سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴),guppy (جمعه ۱۵ آبان ۹۴),shabnam (جمعه ۱۵ آبان ۹۴),shark (سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •