نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تیره شبگرد-caprimulgidae

 1. #1

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۶ دی ۹۵ [ ۲۲:۲۲]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۱۰
  نوشته ها
  503
  امتیاز
  14,708
  سطح
  1
  Points: 14,708, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  11,338
  سپاس شده 3,631 در 497 پست

  پیش فرض تیره شبگرد-caprimulgidae

  تیره شبگرد-caprimulgidae

  تعداد گونه ها :4  شبگردها حشره خور هایی هستند شبگرد که در نور کم (غروب ) هم فعال اند . نوک پرنده کوچک است ولی دهانش بزرگ که در پرواز آن را جهت گرفتن حشره کاملا باز نگه می دارد . سر و چشمها درشت و گردن کوتاه است. پرها نرم و به رنگهای استتاری خاکی، قهوه ای، خاکستری، سیاه و سفیدند . طرح رنگها به گونه ای است که پرنده بی حرکت روی زمین یا شاخه درخت قابل تشخیص نیست . بالها دراز و نوک تیزند و دم نیز دراز است .  شبگرد دشتی (شبگرد مصری)


  شبگرد دشتی (شبگرد مصری)  شبگرد دشتی (شبگرد مصری)، 25 سانتیمتر طول دارد و کمرنگ ترین شبگرد در میان شبگردهای منطقه است. بسیار شبیه شبگرد دشتی است و خال های تیره رنگ و ریزی در روتنه اش دیده می شود و به واسطه ی اندازه ی بزرگتر، رنگ شنی خاکستری با رگه های نخودی د رتوک پرهای پوششی بال، که به خوبی مشخص نیست. و لکه ی سفیدی که در حاشیه گردن ( که غالبا به دشواری قابل مشاهده است). شناخته می شود. در پرواز، زیر بال ها بسیار کمرنگ و روی بال های پرواز بسیار تیره است که آشکارا در تضاد با پرهای پوششی روی بال قرار دارد. هر دوجنس فاقد لکه ی سفید روی بال اند، اما روی پرهای خارجی دمشان خال های کرم که رنگی دیده می شود. از ویژگی های مهم این شبگرد صدای آن است. ا زشبگرد بلوچی به واسطه ی پرو بال شنی بی رنگ؛ که درلابه لای پرهای تیره ی پروازش دیده می شود و نیز فقدان لکه های سفید روی بال، متمایز می شود.


  شبگرد هندی  شبگرد هندی


  اندازه شبگرد هندی 24 سانتی‌متر است ؛ شبیه شبگرد معمولی ولی اندکی از آن کوچکتر است و یک لکه بزرگ سفید روی هر یک از چهار پر نخستین خارجی بال دارد ( نر شبگرد معمولی روی سه شاهپر نخستین خارجی ، سفیدی دارد و در بال ماده آن سفیدی دیده نمی شود ) سطح پشتی آن خاکستری مایل به زرد است با رگه های سیاه در وسط تارک و رگه های باریکتر روی پشت .در پس گردن بک نیم طوق نخودی دارد ، نوک دو جفت شاه‌پرهای کناری دم آن سفید است . سطح پشتی نخودی با راه‌راه های عرضی و لکه های نا مشخص دارد . در هر طرف گلوی نخودی رنگش ، یک لکه بزرگ سفید دیده می شود . در پرواز بالها و دمش خیلی دراز بنظر می آید ، رفتارش شبیه سایر شبگردهاست .

  شبگرد بلوچی
  شبگرد بلوچی


  شبگرد بلوچی 22 سانتیمتر طول دارد و به رنگ خاکستری دیده می شود و به واسطه ی شکل ظاهریش، در حالت نشسته، از سایر شبگردها متمایز است. از شبگرد مصری، به واسطه ی لکه های سفید روی شاهپرهای بال و در پرنده ی نر، به واسطه ی دو لکه ی سفید زیر دم متمایز است (شبگرد مصری فاقد لکه های سفید روی بال است وتنها لکه ی کمرنگی در زیر دم دارد). از گونه ی اروپایی، به واسطه ی پرو بال ساده ( در گونه ی اروپایی، تارک به رنگ خاکستری نخودی نبوده و فاقد چانه ی سیاه و دو نوار کمرنگ خط بالی و پرهای پوششی است) و از گونه ی هندی (که در بسیار شبیه آن است) ، نیز به واسطه ی پرو بال ساده تر تمیز داده می شود.

  شبگرد (شبگرد معمولی)
  شبگرد (شبگرد معمولی)  پرنده ای دیر مهاجر است، و نیمه های بهار به کشورمان می آید و در زمستان در آفریقا بسر می برد. اندازه اش تقریبا" 26 سانتی‌متراست و با بالهای باز تقریبا" 55 سانتی متر می شود ؛ صدای جالب توجه و مخصوص شبگرد معمولی ، شبها شنیده می شود . بدنی کشیده به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری دارد (مانند گلسنگ) که پر از راه راه عرضی و خال های قهوه ای پررنگ و نخودی است و موجب همرنگی کامل آن با محیط می شود. سرش پهن و تخت است ، با منقار خیلی کوچک و شکاف دهنی خیلی بزرگ ، بالها و دمش دراز است . پرنده نر سه لکه سفید نزدیک انتهای بال دارد و نوک شاهپرهای کناری دم آن سفید است . در طی روز بدون حرکت و به حالت قوز کرده ، روی شاخه ها و یا روی زمین بسر می برد ، شبها ضمن پرواز به تغذیه می پردازد ، بدین ترتیب که شاپرکها را با پروازی بی صدا ، سبک و نامنظم تعقیب شکار می کند (با دهان باز شکار نمی کند) . در فصل زاد و ولد مکررا صدای بلند به هم زدن بالهایش شنیده می شود.  منبع:iranbirds

 2. 10 کاربر از پست مفید ghost سپاس کرده اند .

  berkeh (یکشنبه ۲۰ مهر ۹۳),best (یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳),guppy (یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳),Mahdi3000 (سه شنبه ۱۵ مهر ۹۳),Melix (یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳),سیلوردالر (شنبه ۱۲ مهر ۹۳),عباس ترابیان (یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳),shabnam (سه شنبه ۱۵ مهر ۹۳),shark (یکشنبه ۱۳ مهر ۹۳),ztb (سه شنبه ۱۵ مهر ۹۳)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •