نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum

 1. #1

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  70-01-01
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  4,214

  پیش فرض اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum

  نام علمی: Ambystoma mexicanum

  نام عمومي: Axolotl یا ajolote ( اکسولتل / اکسولوتل / سمندر آبی / سمندر تک زیست )

  خانواده: Ambystomatidae


  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  زيستگاه اصلي: مکزیک

  زيستگاه گونه آلبینوی اکسولتل: در اسارت پرورش می یابند.

  طول عمر: 10 تا 15 سال

  درجه حرارت: در یک آکواریوم بدون بخاری نگهداری شوند.

  خلق و خو: معمولا" هم تانکی های خود را گاز می گیرند.

  حداکثر اندازه: غالبا" تا 9 اینچ / 23 سانتیمتر رشد می کنند اما ندرتا" به اندازه ای بالغ بر 12 اینچ / 30 سانتیمتر هم رسیده اند.

  حجم آكواريوم: در نهایت برای هر اکسولتل 10 گالن / 44 لیتر کافی است.

  محل امن: نیاز ندارند.

  غذاها: ماهی ها ، کرم ها

  مکمل غذایی: نیاز ندارند.

  تعداد تخم ها: عموما" بین 200 تا 600 تخم

  زمان تولید مثل: بین 18 تا 24 ماهگی هنگامی که طول بدنشان به 15 تا 45 سانتیمتر / 6 تا 18 اینچ رسیده است.

  تهدید: رفقای هم نوع خوار

  پیشنهاد: بالغین را پس از تخم ریزی از یکدیگر جدا کنید.

  برگرفته از:

  کد:
   
  
  http://en.wikipedia.org www.aqualandpetsplus.com http://animals.nationalgeographic.com
  http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866
  ویرایش توسط Neda Ariania : Friday 28 March 08 در ساعت 12:05

 2. #2

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  70-01-01
  نوشته ها
  4,519

  پیش فرض سمندر آبی / Axolotl


  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  نام : Ambystoma mexicanum
  Axolotl
  نام مترادف : سمندر مكزيكيMexican Salamander
  ماهي راه رونده مكزيكيMexican Walking Fish
  مبدا : مكزيك (اساسا درياچه Xochimilco و Chalco)  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  سمندرها شاخه اي از دوزيستان هستند.يك برداشت نادرست در باره سمندرها اين است كه تصور ميشود آنها مارمولك هستند يا خزنده اند.در حاليكه دوزيستان ، گروه مستقلي از حيوانات هستند.  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  اكسولوتل axolotol (Ax-oh-lot-ul) در اسارت رنگهاي متنوعي دارد، خاكستري ، تقريبا قهوه اي ،سفيد با لكه هاي سياه،آلبينو طلايي،آلبنو سفيد تا سياه چرده سبزه .
  رنگ معمول آن ،رنگ گونه وحشي يعني نزديك به سياه ،قهوه اي شكلاتي ، يا كرم است .اليته نوع ابلق آن در رنگهاي متفاوت وجود دارد.

  نام اكسلوتل از زبان آزتكي منشا يافته،و به خداي دگرديسي و مرگ مرتبط ميشود.مبدا آنها به دو درياچه آب شيرين زاچيميلكوXochimilco و چالكو Chalcoدر جنوب مكزيكو سيتي بر ميگردد. متاسفانه امروزه ديگر چالكو وجود ندارد و از زاچيميلكو تنها شبكه اي از كانالها و بركه هايي باقي مانده است .آنها در طبيعت به شدت مورد تهديد قرار گرفته اند و اينك در حفاظت قانون قرار دارند.

  اكسولتل به دلايل مختلف موجود دلربايي است ،بدليل ظاهر عجيب و غريبش و توانايي در باز زايي ،آنها از تخم به لارو و از ان به شكل بالغ در مي ايند.اكسولتل به همراه تعدادي از دوزيستان براي تمام عمر در مرحله لاروي بسر ميبرند.و باله دمي و آبشش و پوسته ظاهري لاروي را حفظ كرده و خصوصيات سمندرهاي بالغ و چشم و پلك در انها توسعه و تكامل نمي يابد.انها خيلي بيشتر از لاروهاي سمندر طبيعي رشد ميكنند و در اين مرحله لاروي به بلوغ جنسي ميرسند. آنها تا اندازه 43 سانتيمتر ديده شده اند.اندازه بالغشان معمولا به 20 تا 28 سانتيمتر ميرسد.

  حيوان كاملا آبزي بوده .اگرچه داراي ششهاي ابتدايي هستند.آنها از طريق آبشش نفس كشيده و به مقدار كمتري نيز از طريق پوست به اين كار مبادرت ميورزند.انها به تدريج ششهاي ابتدايي شان را توسعه داده تا در زمان لازم توانايي تغيير تبادلات گازي را داشته باشند و از اينروست كه دگرديسي پنهان دارد.
  اكسلوتل يا ماهي سيار مكزيكي Mexican Walking Fishيك دوزيست بوده و سمندر است. انها حشرات و سوسكها و انواع كرمها و ماهيان كوچك را ميخورند.سمندرها بيشتر شب گرد بوده و بايد شبها غذا را به آنها تقديم كرده و صبح باقيمانده آن را خارج كرد .آنها را ميتوان 4 تا 7 بار در هفته تغذيه كرد.
  اين سمندرها كاملا به شرايط آبي وايسته اند و ترجيح ميدهند در آب بمانند تا خشكي .يك آكواريوم 30 در 37 در 60 سانتيمتر براي نگهداري دو سمندر بالغ كافيست.عمق آب زياد مهم نيست.ولي عمق 15 سانتيمتر يا بيشتر توصيه ميشود.


  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  آكواريوم بدون شن دلربايي كمتري دارد ولي تميز كردن آن راحت تر بوده و خطر بلعيده شدن شن و سنگريزه هاي كوچك را به همرا غذا از بين ميبرد .در صورتي كه كف آكواريوم را بخواهيم بپوشانيم بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه مواد آنقدر ريز نباشند كه در هنگام غذاخوردن به همرا غذا ، وارد دهان حيو.ان شود.زيرا آنها دهانشان را به يكباره به مقدار زيادي باز كرده و غذا و انچه در نزديك آن باشد در معرض بلعيده شدن قرار ميگيرد.
  در طبيعت دماي آب در زاچيميلكو (زادگاه اين سمندر) به ندرت به بالاي 20 درجه سانتيگراد مبرسد(اين درياچه در ارتفاع بالا قرار دارد)اگرچه دما در زمستان به 6-7 درجه سانتيگراد يا كمتر تقليل مي يابد.در اسارت هر درجه اي بين 14 تا 22 درجه سانتيگراد براي بالغين معقول است .هر درجه اي بالاتر از 25 درجه سانتيگراد به هر دليلي كه باشد بيشتر از چند روز غير مناسب است.حرارت بالا سبب استرس آكسولتل و بي اشتهاي شده و غالبا عفونتهاي قارچي و باكتريايي را به دنبال خواهد داشت.اگر نياز به فيلتراسيون باشد بايد از راه هاي معمولش باشد و آكسولتل در صورت جريان داشتن آب دچار استرس ميشود.در صورتي كه جريان آب يك فيلتر قوي وجود داشته باشد بايد جريانش را كاسته يا پخش كرد تا جريان آب زيادي در تانك بوجود نيايد.نيازي به گياه وجود ندارد مگر اينكه تكثير آن در نظر باشد.بايد از گونه هاي تنومند گياهان يا انواعي كه به راحتي قابل جايگزيني است استفاده كرد زيرا آكسولتل عادت به لايروبي داشته و گياهان ظريف را د رتانك خراب ميكند.مكانهاي اختفا اگرچه لازم نيست ولي ايده مناسبي است.به نظر مبرسد اكسولتل مايل باشد گاه گاهي پنهان شود.نيازي به ر‍‍ژيم روشنايي ندارند مگر اينكه بخواهيم تماشايشان را برايمان راحت تر كنيم.
  براي اطمينان از حفظ كيفيت آب بايد تعويض آب بصورت منظم صورت پذيرد. مقدار 20 درصد در هر دو هفته يكبار معمولا كافيست مگر اينكه تعداد زيادي را در يك تانك كوچك نگهداري كرده باشيم يا تغذيه بيش از حد صورت گرفته باشد.در صورت استفاده از آب شير(لوله كشي) بايد نسبت به شناسايي و خنثي سازي مواد مضر در آب (كلرين،كلر امين و فلزات) اقدام كرد

  تغذيه :

  آكسولتل خورنده حريصي است.او كرمهاي خاكي ،كرمهاي توبيفكس،كرمهاي خوني ،كرمهاي سياه ،سخت پوستاني نظير ميگو ،قطعات ماهي(ماهي شور يا دريايي نباشد)،دل گاو يا گوشتهاي ديگر قرمز، بي مهرگان كوچك نظير حشرات، بچه قورباغه و ماهيان كوچك .(مصرف خوراك زنده) را ميخورد. از دادن دو مورد آخر(بچه قورباغه و ماهيان كوچك)شايد بهتر باشد كه پرهيز شود زيرا اغلب مامني براي انگها بوده كه ميتوانند به آكسولتل انتقال يابد.
  غالب آنها پلت هاي غذايي كه بصورت تجاري براي ماهيان آزاد و قزل آل تهيه ميشود را مصرف ميكنند.كه غذاي بسيار عالي است.غذاهاي نظير Tetra's Reptomin نيز خورده ميشوند ولي به دليل شناور بودن خيلي مطلوب نيستند.وقتي آنها در دماي بالاتري نگهداري شوند بايد با نظم و وعده بيشتري غذا داده شوند.مقدار غذايي كه بتواند در مدت 15 دقيقه بخورد، راهنماي مصرف خوبيست.وقتي آنها در دماي 22 درجه سانتيگراد نگهداري شوند به 2-3 روز يكبار تغذيه نياز دارند.
  نبايد غذاهاي اضافه را بعد از تغذيه براي پوسيدن در تانك به حال خود گذاشت.

  تكثير :

  آكسولتل در طي 6 ماه تا يك سال به بلوغ جنسي ميرسد.غالبا به 20 سانتيمتر ميرسد.نر هاي رسيده به بلوغ جنسي داراي كلواك cloaca (منفذ تناسلي )ورم كرده بزرگتري نسبت به ماده ها هستند.ماده ها را تا زمانيكه به سن 18 ماهگي نرسيده اند نبايد جفت زد زيرا اين زمانبست كه آنها به رشد كاملشان رسيده و از لحاظ شرايط جنسي آمادگي مي يابند. تكثير در هر زماني از سال امكانپذير است ولي بيشترين موفقيت در دسامبر و ژانويه(آذر و دي ماه) رخ داده است.در صورتيكه دما در طول سال ثابت نگهداشته شود.،توليد مثل در هر زماني امكان پذير است.جفت گيري معمولا يك تا دو بار در سال در زمستان صورت ميگيرد.تانك تكثير بايد با گياهان آراسته شود(گياهان پلاستيكي بدليل اينكه فاسد نميشوند مناسب هستند) تا آكسولتل ماده تخمهايش را به آن بچسباند.قطعه سنگ پهن و ناهموار بايد در كف تانك قرار داده شود تا نر بتواند اسپرمش را رويش بسپارد.پس از انجام رقص عشق و دريافت كپسول اسپرم توسط ماده بهتر است كه نر را خارج كرد.تخمگذاري حدود دو روز بعد صورت ميگيرد.بسته به اندازه ماده بين 100 تا 1000 تخم ميتواند گذاشته شود .  اکسولتل، سمندر آبی / Axolotl / Ambystoma mexicanum


  بعد از تخم گذاري بهتر است كه ماده را نيز خارج كرد.تخمها در دماي 24 درجه سانتيگراد بعد از 14 روز تفريخ ميشوند.لاروها هر غذايي كه به اندازه دهانشان باشد را ميتوانند بخورند.دافني جوان ، كرمهاي بسيار ريز و نوزا د آرتمياي تازه تفريخ شده (بدون پوسته ) غذاي آغازين مناسبي هستند.وقتي لاروها به 3 سانتيمتر رسيدند ميتوانند غذاهاي بزرگتري دريافت كنند.مانند كرم خوني منجمد،كرم خاكي و توبيفكس خرد شده و كرم سفيد.آنها ميتوانند همديگر خوار باشند.لذا تعداد زيادي از آنها را نبايد در يك تانك نگهداري كرد.در دماي 24 درجه سانتيگراد آنها بايد دو بار در روز تغذيه شوند بطوريكه آنرا ظرف 20 دقيقه مصرف كنند.تا زماني كه به 10 سانتيمتر برسند.تغذيه كمتر ممكن است سبب از دست دادن عضوي يا آبشش شده و سبب مرگ شود.وقتي به 15 سانتيمتر برسند آنها آرامتر خواهند شد.نگهداري و تغذيه آنها در دماي 24 درجه سانتيگراد احتمال رسيدن‌ آنها به طول 24 سانتيمتر را فراهم كرده و رسيدن به بلوغ جنسي را در 6 ماهگي فراهم ميكند.

  منابع مورد استفاده :

  کد:
   
  
  http://www.ameyzoo.co.uk/Caresheets/...caresheet1.htm http://www.caudata.org/cc/species/Am...exicanum.shtml http://www.erdingtonaquatics.com/amphibians.html www.axolotl.org
  ویرایش توسط عباس ترابیان : Wednesday 28 April 10 در ساعت 00:53

 3. #3

  آخرین بازدید
  [ ]
  تاریخ عضویت
  08-11-01
  نوشته ها
  237

  پیش فرض اکسولوتل - Axolotl

  این حیوان که اکنون کم یاب است، به دلیل نابودی زیستگاهش ، ورود ماهی های گوشتخوار مثل کپور و جمع آوری مجموعه هایی برای تجارت حیوانات دست آموز، به شدت تهدید شده است.


  اکسولوتل - Axolotl
  *******
  این گونه ظاهر غریبی دارد. باله پشتی اش از عقب سر تا نوک و اطراف سطح زیرین دم درازش کشیده شده است و سه جفت آبشش بیرونی پوشیده از پر نیز دارد. پاها و ساق هایش کوچک و ضعیف اند.

  در آب تولید مثل می کند. شمار تخم های این حیوان در زیستگاه طبیعی اش حدود 400 تاست اما ممکن است در اسارت، هزاران تخم بگذارد.

  این گونه در حالت طبیعی در مرحله بلوغ جنسی تولید مثل می کند و از آن پس نیز آبشش هایش را حفظ می کند و در آب باقی می ماند. برخی از گونه ها دچار دگردیسی می شوند و به بالغ های بی آبشش و ساکن خشکی تبدیل می شوند.

  منبع: دائرة المعارف حیوانات

موضوعات مشابه

 1. سگ آبی Ambystoma tigrinum / Water dog / سمندر ببری Tiger Salamander
  توسط Neda Ariania در انجمن سمندر Salamander
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: Sunday 13 March 11, 20:53
 2. سمندر مرمرین / Marbled Salamander / Ambystoma opacum
  توسط Neda Ariania در انجمن سمندر Salamander
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: Monday 27 April 09, 00:31

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •