نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ماهی ها Fishes

 1. #1

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۶:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۷-۲۷
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض ماهی ها Fishes

  امروزه بیش از 24 هزار گونه مختلف از ماهی ها وجود دارند که این تعداد، بیش از دیگر انواع مهره داران است. تنوع گونه ها در ماهی ها بسیار زیاد است، از کوچکترین گونه ها مانند گوبی ( گابی ) کوتوله گرفته که تنها یک سانتیمتر است تا غول هایی مانند وال کوسه که طول آن بالغ بر 12 متر می شود، همگی متعلق به این گروه از مهره داران هستند.ماهی ها به سه گروه عمده تقسیم بندی می شوند. بدوی ترین گروه شامل لمپری ها و بی فک ماهی هاست. این جانوران مانند ماهی ها، آرواره ندارند و تنها یک دهان مکنده دارند.


  گروه دوم متشکل از تمام کوسه ها و پرتو ماهی ها ( سفره ماهی ها ) است که موسوم به ماهی های غضروفی هستند.  سومین گروه و در واقع بزرگترین گروه، معروف به ماهی های استخوانی است. همان طور که از اسم این گروه پیداست، این ماهی ها ستون مهره ای استخوانی دارند.


  ماهی ها اولین مهره دارانی هستند که بر کره زمین می زیسته اند. اولین گونه از ماهی ها، 500 میلیون سال پیش می زیسته اند. همه ماهی ها به استثنای لمپری ها و بی فک ماهی ها، دارای ستون مهره اند که از استخوان درست شده است. البته این ستون مهره در کوسه ها و پرتو ماهی ها از غضروف ساخته شده است.


  تمام ماهی ها در آب زندگی می کنند. از این میان 14 هزار گونه در دریاها به سر می برند و مابقی در دریاچه ها و رودخانه های نقاط مختلف جهان زندگی می کنند. ماهی ها با استفاده از دستگاه تنفسی مخصوص شان موسوم به آبشش، می توانند اکسیژن مورد نیاز را از آب تأمین کنند. آبشش ها که در دو طرف سر ماهی قرار دارند، از صفحات ظریف و بسیار زیادی تشکیل شده و رگ های خونی، آن ها را به هم پیوند داده اند. با عبور آب از آبشش ها، مولکول های اکسیژن به خون نفوذ می کنند و به تمام بدن انتقال می یابند. هر جفت آبشش، دریچه ای ترکیبی رو به بیرون دارد که با پرده ای محافظ پوشیده شده است. اما در کوسه ها و پرتو ماهی ها ( سفره ماهی ها ) هر یک از آبشش ها، منفذ خروجی مستقلی رو به بیرون دارد. چون ماهی ها برخلاف بیشتر حیوانات پا ندارند، از اندام های دیگری برای حرکت استفاده می کنند. این موجودات به جای پا از باله و دمشان برای جلو راندن خود در آب بهره می برند.


  ماهی های غضروفی که شمارشان به 850 گونه می رسد، ماهی هایی دریازی هستند. بیشتر آنها، شکارچیانی فعال اند که از دیگر ماهی ها تغذیه می کنند و دندان های تیزی در هر دو آرواره دارند. اگرچه اسکلت آنها به جای استخوان از غضروف ساخته شده است، اما طرح ساختمان بدنشان با ماهی های آرواره دار مطابقت دارد و دارای دو باله و ستون مهره متعارف اند. در برخی از ماهی های غضروفی، پره بالایی دم بزرگتر از قسمت پایینی آن است و جفت باله جلویی آنان که باله سینه ای است، در حکم بال های تنظیم کننده جهت حرکت است. این باله ها نیز مانند باله های غیر جفتی و بزرگ متعددی، در برابر سر خوردن، پرتاب شدن و حرکت جانبی، مقاوم اند و حرکت ماهی را تثبیت می کنند. این گروه از ماهی ها، 5 تا 7 جفت شکاف آبشش دارند که در هر سوی سر قرار گرفته اند. جریان تنفس نیز به شکل متعارف از طریق دهان، داخل و از طریق شکاف های یاد شده خارج می شود.


  در حدود نیمی از مهره دارانی که امروزه می شناسیم، ماهی های استخوانی هستند که برخلاف ماهی های غضروفی در دو محیط آب شیرین و آب شور زندگی می کنند. شکل این گروه از ماهی ها، شبیه به ماهی های غضروفی است اما چندین اختلاف در خور توجه در آنان وجود دارد. اسکلت بدن و شعاع باله ها از استخوان ساخته شده است. پره های دم غالبا" اما نه همواره به یک اندازه است. در این ماهی ها اغلب کیسه هوایی برای حفظ شناوری آنان درون آب وجود دارد. ماهی ها می توانند به این وسیله خود را درون آب، بی وزن کنند یا از آن برای استراحت و بی حرکت ماندن بهره گیرند که در قیاس با ماهی های غضروفی که باید دائما" در حرکت باشند یا به اعماق فرو روند، مزیت بسیار بزرگی است. بین این دو گروه از ماهی ها، اختلافی نیز در دستگاه آبشش هایشان وجود دارد. در ماهی های استخوانی غالبا" 4 آبشش در هر سوی حلق قرار دارد. بدن بیشتر ماهی های استخوانی با فلس هایی پوشیده شده است که لب به لب هم پوشانی دارند و زره محافظی را تشکیل می دهند.


  تغذیه ماهی ها تنوع بسیار زیادی دارد؛ برخی از گیاهان دریایی تغذیه می کنند. برخی دیگر، جانداران کوچک را صید می کنند یا به کمک اندام شانه مانند خود به به آبشش ها متصل است، آنها را از آب می گیرند. بسیاری از ماهی ها، شکارچیانی پر تحرک و پر جنب و جوش هستند اما برخی دیگر مانند ماهی ماهی گیر، بی حرکت در بستر دریا می آرامند و منتظر می مانند تا شکار به اندازه کافی به آنها نزدیک شود و آنگاه آن را صید کنند.


  دهان ماهی ها بسته به نوع تغذیه شان به اشکال مختلف وجود دارد. ماهی های صیاد مانند باراکودای بزرگ، پوزه ای دراز و شمار زیادی دندان های تیز برای گرفتن صید دارند. ماهی ماهی گیر از دهان بسیار بزرگش برای فرو بردن صید خود که فریب قلاب ماهیگیری او را خورده است، بهره می گیرد. بسیاری دیگر مانند پف ماهی ها، دهانی سخت و منقار مانند دارند که می تواند جانورانی با پوسته سخت را در هم بشکند. شاه ماهی نیز پلانگتون های ریز را از طریق ساختاری ویژه که به آبشش آن متصل است، از آب غربال می کند.


  بیشتر ماهی های ماده، تخم های بسیار زیاد و ریزی درون آب می گذارند. پس از آن، نرها اسپرم را برای باروری تخم ها، آزاد می کنند. از میان این تخم ها، نوزادان ماهی بسیار کوچکی بیرون می آیند که بسیاری از آنها خوراک جانوران دیگر می شوند. گروهی که جان به در می برند، رشد می کنند و به ماهی های جوانی با بدنی به مراتب شبیه به والدین خود، تبدیل می شوند. سپس این ماهی های جوان رفته رفته، بزرگ شده و بالغ می شوند.  برگرفته از:

  The Encyclopedia Of Animals ( به کوشش علی فاطمیان )
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

 2. 10 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  Amir hossein62 (دوشنبه ۰۱ شهریور ۸۹),askari (جمعه ۰۱ بهمن ۸۹),farhad-2007 (سه شنبه ۰۱ اردیبهشت ۸۸),m ahmadi (یکشنبه ۰۸ خرداد ۹۰),MIRMOHAMADI (سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۸۸),عباس ترابیان (چهارشنبه ۰۲ اردیبهشت ۸۸),p.m (جمعه ۲۶ اسفند ۹۰),Rouzbeh (دوشنبه ۳۰ آذر ۸۸),sadegh_54 (شنبه ۰۷ خرداد ۹۰),swing (دوشنبه ۳۱ فروردین ۸۸)

 3. #2

  آخرین بازدید
  جمعه ۰۷ آبان ۹۵ [ ۰۸:۲۷]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۰۲
  نوشته ها
  136
  امتیاز
  8,092
  سطح
  1
  Points: 8,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 79.0%
  سپاس ها
  3,465
  سپاس شده 1,188 در 136 پست

  پیش فرض ماهي ها

  ماهيها اولين مهره داران روي زمين هستند ،در 320 ميليون سال پيش يعني در عصر طلايي ماهي ها كه تراكم و گسترش ماهيها در اوج بود ، ماهيها كاملترين موجودات دنيا به حساب مي آمدند.

  اولين ماهيهايي كه پيدا شدند ماهيهاي بدون آرواره بودندكه فسيلشان در دوره دونين devonian يافت ميشود.
  در اين دوره ماهيهاي آرواره دار اوليه منجمله ماهيهاي غضروفي كه اجداد كوسه ماهيان هستند بوجود آمده اند.

  در اواخر دونين ماهيهاي استخواندار اوليه ظاهر شدند كه در طول اعصار و تغييرات تكاملي ماهيان امروزي را به وجود آورده اند.

  علم مطالعه و شناسايي ماهي ها را ماهي شناسي يا ايكتيولوژي ichthyology گويند.

  امروزه نيز ماهيها قسمت عمده مهره داران را تشكيل ميدهند و بيش از 20000 گونه از انواع مختلف ماهيها در آبهاي دنيا زندگي ميكنند. ( برخي دانشمندان معتقدند كه حدود 40 هزار گونه ماهي در دنيا وجود دارد ) كه در مقايسه با آن پرندگان 8600 گونه ، پستانداران 4500 گونه ، خزندگان 6000 گونه و دوزيستان 2500 گونه هستند.

  علاوه بر گسترش و تنوع گونه ماهيها ، شكل و اندازه انها نيز بسيار متفاوت بوده و از كوسه ماهي هايي با طول 21 متر و وزن 25 تن تا ماهي هاي تزئيني كمتر از يك سانتيمتر ديده ميشوند.

  ماهي گوپي كوتوله mistichthys وقتي به طول 12 ميليمتر ميرسد بالغ ميشود در حاليكه فيل ماهي درياي خزر در 20 سالگي بالغ ميشود و تا وزن 1471 كيلو نيز صيد شده است.

  از آبهاي بسيار سرد اقيانوس منجمد شمالي با درجه حرارت زير انجماد تا چشمه هاي آب گرم با حرارتي حدود 40 درجه سانتيگراد و نيز آبهاي شيرين بسيار نرم تا آبهاي شور و سخت كه تخم مرغ در ان شناور ميماند ، ماهيها زندگي ميكنند.

  ماهيها در غارهاي تاريك و اعماق بسيار زياد اقيانوس با عمق 11000 متر و با فشار بيش از 1100 اتمسفر تا ارتفاعات 5000 متري از سطح زمين يافت ميشوند.  آكواريوم ماهيهاي آبهاي شيرين - حسين عمادي
  ویرایش توسط سیلوردالر : پنجشنبه ۲۸ خرداد ۸۸ در ساعت ۲۳:۱۴

 4. 10 کاربر از پست مفید سیلوردالر سپاس کرده اند .

  Amir hossein62 (دوشنبه ۰۱ شهریور ۸۹),askari (جمعه ۰۱ بهمن ۸۹),farhad-2007 (شنبه ۳۰ خرداد ۸۸),Mehdi Nasehi (جمعه ۲۹ خرداد ۸۸),Neda Ariania (پنجشنبه ۲۸ خرداد ۸۸),p.m (جمعه ۲۶ اسفند ۹۰),Rouzbeh (دوشنبه ۳۰ آذر ۸۸),sadegh_54 (شنبه ۰۷ خرداد ۹۰),saman20200 (چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۹۲),swing (جمعه ۲۹ خرداد ۸۸)

موضوعات مشابه

 1. ماهيهاي غضروفي cartilaginous fishes
  توسط عباس ترابیان در انجمن ماهی های ماقبل تاریخ
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۱ دی ۹۰, ۱۹:۰۴
 2. ماهيهاي بدون آرواره jawless fishes
  توسط عباس ترابیان در انجمن ماهی های ماقبل تاریخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۱ تیر ۸۷, ۲۳:۵۵
 3. آناتومی خارجی ماهیان زینتی external anatomy of fancy fishes
  توسط عباس ترابیان در انجمن آناتومی و فيزيولوژي ماهيان زينتي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۸۷, ۰۰:۱۷

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •