نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چرخه زندگی زنبورها

 1. #1
  ztb
  ztb آنلاین نیست.

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۰ دی ۹۴ [ ۱۴:۰۹]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۷-۱۶
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  1,039
  امتیاز
  13,215
  سطح
  1
  Points: 13,215, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 51.0%
  سپاس ها
  6,490
  سپاس شده 6,599 در 1,044 پست

  پیش فرض چرخه زندگی زنبورها  طول عمر هر زنبور بستگی به موقعیتش در کلونی دارد. ماده بارور تا یک سال زنده می ماند در صورتی که کارگر ماه ممکن است 22 روز زنده باشد. کارگر نر بالای 6 هفته عمر میکند. چرخه از ملکه ای که به دنبال نر مناسب می گردد. ملکه می تواند اسپرم های زیادی را در بدن خود نگه دارد . پس از آن نوبت به یافتن یک مکان مناسب برای تخم گذاری است.


  اولین گروهی که سر از تخم بیرون می آورند کارگرانی هستند که به ملکه برای بزرگتر کردن کلونی کمک خواهند کرد. وقتی تعداد کارگران به تعداد کافی رسید ملکه تمام توجه خود را صرف تولدها خواهد کرد و این کارگران در تغذیه لاروهای جدید به ملکه کمک می کنند . این لاروهای جدید ملکه های کوچک هستند. وقتی این ملکه های کوچک به زمان باروری می رسند ملکه اصلی می میرد این اتفاقات در تابستان شروع شده و پاییز تمام میشود .ملکه های جوان زمستان به خواب می روند. اولین روزهای تابستان آماده خروج از کلونی و ساختن لانه جدیدی می شوند
  ملکه در طول خواب زمستانی شاخک ها و بالهایش را پنهان می کند تا سالم بماند. بالهایش را زیر پاهای میانیش پنهان می کند. با پاهای میانی خودش را درجایی که می خوابد محکم نگه می دارد.
  عقیده اشتباهی وجود دارد که زنبورها از حشرات دیگر تغذیه می کنند اما زنبورهای بالغ دهانی برای خوردن غذاهای جامد ندارند. دهان زنبورها مثل زنبورهای عسل است یعنی مجموعه ای از لوله برای کشیدن مایعاتی مثل شهد. ظاهر آرواره نباید باعث اشتباه شود . این آرواره ها برای تکه کردن شکار برای غذای جوانترها و همچنین کندن چوب برای ساخت آشیانه و گاز گرفتن زنبورهای دیگر برای دفاع است.
  وقتی ملکه از خواب زمستانی بیدار میشود تنها غذایش شهد گلهاست . این زنبورها هم در گرده افشانی به اندازه زنبورهای عسل سهیم هستند.

  زنبورهای بالغ تکه های غذا از جمله حشرات را برای لاروها می آورند و لاروها هم قسمتی از غذایی که خورده اند و بصورت مایع درآمده برمی گردانند تا قابل استفاده برای زنبورهای بالغ شود.

  ملکه پس از یافتن مکان مناسب ، با آب دهان و تکه های چوب و موم خمیری می سازد و و برای ساخت لانه از آن استفاده می کند. این ماده ساخته شده بصورت خطی کنار شکاف چوبی که لانه در آن ساخته شده دیده می شود. در ابتدا ساقه یا تکیه گاهی میسازد و بعد از آن شروع به خانه ها در اطراف این پایه می کند. این خانه سازی شبیه خانه های زنبور عسل است با این تفاوت که زنبور عسل لانه اش را با موم می سازد. ملکه شروع به تخم گذاری می کند و نوزادان با سرعت رشد می کنند و همچنان به ساخت اتاق های اضافی ادامه می دهد.
  لاروها به شفیرگی می رسند و روی سقف اتاق را با لایه ای از تار ابریشمی می پوشانند و پس از چند هفته به یک زنبور بالغ تبدیل می شوند . این کارگران جوان همگی ماده هستند که قادر به تخم گذاری خواهند بود ولی نوزادنشان نر خواهند بود چون مثل ملکه نمی توانند بارور شوند. از این به بعد مسوولیت رسیدگی به لاروها و ساخت لانه و تهیه غذا را به عهده خواهند گرفت و ملکه به تخم گذاری و کنترل کلونی خواهد پرداخت.
  هرچه جمعیت زنبوها زیادتر شود لانه بزرگتر خواهد شد . از وظایف دیگر زنبورها آوردن آب برای خنک نگه داشتن هوای داخل لانه است و اگر بازهم کافی نبود با بال زدن این تهویه را بطور کامل انجام می دهند.
  ملکه زنبور عسل در روز تا 2000تخم میگذارد ولی ملکه زنبور هر روز 100 تخم می گذارد.

  درانتهای تابستان که جمعیت کلونی به حداکثر می رسد ملکه تخم هایی می گذارد که قرار است ملکه شوندیعنی حدود 1000 تا 1500 تخم.
  هر کدام از این ملکه ها و نرهای جوان از لانه مهاجرت می کنند و لانه جدیدی می سازند. پس از جفتگیری ، ملکه جوان مکان مناسبی را پیدا می کند و خواب زمستانی را در آنجا به پایان می رساند و نرهای خواهند مرد.
  زنبورهای بالغ که از لانه خارج می شوند غذایی برای خوردن ندارند چون دیگر لاروی وجود ندارد به همین دلیل به منابع دیگرغذایی روی می آورند و شما آنها را در حال خوردن مایعات شیرین می بینید.
  در طول زمستان دیگر غذایی یافت نمیشود و ملکه قدیمی و بقیه خواهند مرد ولی در کلونی های بزرگ امکان زنده ماندن بعضی از زنبورها وجود دارد  کد:
  http://www.wasp-removal.com/wasp-lifecycle.php

  اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

 2. 5 کاربر از پست مفید ztb سپاس کرده اند .

  berkeh (چهارشنبه ۰۵ فروردین ۹۴),Melix (دوشنبه ۰۳ فروردین ۹۴),سیلوردالر (پنجشنبه ۰۶ فروردین ۹۴),عباس ترابیان (سه شنبه ۰۴ فروردین ۹۴),shark (دوشنبه ۰۳ فروردین ۹۴)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •