راز  بقا  Raaze Baghaa  
My Title
 خير مقدم

حضورتان گرامي و مقدمتان مبارك


بازگشت   راز بقا Raaze Baghaa > طبیعت و حیات وحش Wildlife & Nature > بي مهرگان invertebrata > بند پايان > يوني راميا Uniramia (هزارپایان، صدپایان، شش پایان یا حشرات) > شش پايان Hexapoda يا حشرات Insecta

اطلاع رسانی

شش پايان Hexapoda يا حشرات Insecta

حَشَرات، بزرگ‌ترین گروه را در بین گروه بندپایان به خود اختصاص می‌دهند بندپایان حیواناتی هستند که دارای یک اسکلت خارجی بوده و اعضای آنها به هم پیوسته می‌باشند حشرات شش پا دارند و بیشتر آنها دارای بال هستندبدن یک حشره از ۳ قسمت تشکیل می‌شود: سر، سینه و شکم.حدود یک میلیون گونه مختلف حشره در جهان شناسایی و توسط دانشمندان نامگذاری شده‌است مجموع حشرات روی زمین تا مرز ده میلیون گونه مختلف می‌رسد حشرات تقریباً در همه نقاط روی زمین پیدا می‌شوند و همچنین می‌توان آنها را درآبهای شیرین یافت حشرات اولین حیوانات پرنده می‌باشند که در روی زمین بوجود آمدند ۳۵۰ میلیون سال قبل اولین بار آنها توانستند در هوای زمین شروع به پرواز کنند و این میلیونها سال قبل از پرواز پرندگان و خفاشها بود.برای بیشتر حشرات قدرت بینایی و بویایی از مهم‌ترین احساسها می‌باشد حشرات دارای چشمهای مرکب هستند به این معنی که چشم حشره از دو قسمت مجزا تشکیل شده‌است هر قسمت از چشم حشره دارای لنز مخصوص به خو می‌باشد حشرات برای بو کشیدن و مزه کردن از شاخکهایشان و بعضی اوقات از قستهای دیگر بدنشان استفاده می‌کنند انها همچنین برای لمس کردن اشیاء از شاخکهایشان استفاده می‌کنند.حشرات در طول رشد خود به طور دوره‌ای پوست اندازی می‌کنند و یا پوسته خارجی خود را می‌اندازند بعضی از حشرات فقط ۴ یا ۵ مرتبه تغییر شکل می‌دهند اما سنجاقک‌های یک روزه و حشرات بدون بال می‌توانند ۲۰ مرتبه یا بیشتر پوست اندازی کرده و تغییر شکل دهند هر بار که یک حشره تغییر شکل می‌دهد شکل بدنش عوض می‌شود این حالت را در حشرات دگردیسی (دگرگونی) می‌نامند بعضی از حشرات با هر پوست اندازی به آرامی تغییر شکل می‌دهند و نوع بالغ آنها بسیار با نوع نوزاد تفاوت دارد این حشرات عبارت‌اند از زنبورهای عسل، مگس‌ها، سوسک‌های بزرگ، پروانه‌ها و زنبورهای معمولي


خوبي ها از نظر امام علی: همانا ارزشمند ترين بي نيازي عقل است، و بزرگ ترين فقر بي خردي است، و ترسناك ترين تنهايي خود پسندي است، و گرامي ترين ارزش خانوادگي، اخلاق نيكوست.
پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی Monday 4 October 2010
Neda Ariania آواتار ها
Neda Ariania Neda Ariania آنلاین نیست.
همکار قدیمی
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
محل سکونت: Tehran
نوشته ها: 4,178
تشكرها : 15,807
تشکر شده: 46,796 بار در 4,338 ارسال
پیش فرض مگس / Fly

نام عمومی: Fly (مگس)

راسته: Diptera


تصاویری از اعضای راسته Diptera


وضعیت بدنی:
این حشره به راسته
Diptera تعلق دارد (Dip به معنی دو 2 و ptera به معنی بال ها) یعنی جزو راسته دو بالان است. تمام حشراتی که در نامشان، واژه Fly به کار رفته، در گروه دو بالان قرار دارند مثل damselfly (نوعی سنجاقک)، firefly (حشره شب تاب)، butterfly (پروانه) و ... . مگس، علاوه بر یک جفت بال سینه ای، یک جفت هالتر هم در پشت بال هایش دارد. "هالتر haltere یا halter"یا توازنگر عضوی است با ساختاری برخسته و دکمه ای شکل که در پشت بال های برخی دوبالان رشد می کند یعنی در واقع دو بال دیگر این حشرات به هالتر تبدیل شده است. این توازنگرها در هنگام پرواز هم دقیقاً مثل بال ها حرکت می کنند. کار هالترها یا توازنگرها هم ایجاد تعادل و کمک به انجام موفقیت آمیز پرواز و حتی کمک به اجرای حرکات آکروباتیک حین پرواز است. مگس ها بدن کوتاهی دارند که از سه بند تشکیل شده است. بخش دوم یعنی سینه که بال ها و ماهیچه های پروازی را در خود دارد، نسبت به دو قسمت دیگر درشت تر است. هالترها در بند سوم بدن قرار دارند که همانطور که گفتیم، باعث حفظ تعادل حشره در هنگام پرواز می شوند. سر مگس ها، متحرک است. چشمانشان در اغلب گونه ها، مرکب و بسیار درشت است که در دو طرف سر قرار دارند. شاخک های مگس ها در گونه های مختلف، به شکل های متفاوتی دیده می شوند اما عموماً کوتاه هستند. از آنجایی که مگس ها دندان یا اندامی مشابه ندارند تا بتوانند غذاهای سخت و جامد بخورند، تنها از غذاهای مایع استفاده می کنند. به همین دلیل شکم بزرگی دارند تا بتوانند مقدار کمی از غذای مایع را ذخیره کنند.


طول بدن: یک مگس خانگی housefly طول بدنش به 10 تا 20 میلیمتر می رسد.

وضعیت زندگی: برخی از انواع ماگوت ها (لارو های مگس) بصورت گروهی و دسته جمعی دیده می شوند. شناسایی این ماگوتها در علم پزشکی قانونی بخصوص حشره شناسی قانونی بسیار لازم و مفید است چرا که با تشخیص مرحله رشد ماگوت در لحظه کشف جسد می توان به زمان دقیق مرگ و حتی محل مرگ دست یافت. نبود ماگوت هم خود می تواند بیانگر حقایقی در تحقیقات باشد. اما ماگوت ها برای انسان ها، استفاده تجاری هم دارند. از ماگوتها در ماهیگیری استفاده می شود. همچنین آنها را پروش می دهند تا به مصرف غذایی برخی حیوانات خانگی مثل خزندگان و پرندگان برسانند. در صنعت داروسازی هم مورد استفاده قرار می گیرند (برای جدا کردن بافت های مرده از زخم). جالب است بدانید که ماگوت ها (لارو های مگس ها) در صنایع غذایی هم جایی برای خود باز کرده اند و بخصوص در بخشی از مرحله تولید پنیر از ماگوت استفاده می شود.

تولید مثل: مگس ماده، تخم هایش را در نزدیک ترین محل ممکن به منبع مواد غذایی می گذارد و به این شکل، لاروها این امکان را پیدا می کنند که تا قبل از تبدیل شدن به مگس بالغ، تا جایی که می توانند، غذا مصرف کنند. تخم های برخی گونه ها، بلافاصله بعد از گذاشته شدن، باز می شوند و این در حالیست که مگس های اندکی هم، زنده زا هستند و تخم ها در بدنشان باز می شوند. به لارو مگس، ماگوت maggot می گویند. آنها فاقد پاهای واقعی هستند و اغلب بند کوچکی بین سینه و شکمشان دیده می شود. در بسیاری از گونه ها، سر جانور به طور مشخصی مشهود نیست. در برخی گونه ها هم پاهای ریزی در برخی بند های بدن لارو دیده می شوند اما ماگوت ها (لارو های مگس) غالباً فاقد پا هستند. شاخک ها و چشم ها در لاروها یا وجود ندارند و یا خیلی نامحسوس هستند. شفیره هم در گونه های مختلف به شکل های متفاوتی دیده می شود. حتی در برخی گونه ها، شفیره در پیله ای ابریشمی قرار می گیرد. مگس های بالغ که از شفیره خارج می شوند، ندرتاً بیشتر از چند روز زندگی می کنند و عمده فعالیت آنها هم جستجو برای یافتن منبع غذایی جدید و تولید مثل است. در گرمترین روزهای تابستان، پروسه زندگی مگس از دوره تخم تا بلوغ، بین 12 تا 14 روز به طول می انجامد.

طول عمر: در نهایت، فقط چند روز


برگرفته از:

کد:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fly
__________________
http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866

ویرایش توسط عباس ترابیان : Saturday 16 November 2013 در ساعت 11:23 AM
پاسخ با نقل قول
تعداد 12 كاربر زير از Neda Ariania به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
alireza kamali (Tuesday 5 October 2010), best (Monday 4 October 2010), farhad-2007 (Tuesday 5 October 2010), ho_ay_motlagh (Monday 4 October 2010), MIRMOHAMADI (Monday 4 October 2010), N.TapesH (Tuesday 5 October 2010), new life (Tuesday 26 July 2011), عباس ترابیان (Monday 4 October 2010), reza_hetete (Monday 4 October 2010), spider (Tuesday 5 October 2010), م.حسن فاقعي (Monday 4 October 2010), مز8پا (Tuesday 26 July 2011)
  #2  
قدیمی Monday 4 October 2010
Neda Ariania آواتار ها
Neda Ariania Neda Ariania آنلاین نیست.
همکار قدیمی
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
محل سکونت: Tehran
نوشته ها: 4,178
تشكرها : 15,807
تشکر شده: 46,796 بار در 4,338 ارسال
پیش فرض مگس Fly


سمت راست: مگس های بالغ خانگی / وسط بالا: تخم ها پایین: ماگوت / سمت چپ: شفیره


پرورش ماگوت مگس جهت مصرف برخی از حیوانات خانگی


چرخه زندگی مگس خانگی
__________________
http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866
پاسخ با نقل قول
تعداد 11 كاربر زير از Neda Ariania به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
alireza kamali (Tuesday 5 October 2010), best (Monday 4 October 2010), farhad-2007 (Tuesday 5 October 2010), ho_ay_motlagh (Monday 4 October 2010), MIRMOHAMADI (Monday 4 October 2010), N.TapesH (Tuesday 5 October 2010), new life (Tuesday 26 July 2011), عباس ترابیان (Monday 4 October 2010), reza_hetete (Monday 4 October 2010), spider (Tuesday 5 October 2010), م.حسن فاقعي (Monday 4 October 2010)
  #3  
قدیمی Monday 4 October 2010
reza_hetete آواتار ها
reza_hetete reza_hetete آنلاین نیست.
دوست خوب
 
تاریخ عضویت: May 2010
محل سکونت: کرمان
نوشته ها: 87
تشكرها : 131
تشکر شده: 669 بار در 87 ارسال
پیش فرض

سلام ندا جان
خیلی ممنون از مطلبتون
من شهرستان که دانشجو بودم یه روز داشتم جوجه، کباب میکردم و از سیخ میکشیدمو میذاشتم تو ظرف دیدم که یک مگس گنده اومد نشست رو یکی از تکه های جوجه کباب هر چی دستمو بالا ی اون جوجه تکون دادم که بپره بره دیدم نخیر قصد نداره بلند شه دقت که کردم دیدم از انتهای بدنش داره یه تخمهای سفیدبه صورت ردیفی و کنار هم رو جوجه قرار میده منم که عاشقه جکو جونور ، گذاشتم کارشو با خیال راحت بکنه بعد از حدود 3-4 دقیقه کارش تموم شده اما معلوم بود که خیلی بهش فشار اومده بود و خیلی حال نداشت ...خلاصه پریدو رفت منم اون تکه جوجرو به آهستگی به داخل یک شیشه سس بزرگ منتقل کردم و رو درشو چند سوراخ زدم.... در کمتر از 24 ساعت تخم ها باز شد و چیزی حدود 100 کرم 1 میلی متری هجوم برده بودند به جوجه طوری که جوجه سوراخ سوراخ شده بود و از همه طرف داشت خورده میشد هر رور بزرگتر میشدند و جوجه کمتر میشد و فوق آلعاده بوی گندی داشتند در حدی که شیشرو میزاشتم بیرون از پنجره پشت شیشه خلاصه تا سایز 1 سانتی و تا 4-5 روز داشتمشون خیلی دوس داشتم و کنجکاو بودم ببینم اینا چطور به مگس تبدیل میشوند اما ذخیره غذاییشون داشت تموم میشد و بزرگ شده بودند حسابی و بوی افتضاحی داشتند و هم خونه هام شاکی شده بودند اما منم بازم 2 روز دیگه با زور نگه داشتمشون تا بلکم شاهده تبدیل آنها از کرم به مگس باشم اما بازم خبری نشد و خلاصه مجبور شدم سره سطل آشغال کوچه خالی کنم .... حالا میشه توضیح بدین اینا چطوری از اون کرم به مگس تبدیل میشند؟پیله میبندند؟چند روز بعد از تخم درآمدن؟چرا بعد از 6-7 روز تو شیشه من پیله نبستند؟خیلی ممنون

ویرایش توسط reza_hetete : Monday 4 October 2010 در ساعت 01:06 PM
پاسخ با نقل قول
تعداد 9 كاربر زير از reza_hetete به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
alireza kamali (Tuesday 5 October 2010), best (Monday 4 October 2010), MIRMOHAMADI (Monday 4 October 2010), N.TapesH (Tuesday 5 October 2010), Neda Ariania (Monday 4 October 2010), عباس ترابیان (Monday 4 October 2010), sanam (Wednesday 13 October 2010), spider (Tuesday 5 October 2010), م.حسن فاقعي (Monday 4 October 2010)
  #4  
قدیمی Monday 4 October 2010
Neda Ariania آواتار ها
Neda Ariania Neda Ariania آنلاین نیست.
همکار قدیمی
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
محل سکونت: Tehran
نوشته ها: 4,178
تشكرها : 15,807
تشکر شده: 46,796 بار در 4,338 ارسال
پیش فرض

نقل قول:
نوشته اصلی توسط reza_hetete نمایش پست ها
سلام ندا جان
خیلی ممنون از مطلبتون
...حالا میشه توضیح بدین اینا چطوری از اون کرم به مگس تبدیل میشند؟پیله میبندند؟چند روز بعد از تخم درآمدن؟چرا بعد از 6-7 روز تو شیشه من پیله نبستند؟خیلی ممنون
سلام

خواهش می کنم...

این چرخه زندگی مگس خانگی هست که زمان هر دوره از تخم تا بلوغ روی تصویر نوشته شده.


تخم ها در روز اول تخم گذاری، باز می شوند. / زندگی لاروی حدود 5 روز ادامه می یابد. / بین 3 تا 6 روز زمان لازم است تا دوره شفیرگی طی شود و مگس بالغ از داخل شفیره خارج شود.

هر کدام از مراحل ذکر شده در بالا، در دمای پایین دیرتر اتفاق می افتند و در دمای بالا زودتر. این آماری که داده شده، حد متوسط هست.

اینکه چرا ماگوت های شما - تا زمانی که پیش شما بودند - وارد مرحله شفیرگی نشدند، می تونه دلایل متعددی داشته باشه از جمله دمای پایین یا کمی رطوبت موجود در غذا و یا حتی ناکافی بودن غذا برای تمام لاروها و ... که این روند رو کند یا مختل کرده.

من خودم در دوران نوجوانی شاهد تولید مثل خرمگسی ماده بودم که از قضا، مگسی زنده زا بود و لاروها بصورت زنده - و نه تخم - از مادر متولد شدند. مادر هم بعد از تولد لاروها، به کندی و پرواز کنان از محل دور شد اما فردای اون روز، جسدش رو در گوشه ای از اتاق پیدا کردم.

من هم سعی کردم که لاروها رو نگه دارم و اونها رو بر روی سیبی گذاشتم که قبلش مقداری از پوستش رو کنده بودم تا لاروها راحت تر بتونن ازش تغذیه کنند. البته اونها هم به خوبی از سیب تغذیه کردند و حتی به دوره شفیرگی هم رسیدند (اینکه چطور شفیره شدند رو نمی دونم چون وقتی بهشون سر زدم، دیدم که داخل شفیره هستند.) اما از آنجایی که تمایلی به دیدن خروج خرمگس ها از شفیره نداشتم و فکر می کردم کنترلشون مشکل هست (در خانه)، به همین دلیل، سیب گندیده رو با شفیره ها به حیاط منتقل کردم و بعد که به سراغش رفتم، با شفیره های خالی مواجه شدم.

متشکرم
__________________
http://www.raazebaghaa.com/image.php?type=sigpic&userid=2&dateline=1202073866
پاسخ با نقل قول
تعداد 11 كاربر زير از Neda Ariania به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Monday 4 October 2010), farhad-2007 (Tuesday 5 October 2010), MIRMOHAMADI (Monday 4 October 2010), N.TapesH (Tuesday 5 October 2010), new life (Tuesday 26 July 2011), عباس ترابیان (Tuesday 26 July 2011), reza_hetete (Tuesday 5 October 2010), sanam (Wednesday 13 October 2010), spider (Tuesday 5 October 2010), swing (Monday 4 October 2010), م.حسن فاقعي (Monday 4 October 2010)
پاسخ

برچسب ها
fly, مگس

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع


اکنون ساعت 12:07 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises
فروشگاه اينترنتي راز بقا == راز شاپ
کلیه حقوق برای سایت راز بقا محفوظ است . استفاده از مطلب تنها با ذکر منبع و لینک سایت راز بقا مجاز است .Ad Management plugin by RedTyger
Review http://raazebaghaa.ir on alexa.com