راز  بقا  Raaze Baghaa  
My Title
 خير مقدم

حضورتان گرامي و مقدمتان مبارك

بازگشت   راز بقا Raaze Baghaa > انجمن های کاربران > سایر عکس های اعضا

اطلاع رسانی

هر قدر به طبیعت نزدیک شوی، زندگانی شایسته تری را پیدا می‌کنی. (نیما یوشیج)
پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی Sunday 5 September 2010
سلما آواتار ها
سلما سلما آنلاین نیست.
همراه تالار

تشكرها : 55
Smile عکس های سلما

در این تاپیک تصمیم دارم عکس گیاهانم رو قرار بدم

از جدیدترین گیاهم شروع میکنم : سینگونیوم

تو آب قرارش دادم تا ریشه بزنه و بعد تو گلدون بکارم

این هم عکس یکی از برگهاش از نزدیک

تعداد 24 كاربر زير از سلما به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
0072000 (Monday 3 October 2011), ahmadkhabir (Saturday 25 September 2010), Amir 1986 (Sunday 5 September 2010), B@B@K (Sunday 5 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), farhad-2007 (Monday 6 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), hossein_usb (Sunday 5 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), mani8007 (Wednesday 5 January 2011), maral (Wednesday 15 February 2012), MIRMOHAMADI (Monday 6 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), Neda Ariania (Sunday 5 September 2010), night11 (Sunday 5 September 2010), عباس ترابیان (Sunday 5 September 2010), setareh04 (Sunday 5 September 2010), sia-2009 (Tuesday 7 September 2010), SiamakMM (Wednesday 8 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010), م.حسن فاقعي (Sunday 5 September 2010), مهتاب (Sunday 5 September 2010), VAZIRI (Sunday 5 September 2010), ztb (Friday 20 January 2012)
VAZIRI آواتار ها
VAZIRI VAZIRI آنلاین نیست.
دوست توانمند

تشكرها : 118

اتفاقن این گیاه جزو معدود گیاهانی هست که توی آب بهتر از خاک رشد میکنه و به نور متوسط هم نیاز داره . برای کود دهی هم میتونی بری گل فروشی ها که البته ناصرخسرو بهتره , و قطره بامبو بخری و هفته ای دو فطره توی آبش بچکونی و بعد ببینی که چطور رشد میکنه و چقدر شاداب و زیبا میشه . البته من جای تو باشم میرم و از این خاک های ژله ای هم میخرم البته از نوع گلوله ای . و مقداریش رو درست میکنم و توی این گلدون اضافه میکنم . هم گلدون رو زیباتر میکنه و هم برای رشد ریشه ها بهتر هست و کمتر نور میبینن . یه نکته مهم هم آبی هست که بهش میدی . وقتی آب گلدون کم میشه , مقداری آب رو شب قبل بذار کنار و فردا بریز توی گلدون و یا اگه آکواریوم داری از آب اون بهش بده . خیلی توی شادابی و رشدش موثره .
راستی اسم این گیاه کالادیوم هست با اسم لاتین Caladium و در فارسی بهش گوش فیل گفته میشه .
تعداد 15 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
0072000 (Monday 3 October 2011), Amir 1986 (Sunday 5 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), Dordoone (Saturday 25 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), maral (Wednesday 15 February 2012), MIRMOHAMADI (Monday 6 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), night11 (Monday 6 September 2010), سلما (Sunday 5 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), sia-2009 (Monday 6 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010), ztb (Friday 20 January 2012)
مهتاب آواتار ها
مهتاب مهتاب آنلاین نیست.
همراه تالار

تشكرها : 124

به به مرسی سلما جان
ما خیلی وقته این گیاه را داریم.
هی شاخه هاش بلند میشه
قیچی میکنیم میگذاریم تو آب.
اما تا حالا اسمش را نمیدونستم.
اسمهایی که شما و اقای وزیری گفتن یکمی با هم فرق داره.
کدومش درسته؟
0072000 (Monday 3 October 2011), Amir 1986 (Sunday 5 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), maral (Wednesday 15 February 2012), سلما (Sunday 5 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010)
سلما آواتار ها
سلما سلما آنلاین نیست.
همراه تالار

نقل قول:
نوشته اصلی توسط VAZIRI نمایش پست ها
اتفاقن این گیاه جزو معدود گیاهانی هست که توی آب بهتر از خاک رشد میکنه و به نور متوسط هم نیاز داره . برای کود دهی هم میتونی بری گل فروشی ها که البته ناصرخسرو بهتره , و قطره بامبو بخری و هفته ای دو فطره توی آبش بچکونی و بعد ببینی که چطور رشد میکنه و چقدر شاداب و زیبا میشه . البته من جای تو باشم میرم و از این خاک های ژله ای هم میخرم البته از نوع گلوله ای . و مقداریش رو درست میکنم و توی این گلدون اضافه میکنم . هم گلدون رو زیباتر میکنه و هم برای رشد ریشه ها بهتر هست و کمتر نور میبینن . یه نکته مهم هم آبی هست که بهش میدی . وقتی آب گلدون کم میشه , مقداری آب رو شب قبل بذار کنار و فردا بریز توی گلدون و یا اگه آکواریوم داری از آب اون بهش بده . خیلی توی شادابی و رشدش موثره .
راستی اسم این گیاه کالادیوم هست با اسم لاتین Caladium و در فارسی بهش گوش فیل گفته میشه .
ممنونم از راهنمایی هاتون.
من دوست دارم تو گلدون بکارمش. البته هر وقت تو آب نگهداشتم ، خوب برگ نمیداد ، یعنی مشکل از نگهداریه من بوده؟

در مورد کالادیوم ، شاید عکس ها واضح نیستن ، چون فکر میکنم گیاه من سینگونیوم (singonium) باشه

این سینگونیوم و این هم کالادیوم . البته خیلی شبیه هم هستن.
مرا کنون به زورقی
ز عاجها ز ابرها بلورها

مرا ببر امید دلنواز من
ببر به شهر شعرها و شورها
تعداد 11 كاربر زير از سلما به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
0072000 (Monday 3 October 2011), Amir 1986 (Sunday 5 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), maral (Wednesday 15 February 2012), N.TapesH (Monday 6 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), sia-2009 (Monday 6 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010), مهتاب (Sunday 5 September 2010)
VAZIRI آواتار ها
دوست توانمند

هر دو تاش درست هست . کالادیوم گونه اصلی این گیاه هست که طیف وسیعی از گونه های مختلف این گیاه رو در بر میگیره و سینگونیوم همین گونه خاص ابلغ و در واقع زیر گونه این خانواده هست . اما به هر حال در فارسی به همه شکل این گیاه گوش فیل میگن .
برای پیدا کردن اسم گیاهان یا ماهی ها یا کلن هر چیزی , میتونین اسم اونها رو توی گوگل تایپ کنین . حتا اگه دیکته درست اونها رو بلد نباشین گوگل کلمات مشابه رو براتون میاره و میتونین با اصلاح کردن اونها به هدف برسین . مثلن توی گوگل این نام لاتین رو دنبال کنین تا به نمونه عکس های این گیاه برسین : Syngonium . اینطوری میتونین ببینین که اسامی درست هستن یا نه .

شما هم اگه میخوایین یه کار اساسی بکنین این کار رو بکنین :

یه گلدون نسبتن بزرگ بگیرین نه اونقدر بزرگ ! متوسط کمی بزرگتر و از جنس پلاستیک . و بعد یه لوله پولیکا به سایز یک دوم یا همون اندازه لوله آب هم بخرین به ارتفاع یک متر و بعد از گل فروشی ها مقداری خزه بخرین و خزه ها رو دور این لوله بپیچین و با نخ نامرئی محکم کنین و این لوله خزه ای رو وسط گلدون فرو کنین . حالا گیاه بلند خودتون رو از بیخ قطع کنین و ساقه های 30 سانتی ازش جدا کنین و همه رو توی آب بذارین تا ریشه بدن . البته بهتر این هست که هر بار ساقه های نوک این گیاه رو قطع کنین و توی آب قرار بدین و بعد اونها رو توی این گلدون بکارین و با بند سبز رنگ باریک به این میله خزه دار ببندین . در مدت کمی این گلدون به شکل انبوه و زیبا در میاد و همه ساقه ها دور این میله پیچیده میشه . در ضمن مرتب روزی دو مرتبه هم خره ها رو با افشان مرطوب کنین تا از بین نرن و هم برای این گیاه رطوبت ایجاد کنن . میتونین لابلای این گیاه هم از پتوس قلبی و پتوس ابلغ و حتا برگ انجیری هم استفاده کنین که خیلی خیلی زیباتر میشه . هر بار هم که بیشتر از حد مجاز (!!) ساقه ها رشد میکنن اونها رو بزنین و دور بندازین . خود گیاه جوانه های تازه تولید میکنه و در مدت کمی پر پشت و زیبا میشه . فقط اگه منبع نور شما پنجره هست و از یک جهت به گیاه نور میتابه , هر هفته یک بار جهت گلدان رو یک نیم دور کامل عوض کنین به سمت نور که برگ ها همیشه در یک جهت باشن و همه قسمت های گیاه هم از نور استفاده کنن . البته این روش رو برای همه گیاهان نمیشه استفاده کرد چون بعضی از گیاهان با تکون های سانتیمتری دچار ریزش برگ میشن مثل بنجامین !

ویرایش توسط VAZIRI : Sunday 5 September 2010 در ساعت 11:26 PM
تعداد 14 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
0072000 (Monday 3 October 2011), Amir 1986 (Sunday 5 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), Dordoone (Saturday 25 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), mani8007 (Wednesday 5 January 2011), MIRMOHAMADI (Monday 6 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), night11 (Monday 6 September 2010), سلما (Sunday 5 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010), مهتاب (Monday 6 September 2010)
VAZIRI آواتار ها
دوست توانمند

[QUOTE=سلما;22503]ممنونم از راهنمایی هاتون.
من دوست دارم تو گلدون بکارمش. البته هر وقت تو آب نگهداشتم ، خوب برگ نمیداد ، یعنی مشکل از نگهداریه من بوده؟

احتمال داره . حالا شما این دفعه از همین خاک ژله ای که گفتم استفاده کنین ببینین نتیجه چی میشه . فردا با عکس و توضیحات کامل میذارم براتون .
تعداد 8 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), night11 (Monday 6 September 2010), سلما (Sunday 5 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), spider (Sunday 5 September 2010)
قدیمی Monday 6 September 2010
سلما آواتار ها
سلما سلما آنلاین نیست.
همراه تالار

خیلی ممنونم از توضیحاتتون
حتما این کار رو میکنم (گلدون با خزه)
منتظر اطلاعاتتون هستم
مرا کنون به زورقی
ز عاجها ز ابرها بلورها

مرا ببر امید دلنواز من
ببر به شهر شعرها و شورها
تعداد 6 كاربر زير از سلما به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), عباس ترابیان (Monday 6 September 2010), spider (Monday 6 September 2010)
VAZIRI آواتار ها
دوست توانمند

در مورد خاک ژله ای باید بگم که بر خلاف تبلیغات زیادی که در موردش میشه , هر گیاهی رو نمیشه تو اون کاشت و در ضمن نمیشه هم برای مدت طولانی ازش برای پرورش گیاهان استفاده کرد و البته فروشنده ها پشت ویترینشون انواع گیاهان رو در این خاک کاشتن و میبینین سرحال و شاداب هستن ولی این سرابی بیش نیست ! در طولانی مدت گیاه ضعیف میشه و از بین میره ! مثلن در مورد این خاک گفته میشه که تمیز هست و آلوده نیست و سمی نیست و حشرات درش نیستن و زیباست و ... خب همه اینها درسته و قبول . ولی آیا گیاه هم میتونه در این محیط رشد کنه مثل خاک ؟ نه ! البته در کوتاه مدت گیاه دووم میاره ولی در بلند مدت به مرور گیاه ضعیف میشه و از بین میره و دلیلش اینه که گیاه به مواد مغذی نیاز داره که این پولیمر این مواد رو نداره و دوم اینکه بعد از مدتی که ریشه ها زیاد رشد میکنن , محیط خود بخود آلوده میشه و هم آب و هم ریشه های پوسیده باعث ایجاد لجن و گندیدگی و بوی بد در گلدان میکنن . نوعش هم فرقی نداره که از نوع ژل مانند باشه یا دانه درشت یا دانه ریز . مثلن در تبلیغات گفته میشه انواع کاکتوس ها رو میشه در این خاک کاشت ! چنین چیزی اصلن درست نیست . یا گفته میشه این ژل رطوبت رو آهسته به ریشه میرسونه که این هم درست نیست چون این ژل ها باید در آب قرار بگیرن تا آب رو به خودشون جذب کنن و زمانی که آب تبخیر میشه به مرور , حجم و سطح ژل هم پایین میره و خشک میشه و هم گیاه رو به پایین گلدان میکشه و هم در گلدان حالت بدی ایجاد میکنه . آب دادن مجدد هم با زیر و رو کردن کامل گیاه همراه هست که باید گیاه از گلدان در بیاد و پلیمرها در آب قرار بگیرن و دوباره در گلدان ریخته بشن ! ولی برای بعضی از گیاهان این روش نتیجه خوبی میده . گیاهانی که قلمه اونها در آب رشد خوبی داره بهترین نمونه هستن ولی این رو نباید فراموش کنیم که باید مرتب این پولیمر ها رو تعویض کنیم تا همیشه تازه و زیبا بمونه و گیاه هم آسیب نبینه ! خاک های ژله ای در واقع پولمیر شیمیایی به نام Acrylamide Polymer هست که امروزه از اون برای کنترل طوفان استفاده میشه که عمر این اکتشاف بیشتر از دو سال نیست . این ژل ها قادر هستن ده تا بیست برابر وزن خودشون آب به خودشون جذب کنن . وقتی طوفان در جو شکل میگیره , هواپیما با پرواز بر فراز کانون طوفان با ریختن این ژل رطوبت ابرها رو جذب میکنه و قدرت طوفان رو کم میکنه .
اما در مورد کار کردن با این خاک برای گیاه گوش فیلی . این ژل یا خاک یا پولیمر رو میشه از گلفروشی هایی که لوازم باغبانی میفروشن تهیه کرد . بهترین محل و ارزونترین جا خیابان ناصرخسرو هست . درسته دوره به مرکز و شمال شهر ولی هم تنوعش زیاده و هم قیمتش خیلی ارزون هست . دست فروش ها هر بسته کوچک اونها رو هزار تومان میفروشن در صورتیکه بسته های 40 تایی از این خاک ها 3 هزار تومن به فروش میرسه در ناصر خسرو . این خاک ها بصورت پودر شده , ساچمه ای , سنگی و شکل های مختلف ساخته شدن . چیزی که ما اینجا نیاز داریم از نوع ساچمه ای یا تیله ای هست . به رنگ های گوناگون اونها نباید توجه کرد چون به محض مخلوط شدن چند رنگ با هم , رنگ ها در هم مخلوط میشه و بعد از یکی دو هفته هم تمام گوی های یک رنگ میشن بنابراین بهتره از نوع بی رنگ یا سفیدش خریداری بشه که خودش به مرور کمی تیره رنگ میشه . برای فعال کردن این گوی ها , مقدار مورد نیاز رو در یک ظرف بزرگ ریخته و یک بطری آب معدنی سرد رو بهش اضافه میکنیم و بین 12 تا 24 ساعت میذاریم در آب خیس بخورن . میتونیم هر چند ساعت به ظرف سر بزنیم و اگر آب کم شده بود دوباره آب اضافه کنیم . هر دانه از عدس کمی کوچکتر هست ولی وقتی آب به خودش جذب میکنه از فندق کمی بزرگتر میشه ! وقتی گوی ها به حداکثر بزرگی خودشون رسیدن اونها رو به مقدار مورد نیاز در گلدان ریخته و سپس روی اونها کمی آب میریزیم و ساقه گیاه رو در وسط این گوی ها قرار میدیم . بهتر هست که وقتی آب معدنی به گوی های خشک اضافه میکنیم , 5 تا 10 قطره از کود بامبو که بصورت مایع هم هست به آب گوی ها اضافه کنیم تا کود رو به خودشون جذب کنن و به مرور و آهسته به گیاه منتقل کنن . بعد از مدت کوتاهی ریشه ها شروع به رشد میکنن و زیبایی ظرف اینه که در لابلای گوی ها ریشه ها هم دیده میشن و گلدان بسیار زیبا میشه . تنها این نکته مهم رو باید بدونین که وقتی گیاهی به مدت طولانی در آب قرار میگیره , وقتی در خاک کاشته بشه یا خشک میشه یا خیلی خیلی دیر به محیط عادت میکنه و شروع به رشد میکنه برای همین هست که وقتی گیاهی رو در آب ریشه دار میکنیم باید به محض اینکه ریشه ها به اندازه مورد نیاز رسیدن کاشته بشن . در این روش اگر بعد از چند ماه تصمیم گرفتین گیاه رو در خاک بکارین , ساقه رو از قسمت ریشه ها جدا و دوباره در آب بذارین تا مجدد ریشه بگیره و بعد در خاک بکارین وگرنه رشد اون خیلی طولانی میشه و چند ماه طول میکشه و اغلب هم خشک میشه ! من خیلی گیاهان رو به این روش کاشتم ولی تنها این گیاه به بهترین حالت رشد رسید و بسیار شاداب با برگ های درشت شد . و باقی برگ هاشون ریز باقی موند با اینکه هم خانواده بودن مثل پتوس و برگ انجیری و پنجه گرگی . نوری رو هم که استفاده کردم پنجره شمالی با نور ضعیف بود ولی بر خلاف انتظارم رشد این گیاه عالی بود طوری که باعث تعجب من شده بود ! چون این گیاه رو از گلدون قلمه زده بودم و توی گلدون رشد اصلن خوبی نداشت ولی در آب رشدش خیلی عالی و سریع شد طوریکه در یکسال حدود یک متر و 30 سانت ساقه اضافه کرد که هر بار میزدم و دوباره توی گلدون آب قرار میدادم و پر پشتش میکردم و یا هدیه میدادم به فامیل . این گیاه در نور ضعیف هم رشد خیلی خوبی داره . ماهی یکبار یا دو ماهی یکبار هم میشه همه گوی ها رو بیرون آورد و دور ریخت و گوی تازه درست کرد و به گلدان اضافه کرد و گلدان رو هم که از جنس شیشه هست با مقداری جوهر نمک شست تا جرم آب که در اطرافش باقی مونده پاک بشه البته با رعایت ایمنی , ماسک و دستکش و هوای آزاد !!!

در تصویر میبینین که گوی های خشک چقدر کوچک هستن و بنفش هستن ولی وقتی به حداکثر حجم میرسن هم بی رنگ میشن و هم خیلی درشت .

این هم خود گیاه که خیلی شاداب و سرحال هست و مرتب در حال رشد !

تعداد 17 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
0072000 (Monday 3 October 2011), Amir 1986 (Tuesday 7 September 2010), best (Tuesday 7 September 2010), Dordoone (Saturday 25 September 2010), farhad-2007 (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), mani8007 (Wednesday 5 January 2011), MIRMOHAMADI (Monday 6 September 2010), N.TapesH (Monday 6 September 2010), night11 (Monday 6 September 2010), سلما (Monday 6 September 2010), عباس ترابیان (Tuesday 7 September 2010), sia-2009 (Tuesday 7 September 2010), SiamakMM (Wednesday 8 September 2010), spider (Wednesday 8 September 2010), ztb (Friday 20 January 2012)
سلما آواتار ها
سلما سلما آنلاین نیست.
همراه تالار

خیلی ممنونم بابت اطلاعات خوبتون.
حتما امتحان میکنم

فقط یه سوال
اگر بجای این شنها ، تو گلدون سنگ باشه ، مشکلی پیش میاد؟
آخه این ژله ای ها وقتی درشت میشن و رنگشون کم میشه ظاهرشون مثل اول زیبا نیست
مرا کنون به زورقی
ز عاجها ز ابرها بلورها

مرا ببر امید دلنواز من
ببر به شهر شعرها و شورها
تعداد 6 كاربر زير از سلما به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), عباس ترابیان (Tuesday 7 September 2010), spider (Wednesday 8 September 2010), ztb (Friday 20 January 2012)
قدیمی Tuesday 7 September 2010
مهتاب آواتار ها
مهتاب مهتاب آنلاین نیست.
همراه تالار

تشكرها : 124

آقای وزیری کلی اطلاعات در هر پستشون هست. دستشون درد نکنه.
هر مطلب یک تاپیک اختصاصی میتونه داشته باشه.
درود بر شما
0072000 (Monday 3 October 2011), best (Tuesday 7 September 2010), ghost (Tuesday 7 September 2010), ho_ay_motlagh (Tuesday 7 September 2010), سلما (Tuesday 7 September 2010), عباس ترابیان (Tuesday 7 September 2010), spider (Wednesday 8 September 2010), VAZIRI (Tuesday 7 September 2010), ztb (Friday 20 January 2012)
پاسخ

برچسب ها
های, سلما, عکس

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال