صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: پلکا دات Polka-Dot

Hybrid View

آخرین بازدید
    [ ]

پلکا دات POLKA DOT

پلکا دات Polka-Dot

نام هاي عمومي: Pink Dot, Freckle Face, Flamingo Plant, Measles Plant, Pink Polka-Dot Plant, Polka-Dot Plant
    اسم علمي: Hypoestes phyllostachya
    synonym مترادف: Hypoestes sanguinolenta
    خانواده: Acanthaceae
    جنس: Hypoestes با بيشتر از 100 گونه
    گونه: phyllostachya
    مبدا: ماداگاسکار و گونه هايي در افريقا و آسيا
    نوع: گياهي بوته اي و علفي و منتشر با رشد قائم. دائمي و هميشه سبز
    برگها: برگهاي پهن و نازک با خال و لکه هايي به رنگ صورتي، سفيد، قرمز در زمينه سبز تيره
    گلها: کوچک و نامحسوس به رنگهاي سفيد، صورتي و ارغواني
    فصل گل: وسط تابستان، آخر تابستان و اول پاييز
    خاک: خاک غني با زهکشي خوب.خاک کمي اسيدي، دامنه 6.1 تا 6.6 ph
    آبياري و رطوبت: به خاک مرطوب نیاز دارد.بهترين آب براي آبياري آب باران يا آب شير که 24 ساعت مانده باشد.رطوبت محيط آن بايد فراهم شود.(با غبار پاشي به صورت غير مستقيم اطراف برگها)
    موارد استفاده: استفاده به عنوان گياه گلخانه اي و کاشت در حاشيه باغچه در مناطق گرمسير و مرطوب. در خانه بايد گرما و رطوبت آن تامين شود.
    موقعيت: نور متوسط تا زياد بدون تابش مستقيم آفتاب. نور کم را نيز تحمل ميکند.
    موقع کاشت: کاشت بذر در گلخانه قبل از آخرين سرماي بهاري ولي قلمه ها در هر زماني ريشه ميدهند و ريشه در بهار و تابستان بهتر رشد ميکند. جوانه زني بذر بعد 14 روز در دماي 70-75فارنهایت
    تکثير: به وسيله بذر و قلمه

گياهي دائمی و زيبا با برگهاي رنگي و خالدار است. خال ها و لکه هايي به رنگ هاي صورتي، سفيد يا قرمز در زمينه سبز تيره. گياه اوليه با خالهاي صورتي روشن بوده و رنگهاي ديگر هيبريد هستند. گياهي با رشد آسان که بعد از 150 سال از ورود آن به خانه ها هنوز محبوب است. به راحتي با بذر و قلمه افزايش مي يابد.ارتفاع تقريبا 15cm-46cm و انتشار 15cm-30cm. اوج شکفتگي و گل دادن آن ميانه تابستان است. اين گياه بيشتر به خاطر برگهاي جذاب آن کشت و نگهداري مي شود. کوددهي هرماه بايد انجام شود.بومی مناطق گرمسیری و شرجی است در نتیجه نیاز به رطوبت بالا دارد.گلهاي آن بعد از عمر دو ساله گياه ظاهر ميشوند.تا ارتفاع 60 سانتيمتر هم ميرسد. ولي بهتر است تا ارتفاع 40 سانتيمتر هرس شود. دماي مناسب براي نگهداري آن 18-21 درجه سانتيگراد است.برگهاي مسن رنگ خود را از دست مي دهند پس بهتر است با هرس آن را ترقيب به رشد جديد کرد و همچنین هرس مداوم باعث پرپشت شدن و بوته ای شدن گیاه میشود. اغلب در تراريوم کاشته مي شود ولي براي آن مناسب نيست زيرا داراي رشد سريع و نياز به هرس زياد است.همه قسمتهاي گياه در صورت خورده شدن سمي است.

منبع:

کد:
    http://faculty.ucc.edu http://www.gardening.cornell.edu http://davesgarden.com http://en.wikipedia.org http://toptropicals.com http://kurtweiss.com

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پاسخ : پلکا دات Polka-Dot

نقل شده از تاپیک بگونیا:
    نقل قول نوشته اصلی توسط maral نمایش پست ها
    سلام دوستان
    اسم گياهي كه من دارم هيپوستس (يا همون به نام پلكا تو راز بقا) هست.
    اما نميدونم چرا جديدا برگاش جمع ميشه انگار كه چروكيده شده (اما اصلا پلاسيده به نظر نمياد).
    برگ هاي پايين تر هم خيلي زود زرد شده و ميريزند.لطفا منو راهنمايي كنيد چيكار كنم؟
    سلام
    1)چروکیدگی میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه:
    -نور شدید
    -کم آبی
    -آبیاری بیش از حد
    -برخی انواع حشرات که با ایجاد تار و خم کردن سطح برگها باعث چروکیدگی میشوند.
    -کمبود مواد مغذی...بخصوص عناصر میکرو
    چون میفرمایید برگها سرحال هستند و در عین حال چروکیده هستند،تاکید من بیشتر روی دو مورد آخری و بخصوص مورد آخر هست...شما سطح برگها(هم روی برگ و هم زیر برگ) رو دقیق نگاه کنید و ببینید اثری از حشرات ریز یا تار مشاهده میکنید یا نه؟
    ضمنا بفرمایید چه کودی به گیاهتون میدید؟چندوقته خاکش عوض نشده؟
    2)زردشدن برگها میتونه بخاطر کمبود رطوبت باشه...میتونید روی برگهاش آب مقطر یا حداقل آب جوشیده اسپری کنید یا از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.
    دلیل دیگه زرد شدن هم میتونه همون کمبود مواد مغذی باشه
    ریزش هم میتونه به همه عوامل قبلی مربوط باشه به اضافه اینکه ممکنه به وجود آفات در خاک که ریشه ها رو از بین میبرند هم مربوط باشه.
    ویرایش توسط amr : Wednesday 14 December 11 در ساعت 21:09

آخرین بازدید
    [ ]

سـلـام خيلي ممنونم
    كمتر از يك ماه پيش يه هزارپا كوچيك تو خاك گلدونش ديدم از سم نرم تنان استفاده كردم. بعد دو سه روز خاك سطحي گلدون رو بادقت زيرو رو كردم متوجه چيزي نشدم.
    زير و رو برگ ها هم خبري از حشرات ديگه نيست.
    گلدونش هم دو يا سه ماه پيش عوض كردم.
    در مورد كود هم دو هفته پيش از كودي استفاده كردم كه وقتي تو آب حل ميشه آبي پررنگ ميشه فروشنده بهم گفت برا گياهان آپارتماني ميتوني استفاده كني.
    سعي ميكنم پيشنهادي كه براي رطوبت دادين رو انجام بدم.چه موقع از روز آپاشي كنم؟ و چندبار در روز؟
    بازم ممنونم

آخرین بازدید
    [ ]

سـلـام خيلي ممنونم
    كمتر از يك ماه پيش يه هزارپا كوچيك تو خاك گلدونش ديدم از سم نرم تنان استفاده كردم. بعد دو سه روز خاك سطحي گلدون رو بادقت زيرو رو كردم متوجه چيزي نشدم.
    زير و رو برگ ها هم خبري از حشرات ديگه نيست.
    گلدونش هم دو يا سه ماه پيش عوض كردم.
    در مورد كود هم دو هفته پيش از كودي استفاده كردم كه وقتي تو آب حل ميشه آبي پررنگ ميشه فروشنده بهم گفت برا گياهان آپارتماني ميتوني استفاده كني.
    سعي ميكنم پيشنهادي كه براي رطوبت دادين رو انجام بدم.چه موقع از روز آپاشي كنم؟ و چندبار در روز؟
    بازم ممنونم
    سلام
    - من وقتی به وجود اینگونه آفات خاکزی مشکوک میشم از همون ابتدا سم نمیزنم(اول بخاطر محیط بسته آپارتمان بعد بخاطر خود گیاه)بلکه یک ظرف با عمق مناسب رو پرآب میکنم و گلدان رو (تا بالاتر از یقه گیاه) برای مدت حدود 10دقیقه زیر آب میبرم ...هر انگلی که درخاک باشه برای اینکه خفه نشه مجبور هست از خاک بیاد بیرون و به سمت سطح آب شنا کنه و براحتی میشه گرفت و معدومشون کرد!البته برای گیاهان کوچکتر کل گلدان رو کاملا زیر آب میبرم چون گاهی ممکن هست که حشرات بدون اینکه دیده بشن روی ساقه ها بخزن.
    بعد هم به آرامی گلدان رو از آب خارج میکنم و جایی میذارم که تمامی آب اضافی از زیر خارج بشه...اگه از این روش استفاده کردید،یکی دوروز بعد برای جلوگیری از سله شدن خاک کمی خاک گلدان رو زیر رو رو کنید و به گلدان ضربه بزنید.
    -از کودی که نمیشناسید استفاده نکنید.کود مناسبی که میتونید استفاده کنید کود کریستالون(npk+micro)هست به اضافه گهگداری کود میکرو(بصورت جدا) و مکمل آهن...کود دیگه ای که ایرانی هست و کیفیت مناسبی هم داره کود مایع زربار هست.همه اینها رو میتونید حتی آنلاین هم تهیه کنید.ضمن اینکه کود باید زمانی که گیاه رشد میکنه در اختیار گیاه قرار بگیره و زمانی که گیاه رشد نداره نباید کود دهی انجام بشه.
    -یک مساله ای که یادم رفت دفعه قبل بگم اینه که آبیاری بیش از حد هم میتونه باعث زرد شدن و ریزش برگها بشه.خاک این گیاه باید نمناک باشه ولی نه اینکه دائما خیس باشه...با تنظیم آبیاری میشه زردشدن برگها رو هم کنترل کرد.
    -پاشیدن آب هر سه چهار ساعت یکبار میتونه کافی باشه ولی چون آب اکثر مناطق سخت هست میتونه روی برگها ایجاد رسوب کنه و زیبایی گیاه رو تحت الشعاع قرار بده.
    بهتره از بخور سرد استفاده کنید.ضمن اینکه میشه یک زیر گلدانی رو از پوکه یا شن درشت پر کرد و توش آب ریخت و گلدان رو بطوری که کفش با آب تماس نداشته باشه روی پوکه ها قرار داد...تبخیر آب ایجاد شده هوای اطراف گلدان رو مرطوب میکنه.

آخرین بازدید
    [ ]

سلام این گل سنگ خودمون نیست ؟ آخرین باری که رفتم توی یه گلخونه اونم برگای همه گل سنگاش چروک شده بود . برام سوال بود اونا دیگه چرا اینطوری شدن . ولی می گفتن اینا یه سالس ! نیست ؟ یا دوجورن ؟
    فکر کنم یه جور کاکتوسم هس بش میگن گل سنگ . برگاش شبیه ریگه یه جور خاصیه. لیتوپس یا یه همچین چیزی .

اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

آخرین بازدید
    [ ]

نقل قول نوشته اصلی توسط ztb نمایش پست ها
    سلام این گل سنگ خودمون نیست ؟ آخرین باری که رفتم توی یه گلخونه اونم برگای همه گل سنگاش چروک شده بود . برام سوال بود اونا دیگه چرا اینطوری شدن . ولی می گفتن اینا یه سالس ! نیست ؟ یا دوجورن ؟
    فکر کنم یه جور کاکتوسم هس بش میگن گل سنگ . برگاش شبیه ریگه یه جور خاصیه. لیتوپس یا یه همچین چیزی .
    چرا!همون گل سنگ هست.با توجه به طبیعت ظریف این گیاه،اینکه یه کمی برگها فر خورده به نظر برسن چیز نگران کننده ای نیست.و تا اونجاییکه من میدونم یکساله نیست...همینجا توی پروفایل هم نوشته شده همیشه سبز و دائمی.
    شاید با گونه دیگه ای اشتباه گرفتید مثل caladium bicolor...چون بیشتر اون گیاه رو یکساله به حساب میارن که اونرو هم مطمئن نیستم یکساله باشه.
    -و بله!البته کاکتوس که نه ولی در میان ساکولنتها چندین نوع هست که همین حالت سنگ مانند رو که میفرمایید دارند.مثل انواع لیتپس کونوفیتیوم تایتانوپسیس و .... حتی برخی انواع لوفوفورا هم در حالت طبیعی خیلی شبیه سنگ هستند.

آخرین بازدید
    [ ]

صاحب گلخونه گفت یکسالس . شرمنده بازم اشتباهی گفتم کاکتوس!
    فکر کنم نباید اینجا سوال میپرسیدم ! ببخشید

اگر در هوا پری مگسی باشی ، اگر بر روی آب روی خسی باشی ، دلی بدست آر تا کسی باشی

آخرین بازدید
    [ ]

amr جان راهنمايي هات راجب آبپاشي با آبي كه سخت نباشه و استفاده از شن و پوكه ي مرطوب در زير گلداني خيلي به دردم خورد گياهمو نجات داد.الان ديگه فقط تعداد كمي از برگهاش چروك هستن كه داره بهبود پيدا ميكنه.
    فقط اگه ميشه بيشتر در مورد استفاده از دستگاه بخور سرد توضيح بده؟
    ببخشي تند تند مزاحم ميشم.

آخرین بازدید
    [ ]

amr جان راهنمايي هات راجب آبپاشي با آبي كه سخت نباشه و استفاده از شن و پوكه ي مرطوب در زير گلداني خيلي به دردم خورد گياهمو نجات داد.الان ديگه فقط تعداد كمي از برگهاش چروك هستن كه داره بهبود پيدا ميكنه.
    فقط اگه ميشه بيشتر در مورد استفاده از دستگاه بخور سرد توضيح بده؟
    ببخشي تند تند مزاحم ميشم.
    مراحمید.
    خوب خدارو شکرکه اوضاع گیاتون بهتر شده.این گیاه واقعا زیباست و در عین حال مقداری حساس...خیلی حیف بودکه خراب بشه.
    قبل از توضیح در مورد بخور سرد اینرو اضافه کنم که سایز پوکه های داخل زیر گلدانی و سطح آب داخل آن به هیچ وجه نباید در حدی باشه که کف گلدان با آب تماس پیدا کنه و دائما خیس باشه...حتما حتما به این موضوغ دقت کنید.
    -بخور سرد دستگاهی هست که مثل بخور معمولی کارش ایجاد رطوبت هست منتها اینکار رو با ارسال امواج به داخل مخزن آب انجام میده،همین.
    استفاده از این دستگاه نه تنها برای گیاهانتون بلکه برای خودتون هم مفیده...منتها یک چیزی رو به عنوان نظر شخصی خدمتتون عرض کنم...جدیدا مد شده در هرچیزی تکنولوژی نانو رو به کار بگیرن!انواعی از بخور سرد هست که در اونها ادعا شده ذرات آب رو به اشل نانو میرسونن و یا اینکه یونهایی با قابلیت نفوذ در پوست ایجاد میکنن و ادعا میشه که این امر باعث شادابی و سلامتی میشه و .../
    با توجه به نوظهور بودن این نوع پدیده ها و اینکه مواد نانو بخاطر اینکه در سایز های خاصی حتی قادر هستند از دیواره سلولها هم عبور کنن و خودشون رو به هر قسمتی از بدن برسونن بهتون پیشنهاد میکنم حداقل تا مدتی که نتایج و امار واقعی در دسترس قرار بگیره و منتشر بشه،یا از این نوع محصولات استفاده نکنید یا با احتیاط و تحقیق همه جانبه این کار رو انجام بدید.برای کار ما همون بخور سرد معمولی کفایت میکنه.

آخرین بازدید
    [ ]

دوستان عزیز
    من سه رنگ از این گیاه دوست داشتنی رو دارم و حالشون هم به نظرم خوبه اما موقعی که این گیاهان رو خریدم گیاه ها خیلی پر بودن ولی حالا بعد از گذشت چندین ماه گیاهام دارن قدی رشد میکنن یعنی قدشون بلند شده و فاصله بین برگ هاشون هم زیاد شده و اون پری و تراکم اولیه رو ندارن
    چکار باید بکنم که گیاهم دوباره پرپشت بشه ؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین