نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟

سلام

آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟

سلام

بله نمک بدون ید رو بعد از هر بار تعویض ویا سیفون به میزان هر 10 لیتر یک قاشق مربا خوری به تانک اضافه کنید.سعی کنید اول توی یه ظرف که اب گرم داره حل کنید بعد بریزید توی تانک. این کار باعث ضد عفونی تانک میشه.البته در مورد برخی ماهی ها و گیاهان نباید استفاده بشه.

موفق باشید

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط mosafer نمایش پست ها
    سلام

آیا افزودن نمک به آکواریوم لازم است ؟ کاربرد نمک برای آکواریوم چه فایده ای دارد؟
    سلام دوست عزیز:
    کلا استفاده از نمک در تانک ماهیان مناسب نیست مگر در موقع خودش هنگامی که در تانکی مشکلی وجود ندارد نباید از نمک استفاده نمایید البته ماهیانی از دسته brackish aquarium fish speciesکه ماهیانی از گروههای لب شور هستند باید از نمک استفاده شود یادر حمام دادن ماهیان برای بعضی از بیماریها استفاده میشود
    دوستان خوب و واقعی جواهرات گرانبهایی هستندکه بدست آوردنشان سخت و نگهداشتنشان سختتر است
    فقط پرسپولیس

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

ممنون اط اقا بابک عزیز.

ببخشید سوالی برام پیش اومد اقا بابک.چرا فرمودید که استفاده از نمک در تانک ماهی ها مناسب نیست؟؟ دلیل خاصی مد نظرتون هست؟؟ عذر میخوام فقط جهت بالا بردن اطلاعات خودم پرسیدم.

ممنون

آخرین بازدید
    [ ]

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_bakhtiari نمایش پست ها
    سلام

ممنون اط اقا بابک عزیز.

ببخشید سوالی برام پیش اومد اقا بابک.چرا فرمودید که استفاده از نمک در تانک ماهی ها مناسب نیست؟؟ دلیل خاصی مد نظرتون هست؟؟ عذر میخوام فقط جهت بالا بردن اطلاعات خودم پرسیدم.

ممنون
    سلام :
    بله دلیل خاصی موجود هست و اینکه یک قانون در مورد تمام اکوسیستمها و کلا هر موضوعی وجود داره و اون اینکه تا مشکلی پیش نیاد و شما اثراتش رو نبینید نباید از دارو یا مواد خاصی استفاده کنید یک مثال میزنم شما سرد درد ندارید آیا مداوم از قرص ضد درد استفاده میکنید؟که مثلا دلیل این باشه که دارم پیشگیری میکنم و هزاران دلیل مشابه این .پس دوست عزیز تا موقعی که توی یک تانک اثری از بیماری نیست و تانک به ثبات رسیده چه نیازی به استفاده از نمک هست .یک نکته را هم اضافه کنم من سالیان زیادی هست به نگهداری ماهی مشغول هستم (از 20سال هم گذشته )حتی چند سال شغلمم در همین صنف بوده اگر اینجا مطلبی عنوان میکنم تماما بر اساس تجربه ام اعلام میکنم نه قصد جسارت رو به کسی دارم نه میخوام اعلام کنم که مثلا من خیلی چیزها میدونم اصلا اینطور نیست منتهی بعضی از دوستان رو میبینم که دارند اطلاعات غلط و غیر ضروری به دوستان میدهند(اصلا منظورم شما نیستید دوست عزیز)لذا از دوستان خواهش میکنم تا در مورد مطلبی یا مسئله ای واقعا تجربه لازم رو ندارند از راهنمایی دوستان خودداری کنند دوست من صرفا مطالب تئوریک و خواندن کتاب و یا جزوات مربوط به آبزیان درست است که دانش انسان رو بالا میبره ولی این کار باید با تجربه همراه باشه هر کدام به تنهایی کارایی نداره بگذارید براتون یک خاطره تعریف کنم روزی یکی از مشتریان سراسیمه به مغازه مراجعه کرد که فلاورم داره میمیره گفتم چکار تا حالا انجام دادید؟گفت فلاور را بردم دامپزشک و ایشون این نسخه را تجویز کرده فکر میکنید درون نسخه چی نوشته بود؟!!! ایشون نوشته بودند که 10کپسول آموکسی سیلین رو بریز تو تانک کل حجم تانک 60لیتر بیشتر نبوده!!!!!!ما هم اینجا جمع شدیم که اگر بتونیم بهم کمک کنیم مثلا بطور خلاصه نمک روی کت فیشها ولوچها و بعضی ماهیان اثر معکوس داره که بقیه مسائل را هم خودتان بهتر میدونید
    ارادتمند همیشگی شما بابک
    دوستان خوب و واقعی جواهرات گرانبهایی هستندکه بدست آوردنشان سخت و نگهداشتنشان سختتر است
    فقط پرسپولیس

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

ممنون اقا بابک عزیز

خیلی خوشحالم از اینکه در کنار اساتیدی مثل شما هستم و مطالب جدیدی رو یاد میگیرم.

در پستی که اول زده بودم ذکر شده بود که برای تعدادی از ماهی ها و گیاهان مضر هستش و نباید استفاده

بشه ولی نمک بدون ید رو من همیشه به همین مقدار هر 10 لیتر یک قاشق مربا خوری بعد از سیفون اضافه

میکنم و تا بحال تاثیر بدی هم ازش ندیدم .من همیشه با استفاده دارو مخالف بودم اونم از این داروهای داخلی

که غیر از تغیر رنگ آب تاثیر چندان دیگری نداره و این اصل رو هم نباید فراموش کنیم که همیشه پیشگیری بهتر از

درمانه و استفاده از نمک به مقدار استانداردش باعث جلوگیری از مصرف همین داروها میشه.

ممنون

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

ببخشید که تو بحث شرکت میکنم ، فقط یه چیزی رو خواستم خدمتتون عرض کنم
    به نظرم اگه هدف از نگهداری ماهی ، شبیه سازی محیط طبیعی زندگی ماهیا باشه ، به خیلی از پاسخ ها و شرایط ایده آل برای نگهداری از ماهی ها میرسیم

البته نمیشه دقیقا محیط طبیعی رو بازسازی کرد و نیاز به استفاده از یه سری وسایل مصنوعی هستش

اما در بحث نمک ، شما ببینید بیشتر ماهی ها بومی رودخونه ی آمازون هستن که با آب بارون پر میشه و بارش سالیانه بارون تو رودخونه آمازون خیلی زیاد هست ، برای همین محیط طبیعی این ماهی ها فاقد نمک هستش ، پس بهتره برای این ماهی ها تو آکواریوم نمک استفاده نشه ، چون ماهی های رودخونه آمازون طی سالیان دراز زندگی تکاملی خودشون ، با چنین محیطی سازگار شدن

ماهیای آب شیرین مقاومت بالایی دارن ، برای همین ، برخلاف ماهی های آب شور ، کمتر کسایی که ماهی آب شیرین نگه میدارن به فاکتورهای آب اهمیت میدن

مثلا کسایی که ماهی آب شور نگه میدارن ، به فاکتورهای آب خیلی اهمیت میدن ، اینکه ماهی واسه کدوم دریا هستش و به نسبت محیط زندگیش به چه میزان نمک محلول در آب و چه فاکتورهایی احتیاج داره

اما در مورد ماهیای آب شیرین ، این حساسیت دیده نمیشه

وقتی ماهی تو محیط طبیعیش در آب بدون نمک زندگی میکنه ، پس دلیلی هم نداره که به آب نمک اضافه کنیم

آخرین بازدید
    [ ]

ممنون از امیر عزیز

ممنون که در بحث شرکت کردید.
    کاملا درست فرمودید.

ولی مسئله ای که مهمه اینه که در محیط طبیعی ماهی اب در جریانه و خیلی از عوامل طبیعی باعث حفظ بهداشت ماهی میشه.اما در شرایط اکواریوم که یک محیط بسته هستش و انواع و اقسام انگل ها به اکواریوم وارد میشن استفاده از نمک در دوز تعیین شده (تاکید میکنم دوز تعیین شده ) برای جلوگیری از بیماری ها لازم به نطر میرسه.

موفق باشید

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

خواهش میکنم دوست عزیز ، ولی فکر کنم تو محیط طبیعی عوامل بیماری بیشتر باشه !
    تو محیط طبیعی ممکنه از هر 1000 تخم ، یکی به سن بلوغ برسه ، اما در آکواریوم میشه حتی بیشتر از 90 درصد ماهی هارو حفظ کرد !

در ضمن داریم در مورد علم روز صحبت میکنیم ، الآن انواع مختلف فیلتر و مدیاهای مختلف تو بازار موجوده که محیط ایده آلی واسه ماهی ها درست میکنن

در کل هدف بالا بردن سطح علمی و نگهداری علمی تر و اصولی تر ماهی ها هستش و من خودم هم قبلا از نمک در آکواریوم استفاده میکردم ، اما دیگه اینکارو نمیکنم و تاثیر بهتری گرفتم

برای جلوگیری از ورود انگل هم روش های مختلفی هست
    به هر حال روش های قدیمی رو باید کنار گذاشت ، یه زمان همه تو آکواریوم از فیلتر زیر شنی استفاده میکردن ، اما الآن کمتر کسی هست که از این نوع فیلتر استفاده کنه
    من خودم قبلا خیلی جاها از معایب این نوع فیلتر گفتم و خیلیا مخالفت کردن ، ولی حالا دیگه میشه گفت منسوخ شده

استفاده از نمک هم همین طور هست ، یه زمان شاید چاره یا راه کار بهتری نبود ، از نمک استفاده میشه
    در کل نمک سختی آبو بالا میبره ، خودم طبق تجربم دیدم زمانی که آمونیاک آب بالا باشه ، وجود نمک در آب ماهی (سیچلاید آمریکایی) رو اذیت میکنه

در کل اگه ماهی در آکواریوم بیمار میشه ، دلیلش فیلتراسیون نا مناسب و ضعیف بودن ماهی و تغذیه نادرست هستش ، وگرنه در محیط طبیعی انگل های بیشتری وجود داره و تنوع ماهی ها بسیار بالاست و همین عوامل بیماری زا رو تشدید میکنه

کلمات کلیدی این موضوع