نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: جاذبه های گردشگری همدان

 1. #1

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ [ ۱۴:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۹-۰۲-۲۲
  نوشته ها
  95
  امتیاز
  6,493
  سطح
  1
  Points: 6,493, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  415
  سپاس شده 608 در 95 پست

  Smile جاذبه های گردشگری همدان

  در این پست می خواهم در مورد جاذبه های توریستی شهر همدان مطالبی را بیاورم که ترجیحا به همراه عکس مکان های دیدنی خواهد بود. این پست به مروز تکمیل خواهد شد و هر بار در خصوص مکان جدیدی شرح و توضیحات خواهم داشت.
  در ابتدا باید بگویم که استان همدان یکی از استان های غربی ایران است که با استانهای زنجان و قزوین از شمال کردستان و کرمانشاه از غرب؛لرستان از جنوب و استان مرکزی از شرق همسایه می باشد.همدان از دیرباز دیدنی بوده و یکی از شهرهای باستانی خاورمیانه محسوب می گردد. به قولی همدان یا هگمتانه روزگاری پایتخت مادها بوده و پس از مادها نیز برای سالیان متمادی پایتخت پادشاهی های بزرگ ایران زمین بوده است. به ویژه با توجه به وضعیت آب هوایی این ناحیه پایتخت تابستانی محسوب می شده است. همدان همچنین به اکباتان نیز مشهور است. در ادبیات معاصر (100 سال اخیر) نیز از همدان و زیبایی های این شهر یاد شده است.با توجه به این که قرار است در این پست در مورد زیبایی های گردشگری این استان سخن به میان آید دیگر زیاد وارد جزییات نخواهم شد. تنها مورد این که با توجه به کوهستانی بودن شهر همدان بهترین فصل برای گشت و گذار در شهر فصول اردیبهشت تا مهر می باشد چون در سایر فصول سرمای گزنده ای دارد.

  از جمله جاذبه های گردشگری شهر همدان که من خود از آن ها باز دید گردم میتوان از موارد زیر نام برد. در صورتی که مواردی از قلم افتاده اند لطفا مرا در تکمیل این پست یاری فرمایید :

  1- آرامگاه بوعلی سینا
  آرامگاه بوعلی سینا پزشک و فیلسوف بزرگ ایرانی در میدانی به همین نام واقع است. آرامگاه او شامل ، مقبره ،موزه،باغ گل و طراحی بسیار زیباییست. همچنین مجسمه این حکیم فرزانه در ضلع شمالی این میدان زیبا و بزرگ قرار دارد. هر ساله هزاران نفر از مقبره ابوعلی سینا بازدید می کنند.مقبره این حکیم فرزانه از سازه های معماری معاصر می باشد که از سنگ گرانیت و در دوران پهلوی بر روی مقبره ساخته شده است.

  با دیدن مجسمه بوعلی همیشه یک بیت شعر از او در ذهن من متبادر می شود که به این قرار است :

  دل گرچه در این بادیه بسیار شتافت *** یک موی ندانست ولی موی شکافت
  اندر دل من هزار خورشید بتافت *** آخر به کمال ذره ای راه نیافت
  روانش شاد

  2- آرامگاه باباطاهر
  در ورودی شمالی شهر همدان آرامگاه بابا طاهر عریان قرار دارد . که از عرفا و صوفیان بنام این شهر است. وی در قرن چهارم هجری می زیسته است. آرامگاه او اولین و البته یکی از بزرگترین محل های اتراق مسافران می باشد. آرامگاه باباطاهر نیز همانند بوعلی در وسط میدان وسیعی قرار دارد. در اطراف میدان نیز همانند میدان نقش جهان اصفهان فروشگاه های زیادی برای عرضه صنایع دستی شهر همدان ( لاجین) قرار دارد که مسافران اکثرا از این مغازه ها سوغات سفر تهیه می کنند. فضا بسیار سر سبز و مصفاست به ویژه در فصل بهار و تابستان

  یکی از اشعار این شاعر و عارف سوخته دل که اکنون به یاد می آورم به این قرار است :

  به صحرا بنگرم صحرا ته وینم *** به دریا بنگرم؛دریا ته وینم
  به هر جا بنگرم؛کوه و در و دشت *** نشان از قامت رعنا ته وینم

  روانش شاد

  دستانم را در باغچه می کارم ،سبز خواهند شد
  ویرایش توسط alirezaash : دوشنبه ۰۳ خرداد ۸۹ در ساعت ۱۱:۵۳

 2. 9 کاربر از پست مفید alirezaash سپاس کرده اند .

  best (چهارشنبه ۰۵ خرداد ۸۹),farhad-2007 (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),faridm (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),ghost (جمعه ۰۷ خرداد ۸۹),MIRMOHAMADI (دوشنبه ۰۳ خرداد ۸۹),Neda Ariania (دوشنبه ۰۳ خرداد ۸۹),جواد (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),سیلوردالر (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۳ خرداد ۸۹)

 3. #2

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ [ ۱۴:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۹-۰۲-۲۲
  نوشته ها
  95
  امتیاز
  6,493
  سطح
  1
  Points: 6,493, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  415
  سپاس شده 608 در 95 پست

  Smile

  3-کتیبه های گنج نامه
  یکی دیگر از دیدنی های شهر همدان کتیبه های خط میخی گنج نامه است که در انتهای دره زیبا و مصفای عباس آباد واقع است. این کتیبه ها از آثار دوران هخامنشی می باشند و بر روی سنگ گرانیت بزرگی حک گردیده اند. گفته می شود که شاهان هخامنشی در سر راه لشگر کشی های خود به نقاط مختلف من جمله مصر اقدام به حک نمودن این کتیبه ها کرده اند ( البته با توجه به موقعیت جغرافیایی این کتیبه ها این مسئله بعید به نظر می رسد). همچنین تا جایی اطلاع دارم این کتیبه ها به سه زبان رایج آن روزها و به خط میخی نوشته شده است. کمی دور تر از کتیبه های گنج نامه به فاصله 50 متر آبشار زیبای همدان قرار دارد که واقعا دیدنی است مخصوصاً ایستادن در زیر آبشار و حس کردن قطرات ریز آب بر روی پوست به ویژه در فصل گرما! در انتهای دره هم مراکز زیادی برای تفریح و اتراق مسافران از سوی مسئولین شهر تدارک شده است . که شامل انواع رستوران و استراحتگاه و مراکز بهداشتی می باشد.

  4- آبشار گنج نامه
  دستانم را در باغچه می کارم ،سبز خواهند شد

 4. 9 کاربر از پست مفید alirezaash سپاس کرده اند .

  best (چهارشنبه ۰۵ خرداد ۸۹),farhad-2007 (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),faridm (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),ghost (جمعه ۰۷ خرداد ۸۹),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),Neda Ariania (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹),جواد (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),سیلوردالر (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),عباس ترابیان (سه شنبه ۰۴ خرداد ۸۹)

 5. #3

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ [ ۱۴:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۹-۰۲-۲۲
  نوشته ها
  95
  امتیاز
  6,493
  سطح
  1
  Points: 6,493, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  415
  سپاس شده 608 در 95 پست

  Smile

  تپه عباس آباد
  یکی از مکان های دیدنی شهر همدان تپه عباس آباد است که در جنوب شهر همدان و ابتدای دره عباس آباد واقع است. این تپه دارای مسیری بسیار دیدنی است که به هنگام بالا رفتن از آن منظره کامل شهر همدان معلوم است. به ویژه شب ها که چراغها روشن است منظره بسیار زیبایی دارد. در بالای تپه دو عدد دریاچه مصنوعی زیبا تعبیه شده که بسیار هم بزرگ می باشند طوری که قاطق های تفریحی در این دریاچه ها رفت آمد میکند. آب دریاچه ها هم از طریق یک آبشار مصنوعی تامین می گردد که آب کوه است. در کل شب هنگام و با نورپردازی مصنوعی زیبایی تپه عباس آباد دو برابر می شود. در وسط یکی از دریاچه ها یک رستوران وجود دارد که مرا به یاد پارک ال گلی تبریز می اندازد. از بالای این تپه از یک سو، چشم انداز طبیعی دره سرسبز عباس آباد و از طرف دیگر، نمائی از شهر همدان نمایان است. از ضلع جنوب شرقی این مجتمع، آبشار مصنوعی زیبایی جریان دارد که آب دریاچه ها را تامین میکند و به آن اشاره شد مسجد، توفقگاه اتومبیل، زمین مخصوص بازی اسکیت و فروشگاه خوراکی و تنقلات ، از جمله تاسیسات رفاهی و تفریحی آن می باشد. ضمناً دو جاده یکی از ابتدای چهار باغ ارم و دیگری از اوایل جاده گنجنامه، دسترسی به لالای تپه را امکان پذیر می سازد. علاوه بر آن، علاقمندان می توانند از طریق کوچه باغهای اطراف تپه پیاده به بالا بروند یا بوسیله بالابر (تله سی یژ) از ضلع جنوبی چهار باغ ارم، مسیر 1200 متری آن را تا بالای تپه و بالعکس، طی نمایند و شاهد فضای سبز باغات و دورنمای شهر همدان و آب و هوای مطبوع آنجا باشند. همچنین مسیر دسترسی آسفالته آن، محل تفریح و ورزش صبحگاهی ورزشکاران میباشد. از بالای تپه عباس آباد منظره عظمت کوه الوند بسیار دیدنی است.  دستانم را در باغچه می کارم ،سبز خواهند شد
  ویرایش توسط alirezaash : پنجشنبه ۰۶ خرداد ۸۹ در ساعت ۱۲:۲۸

 6. 6 کاربر از پست مفید alirezaash سپاس کرده اند .

  best (جمعه ۰۷ خرداد ۸۹),farhad-2007 (شنبه ۰۸ خرداد ۸۹),ghost (جمعه ۰۷ خرداد ۸۹),جواد (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),سیلوردالر (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),عباس ترابیان (دوشنبه ۱۷ خرداد ۸۹)

 7. #4

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۵ [ ۱۷:۵۵]
  تاریخ عضویت
  ۸۹-۰۱-۱۴
  نوشته ها
  64
  امتیاز
  6,315
  سطح
  1
  Points: 6,315, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  148
  سپاس شده 327 در 66 پست

  پیش فرض

  سلام گرمی به همشهریانم
  زندگی فقط راز بقا

 8. کاربر روبرو از پست مفید سینا68 سپاس کرده است .

  alirezaash (دوشنبه ۱۷ خرداد ۸۹)

 9. #5

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ [ ۱۴:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۹-۰۲-۲۲
  نوشته ها
  95
  امتیاز
  6,493
  سطح
  1
  Points: 6,493, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  415
  سپاس شده 608 در 95 پست

  Smile

  6-غار علی صدر

  غار علیصدر مهمترین غار آبی و توریستی ایران و از جمله غارهای دیدنی و استثنایی جهان است؛ که همه ساله خیل عظیمی از گردشگران و دوست داران طبیعت را به سوی خود می کشد. این غار در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی همدان در کوه های زاگرس در ارتفاع 1980 متر از سطح دریا واقع شده است.مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف، از قدیم الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره برداری می کردند. در 5 مهرماه 1342 شمسی، گروهی 14 نفره از اعضای هیئت کوه نوردی همدان، غار علیصدر را مورد بازدید و کاوش قرار دادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند. در سال 1346 با پخش خبر کشف این غار شگفت انگیز و بی انتها در سطح رسانه های ملی، سیل محققان، کوه نوردان و علاقه مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد.در سال 1352، کوه نوردان همدان؛ دهانه و ورودی غار را به قطر 50 سانتی متر تعریض کردند و از سال 1354 استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده گشته که مناظر جدید و بدیعی را در مقابل دیدگان مشتاق گردشگران قرار میدهد.آنچه که غار علیصدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز میکند، سهولت استفاده از کانالهای آبی درون آن است که به سبب وسعت آن به راحتی میتوان در آن طی مسیر کرده و با قایق های معمولی از درون آنها گذشت.

  دستانم را در باغچه می کارم ،سبز خواهند شد

 10. 5 کاربر از پست مفید alirezaash سپاس کرده اند .

  best (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),MIRMOHAMADI (پنجشنبه ۲۰ خرداد ۸۹),N.TapesH (دوشنبه ۱۷ خرداد ۸۹),جواد (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹),سیلوردالر (چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •