نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چگونه وصیت نامه بنویسیم؟

 1. #1

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۲:۰۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۱-۱۷
  محل سکونت
  کرمان
  نوشته ها
  291
  امتیاز
  9,461
  سطح
  1
  Points: 9,461, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  سپاس ها
  1,425
  سپاس شده 2,970 در 292 پست

  پیش فرض چگونه وصیت نامه بنویسیم؟

  چگونه وصیت نامه بنویسیم؟
  وصیت در واقع یک نوع توصیه و سفارش برای بازماندگان است. چنانچه این توصیه به صورت کتبی تنظیم شود، به چهار صورت امکان پذیر است: 1-وصیت نامه رسمی: این نوع وصیت نامه در یکی از دفترخانه های اسناد رسمی نوشته شده و تابع تشریفات و مقررات اسناد رسمی است.
  2-وصیت نامه خود نوشت: این وصیت نامه باید به خط وصیت کننده بوده و دارای تاریخ به روز، ماه و سال، به همراه امضای وصیت کننده باشد.
  3-وصیت نامه سری: این وصیت نامه ممکن است به خط وصیت کننده یا فرد دیگری باشد ولی در هر صورت امضای وصیت کننده باید زیر آن باشد. چنین وصیت نامه ای باید در اداره ثبت یا محل دیگری که آن اداره معین می کند، به امانت گذاشته شود. شخص بی سواد نمی تواند مبادرت به تنظیم چنین وصیت نامه ای کند و چنانچه شخص قادر به حرف زدن نباشد باید وصیت نامه را به خط خود تنظیم و در حضور مسوول دفترخانه اسناد رسمی قید کند که وصیت متعلق به خود او است یا مسوول دفترخانه به خط خود بنویسد که عبارت فوق در حضور او نوشته شده است. شخص وصیت کننده هر وقت اراده کند، می تواند وصیت نامه خود را از اداره ثبت پس بگیرد.
  4-وصیت نامه ای که تحت یکی از شرایط بالا تنظیم نشده باشد، وصیت نامه عادی نامیده می شود که معمولا در مراجع رسمی پذیرفته نمی شود مگر آنکه ورثه بر صحت و درستی آن اقرار کنند.
  نوشتن وصیت نامه در مواقع اضطراری
  ممکن است همیشه شرایط برای تنظیم وصیت نامه به یکی از راه هایی که توضیح داده شد امکان پذیر نباشد. برای شرایط جنگی یا شیوع بیماری مسری، بمباران هوایی و ... که حالت فوق العاده بر جامعه حکم فرما است، قانونگذار پیش بینی های لازم را کرده است. در چنین حالتی شخص می تواند به طور شفاهی نزد دو شاهد وصیت کند. آنگاه یکی از دو شاهد مفاد وصیت را با تاریخ روز، ماه و سال تنظیم می کند و به امضای حاضرین می رساند. چنانچه شخص وصیت کننده نظامی بوده و شرایط جنگی حکم فرما باشد، می تواند نزد یک افسر یا همردیف خود و در حضور دو شاهد وصیت کند.
  وظیفه اشخاص و شهودی که وصیت در مواقع اضطراری نزد آن ها تنظیم می شود:
  اشخاصی که وصیت نامه در مواقع اضطراری نزد آن ها تنظیم می شود، باید در اولین فرصت وصیت نامه را نزد یکی از دفاتر اسناد رسمی که اداره ثبت معین می کند به امانت گذاشته و اعلام کنند که وصیت کننده در سلامت عقل آن را نوشته است. چنانچه وصیت نامه به صورت شفاهی نزد آنان اعلام شده باد، باید در اولین فرصت به نزدیک ترین دادگاهی که به آن دسترسی دارند مراجعه و موضوع وصیت نامه را نزد قاضی اعلام کند تا مراتب صورت مجلس شود و به امضای قاضی و شهود برسد. البته چنین وصیت نامه ای ظرف یک ماه باید از طرف وصیت کننده تایید و به یکی از سه طریق قانونی ( سری- رسمی- خود نوشت) تنظیم شود و الا بلااثر خواهد بود مگر آنکه ورثه مفاد آن را تایید و قبول کنند.

  منبع : http://www.dadkhahi.net

 2. 16 کاربر از پست مفید tassoti سپاس کرده اند .

  B@B@K (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),best (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),devil_ebs (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),faridm (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),ghost (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),mandana (دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۳),mosafer (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),N!MA (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),new life (یکشنبه ۲۶ تیر ۹۰),جواد (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),سیلوردالر (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),shabnam (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),shark (شنبه ۱۶ آبان ۸۸),smilodon (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),swing (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸)

 3. #2

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۱ مهر ۹۴ [ ۱۵:۵۰]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۱۹
  محل سکونت
  Tehran
  سن
  40
  نوشته ها
  527
  امتیاز
  8,118
  سطح
  1
  Points: 8,118, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  2,333
  سپاس شده 4,487 در 529 پست

  پیش فرض

  نکته ای که لازم است در تکمیل پست دوستمون اضافه بکنم این است که شخص تنها می تواند نسبت به یک سوم از اموال خود وصیت نماید و نسبت به مازاد آن، نیاز به تایید ورثه پس از فوت وی دارد.
  متاسفانه به این نهاد که در دین ما هم بسیار به آن توصیه و توجه شده است در حال حاضر اهمیت داده نمی شود و در صورت اخیا نهاد وصیت نامه، بسیاری از دعاوی وراث پس از فوت مورثشان کاهش خواهد یافت.
  با سپاس و احترام
  علی مظهر

 4. 10 کاربر از پست مفید swing سپاس کرده اند .

  B@B@K (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),devil_ebs (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),faridm (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),ghost (دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸),mandana (دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۳),جواد (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),عباس ترابیان (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),shark (سه شنبه ۱۹ آبان ۸۸),smilodon (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),tassoti (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸)

 5. #3

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۲:۰۸]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۱-۱۷
  محل سکونت
  کرمان
  نوشته ها
  291
  امتیاز
  9,461
  سطح
  1
  Points: 9,461, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  سپاس ها
  1,425
  سپاس شده 2,970 در 292 پست

  پیش فرض

  وصیت بر حمل

  گاهی ممکن است برای کسی وصیت کنیم که هنوز متولد نشده باشد ( یعنی جنینی که در داخل رحم مادر است). شرط اجرای این وصیت آن است که جنین زنده متولد شود و چنانچه سقط شود، این حق به ورثه او خواهد رسید البته در صورتی که ورثه موجبات سقط وی را فراهم نکرده باشند. صغیر و مجنون هم می توانند موضوع وصیت نامه باشند. در این صورت در مورد صغیر "ولی" و در مورد مجنون "قیم" باید قبولی خود را بر پذیرش وصیت نامه اعلام کنند. در مورد شخص بالغ و رشید، قبولی خودش شرط است و ملاک آن نیز قبولی او پس از فوت متوفی ( وصیت کننده ) است. چنانچه شخصی پس از فوت موصی وصیت را قبول کند، دیگر حق رد آن را ندارد.

  آثار حقوقی وصیت نامه:

  1- آثار حقوقی وصیت نامه پس از فوت شخص ظاهر می شود یعنی تا وقتی که شخص زنده است، خود او تصمیم گیرنده و عامل است. به همین جهت بین عامه مردم متداول است که می گویند آدم زنده وکیل و وصی نمی خواهد اما با فوت وصیت کننده همه مصمم می شوند که به وصیت او عمل کنند.

  2- چنانچه با تنظیم وصیت نامه بخواهیم مالی را به دیگری تملیک کنیم ( به مالکیت فرد دیگری در آوریم)، نباید برای آن ما به ازا قرار دهیم مثلا وصیت کنیم، "خانه ام را پس از فوت خود به شخص (الف) تملیک می کنم به شرط آنکه او مبلغ 100 میلیون ریال به شخص (ب) پرداخت کند." چنین وصیتی صحیح نیست و همان طور که گفته شد تملیک باید مجانی باشد.

  3- هر شخصی می تواند در طول زندگی خود بارها وصیت کند یا مفاد وصیت نامه اش را تغییر دهد اما آخرین وصیت نامه متوفی ( از حیث تاریخ) ملاک عمل قرار خواهد گرفت و در این صورت دیگران نباید مفاد وصیت نامه را تغییر دهند.

  منبع : http://www.dadkhahi.net

 6. 7 کاربر از پست مفید tassoti سپاس کرده اند .

  best (دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸),devil_ebs (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),faridm (یکشنبه ۱۷ آبان ۸۸),ghost (دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸),mandana (دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۳),shark (سه شنبه ۱۹ آبان ۸۸),swing (دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •