صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22

موضوع: علل بروز مشكل جلبك در اكواريوم و روش مبارزه با جلبك در تانكهاي پرورش ماهي هاي زينتي Algae control in the aquarium

 1. #1

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۹:۴۸]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  نوشته ها
  4,535
  امتیاز
  182,326
  سطح
  1
  Points: 182,326, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 26.0%
  سپاس ها
  25,875
  سپاس شده 38,860 در 4,159 پست

  پیش فرض علل بروز مشكل جلبك در اكواريوم و روش مبارزه با جلبك در تانكهاي پرورش ماهي هاي زينتي Algae control in the aquarium

  مشكل جلبك را در اكواريوم چطور حل كنم ؟  همه كم يا بيش با اين مشكل يعني حضور جلبك در اكواريوم به طور مستقيم يا غير مستقيم بر خورد داشته و كم و بيش آشنا هستيم .حضور جلبك براي بعضي افراد مصيبتي است كه گريز از آن برايشان بسيار سخت بوده و ناممكن مينمايد و عده اي هم هستند كه ميپرسند چطو رميشود آكواريوم ما سبزه بزند و خوشگل شود.


  چندين راه براي مقابله با مشكل جلبك در آكواريوم ماهي هاي زينتي يا مخازن تكثير و پرورش ماهي وجود دارد .


  در ابتدا باید بدانیم مشكل از كجاست ، آيا تابش مستقيم نور آفتاب بر تانك وجود دارد؟ آيا غذاي بيش از حد به ماهي ها داده ميشود ؟ نيترات آب به چه صورت است ؟ آيا شدت نور زيادي به تانك وارد ميشود ؟  در مرحله اول فرض كنيم سطح نيترات آكواريوم نرمال است و آكواريوم يا مخزن پرورش ماهي هاي زينتي ما در تابش مستقيم آفتاب نيست، اما شما غذاي زيادي به ماهي هايتان ميدهيد. در این حال شما بايد در مرحله اول ، به ماهيها غذاي كمتري بدهيد و دوم اینکه تعداي حلزون مناسب( بسته به نوع ماهي هايتان ) يا ماهي كف خوار تهيه كنيد تا باقيمانده ذرات غذايي را بخورند يا انها را از تانك سيفون كرده و خارج كنيد .  حال بگذاريد فرض كنيم مقدار نيترات آكواريوم طبيعي است و غذادهي بيش ازاندازه نيز به ماهيها وجود ندارد. د راین حالت شما ميتوانيد در مرحله اول 35 درصد آبتان را تعويض كنيد.دوم اينكه اگر سيستم نور دهي به تانك داريد ، لامپش را خاموش كنيد و سوم اينكه به عنوان آخرين كار، تانكتان را دوباره راه اندازي كنيد .به اين صورت كه ماسه هايتان را بشوئيد ،تانكتان را تميز كنيد ( بدون مواد شوينده ) ، تمام دكوراسيونتان را تميز كنيد و دوباره تانك را سيكل كنيد و ماهي هايتان را برگردانيد.( خدا به داد برسد )


  توجه باید داشته باشیم که اگر تانك را خالي كرده و دوباره راه اندازي كنيم ، در واقع تمام باكتريهاي مفيد آكواريوم را از دست داده ايم كه آمونياك ناشي از تجزيه فضولات توليد شده در آكواريوم را به تركيبات غير سمي ميشكنند. بنابر اين راه اندازی مجدد تانك تنها در شرايط خيلي خيلي بد گزينه خوبي است و معمولا توصيه نميشود چرا كه سيكل مجدد تانك مشكلات خودش را دارد.

  مواردي ديده شده كه با وجود اينكه تابش مستقيم بر تانك وجود نداشته است و فسفات و نيترات آب نرمال بوده است و تعويض آب روزانه نيز وجود داشته است باز مشكل جلبك در آكواريوم ديده شده و پا برجا است. حتي تاريك نمودن كل آكواريوم به مدتيك روز تا 36 ساعت نيز تاثيري در بهبود مشكل جلبك در آكواريوم نداشته است و به نظر ميرسد كه راه اندازي مجدد آكواريوم گزينه خوبي باشد در حاليكه ميتوان از مواد تجاري ضد جلبك با نامهاي تجاري مختلف كه در دسترس هستند يا ديگر مواد تجاري و شيميايي موجود براي بهبود كيفيت اب و رفع مشكل جلبك به صورت مفيد و سريع استفاده كرد.

  بايد به ياد داشته باشيم كه جلبكها موجودات زنده اي هستند و براي حضور و بقاي خود به دو عامل بسيار مهم نيازمند . وجود نور مطلوب و حضور مواد غذايي به اندازه كافي.
  بنابر اين اگر از ابتدا به مديريت مطلوب نور در آكواريوم توجه داشته باشيم و پرورش ما به نحوي باشد كه حضور عناصر غذايي مازاد بر نياز در محيط زيستي اكواريوم انباشته نشود و رقيباني براي جلبك چون گياهان طبيعي آبزي در محيط آكواريوم وجود داشته باشند و تعويض آب و سيفون ضايعات به طور مرتب و مناسب صورت بگيرد امكان حضور مشكل جلبكي در اكواريوم بسيار تقليل مي يابد.
  ویرایش توسط عباس ترابیان : چهارشنبه ۰۹ دی ۸۸ در ساعت ۲۳:۵۴

 2. 24 کاربر از پست مفید عباس ترابیان سپاس کرده اند .

  B@B@K (چهارشنبه ۰۹ دی ۸۸),best (پنجشنبه ۱۰ دی ۸۸),farhad-2007 (پنجشنبه ۱۰ دی ۸۸),ghost (پنجشنبه ۱۰ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),M.A (جمعه ۲۳ تیر ۹۱),Mahdy (سه شنبه ۲۹ اسفند ۹۱),MIRMOHAMADI (جمعه ۱۱ دی ۸۸),mkd (شنبه ۰۲ دی ۹۱),mosafer (پنجشنبه ۱۰ دی ۸۸),Neda Ariania (چهارشنبه ۰۹ دی ۸۸),تعاون2 (شنبه ۲۰ خرداد ۹۱),ساخارين (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),سیلوردالر (دوشنبه ۱۴ دی ۸۸),شقایق (شنبه ۱۲ دی ۸۸),P@RSA (دوشنبه ۱۴ دی ۸۸),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),saeed255 (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰),shark (جمعه ۱۱ دی ۸۸),swing (پنجشنبه ۱۰ دی ۸۸),winer3549 (چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۸۹),yousef (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸)

 3. #11

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض

  سلام

  یک زمانی از این جلبک های رشته ای در تانک من هم پیدا شده بود و طولشون به حدود 12 سانتیمتر می رسید. مربوط به قبل از ورود گل قرمزی (گلدفیشم) به تانک بود... (11 ماه پیش) که البته با ورود اون، جلبک ها همگی ناپدید شدن.

  گل قرمزی علاقه زیادی به خوردن اون جلبک های رشته ای داشت. حتما گیاهان تانک من رو دیدید. حتی با وجود گل قرمزی هم درون تانک، انبوهی از گیاهان وجود داره چرا که غذای کافی در دسترسش هست و چندان رغبتی به خوردن گیاهان زنده تانک نداره مگر ناخنک های مختصری به شویدی ها و گل هاشون که البته چندان به چشم نمی یاد. اما گلد فیش شاید بشه گفت یکی از ماهی هایی هست که در نابود کردن این جلبک می تونه بسیار موثر باشه.

  این هم تانک گیاهی من با وجود یک گلدفش در اون:


  متشکرم
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 4. 27 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),Amir 1986 (شنبه ۱۲ دی ۸۸),B@B@K (شنبه ۱۲ دی ۸۸),best (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),devil_ebs (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),farhad-2007 (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),faridm (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),ghost (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),mosafer (دوشنبه ۱۴ دی ۸۸),تعاون2 (شنبه ۲۰ خرداد ۹۱),ساخارين (شنبه ۲۶ دی ۸۸),شقایق (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۱۲ دی ۸۸),عزت-5 (یکشنبه ۱۲ دی ۸۹),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),P@RSA (دوشنبه ۱۴ دی ۸۸),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰),shark (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸),shellman_2008 (جمعه ۲۵ دی ۸۸),smilodon (سه شنبه ۱۵ دی ۸۸),م.حسن فاقعي (دوشنبه ۱۴ دی ۸۸),yousef (یکشنبه ۱۳ دی ۸۸)

 5. #12

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض

  چرا جلبک ها در آکواریوم ها، تنگ های ماهی و حوضچه ها رشد می کنند و چگونه می توان از رشدشان جلوگیری کرد یا در صورت مشاهده آنها را از بین برد؟

  اگر آب تانک، تنگ یا حوضچه ماهی هایتان به رنگ سبز درآمده، بدانید که نشانه رشد جلبک در آب است. در این صورت باید نسبت به تعویض مقداری از آب، آن هم بصورت روزانه اقدام کنید تا زمانی که آب تمیز شود و رنگ اصلی اش را به دست آورد.  چه مقدار از آب باید تعویض شود؟

  زیاده روی نکنید و به هیچ وجه سعی نکنید که به یکباره، مقدار زیادی از آب را تعویض کنید. هر بار فقط به تعویض 20 درصد از آب بپردازید تا زمانی که سبزی آب از بین برود. پس از آن، همین تعویض 20 درصدی را دو بار در هفته انجام دهید. هرگز بیش از 20 درصد از آب تانک را در یک روز عوض نکنید مگر اينكه تانک شما دچار فاجعه شده باشد اما جلبک یک فاجعه نیست.

  نکته: در صورت داشتن یک تنگ ماهی، بین 15 تا 20 درصد از آب آن را دو بار در هفته عوض کنید. هیچ گاه آب شیر را مستقیماً وارد تنگ ماهی نکنید بلکه از آبی که 3 روز قبل کنار گذاشته اید (آب خوردن) برای این منظور استفاده کنید. ضمناً آبی که از تنگ خارج کرده اید، برای گیاهان بسیار مفید خواهد بود.
  برای تعویض آب آکواریوم ها و حوض های ماهی هم باید بین 15 تا 20 درصد آب را دو بار در هفته عوض کنید. برای این مقدار آب، می توانید آب شیر را مستقیماً وارد تانک یا حوض کنید چرا که این مقدار 20 درصدی یا کمتر، صدمه ای به ماهیان نخواهد زد و نیازی هم به افزودن مواد به آب تازه اضافه شده برای بهتر کردن کیفیت آن نیست. مطمئن باشید که این مقدار آب (حتی اگر مستقیماً از شیر وارد تانک شود، هیچ خطری برای ماهی های شما نخواهد داشت. ) اما اگر مقدار تعویض شما بیش از 20 درصد باشد، در اینصورت استفاده از موادی مثل ضد کلر و مواد مشابه، لازم به نظر می رسد.

  اما...

  جلبک چیست؟

  ممکن است شنیده باشید که جلبک یک نوع گیاه است اما یک گیاه آلی نیست بلکه تک یاخته ای است که نه ریشه دارد، نه برگ و نه ساقه و تنها در داشتن کلروفیل با گیاهان آلی اشتراک دارد.


  انواع مختلفی از جلبک وجود دارد. برخی از جلبک ها شناورند و در آب تکثیر می شوند. برخی دیگر از انواع جلبک روی اشیای داخل تانک مثل صخره ها، وسایل زینتی و دکوری داخل تانک، شن ها، گیاهان و حتی شیشه تانک رشد می کنند.

  تمام جلبک ها سبز نیستند. جلبک سیاه، جلبک قهوه ای، جلبک سرخ و انواع بسیار دیگری از جلبک ها هم وجود دارند اما هر آنچه که در این قسمت درباره جلبک سبز می گوییم، درباره سایر جلبک ها هم صادق است.

  چرا جلبک در خانه ماهی هایمان رشد می کند؟


  جلبک برای رشدش به آب، نور و غذا نیاز دارد. اگر در محل نگهداری ماهی شما، جلبک زیادی رشد کرده، مهم ترین علتش این است که هم نور زیادی به آب تانکتان می تابد و هم این آب سرشار از مواد مغذی است. اما این غذاها از کجا آمده اند؟ ماهی ها غذا را می خورند و خود، فضولاتی دفع می کنند که این مواد دفع شده، بهترین و مناسبت ترین غذا برای جلبک هاست.

  چگونه می توان از شر جلبک ها خلاص شد؟

  ما چهار راهکار به شما پیشنهاد می کنیم: استفاده از برخی ماهی ها که جلبک ها را می خورند، استفاده از مواد شیمیایی ضد جلبک، کم کردن شدت نور تانک یا کم کردن مقدار غذای در دسترس جلبک ها.


  استفاده از ماهیان جلبک خوار:

  ماهیان جلبک خوار مثل پلیکوها ( گربه ماهیان دهان مکنده ) و جلبک خوار سیامی، هر دو از ماهیان آکواریومی بسیار خوبی هستند که برخی از انواع جلبک ها را خواهند خورد اما معمولاً تمام جلبک های آکواریوم را نمی خورند و ماهی ای هم وجود ندارد که بتواند جلبک هایی را که در آب رشد كرده اند و رنگ آن را سبز نموده اند، بخورد. بیشتر آکواریومیست ها علاقه دارند که یکی از این دو گونه یا هر دو ماهی را داشته باشند اما با این حال این ماهی ها معمولاً نمی توانند مشکل جلبک را از آکواریوم به طور کامل حل کنند. پلیکو ها همه نوع جلبکی را نمی خورند و شما ممکن است جلبکی داشته باشید که پلیکوی شما علاقه ای به خوردنش نداشته باشد. در کل نه به پلیکوها و نه به گونه های دیگر جلبک خوار، چندان دل نبندید و تصور نکنید که با بودن آنها، دیگر جلبک به سراغ تانک شما نخواهد آمد.

  استفاده از محلول ضد جلبک:

  از طرف دیگر، موادی شیمایی بعنوان ضد جلبک وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها، تانکتان را جلبک زدایی کنید اما استفاد از این مواد، خود نوعی ریسک است چرا که ممکن است برخی از این مواد برای شما، ماهی هایتان و حتی محیط زیست، خطرناک باشند. همچنین دستور استفاده از این مواد گاهی سخت و پیچیده و خود این مواد هم گرانقیمت هستند.

  اما شاید بهترین روش، کم کردن نور تانک و نیز غذای در دسترس جلبک ها باشد.

  کم کردن شدت نور:

  اگر شما تنگ ماهی دارید، آن را از منبع نور مثل پنجره ای که نور مستقیم از آن به داخل می تابد، دور کنید.
  اگر آکواریوم دارید، تا حد امکان چراغ آن را خاموش نگهدارید. حتی اگر تانک شما در کنار پنجره ای قرار دارد که نور مستقیم به آن می تابد، تانک را جابجا کنید. اگر جابجا کردن تانک مشکل است، قسمت هایی را که نور به آن تابيده می شود با فویل آلومینیومی بپوشانید.
  اگر شما صاحب حوضچه یا استخری هستید باید آن را سرپوشیده کنید تا نور خورشید به آن نتابد.

  کم کردن غذای در دسترس جلبک ها:

  جلبک برای رشدش به غذا نیاز دارد. ماهی شما غذا می خورد و به همین دلیل دفعیاتی دارد که این دفعیات، غذای جلبک هاست. پس با تعویض روزانه آب، از غذایی که در دسترس جلبک هاست، کم کنید. (درباره چگونگی تعویض آب در ابتدای بحث، صحبت کردیم) با این کار شما به جلبک ها گرسنگی می دهید و کم کم متوجه خواهید شد که آنها در حال ناپدید شدن هستند.  برگرفته از:

  کد:
  http://www.aquariumfish.net/information/green_water.htm

  ادامه دارد...
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 6. 21 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  ahmadkhabir (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),atena_3006 (جمعه ۲۳ دی ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farhad-2007 (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),faridm (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),ساخارين (شنبه ۲۶ دی ۸۸),شقایق (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),عباس ترابیان (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),عزت-5 (یکشنبه ۱۲ دی ۸۹),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),P@RSA (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰),shellman_2008 (جمعه ۲۵ دی ۸۸),smilodon (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸),م.حسن فاقعي (چهارشنبه ۲۳ دی ۸۸)

 7. #13

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض

  راه های مختلف جلوگیری از رشد جلبک در تانک و نیز مبارزه با آن در آکواریوم

  جلبک حقیقتی است که دیر یا زود، هر آکواریستی با آن مواجه خواهد شد. رشد برخی از انواع جلبک ها طبیعی است و حتی می تواند نشانه سلامت تانک باشد اما حضور بیش از اندازه این گیاه می تواند ناخوشایند، بد منظره و حتی برای گیاهان و ماهی های تانک مضر باشد. در این هنگام و در مواجهه با این موجود تک یاخته ای، چه باید کرد:


  1) از تابش مستقیم نور خورشید به تانک ماهی هایتان بخصوص به مدت طولانی جلوگیری کنید.

  2) نور دهی به تانکتان، روزانه بیشتر از 10 الی 12 ساعت نباشد.

  3) مواد آلی مورد نیاز رشد جلبک ها را با تعویض مکرر آب از تانک خود خارج نمایید.

  4) بیش از اندازه به ماهی هایتان غذا ندهید و هربار دقت کنید که غذاهای داده شده، خورده شوند.

  5) در صورت امکان چند ماهی جلبک خوار به تانکتان معرفی کنید. ماهیان دهان مکنده مثل پلیکوها، جلبک خوار سیامی و مولی ها جزو این گروه هستند.

  6) نگهداری از انواع حلزون ها در صورت امکان توصیه می شود. آنها هم می توانند قسمتی از جلبک ها را نابود کنند.

  7) دقت کنید که در تانک های گیاهی ( منظور از آکواریوم های گیاهی، آکواریوم هایی نیست که فقط از تعداد کمی گیاه در آنها نگهداری می شود ) از گیاهان قوی و متعدد به لحاظ گونه نگهداری کنید تا با جلبک ها برای به دست آوردن غذا و مواد آلی محلول در آب رقابت کنند.

  8) اگر تانک شما گیاهی نیست، سعی کنید در صورت امکان در تانک خود از گیاهان طبیعی نگهداری کنید چرا که مقدار زیادی از غذای مورد نیاز جلبک ها را استفاده خواهند کرد.

  9) جلبک های روییده شده بر سطوح مختلف داخل تانک از گیاهان تا اشیای دکوری و حتی شیشه داخلی تانک را تمیز کنید. به هنگام زدودن جلبک ها، تمیز کردن لابلای شن ها را دز زمان تعویض آب فراموش نکنید.

  10) از محلول های ضد جلبک استفاده کنید.


  برگرفته از:

  کد:
  http://www.ehow.com http://freshaquarium.about.com http://www.thetropicaltank.co.uk
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 8. 19 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),atena_3006 (جمعه ۲۳ دی ۹۰),B@B@K (پنجشنبه ۲۴ دی ۸۸),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farhad-2007 (شنبه ۲۶ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdi3000 (سه شنبه ۱۲ دی ۹۱),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (پنجشنبه ۲۴ دی ۸۸),ساخارين (شنبه ۲۶ دی ۸۸),شقایق (جمعه ۲۵ دی ۸۸),عباس ترابیان (پنجشنبه ۲۴ دی ۸۸),عزت-5 (یکشنبه ۱۲ دی ۸۹),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰),shellman_2008 (جمعه ۲۵ دی ۸۸),smilodon (جمعه ۲۵ دی ۸۸)

 9. #14

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۴ مرداد ۹۱ [ ۲۰:۴۴]
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۵-۲۳
  نوشته ها
  31
  امتیاز
  3,971
  سطح
  1
  Points: 3,971, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  98
  سپاس شده 403 در 30 پست

  پیش فرض

  سلام دوستان . من هم یه روش پیشنهاد می کنم . البته خودم ازش نتیجه مثبت رو گرفتم تانک من 700 لیتره و جلوی پنجره همه ی دوستان می گفتند که جلبک می گیره من هم همین مشکل رو قبلا داشتم ولی به صورت ناخودآگاه استفاده از دستگاه uv اجازه زنده موندن برای جلبکهای تک سلولی و تشکیل کلونی به اونها رو نمی ده بر همین اساس اثری از جلبک در تانک من دیده نمیشه . حالا نمیدونم چقدر علمیه ولی تا حالا حداقل در مورد من عملی بوده . البته مطمئنا هر جلبکی که از این دستگاه عبور می کنه از بین میره .

 10. 12 کاربر از پست مفید farshad rezayi سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farhad-2007 (شنبه ۲۶ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),Neda Ariania (جمعه ۲۵ دی ۸۸),ساخارين (شنبه ۲۶ دی ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۲۶ دی ۸۸),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰)

 11. #15

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۳ [ ۱۰:۱۴]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۵-۱۷
  محل سکونت
  Iran/tehran
  نوشته ها
  755
  امتیاز
  8,154
  سطح
  1
  Points: 8,154, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 45.0%
  سپاس ها
  6,582
  سپاس شده 8,253 در 772 پست

  پیش فرض

  سلام دکتر جان
  کار شما کاملا علمی هست و کارا یکی از روشهای از بین بردن جلبک همین استفاده از uvمیباشد

 12. 12 کاربر از پست مفید B@B@K سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farshad rezayi (جمعه ۲۵ دی ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (جمعه ۲۵ دی ۸۸),Neda Ariania (جمعه ۲۵ دی ۸۸),ساخارين (شنبه ۲۶ دی ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۲۶ دی ۸۸),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),pure love (یکشنبه ۱۰ مهر ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰)

 13. #16

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۰ آذر ۸۹ [ ۱۷:۳۱]
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۹-۱۸
  نوشته ها
  11
  امتیاز
  3,618
  سطح
  1
  Points: 3,618, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  1,437
  سپاس شده 117 در 11 پست

  پیش فرض

  با سلام
  اگر ممكن است در مورد uv كمي توضيح دهيد.
  باتشكر

 14. 6 کاربر از پست مفید ساخارين سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),Neda Ariania (شنبه ۲۶ دی ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۲۶ دی ۸۸)

 15. #17

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۳ آذر ۹۵ [ ۱۲:۲۷]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۱-۰۵
  محل سکونت
  مهاباد
  نوشته ها
  423
  امتیاز
  7,749
  سطح
  1
  Points: 7,749, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  3,828
  سپاس شده 3,243 در 446 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط ساخارين نمایش پست ها
  با سلام
  اگر ممكن است در مورد uv كمي توضيح دهيد.
  باتشكر

  سلام

  لامپ uv لامپی هست که فرابنفش از خودش ساطع می کند و فعالیت آن در هفته 15 دقیقه الی 30 دقیقه پیشنهاد می شود چون همه ی باکتری ها رو (مفید و مضر ) از بین می بره. برای میکروب کشتن استفاده می شود و بیشتر در آکواریوم هایی که دیسکاس یا آکواریوم های آب شور استفاده می شد.
  اگر جان را خدا داده است ! چرا باید تو بستانی؟!


  آرتمیا میگوی آب شور

 16. 10 کاربر از پست مفید sia-2009 سپاس کرده اند .

  Amir 1986 (جمعه ۲۸ اسفند ۸۸),amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farhad-2007 (یکشنبه ۰۱ فروردین ۸۹),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),Neda Ariania (جمعه ۲۸ اسفند ۸۸),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰)

 17. #18

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۳ [ ۱۹:۲۰]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۲۶
  محل سکونت
  Tehran
  سن
  32
  نوشته ها
  1,932
  امتیاز
  31,464
  سطح
  1
  Points: 31,464, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  7,130
  سپاس شده 15,556 در 1,984 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط ساخارين نمایش پست ها
  با سلام
  اگر ممكن است در مورد uv كمي توضيح دهيد.
  باتشكر
  سلام
  با تشکر از آقا سیاوش ، بنده اضافه کنم که این لامپ ها بهتره که در آکواریوم های دارای سامپ استفاده بشه و باید کاملا عایق بندی باشه .
  این لامپ ها در آکواریوم هایی استفاده میشه که امکان استفاده از دارو وجود نداره ، مثله آکواریوم های گیاهی .
  لامپ در آخریم مرحله و قبل از سر ریز آب به داخل آکواریوم استفاده میشه تا باکتری های درون سامپ از بین نروند و بتونن در داخل مواد سامپ مثله بیوبال و سرامیک به زندگی ادامه بدن.
  این لامپ ها با تابش نور فرابنفش ، آب را ضد عفونی و میکروب کشی می کند و نباید به طور مستقیم به ماهی ها تابیده بشه .

  -----

  در مورد از بین بردن جلبک ها من خودم در یک تانکم که در معرض نور خورشید قرار داشت ، از حلزون استفاده کردم ( حلزون های کروی شکل ) ، همین حلزون هایی که در بین گیاهان طبیعی موجودا .
  جلبک ها به حدی بود که حتی با دست و به کمک تیغ از بین نمی رفتن ، ولی با اضافه شده چند حلزون به آکواریوم ، تانک کاملا از جلبک پاسازی شده و دیگه هیچ اثری از جلبک دیده نمیشه .
  ویرایش توسط Neda Ariania : جمعه ۲۸ اسفند ۸۸ در ساعت ۱۷:۴۵ دلیل: ترکیب پست های پیاپی

 18. 10 کاربر از پست مفید Amir 1986 سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),best (شنبه ۲۹ اسفند ۸۸),farhad-2007 (یکشنبه ۰۱ فروردین ۸۹),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),Neda Ariania (جمعه ۲۸ اسفند ۸۸),p.m (جمعه ۱۲ خرداد ۹۱),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰)

 19. #19

  آخرین بازدید
  جمعه ۰۷ فروردین ۹۴ [ ۱۸:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۱-۳۱
  نوشته ها
  91
  امتیاز
  3,484
  سطح
  1
  Points: 3,484, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 50.0%
  سپاس ها
  248
  سپاس شده 604 در 94 پست

  پیش فرض

  با سلام وخسته نباشيد دوسوال دارم
  1_ لطفا در مورد داروهاي جلوگيري كننده از رشد جلبك شامل تركيب ،نحوه وميزان لازم ونحوه استفاده از آنها ، و اينكه اصولا براي ماهي ها هم مضر است يانه ؟ توضيح ارائه فرمائيد و در صورت امكان نا م داروهاي قابل اطمينان وقيمت آن را اعلام كنيد .
  2_ درمورد چراغ اشعه u v با توجه به اينكه اين وسيله در كاهش چشمگير جلبك و همچنين انهدام اكثر باكتري هاي بيماري زا بسيار مفيد است لطفااطلاعاتي در مورد قدرت اين وسيله ،نحوه كاركرد ونحوه استفاده از آن در اكواريم ودر صورت امكان قيمت آن ارائه فرمائيد . با تشكر قبلي

 20. 3 کاربر از پست مفید KOOROSH سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱)

 21. #20

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۴-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط koorosh نمایش پست ها
  با سلام وخسته نباشيد دوسوال دارم
  1_ لطفا در مورد داروهاي جلوگيري كننده از رشد جلبك شامل تركيب ،نحوه وميزان لازم ونحوه استفاده از آنها ، و اينكه اصولا براي ماهي ها هم مضر است يانه ؟ توضيح ارائه فرمائيد و در صورت امكان نا م داروهاي قابل اطمينان وقيمت آن را اعلام كنيد .
  سلام

  داروهای ضد جلبک توسط شرکت های مختلفی تولید شده و می شه پس قطعاً جهت استفاده از دارو، شما باید طبق دستوری که روی محصول خریداری شده نصب شده یا همراه اون عرضه می شه، از محلول استفاده کنید. برای مثال در دستور استفاده از ضد جلبک تترا Tetra AlguMin برای هر 10 لیتر، 5 میلی لیتر در نظر گرفته شده اما در دستور ضد جلبک مایکروب لیفت Algaway 5.4، برای هر 10 گالُن، 6 قطره توصیه شده و ...

  اینکه محلول ضد جلبک شامل چه ترکیبیاتی هست، همینقدر می دونم که یکی از ترکیبات این محلول، مس هست و در هر شرایطی چنانچه در تانکتون بی مهرگانی مثل حلزون، میگو، صدف و از این دست نرم تنان یا سخت پوستان دارید، حتماً باید قبل از استفاده از ضد جلبک و در طول استفاده از دارو، اونها رو به تانک دیگه ای منتقل کنید چرا که برای این جانوران، محلول ضد جلبک سمی هست و ( چه فوری و چه تدریجی) کشنده خواهد بود اما برای ماهی ها ضرری نداره.

  نحوه استفاده هم به این شکل هست که ابتدا باید بصورت دستی، جلبک های تانک رو از روی شیشه ها، بستر، دکور و حتی گیاهان تانک تا جایی که امکانش هست پاک کنید و بعد (طبق دستور) از محلول ضد جلبک استفاده کنید.

  متشکرم
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 22. 9 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۱۲ مرداد ۹۰),ho_ay_motlagh (شنبه ۲۸ خرداد ۹۰),KOOROSH (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),Mahdy (شنبه ۲۶ فروردین ۹۱),MIRMOHAMADI (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),mohammad1994 (یکشنبه ۰۷ آبان ۹۱),عباس ترابیان (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰),sassy (یکشنبه ۲۹ آبان ۹۰),swing (پنجشنبه ۲۶ خرداد ۹۰)

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. درپوش يا سرپوش آكواريوم aquarium lid
  توسط عباس ترابیان در انجمن مواد اولیه ساخت و اماده سازي اكواريوم
  پاسخ ها: 8
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۳, ۱۶:۳۳
 2. جلبک خوار چینی Chinese algae-eater / Gyrinocheilus aymonieri
  توسط tassoti در انجمن ساير گونه هاي زينتي آب شيرين
  پاسخ ها: 9
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۱, ۱۳:۱۸
 3. جلبک خوار سیامی<تایلندی> / Siamese algae eater / Crossocheilus siamensis
  توسط Neda Ariania در انجمن سيپرينيدها Cypriniformes/Cyprinids
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۴ مرداد ۹۰, ۰۹:۳۵
 4. مشكل حلزون در آكواريوم Snails in the Aquarium
  توسط ali-t در انجمن آکواریوم سالم
  پاسخ ها: 27
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۹ خرداد ۹۰, ۱۵:۴۶
 5. جلبک خوار سیامی بدلی / False Siamese Algae Eater / Garra cambodgiensis, taeniata
  توسط Neda Ariania در انجمن سيپرينيدها Cypriniformes/Cyprinids
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ دی ۸۸, ۲۳:۲۳

کلمات کلیدی این موضوع

algae, algae control in the aquarium, aquarium, control, فسفات و نيترات آب آكواريوم, كاربرد مواد تجاري ضد جلبك, ميزان نيترات آب آكواريوم, ماهي, ماهي كف خوار براي مبارزه با جلبك, مبارزه, مديريت مطلوب نور در آكواريوم, مشكل, مشكل جلبك در مخازن تكثير و پرورش ماهي, مشكلات و معايب راه اندازی مجدد تانك, هاي, و, پرورش, آكواريوم يا مخزن پرورش ماهي هاي زينتي, آمونياك ناشي از تجزيه فضولات توليد شده در آكواريوم, اكواريوم, از دست دادن باكتريهاي مفيد آكواريوم, بهبود مشكل جلبك در آكواريوم, با, بروز, تانكهاي, تابش مستقيم نور آفتاب بر تانك, تاريك نمودن كل آكواريوم براي مبارزه با جلبك, تعويض آب و سيفون ضايعات آكواريوم, جلبك, حل مشكل جلبك در اكواريوم, حلزون مناسب براي مبارزه با جلبك, حضور جلبك در اكواريوم, حضور عناصر غذايي مازاد بر نياز در محيط زيستي اكواريوم, دادن غذاي بيش از حد به ماهي ها, در, رقيباني طبيعي براي جلبك, روش, روش مبارزه با جلبك در تانكهاي پرورش ماهي هاي زينتي, راه اندازي تانك, راه براي مقابله با مشكل جلبك در آكواريوم ماهي هاي زينتي, زينتي, سيفون تانك, سيكل ازت مجدد تانك, سيستم نور دهي به تانك, سبزه زدن آكواريوم, سطح نيترات آكواريوم, شدت نور تانك, علل, علل بروز مشكل جلبك در آكواريوم, عويض آب روزانه آكواريوم

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •