نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: تجربیات ارزشمند دارندگان آکواریوم های گیاهی

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض تجربیات ارزشمند دارندگان آکواریوم های گیاهی

سلام دوستان

این تاپیک رو ایجاد کردم تا هر تجربه ای که در مدتها نگهداری از تانکهای گیاهی بدست آوردیم با هم به اشتراک بزاریم تا کمکی باشه به دوستان دیگرمون که دوست دارن در این کار موفق بشن و از داشتن تانک گیاهی لذت ببرن

ممنونم

از خودم شروع میکنم :

برای هرس کردن گیاهایی که به سطح آب رسیدن بهترین کار اینه که از نصف به بالا هرس کنیم . در غیر اینصورت دیرتر رشد میکنن چون فاصلشون از نور خیلی زیاد میشه و شما میبینید که دیرتر برگ میزنن و رشدشون کندتر میشه
    فاصله کاشت گیاهان رو رعایت کنیم که نور به برگهای پایین تر هم برسه . فاصله خیلی کم گیاهان باعث میشه نور به برگهای پایینی نرسه و بسرعت پلاسیده شده و ریزش کنن
    کود مایع رو می بایست جلوی خروجی فیلتر ریخت که سریعا در همه جای تانک پخش بشه
    گردش آب زیاد باعث رشد کم گیاهان میشه چون فرصت بدست آوردن دی اکسید و جذب کود رو از دست میدن
    گردش آب ملایم در تانک گیاهی باعث میشه کود و دی اکسید حل شده به همه جای تانک برسه و گیاهان استفاده کنن

ویرایش توسط Mahdi3000 : Tuesday 01 July 14 در ساعت 15:27

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : تجربیات ارزشمند دارندگان آکواریوم های گیاهی

بخاطر بکاربردن آب RO و سبکی و اسیدی بودن آب چندین بار ماهیهایی مثل تترانئون مشکی و تترا جواهر و رنگین کمان نئون تخمریزی کردن و از هر کدوم 15 تا 20 عدد بچه دیدم که رشد هم کردن
    ماهیهایی مثل رازبورا و جلبکخوار سیامی و تترا کاردینال و رنگین کمان باله ریسمانی هم بارها جفت گیری کردن و تخم هم ریختن ولی یا بچه نشده و یا توسط ماهیها خورده شدن و البته اینهایی که اسم بردم به آب بسیار سبک نیاز دارن که برای بنده امکان پذیر نیست در این تانک بکار ببرم
    الان سختی کلی آب رو سعی میکنم با دستگاه TDS متر همیشه کنترل کنم و زمانی که به 150 ppm میرسه با تعویض 20 الی 30 لیتر آب با آب RO که TDS اون روی 10ppmهست سختی کلی تانک رو به 130 می رسونم

در واقع آب سبک برای بیشتر گیاهای آکواریومی مفیده و باعث میشه جذب کود مایع و انواع المانهای مغذی آب بهتر انجام بگیره . همچنین آب سبک و اسیدی محل زندگی بیشتر انواع ماهیهای نوع تترا هم هست . در ضمن حلالیت دی اکسید کربن در آبی با TDS کمتر و دمای پایین تر بیشتره

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : تجربیات ارزشمند دارندگان آکواریوم های گیاهی

توی تانک 270 لیتری با 3 نوع جلبک روبرو شده بودم

- 1
    جلبک مویی سبز بنام اسپیروجیرا ( Spirogyra )
    - 2
    جلبک سبز نقطه ای بنام ( Green Spot Algae )
    - 3
    جلبک ریش سبز بنام ( Hair Thread Fuzz )

کارهایی که انجام دادم اینها بود :

برای از بین بردن جلبک اولی کود آهن رو قطع کردم و شروع کردم به تعویض آب مکرر یعنی هفته ای 3 بار و هر بار 30 لیتر آب سیفون میکردم و آب RO میریختم . با اینکار سختی کلی آب رو از 290 به 130 رسوندم و از طرف دیگر با تزریق دی اکسید یعنی 3 حباب در ثانیه آب سبک و اسیدی شد . هر روز با مسواک جلبک مویی رو جمع میکردم . با این کار در عرض 10 روز جلبک مویی پژمرد و از بین رفت
    کارهایی که برای از بین بردن جلبک مویی سبز انجام دادم باعث شد فسفات نزدیک به صفر بشه
    در اینحالت جلبک نقطه ای پیدا شد و روی گلاسوها و برگهای پیرتر گیاهارو پوشش داد
    غذادهی به ماهیهارو بیشتر کردم و تعویض آب رو از هفته ای 3 بار به هفته ای یکبار رسوندم تا نیترات بالا بره . نیترات به 20 mg/L رسید . فسفات پتاسیم تهیه کردم و روزی 2 سی سی به تانک تزریق کردم تا اینکه بعد از یکماه کم کم جلبک GSA از بین رفت
    از طرف دیگه جلبک ریش سبز بخاطر بالا رفتن فسفات پیدا شد که روی برگها وشیشه تانک رو پوشش میداد و با مسواک هم قابل جمع کردن نبود چون لزج بود . 3 تا سیامی جلبکخوار داشتم پس 3 تا دیگه اضافه کردم ولی چون غذای ماهی میخوردن به خوردن این جلبک علاقه نشون نمیدادن در حالی که بهترین راه از بین بردن ایننوع جلبک - شارک سیامی جلبکخوار بود . 3 روز غذا نریختم و روز سوم دیدم اثری از جلبکها نیست و توسط سیامی جلبکخوار و رنگین کمان نئون خورده شده بودن
    واسه از بین بردن هر سه جلبک در آن واحد باید نیترات روی 15mg/L و فسفات روی 1mg/L تنظیم باشه و تعویض هفتگی یک سوم آب و تزریق دی اکسید کربن تا 30ppmمد نظر قرار بگیره و جمع آوری با مسواک و استفاده ازماهیها و حلزونهای جلبکخوار هم جزو لیست موجودی تانک گیاهی باشه

کلمات کلیدی این موضوع