نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: هگ فیش ها و لامپری ها Hagfish & Lamprey

 1. #1

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ [ ۱۵:۰۴]
  تاریخ عضویت
  ۹۷-۰۱-۳۰
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,222
  امتیاز
  132,092
  سطح
  1
  Points: 132,092, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  15,807
  سپاس شده 46,886 در 4,339 پست

  پیش فرض هگ فیش ها و لامپری ها Hagfish & Lamprey

  Hagfish  جانورانی عجیب از طبقه Myxini هستند که جمجمه دارند اما فاقد ستون مهره ها می باشند. آنها موادی مخاطی از خود ترشح می کنند و به همین دلیل در بین مردم به مارماهیان مخاطی شهرت یافته اند اما اساسا" مارماهی نیستند. در واقع این جانوران ماهی هم نیستند. گونه هاي شناخته شده از هگ فيش ها همگي ساكن درياها هستند و در اعماق 25 متري و حتي بيشتر زندگي مي كنند.  انواعی دارند و به طور متوسط تا نیم متر رشد می کنند اما یکی از گونه های شناخته شده آنها که نسبت به بقیه جثه بزرگتری دارد تا 127 سانتیمتر هم رشد طولی پیدا کرده است و این درحالیست که برخی از انواعشان فقط حدود 18 سانتیمتر درازی دارند.  این جانوران بدنی به شکل مارماهی و دمی به شکل بیلچه دارند. جمجمه شان غضروفی است و در دهانشان برآمدگی هایی شبه دندان از جنس کراتین دیده می شود.  رنگشان هم بسته به نوعشان از صورتی تا خاکستری مایل به آبی در تغییر است که ممکن است روی بدنشان خالهایی سفید یا سیاه داشته باشند. چشمهایشان به خوبی مشهود نیستند و ممکن است اصلا" دیده نشوند. باله ندارند و 6 سبیل در اطراف دهان گردشان دیده می شود و فقط یک سوراخ بینی دارند.  این جانوران دراز و کرم مانند قادرند مقدار زیادی ماده لزج و چسبناک شبه مخاطی را از خود ترشح کنند. هنگامی که آنها را از دم بصورت معلق در هوا نگهدارید با ترشح سریع این ماده از دست شما فرار می کنند. آنها با ترشح این ماده مخاطی در واقع به نوعی از خود دفاع می کنند.  هگ فیش ها هم از ماهیان زنده و هم از ماهیان مرده تغذیه می کنند. روش تغذیه شان هم به اینگونه است که به داخل بدن ماهی نفوذ کرده و از داخل بدن طعمه شان ، تغذیه را آغاز می کنند.  اگر از طریق پوست موفق به ورود به بدن طعمه نشوند از طریق سوراخ هایی که به طور طبیعی روی بدن هستند مثل دهان ، آبشش ها یا مقعد به داخل بدن ماهی راه پیدا می کنند و از داخل او را از بین می برند. عجیب اینکه این جانوارن می توانند ماهها بی غذایی را تاب بیاورند.  Lamprey  لامپری ها که گاهی مارماهیان لامپری هم خوانده می شوند جانورانی هستند فاقد آرواره با دهانی مکنده و قیف مانند و دندان دار. اين جانوران زندگي خودشان را در رودخانه ها آغاز مي كنند و سپس به درياها مهاجرت مي كنند و باز در فصل تخم ريزي به رودخانه ها برمي گردند.  عمده شهرت این جانوران بخاطر روش تغذیه شان است. آنها به بدن طعمه شان می چسبند و از خونش تغذیه می کنند.  لامپری ها اندازه های متنوعی دارند. از 13 تا 100 سانتیمتری آنها را می توانید ببینید.

  .

  این جانوران فاقد پولک هستند، چشمان درشتی دارند و فقط یک سوراخ بینی در بالای سرشان دیده می شود.  بیشتر انواع لامپری ها زندگی ای انگلوار دارند اما برخی از انواع آنها هم زندگیشان کاملا مستقل است و حتی در برخی مناطق ارزش غذایی دارند.  شکل دهان انواع مختلف این جانور و نحوه قرارگیری دندان هایشان با هم فرق می کند.

  ..

  .....

  برگرفته از:

  http://en.wikipedia.org
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866
  ویرایش توسط Neda Ariania : جمعه ۲۷ اردیبهشت ۸۷ در ساعت ۱۷:۵۱

 2. 15 کاربر از پست مفید Neda Ariania سپاس کرده اند .

  ati (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),choobin (دوشنبه ۰۳ خرداد ۸۹),farhad-2007 (سه شنبه ۱۲ شهریور ۸۷),faridm (دوشنبه ۱۸ آذر ۸۷),Mehdi Nasehi (سه شنبه ۱۱ تیر ۸۷),MIRMOHAMADI (یکشنبه ۰۵ خرداد ۸۷),الهه ناز (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),جواد (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),عباس ترابیان (جمعه ۲۰ اردیبهشت ۸۷),P@RSA (یکشنبه ۱۷ خرداد ۸۸),parsa01 (سه شنبه ۰۴ اسفند ۸۸),santuri (پنجشنبه ۲۱ خرداد ۸۸),shervin (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),م.حسن فاقعي (دوشنبه ۱۱ آذر ۸۷),مرتضي ح. (پنجشنبه ۲۱ خرداد ۸۸)

 3. #2

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۲ تیر ۹۴ [ ۱۵:۱۳]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۵-۰۲
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  727
  امتیاز
  15,337
  سطح
  1
  Points: 15,337, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  5,880
  سپاس شده 5,955 در 729 پست

  پیش فرض

  سلام
  در مورد مرگ لامپري ها بايد گفت،اين موجود بعد از تخمريزي معمولا نميميرد ولي گاهي به دليل ضعف روده ايي كه بعد از تخمريزي به اون دچار ميشه مورد تهاجم قار چها قرار مي گيره و در اين موارد به مرگ موجود كشيده ميشه.

  منبع:
  http://www.gma.org/fogm/petromyzon_marinus.htm
  SHAHAB24

 4. 11 کاربر از پست مفید م.حسن فاقعي سپاس کرده اند .

  farhad-2007 (چهارشنبه ۲۰ آذر ۸۷),faridm (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),Mehdi Nasehi (دوشنبه ۱۱ آذر ۸۷),MIRMOHAMADI (دوشنبه ۱۱ آذر ۸۷),Neda Ariania (دوشنبه ۱۱ آذر ۸۷),الهه ناز (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),جواد (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),عباس ترابیان (دوشنبه ۱۱ آذر ۸۷),P@RSA (یکشنبه ۱۷ خرداد ۸۸),shervin (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),مرتضي ح. (پنجشنبه ۲۱ خرداد ۸۸)

 5. #3

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۲۲ دی ۹۲ [ ۱۴:۵۶]
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  237
  امتیاز
  5,125
  سطح
  1
  Points: 5,125, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  سپاس ها
  4,669
  سپاس شده 2,765 در 251 پست

  پیش فرض بی فک ماهی اقیانوس اطلس - Atlantic Hagfish

  در آب های نسبتا" عمیقی به سر می برد که دارای بستری گلی و نرم اند تا به آسانی از عهده کندن آن بر آید.


  بی فک ماهی اقیانوس اطلس - Atlantic Hagfish
  ...
  باله های جفتی و فلس ندارد و چشم هایش در زیر پوست مخفی اند و تقریبا" نابیناست. سطح پوست بسیار لزج و مجهز به غده های ترشح کننده مخاطی فراوانی است.

  از برخی کرم های دریایی و جانوران سخت پوست تغذیه می کند اما شهرت اصلی اش، حمله به ماهی های مرده و رو به مرگ یا ماهی های به دام افتاده است. به کمک صفحات دندان مانند روی زبان و با استفاده از تنها دندانش، بدن طعمه را سوراخ می کند و تمامی گوشت و روده ها را می خورد و تنها پوست و استخوان را باقی می گذارد.

  منبع: دائرةالمعارف حیوانات

 6. 11 کاربر از پست مفید P@RSA سپاس کرده اند .

  ati (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),farhad-2007 (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),faridm (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),Neda Ariania (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),الهه ناز (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),جواد (چهارشنبه ۲۰ خرداد ۸۸),عباس ترابیان (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),parsa01 (سه شنبه ۰۴ اسفند ۸۸),santuri (پنجشنبه ۲۱ خرداد ۸۸),shervin (دوشنبه ۱۸ خرداد ۸۸),مرتضي ح. (پنجشنبه ۲۱ خرداد ۸۸)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •