نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: یوزپلنگ ایرانی

 1. #1

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۳ [ ۲۰:۲۰]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۲۶
  محل سکونت
  Tehran
  سن
  32
  نوشته ها
  1,932
  امتیاز
  31,464
  سطح
  1
  Points: 31,464, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  7,130
  سپاس شده 15,556 در 1,984 پست

  پیش فرض یوزپلنگ ایرانی

  یوزپلنگ ایرانی
  یوزپلنگ ایرانی موجودی که سال ها با سختی ها مقابله کرده و اکنون بعد از سال ها زندگی در ایران رو به نابودی می رود .
  این موجود زیبا که وسعت پراکندگیش اکنون به ایران محدود شده ( گونه آسیایی ) زمانی در آسیای میانه و شرق دور نیز دیده میشد ولی با این روند بد زندگیش در ایران شاید دیگر دیده نشود .

  مطالب زیر رو در روزنامه ی همشهری دیدم بهتر دیدم که دوستان هم اونو مطالعه کنند تا با همفکری دوستان بشه یه کاری برای این پستاندار مورد ظلم قرار گرفته انجام داد تا این سرمایه ملی این طور دردناک رو به نابودی نره :  : در حالی که مسئولان محیط زیست از اجرای اختصاصی کردن منطقه « میاندشت » به وسعت 85 هزار هکتار برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خبر می دهند اما دکتر کهرم , استاد محیط زیست و مدرس حیات وحش می گوید حفظ این گونه نادر حیات وحش در صورتی امکان پذیر است که نخست امنیت این حیوان حفظ شود , سپس آگاهی عمومی به ویژه آگاهی حاشیه نشینان زیستگاه های یوز افزایش یابد تا آنجا که دیگر کسی یوز , این حیوان بی آزار را درنده و دشمن خود تلقی نکند .
  دکتر کهرم در گفت و گو با همشهری افزود :
  سطح آگاهی جامعه نسبت به یوز تا اندازه ای پایین است که چند سال پیش معلمی در خراسان با ژیان یوزپلنگی را زیر گرفت , بعد هم در دادگاه عنوان کرد که به خاطر آنکه یوز به من حمله کرد ناگزیر او را زیر گرفتم ! اما بخش جالب ماجرا اینجاست که دادگاه هم این توجیه را پذیرفت ! .
  نمونه دیگر در یزد , چوپانی بلوچ چند بچه یوز را با این تصور که گرگ هستند با دود خفه کرد . همچنان که وقتی یک خانواده یوز , به روستایی در اطراف پناه بردند , سربازی همه آنها را به گلوله بست و کشت .
  اینها نمونه هایی است که نشان می دهد تا چه اندازه دانش عمومی نسبت به یوز اندک است . از همین روست که هنوز بسیاری تصور می کنند یوز حیوانی درنده است , در حالی که این حیوان ذاتا کمرو و خجالتی است و تا کنون دیده نشده که به انسانی آسیبی رسانده باشد . بر این اساس ضروری است با اطلاع رسانی , این حیوان به مردم شناسانده شود و مردم بدانند که یوز حیوانی نادر است که شمار آن در ساسر جهان آن هم با خوشبینی , کمتر از 100 قلاده است . حیوانی که زیستگاه آن منحصر به ایران است و به همین دلیل است که از این جانور به عنوان یوز ایرانی نام برده می شود .
  دکتر کهرم , کمبود طعمه را دومین عامل تهدید کننده حیات یوز عنوان کرد و یادآور شد : آهو و جبیر غذای اصلی یوز است . اما امروز یوز برای سیر کردن شکم خود ناچار است خرگوش شکار کند , بدیهی است که انرژی ای که یوز صرف شکار خرگوش می کند با خوردن این حیوان به دست نمی آورد . از سوی دیگر مشاهده شده است که در مواردی یوز برای تامین غذای خود به دامنه کوه رفته تا در آنجا قوچ و میش شکار کند اما در آنجا با حمله پلنگ از پا در آمده است , چرا که به قلمرو پلنگ تجاوز کرده است .
  همه ی این مشکلات به خاطر آن است که زیستگاه های یوز را دامداران اشغال کرده اند و دیگر قلمرویی برای این حیوان باقی نگذاشته اند .

  قوچ ایرانی  پلنگ ایرانی

  اقدامات نمایشی کار ساز نیست
  دکتر کهرم در واکنش به طرح عنوان شده از سوی مسئولان محیط زیست برای حفاظت یوز تصریح کرد :
  قبل از هر چیز باید متولیان این طرح روشن کنند که این طرح می خواهد به کدام مشکل رسیدگی کند .
  آیا می خواهد مشکل طعمه را بر طرف کند یعنی با اقداماتی مانع از کاهش جمعیت جبیر و آهو شود , یا می خواهد دانش عمومی را ارتقاء دهد , یا طرحی است مثل طرح حفاظت از گورخر , یعنی می خواهند با فنس کشی یوز را محبوس کنند که این باعث می شود یوز تبدیل به بچه گربه شود . به عبارت دیگر می شود یک ایستگاه نمایشی مثل طرح حفاظت از گور ایرانی در گورآب یزد .

  گور ایرانی  وی اظهار داشت :
  کسانی که این طرح را دنبال می کنند باید پیش از هر اقدامی به طریق علمی و به طور شفاف مشخص کنند که چه هدفی را دنبال می کنند , آن وقت هزینه کنند . کلی گویی دردی را دوا نمی کند . نکته سؤال برانگیز دیگر اینکه اینها واقعا می خواهند در 85 هزار هکتار چه کاری انجام دهند . مردم و همه علاقه مندان محیط زیست می خواهند از جزئیات این طرح با خبر شوند این حق مردم است .
  مردم می خواهند بدانند در کویر خار توران بر اساس کدام معیار علمی گور ایرانی را مبحوس کردند ؟ آیا این طرح هم یک طرح نمایشی دیگر است همچون طرح حفاظت گور خر ؟
  آیا بهتر نیست به جای این طرح های نمایشی ] منطقه را حفاظت کنند ؟ آیا بهتر نیست چشمه های آب را برای آهو و جبیر حفظ کنند ؟ و مانع ورود دام و دامداران به زیستگاه ها شوند ؟ اینها اولویت هایی است که باید به آنها پرداخته شود زیرا اگر آهو و جبیر زیاد شود یوز هم از خطر انقراض نجات می یابد . این کاری علمی است که سال ها پیش در پارک ملی یلوستون امریکا تجربه شده و به نتیجه هم رسیده است . اگر کار زیربنایی صورت بگیره حیات وحش و گونه های گیاهی به حالت اول خود باز خواهند گشت این راهکاری است که علم هم بر آن صحه گذاشته است .

  آهو ایرانی  جبیر ایرانی  وی درباره طرح حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و اقداماتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است یادآور شد : فقط دست اندر کاران این طرح اظهار رضایت می کنند اما اینکه معیار آنها برای این رضایت چیست باید از خودشان پریسده شود . ولی آنچه مسلم است اینکه مشاور خارجی این طرح گفته است که طرح یوز بقای این حیوان را تا 20 سال آینده تامین کرده است , این به معنای آن است که بعد از 20 سال هیچ ضمانتی برای بقای این حیوان وجود ندارد .
  دکتر کهرم در پایان تاکید کرد :
  ایراد عمده ای که به این طرح حفاظت یوز وارد است , این است که چرا دست اندر کاران این طرح به صورت بسته عمل می کنند , مگر موضوع حفاظت از یک گونه حیات وحش , مسئله ای نظامی و امنیتی است که اطلاعات مربوط به آن باید محرمانه باشد !. مشکل اینجاست که سازمان محیط زیست یک سخنگو ندارد که با اطلاع رسانی عمومی, مردم را از آنچه بر محیط زیست می گذرد با خبر سازد , در حالی که مردم تشنه این اطلاعاتند .
  فراموش نکنیم طرح یوز یا طرح های مشابه به آن در صورتی موفق خواهد بود که نقل محافل عمومی باشند , آن هم نه در پایتخت بلکه در همه شهرستان ها .


  _________________________________
  منبع : روزنامه همشهری 17 فروردین 1388

 2. 10 کاربر از پست مفید Amir 1986 سپاس کرده اند .

  alireza kamali (سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۹),amr (چهارشنبه ۲۵ اسفند ۸۹),best (دوشنبه ۲۲ آذر ۸۹),farhad-2007 (جمعه ۲۱ فروردین ۸۸),faridm (یکشنبه ۳۰ فروردین ۸۸),M.A (سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۱),N.TapesH (جمعه ۱۹ آذر ۸۹),Neda Ariania (جمعه ۲۱ فروردین ۸۸),عباس ترابیان (شنبه ۲۲ فروردین ۸۸),petrash (پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت ۸۸)

 3. #2

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶ [ ۰۷:۳۲]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۱-۰۶
  نوشته ها
  106
  امتیاز
  8,301
  سطح
  1
  Points: 8,301, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  68
  سپاس شده 755 در 110 پست

  پیش فرض

  دوست عزيز ممنونم درباره يوز ايراني بايد بگم در يزد در زمانهاي قديم از يوز ايراني به عنوان يك حيوان اهلي شده نگهداري ميكردند و الان نيز اون محله به نام محله يوزداران معروفه و چند تا عكس هم از اون زمانها ديدم خيلي جالب بود يوز پلنگ رو مثل سگ اهلي ميكردند
  چه شقایق و چه یاس زندگی اجباریست

 4. 7 کاربر از پست مفید terror سپاس کرده اند .

  Artas (پنجشنبه ۲۳ دی ۸۹),asemani (یکشنبه ۰۸ آبان ۹۰),best (دوشنبه ۲۲ آذر ۸۹),MIRMOHAMADI (جمعه ۲۶ آذر ۸۹),N.TapesH (جمعه ۱۹ آذر ۸۹),عباس ترابیان (جمعه ۱۹ آذر ۸۹),samira ghezeli (پنجشنبه ۱۹ اسفند ۸۹)

 5. #3

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۶ خرداد ۹۳ [ ۰۸:۴۱]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۴-۱۳
  نوشته ها
  726
  امتیاز
  17,799
  سطح
  1
  Points: 17,799, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  472
  سپاس شده 5,178 در 803 پست

  پیش فرض

  ممنون ولی بهتره اسم حیوان رو دستکاری نکنیم و نگیم ایرانی و بهتره بگیم یوز اسیایی چون هر لحضه امکان داره در کشورهای همسایه مثل پاکستان یا افغانستان هم گزارش بشه
  طبیعت تنها چیزیه که تو دنیا بهش اعتماد دارم و تنها چیزیه که بهش تکیه میکنم و کردم

 6. 3 کاربر از پست مفید fofo سپاس کرده اند .

  amr (چهارشنبه ۲۵ اسفند ۸۹),crash (چهارشنبه ۱۱ اسفند ۸۹),M.A (سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۱)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •