راز  بقا  Raaze Baghaa  
My Title
 خير مقدم

حضورتان گرامي و مقدمتان مبارك

بازگشت   راز بقا Raaze Baghaa > طبیعت و حیات وحش Wildlife & Nature > بي مهرگان invertebrata > بند پايان > سخت پوستان Crustacea > خرچنگ های وابسته به آبهای شیرین

اطلاع رسانی

خوبي ها از نظر امام علی: همانا ارزشمند ترين بي نيازي عقل است، و بزرگ ترين فقر بي خردي است، و ترسناك ترين تنهايي خود پسندي است، و گرامي ترين ارزش خانوادگي، اخلاق نيكوست.
پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی Monday 12 July 2010
Neda Ariania آواتار ها
Neda Ariania Neda Ariania آنلاین نیست.
همکار قدیمی

تشكرها : 15,807
پیش فرض خرچنگ آب شیرین باتلاقی قرمز / Red Swamp Crayfish / Procambarus clarkii

نام علمی: Procambarus clarkii

اسامی عمومی: Red Swamp Crayfish (خرچنگ آب شیرین باتلاقی قرمز)

Red Crayfish, Red Swamp Crawfish, Louisiana Crawfish, Louisiana Crayfish, Mudbug

خانواده: Cambaridae

خرچنگ آب شیرین باتلاقی قرمز / Red Swamp Crayfish / Procambarus clarkii

زیستگاه اصلی: جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا

وضعیت بدنی: خرچنگ های آب شیرین باتلاقی قرمز، اغلب سرخ رنگ هستند اما در وحش می توان آنها را به رنگ های سرخ مایل به قهو ه ای، نارنجی، آبی و سفید نیز یافت.

حداکثر اندازه: 12 سانتیمتر با وزنی در حدود 50 گرم

وضعیت زندگی: سرعت رشد بالایی دارد و می تواند شوری آب را نیز تا حدی تحمل کند.

تغذیه: هر آنچه را که بتواند با چنگال هایش بگیرد، خواهد خورد؛ از قرص های غذایی آماده که به کف می روند تا سبزیجات تُرد و لطیف، ذرات غذایی و حتی هم تانکی ها!!! همچنین می تواند کرم خونی یا جلبک یخ زده هم بخورد اما با میگو، تغذیه اش نکنید. آخر اینکه تنها یک یا دو بار در روز به خرچنگ خود غذا بدهید.

رفتار: قلمروطلبی خشمگین است تا جایی که سایر ساکنین تانک را به ستوه خواهد آورد.

سازگاری: تانک بزرگی در اختیارش بگذارید و فقط با گونه هایی هم تانکی اش کنید، که فضای زیادی را در تانک، برایش باقی بگذارند. با ماهی های باله بلند یا ماهي هايی که شنای کندی دارند، هم تانکی اش نکنید چرا که این قبیل ماهی ها، هدف مناسبی برای شکارش محسوب می شوند. با انواع دیگر کری فیش ها نیز هم تانکی اش نکنید مگر اینکه هم سایز و یک اندازه باشند چرا که خرچنگ های آب شیرین بزرگتر و قوی تر، کوچکترها را خواهند خورد.

دکور تانک: آنها به راستی دکور و گیاهان تانک را از هم خواهند پاشید. در کل بسیار فعال هستند و اغلب در صدد فرار بر خواهند آمد. بخاطر داشته باشید که حتماً بستر تانک، برای این جانوران باید به گونه ای باشد که بتوانند در آن نقب بزنند. نیز به فضاهای زیادی جهت مخفی شدن نیاز دارند. می توانید برای این منظور از لوله های سفالی یا تنه های چوبی میان تهی استفاده کنید.

طول عمر: حد متوسط عمر این خرچنگ ها 5 سال است اما گزارش هایی هم مبنی بر عمر بالای شش سال از این گونه در وحش رسیده است.

برگرفته از:

کد:
http://theaquariumwiki.com/Procambarus_clarkii http://en.wikipedia.org/wiki/Procambarus_clarkii
ahmadkhabir (Wednesday 14 July 2010), alireza kamali (Tuesday 20 July 2010), Amir 1986 (Monday 12 July 2010), B@B@K (Sunday 18 July 2010), best (Friday 11 February 2011), farhad-2007 (Monday 12 July 2010), hossein_usb (Monday 19 July 2010), mani8007 (Wednesday 26 January 2011), MIRMOHAMADI (Monday 12 July 2010), عباس ترابیان (Monday 12 July 2010), sia-2009 (Monday 12 July 2010), SiamakMM (Monday 19 July 2010), smilodon (Monday 19 July 2010), ztb (Monday 2 July 2012)
Neda Ariania آواتار ها
همکار قدیمی

پیش فرض تشخیص جنسیت در خرچنگ آب شیرین سرخ Red Crayfish / تصویری

جنس ماده female

جنس نر male
ahmadkhabir (Wednesday 14 July 2010), alireza kamali (Tuesday 20 July 2010), Amir 1986 (Monday 12 July 2010), Artas (Sunday 18 September 2011), B@B@K (Sunday 18 July 2010), best (Friday 11 February 2011), farhad-2007 (Monday 12 July 2010), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011), hossein_usb (Monday 19 July 2010), mani8007 (Wednesday 26 January 2011), MIRMOHAMADI (Monday 12 July 2010), N.TapesH (Tuesday 13 July 2010), عباس ترابیان (Monday 12 July 2010), sia-2009 (Monday 12 July 2010), SiamakMM (Monday 19 July 2010), smilodon (Monday 19 July 2010), م.حسن فاقعي (Wednesday 4 August 2010), ztb (Monday 2 July 2012)
Neda Ariania آواتار ها
همکار قدیمی

پیش فرض تنوع رنگ در خرچنگ آب شیرین لویزیانا Louisiana Crayfish

ahmadkhabir (Wednesday 14 July 2010), alireza kamali (Tuesday 20 July 2010), Amir 1986 (Monday 12 July 2010), B@B@K (Sunday 18 July 2010), best (Friday 11 February 2011), farhad-2007 (Monday 12 July 2010), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011), hossein_usb (Monday 19 July 2010), KEYVAN-M (Friday 13 August 2010), mani8007 (Monday 3 January 2011), MIRMOHAMADI (Monday 12 July 2010), N.TapesH (Tuesday 13 July 2010), عباس ترابیان (Monday 12 July 2010), sia-2009 (Monday 12 July 2010), SiamakMM (Monday 19 July 2010), smilodon (Monday 19 July 2010), ztb (Monday 2 July 2012)
قدیمی Monday 7 February 2011
yngwie آواتار ها
yngwie yngwie آنلاین نیست.
دوست خوب

تشكرها : 33

با سلام
از توضیحات موثر ندا خانوم ممنونم راستش بعد از اینکه فهمیدم که خرچنگ ابی کهربایی با خرچنگ قرمز باتلاقی جفت نمیخورند رفتم یه خرچنگ باتلاقی قرمز دیگه گرفتم تا بلکه بتونم یه تجربه جدیدی ازشون داشته باشم این تاپیک رو مطالعه میکردم چیزی راجب تولی مثلشون ندیدم میخواستم ببینم به شرایط خاصی نیاز داره یا نه یا اصلا امکان گرفتن نوزاد ازشون هست یا نه؟
تعداد 3 كاربر زير از yngwie به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Friday 11 February 2011), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011), Neda Ariania (Monday 7 February 2011)
قدیمی Monday 7 February 2011
Neda Ariania آواتار ها
همکار قدیمی

نقل قول:
نوشته اصلی توسط yngwie نمایش پست ها
با سلام
از توضیحات موثر ندا خانوم ممنونم راستش بعد از اینکه فهمیدم که خرچنگ ابی کهربایی با خرچنگ قرمز باتلاقی جفت نمیخورند رفتم یه خرچنگ باتلاقی قرمز دیگه گرفتم تا بلکه بتونم یه تجربه جدیدی ازشون داشته باشم این تاپیک رو مطالعه میکردم چیزی راجب تولی مثلشون ندیدم میخواستم ببینم به شرایط خاصی نیاز داره یا نه یا اصلا امکان گرفتن نوزاد ازشون هست یا نه؟
سلام دوست عزیز

خرچنگ آبی کهربایی هنوز وارد بازار ایران نشده و گونه ای که در دوره قبل از بلوغ، بسیار شبیه به خرچنگ آبی کهربایی هست و در حال حاضر در آکواریومی ها به همراه خرچنگ قرمز باتلاقی عرضه می شه درواقع خرچنگ آب شیرین چنگال قرمز استرالیایی / Australian Red Claw Crayfish / Cherax quadricarinatus هست که اصلاً به جنس و خانواده دیگری تعلق داره.

امکان جفت گیری و تولیدمثل این خرچنگ ها در آکواریوم وجود داره و اگر شرایط مساعد باشه، این اتفاق با رسیدن اونها به سن بلوغ، خواهد افتاد. من خودم دو جفت خرچنگ دارم، هم چنگال قرمز استرالیایی و هم قرمز باتلاقی که هر دو بصورت جفت نر و ماده نگهداری می شن و قرمزهای باتلاقی مدتی هست که با هم جفت شدن: http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=954&page=35

متشکرم
ahmadkhabir (Friday 11 February 2011), best (Friday 11 February 2011), farhad-2007 (Tuesday 8 February 2011), fariman (Monday 28 February 2011), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011), MIRMOHAMADI (Tuesday 8 February 2011), N.TapesH (Tuesday 8 February 2011), night11 (Wednesday 9 February 2011), عباس ترابیان (Monday 7 February 2011)
قدیمی Wednesday 9 February 2011
yngwie آواتار ها
دوست خوب

با سلام
ممنون از راهنمایی مفیدتون خانوم اریانیا
من چند روزی هست که این نوع خرچنگو از پلاسکو خریداری کردم توی اکواریومی انداختم که فقط توش گیاه این چند روز هر نوع غذایی دادم نخورده از یوفاک گرفته تا میگو کاهو دل ولی اصلا ندیدم که غذایی بخوره همین دیروز
هم ماده مرد نفهمیدم به دلیل گرسنگی مرد یا درگیری با جنس ماده من چیزی از در گیری بینشون ندیدم مخواستم منو راهنمایی کنید.
راستی در مورد اینکه فرمودید جنس ابی کهربایی تو بازار نیست من یکی گرفتم که لا اقل از بابت ظاهر یکی هستش با عکسی که در سایت گذاشته شده احتمالا باید هنوز تو پلاسکو موجود باشه.
تعداد 2 كاربر زير از yngwie به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
best (Friday 11 February 2011), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011)
Neda Ariania آواتار ها
همکار قدیمی

نقل قول:
با سلام
ممنون از راهنمایی مفیدتون خانوم اریانیا
من چند روزی هست که این نوع خرچنگو از پلاسکو خریداری کردم توی اکواریومی انداختم که فقط توش گیاه این چند روز هر نوع غذایی دادم نخورده از یوفاک گرفته تا میگو کاهو دل ولی اصلا ندیدم که غذایی بخوره همین دیروز
هم ماده مرد نفهمیدم به دلیل گرسنگی مرد یا درگیری با جنس ماده من چیزی از در گیری بینشون ندیدم مخواستم منو راهنمایی کنید.
راستی در مورد اینکه فرمودید جنس ابی کهربایی تو بازار نیست من یکی گرفتم که لا اقل از بابت ظاهر یکی هستش با عکسی که در سایت گذاشته شده احتمالا باید هنوز تو پلاسکو موجود باشه.
سلام

بد نیست به لینک هایی که در پست قبلی گذاشتم مراجعه کنید.

خرچنگ های آبی رنگ، همان چنگال قرمزهای استرالیایی هستند که اشاره کردم قبل از بلوغ، شبیه به خرچنگ های آبی کهربایی هستند و به همین دلیل، بسیار با این گونه اشتباه گرفته می شن. البته شکل چنگال هاشون کمی متفاوت هست. مطالعه پروفایلشون خالی از لطف نیست. ضمناً می تونید عکس های اونها رو در تاپیک آلبوم بنده هم ببینید.

جنس نر قبل از بلوغ: http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=954&page=17
و زمانی که به بلوغ رسیده: http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=954&page=30

نمی دونم وضعیت تانک یا خود خرچنگ ها چگونه بوده اما این جانوارن اصولاً خیلی خوش خوراک هستند و اگر شرایط مناسبی در تانک برقرار باشه، غذایی نیست که رد کنند. خوشبختانه چون همه چیزخوار هستند، اکثر غذاها رو می پذیرن و فقط یکی دو روز قبل از پوست اندازی هست که بی اشتها می شن.

تنها یک نکته: از دادن میگو به این خرچنگ ها پرهیز کنید چون خصلت هم نوع خواری رو در اونها تشدید می کنه.

متشکرم
best (Friday 11 February 2011), fariman (Monday 28 February 2011), hichkas_mn (Wednesday 9 February 2011), hossein_usb (Wednesday 23 February 2011), MIRMOHAMADI (Wednesday 9 February 2011), N.TapesH (Wednesday 9 February 2011), night11 (Wednesday 9 February 2011), عباس ترابیان (Wednesday 9 February 2011), princess (Thursday 10 February 2011)
yngwie آواتار ها
دوست خوب

امشب که برگشتم خونه دیدم دومین خرچنگمم داره میمیره تا حالا اینجوریشو ندیده بودم حس میکنم از گرسنگی مرد چون شرایط ابش خوب بود چون چند روز بود ابشو عوض کرده بودم البته توشو از گیاه پر کرده بودم یک ری گیاه وارداتی که تازه از پلاسکو گرفته بودم فقط تنها چیزی که برام عجیب بود غذا نخوردنش بود الانم یه خرچنگه دیگه مونده که تانکشو عوض کردمو پیش ماهیهای هم جستش انداختمش.نمیدونم اینم به عاقبت اونا دچار میشه یا نه فقط تنها چیزی که می دونم اینه که اینم غذا نمی خوره.
كاربران زير از yngwie به خاطر ارائه اين پست مفيد تشكر كرده اند :
best (Friday 11 February 2011)
قدیمی Wednesday 23 February 2011
yngwie آواتار ها
دوست خوب

با سلام به دوستان
من بعد از مرگ خرچنگام نتونستم طاقت بیارم رفتم دو تا خرچنگ باتلاقی قرمز گرفتم که نر و ماده هستن
بعدشم انداختم توی اکواریوم 120 سانتیم که توش سرسوسماریو اروانا سوروم لجن خوار اولش غذا خوردنشونو به چشم میدیدم ولی الان حتی غذا هم جلو دستشونم که میریزی نمی خورن البته یکم سوروما اذیتشون میکنن ولی چون پناهگاه دارن زیاد بهشون معلوم نمی کنه البته ناگفته نماند که از اخرین روزی که من غذا خوردنشونو دیدم بیش از 10 روز می گذره که مسلما اگه قرار بود از گرسنگی بمیرن تا حالا مرده بودن از دوستانی که از این نوع خرچنگ دارن و به اخلاقو رفتارشون اشنان ممنون میشم منو راهنمایی کنن؟
یه نکته دیگه ای هم که هست میل و رغبتی ازشون نسبت به هم ندیدم ممنون میشم منو راهنمایی کنید.
قدیمی Wednesday 23 February 2011
Neda Ariania آواتار ها
همکار قدیمی

نقل قول:
با سلام به دوستان
من بعد از مرگ خرچنگام نتونستم طاقت بیارم رفتم دو تا خرچنگ باتلاقی قرمز گرفتم که نر و ماده هستن
بعدشم انداختم توی اکواریوم 120 سانتیم که توش سرسوسماریو اروانا سوروم لجن خوار اولش غذا خوردنشونو به چشم میدیدم ولی الان حتی غذا هم جلو دستشونم که میریزی نمی خورن البته یکم سوروما اذیتشون میکنن ولی چون پناهگاه دارن زیاد بهشون معلوم نمی کنه البته ناگفته نماند که از اخرین روزی که من غذا خوردنشونو دیدم بیش از 10 روز می گذره که مسلما اگه قرار بود از گرسنگی بمیرن تا حالا مرده بودن از دوستانی که از این نوع خرچنگ دارن و به اخلاقو رفتارشون اشنان ممنون میشم منو راهنمایی کنن؟
یه نکته دیگه ای هم که هست میل و رغبتی ازشون نسبت به هم ندیدم ممنون میشم منو راهنمایی کنید.
سلام

محل نگهداریشون مناسب نیست. توصیه اکید شده که خرچنگ ها به تنهایی نگهداری بشن و نه با ماهی ها. در حال حاضر شرایط پُر استرسی دارند. می تونید تاپیک خرچنگ آب شیرین Crayfish رو مطالعه کنید.

اینکه شما غذا خوردنشون رو نمی بینید به این معنی نیست که غذا نمی خورند، بلکه به این معنی هست که پیش چشم شما غذا نمی خورند یا شما اونها رو در ساعات غذا خوردن نمی بینید. با این تانک شلوغ از ماهی، چه بسا احساس خطر می کنند و در ساعاتی برای خوردن از مخفیگاه خودشون خارج می شن که به نظر امن تر برسه مثل ساعت خاموشی تانک. ضمناً اونها می تونن از ذرات شناور در آب هم تغذیه کنند که به چشم نمی یاد و مشخص نیست.

میل و رغبت اونها به هم، زمانی ایجاد می شه که به بلوغ کامل برسند. ضمناً باید از نظر تغذیه هم در وضعیت خوبی باشند یعنی یک وعده غذای روزانه یا حداکثر دو وعده غذاشون رو به طور کامل دریافت کنند و این غذاها هم باید ترکیبی از غذاهای گوشتی و گیاهی باشند که البته برای رژیم گیاهخواریشون می تونید از گیاه تازه یا قرص های غذایی که مبنای گیاهی دارند استفاده کنید و در کنارش ماهی خوراک، گوشت ماهی یا کرم خونی و از این دست غذاها رو هم جهت رژیم گوشتخواریشون، بهشون بدید.

نگران رغبت اونها به هم نباشید. اگر نر و ماده باشند، سرانجام به هم متمایل می شن. خرچنگ های من بعد از هفت هشت ماه، با هم جفت شدن و البته این اتفاق دو سه ماه بعد از اینکه خرچنگ های چنگال قرمز استرالیایی رو از تانکشون خارج کردم، افتاد یعنی زمانی که یک جفت خرچنگ باتلاقی قرمز من، حاکم مطلق تانکشون شدن.

متشکرم
farhad-2007 (Sunday 27 February 2011), fariman (Monday 28 February 2011), MIRMOHAMADI (Thursday 24 February 2011), N.TapesH (Monday 28 February 2011), عباس ترابیان (Thursday 24 February 2011), smilodon (Saturday 26 February 2011)
پاسخ

برچسب ها
clarkii, crayfish, procambarus, red, swamp, قرمز, آب, باتلاقی, خرچنگ, شیرین

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال