نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: میرکت / Meerkat / Suricata suricatta

 1. #1

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۲-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض میرکت / Meerkat / Suricata suricatta

  نام علمی: Suricata suricatta

  اسامی عمومی: Meerkat ( میرکت )

  این حیوان به " سوریکیت suricate " نیز معروف است.

  نام " میرکت Meerkat " یک واژه بیگانه در زبان آفریقایی است که اصل آن هلندی می باشد و در آن زبان به " میمون دم دراز آفریقایی guenon " اطلاق می شود. ممکن است این کلمه از واژه " مارکاتا markata " به معنی " میمون monkey " در زبان سانسکریت گرفته شده باشد. مردم آفریقا، میرکت را به عنوان " فرشته خورشید sun angel " می شناسند و بر این باورند که او می تواند روستاها را از شر " شیطان ماه moon devil " یا " انسان گرگ نما werewolf " حفظ کند.

  خانواده: Herpestidae

  میرکت / Meerkat / Suricata suricatta


  زیستگاه اصلی: صحرای کالاهاری در بوتسوانا و آفریقای جنوبی

  وضعیت بدنی: مانند بسیاری از نمس ها، بدنی دراز و پاهایی کوتاه دارد. خز این جانور عمدتا" از قهوه ای مایل به خاکستری تا خاکستری روشن متغیر است و بدنش با خطوط تیره رنگی پوشیده شده است. گوش ها و بینی اش هم تیره رنگ و سر و گلویش به رنگ روشن است. خز روی شکم، نرم و نازک است و به تنظیم دمای بدن این حیوان کمک می کند. دم این جانور، پرمو نیست و باریک و دراز است. از حس شنوایی و بویایی خوبی برخوردار است و بینایی اش بسیار قوی است.

  وزن: نرها حدود 731 گرم و ماده ها 720 گرم

  طول بدن: 25 تا 35 سانتیمتر ( طول دم: 17 تا 25 سانتیمتر )

  وضعیت زندگی: حیوانی گروه زی است و در گروه های خانوادگی زندگی می کند. این گروه ها ممکن است دست کم 20 عصو داشته باشند اما گاهی هم چندین خانواده با هم در گروه های 50 تایی یا بیشتر زندگی می کنند. محل تجمع این حیوانات، منطقه مسکونی خاصی است که از لانه هایی مانند حفره ها یا شکاف صخره ها و محل های ویژه غذا خوردن تشکیل شده است. هنگام کاهش ذخیره غذایی، لازم است سالی چندین بار به نقاط دیگر نقل مکان کند. این حیوان حفر کننده خوبی است و حفره هایی با چندین تونل و اتاقک می کند. در روز فعال است و با جفت خود یا در گروه های کوچک به دنبال غذا می گردد. عموما" برای زیر نظر گرفتن شکار یا مراقبت از خود در برابر خطرات، روی پاهایش می نشیند. در مسافت های کوتاه، به سرعت می دود اما نمی تواند به خوبی از درختان بالا برود یا بجهد. همواره مراقب دشمنان اصلی اش یعنی پرندگان شکاری است و در صورت احساس خطر بی درنگ، به سوی حفره یا هر مخفیگاه دیگری شیرجه می رود. برای افزایش دمای بدنش، خود را در وضع نشسته یا درازکش روی زمین گرم قرار می دهد و برای کاهش آن نیز در حفره های خنک و تاریک، روی شکم دراز می کشد.

  شکار و تغذیه: حشرات، عنکبوت ها، عقرب ها، هزارپاها، پستانداران کوچک، مارمولک ها، مارها، پرندگان و تخم شان، حلزون ها، ریشه ها، میوه ها و دیگر مواد گیاهی در فهرست غذایی اش جای دارند. میرکت ها در برابر قوی ترین زهرها، مصونیت دارند. آنها حتی برخلاف انسان ها، در برابر زهر کشنده عقرب های صحرای کالاهاری هم مقاوم هستند. با توجه به اینکه بدنشان فاقد ذخیره چربی است، جستجو به دنبال غذا کاری است که باید هر روز انجام دهند. آنها بصورت گروهی به جستجوی غذا می پردازند و یکی در این بین، نگهبانی می دهد. در حالیکه بقیه به دنبال غذا هستند او مراقب حمله احتمالی دشمنان است.

  تولید مثل: اغلب بین ماه های اکتبر و آوریل زاد و ولد می کنند. میرکت ماده پس از یک بارداری حدودا" 11 هفته ای، 2 تا 5 نوزاد به دنیا می آورد. نوزادان با چشم ها و گوش های بسته دنیا می آیند. گوش هایشان 10 روز و چشمانشان بین 10 تا 14 روز پس از تولد گشوده می شود. بچه ها بین 49 تا 63 روز پس از تولد، از شیر گرفته می شوند اما در عین حال می توانند اولین غذای جامد خود را 3 تا 4 هفته پس از تولد بخورند. میرکت ها در یک سالگی به بلوغ می رسند اما ماده ها در 2 سالگی آماده تولید مثل می شوند.

  طول عمر: حد متوسط طول عمر میرکت ها در اسارت بین 12 تا 14 سال است. در وحش ممکن است بین 5 تا 15 سال متغیر باشد.


  برگرفته از:

  کد:
   
  
  http://en.wikipedia.org/wiki/Meerkat http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Suricata_suricatta.html The Encyclopedia Of Animals ( به کوشش علی فاطمیان )
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 2. 9 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  f-k-sam (پنجشنبه ۲۹ تیر ۹۱),farhad-2007 (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),faridm (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),keyhan (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),new life (شنبه ۰۸ مرداد ۹۰),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۱ تیر ۸۸),م.حسن فاقعي (چهارشنبه ۰۳ تیر ۸۸),ztb (چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۱)

 3. #2

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۶ خرداد ۹۳ [ ۰۷:۴۱]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۴-۱۳
  نوشته ها
  726
  امتیاز
  17,799
  سطح
  1
  Points: 17,799, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  472
  سپاس شده 5,178 در 803 پست

  پیش فرض میرکت Meerkat


  میرکت / Meerkat / Suricata suricatta


  نام عمومی: موش خرمای میرکت

  نام علمی: Suricatta suricata

  پراکندگی: پراکندگی ان در افریقای جنوبی (صحرای کالاهاری) می باشد.

  تغذیه: از حشرات و مارها و پستانداران کوچک تغذیه می کند.

  توضیحات:
  این موجود به صورت گروهی زندگی کرده و بزرگترین خطر برای مارهاست و تبحر خاصی در شکار مار دارد. زمانی که با یک مار در گیر میشود هر چه قدر هم که مار او رانیش بزند باز هم دست بردار نیست و به کار خود مشغول است و سرانجام مار را از ناحیه ی سر می خورد.  منبع:
  مجله شکار و طبیعت

 4. 9 کاربر از پست مفید fofo سپاس کرده اند .

  amin final (سه شنبه ۰۴ اسفند ۸۸),f-k-sam (پنجشنبه ۲۹ تیر ۹۱),farhad-2007 (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),faridm (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),keyhan (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),Neda Ariania (دوشنبه ۰۱ تیر ۸۸),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۱ تیر ۸۸),م.حسن فاقعي (چهارشنبه ۰۳ تیر ۸۸),ztb (چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۱)

 5. #3

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۲-۰۳
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض تصاویری جالب از سوریکیت suricate


  میرکت ( سوریکیت ) Meerkat (suricate), Suricata suricatta


  یک میرکت Meerkat در حال دیده بانی


  گروهی از سوریکیت ها suricates


  خانواده میرکت ها Meerkat Family


  میرکت ( سوریکیت ) Meerkat (suricate), Suricata suricatta


  یک میرکت تنها Lonely Meerkat

  " میرکت Meerkat " در بین کودکان هم طرفداران زیادی دارد. حتی ما هم با شخصیت " تیمون Timon " آشنایی داریم. کاراکتری که در کارتون " شیرشاه Lion King " خلق شد اما به دلیل محبوبیت بسیار در بین کودکان، سازندگانش تصمیم گرفتند تا سری داستان هایی را به این شخصیت به همراه زوج خپل، خنده دار و بامزه اش " پومبا Pumba " اختصاص دهند.


  تیمون و پومبا Timon & Pumba
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 6. 9 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  farhad-2007 (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),faridm (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),keyhan (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۰۲ تیر ۸۸),new life (شنبه ۰۸ مرداد ۹۰),night11 (سه شنبه ۱۷ اسفند ۸۹),عباس ترابیان (دوشنبه ۰۱ تیر ۸۸),م.حسن فاقعي (چهارشنبه ۰۳ تیر ۸۸),ztb (چهارشنبه ۱۴ تیر ۹۱)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •