نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: صحبت را با دیگران چطور آغاز کنیم؟ با سلام یا با درود

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض صحبت را با دیگران چطور آغاز کنیم؟ با سلام یا با درود

سلام به همه دوستان خوبم .

همانطور که میدانیم هر کدام از ما به روشی با دیگران سر صحبت را باز میکنیم .

به نظر میرسد اولین مطلب در هر رابطه ای تعیین این امر باشد که از چه کلمه ای برای شروع صحبت استفاده کنیم ؟

با سلام یا با درود

یا کلمات و روشهای مطلوب دیگر

برای من این سوال مطرح است که گفتن سلام بهتر است یا گفتن درود ؟

به سلام عادت کرده ایم اما توجهی به معنی ان نداریم و شاید تنها از ان احترام به طرف مقابل در نظرمان باشد.

درود هم بار معنایی فارسی در ریشه باورها و دریافتهایمان دارد.یک حس نزدیکی و فهم و دوستی .

به نظر می رسد باید درود بگوئیم . هم برای اینکه ایرانی هستیم و هم اینکه معنی درود به فهم مان نزدیک تر است .

اما سلام راحت تر است .شاید برای اینکه کمتر متفاوت به نظر میرسیم .

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : صحبت را با دیگران چطور آغاز کنیم؟ با سلام یا با درود

سلام

فکرمیکنم باید به روشی که همه ازش استفاده میکنن صحبت را شروع کنیم .

توی ایران الان سلام جا افتاده و اگه کسی درود بگه یهجوری غیر معمول هستش و بعضی هم که میگن سام یا سام علیک و از این جور چیزا که به نظر میاد نشون دهنده نگاه گوینده ان هستش .

آخرین بازدید
    [ ]

سلام به همه
    من فکر میکنم که سلام و درود دقیقا از یک جنس نیستند چون سلام جزو اصطلاحات و عادات دینی هست و بار معنوی هم پشتش هست.مسایل مذهبی فراتر از نژاد و زبان و رنگ و ... هستند.من فکر میکنم جایگزین کردن معقولانه واژه های بیگانه امری پسندیده و حتی واجبه ولی قبل از اینکه بخواهیم به کلماتی که مفهوم معنوی دارند و به دینمون مربوط هستند بپردازیم بهتره سراغ انبوهی از واژه ها و ترکیبهای بیگانه که بدون دلیل وارد زبانمون کردیم و نیازی هم بهشون نداریم بریم و از آنها شروع کنیم.حالا این واژه ها عربی باشه یا فرانسوی یا انگلیسی و .... فرقی نمیکنه.

آخرین بازدید
    [ ]

سلام
    من با درود موافقم ولی با سلام شروع کردم چون بنظرم زمان لازمه تا درود جایگزین سلام بشه و البته تبلیغات
    (که عمرا انجام بشه)
    مثه تاید که هنوز هم تایده و کمترکسی از پودر رخت شویی یا لباس شویی استفاده میشه و برعکس مثه ریکا که تقریبا جاش رو با مایع ظرفشویی عوض کرد (البته اینها برند بودن)

با امیر حسین عزیز هم مخالفم (ایندفعه اینطوری شد ) چو بنظرم کلمه بیگانه بیگانه ست و فرقی نداره همشون باید جایگزین بشه
    نمیخوام بگم نظر بنده درسته و دوست دارم در مورد این بار معنایی بیشتر بدونم گرچه99 درصد نظرم عوض نمیشه

بنظرم نباید اگر هم بار معنوی وجود داره دلیل بر ورود یک زبان و فرهنگ دیگه باشه مثلا کلمه ایشالا (انشاءالله )که خودش هم تغییر یافته هست همیشه تاٍثیرگذار تر از اگه خدا بخواد برای ما ایرانی ها بوده چون در اولی حس میکنیم که طرف داره دعامون میکنه و در ترجمه حتی امکان داره فکر کنیم طرف مقابل داره تلاشمون رو زیر سوال میبره و یا...ولی من اگه خدا بخواد رو ترجیح میدم چون گوشزد به قدرت پروردگار رو بیشتر احساس میکنم
    ببخشید به حاشیه زدم
    سر اسلحه رو رو به آسمون گرفت و ماشه رو کشید. گفت «. خدا کنه برگرده همینجایی که من نشستم »:

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

منم مثل همه شما که ممکنه براتون بین انتخاب سلام و درود گفتن تاملی باشه مسلمونم و خدامو دوست دارم اما مشکل وقتی پیش میاد که یه چیزی توش زیاده روی بشه .
    مثل افراط و تفریط هایی که توی سابقه ملت مون خیلی دیده شده و همیشه چوبشو خوردیم .

الان توی درسهای بچه هامون کلی مطالب عربی هست که غالبا بچه ها ازش گریزانن . یادمه واحدهای عربی توی دانشکده ها هم خیلی مقبول نبودن .
    نه اینکه عربی بده و فارسی خوبه . منظورم اینه که مهم فهم کلامه . وقتی چیزی رو نمیفهمیم چرا باید به زور به خوردمون بدن ( چرا نباید تلاش بشه که بفهمیم ) . بعد میشه شربت اکسپکتورانت یا انتی بیوتیک بچه که طعم میوه ای مثل توت فرنگی رو بهش زدن و بچه ها رو بعدا نسبت به مزه اون حساس میکنه .

الان هومن ما بستنی توت فرنگی رو نمیخوره میگه برام طعم دارو میده .

حتما دیدین که بعضی سلام را چقدر غلییییییییظ و غیر طبیعی میگن و بعضی چقدر بی ادبانه که توجه به معنیش نوعی بی احترامی برای شنونده است.
    وقتی یک کلمه به تنهایی به کار بره و احساس پشتش نباشه تاثیر و ماندگاری خوبی نداره .

ما فارسی زبان هستیم . ایرانی هستیم . باید مطالب را جوری بگیم و بشنویم که هم خودمون بفهمیم و هم طرف مقابلمون خوب بفهمه .

وقتی از یه فرهنگ فقط ادا و اطوارش را به دست میاریم خوب مشکلمون این میشه نمیدونیم کجا هستیم و کی هستیم و کجا میریم .
    نمونه اش هم اطرافمون زیاده :
    . موبایل ، ماشین، لباس ، غذا ، خونه ، ارتباطاتمون و....

چرا توی هیچ کتاب فروشی قران فارسی وجود نداره .
    قران روسی ، انگلیسی ، فرانسه و.... را همیشه میشه پیدا کنین .

مشکل اینه که خودمونو باور نداریم و همش دچار افراط و تفریطیم .

خدا عاقبتمونو بخیر کنه .

شرمنده

کلمات کلیدی این موضوع