نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: پندهای از قرآن کریم

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض پندهای از قرآن کریم

با سلام به دوستان عزیز
    مدت ها بود که از دوستان زیادی می شنیدم علت نپرداختن آنها به قرائت قرآن کریم عدم آشنائی و تسلط آنها به زیان عربی یا قوائد قرائت قرآن یا سختی یادگیری این قوانین و بعضا عدم ارتباط برقرار کردن با زبان عربی است. لذا بر آن شدم تا ضمن استفاده از ترجمه فارسی آیات قرآن کریم گزیده آیات پند آموز و شفا بخش کلام الله مجید را بطور جداگانه در هر سوره جدا سازی نمایم و برای اینکار ضمن استفاده از 5 ترجمه فارسی شامل (مکارم - آیتی - الهی قمشه ای - فولادوند - معزی) سعی نمودم تا ترکیبی از بهترین ترجمه را بدست آورم و همچنین به این دلیل که هدفم از اینکار جنبه آموزش داشت سعی نمودم تا مطالب بصورت گزینشی و پند آموز انتخاب شود تا ضمن رعایت اختصار بیشترین کارائی را نیز داشته باشد هر چند فیض و حلاوت تلاوت قرآن کریم خود شرحیست ناگفتنی.
    حال با عنایت به اینکه این فیض به لطف الهی از سوره هود علیه السلام نصیب حقیر شد لذا ترجمه گزیده این سوره را برای دوستان عزیزم قرار می دهم و امیدوارم همیشه در سایه با عظمت قرآن روحی بالنده و شکوفا داشته باشید و از شما التماس دعا دارم تا انشا الله با عنایت الهی بتوانم به همین روش کل قرآن کریم را جمع آوری نمایم.
    ویرایش توسط alireza kamali : Monday 30 November 09 در ساعت 13:40

آخرین بازدید
    [ ]

بنام خدا

پندهای از قرآن کریم

(سوره هود علیه السلام)

1- آگاه باشید آنگاه که آنان جامع بر سر می کشند (خدا) آنچه را آشکار و پنهان می کنند می داند زیرا که او بر اسرار درون سینه ها آگاه است. (هود ع 5)
    2- اگر ما بر انسان رحمت و نعمتی چشانیم، آنگاه که بازش ستانیم، مایوس شده و کفران ورزد.
    3- و اگر بعد از رنجی که به او رسیده، نعمتی به او چشانیم، گوید روزگار رنج من بسر آمد و سرگرم شادمانی و غفلت (و فخرفروشی) می شود.
    4- مگر آنانکه صبر پیشه کرده و عمل صالح انجام دادند، که آنان را آمرزش و پاداشی بزرگ است. (هود ع 9- 11)
    5- کسانی که زندگی دنیا و زینت های آن را بخواهند پس مزد تلاش آنها را بطور کامل در همین دنیا عطا می کنیم و از نتیجه سعی آنها در دنیا کم نخواهدشد.
    6- و آنها هستند که در سرای آخرت دیگر برایشان نصیبی جز آتش دوزخ نیست و همه اعمالشان در راه دنیا ضایع و باطل شود. (هود ع 15- 16)
    7- آنها که ایمان آوردند و در برابر پروردگارشان خضوع و خشوع کردند، همانا آنان اهل بهشتند و جاودانه در آن متنعم خواهند ماند. (هود ع 23)
    8- و نوح (ع) گفت بر کشتی سوار شوید که بنام خداست حرکت و توقفش و البته پروردگار من بسی آمرزنده و مهربان است. (هود ع 41)
    9- و نوح (ع) عرض کرد پروردگارا من به تو پناه می برم از آنکه از تو چیزی را درخواست نمایم که به آن آگاهی ندارم. (هود ع 47)
    10- پس تو (ای پیامبرص) صبر پیشه کن که عاقبت (نیکو) از آن پرهیزکاران است. (هود ع 49)
    11- ای قوم از پروردگار خود آمرزش طلبید و به درگاهش توبه کنید تا از آسمان بر شما پیوسته رحمت (باران) نازل کند و نیرویی بر نیروی شما بیفزاید، مبادا همچون مردم گنهکار روی (از پروردگار خود) برگیرید. (هود ع 52)
    12- من به خدای یکتا که پروردگار من و شماست توکل کردم که زمام اختیار هر جنبنده ای در دست اوست، البته (در این کار) پروردگارم به راه مستقیم است. (هود ع 56)
    13- پروردگار من بر همه چیز حافظ و نگهبان است. (هود ع 57)
    14- از او آمرزش طلبید و به سوی او بازگردید (توبه کنید) که البته خدای من (به همه موجودات) نزدیک و اجابت کننده درخواست آنهاست. (هود ع61)
    15- شعیب (ع) گفت ای قوم در سنجش وزن و پیمانه اجناس عدالت داشته باشید و به مردم کم فروشی نکنید و در زمین به فساد برنخیزید.
    16- (و بدانید) آنچه پروردگار بر شما باقی گذارد (از روزی حلال) بهتر است (از آن زیادتی که از خیانت و کم فروشی و گران فروشی بدست آورید) اگر واقعا به خدا ایمان دارید. (هود ع 85- 86)
    17- شعیب (ع) گفت ای قوم مقصود من اصلاح امر شماست و توفیق من جز به (یاری) خدا نیست، به او توکل کرده ام و به سوی او بازمی گردم. (هود ع 88)
    18- و از خدای خود آمرزش طلبید و به سوی او بازگردید (توبه کنید) که پروردگار من بسیار مهربان و دوستار (بندگان توبه کار) است. (هود ع 90)
    19- و به یقین پروردگار تو (نتیجه) اعمال همه مخلوقات را برای تمامی اعمالشان خواهد داد، که به هر آنچه می کنند آگاه است. (هود ع 111)
    20- (ای پیامبر ص) چنان که فرمان یافته ای استقامت نما و همچنین آنانکه با تو به سوی خدا آمده اند (باید پایداری کنند) و سرکشی نکنید که خدا آنچه را که انجام می دهید می بیند. (هود ع 112)
    21- (و شما مومنان) هرگز به ظالمان تمایل نداشته و با آنان دوستی نکنید که آتش (کیفر آنان) شما را نیز خواهد گرفت و در آن حال هیچ دوست و یاوری جز خدا نخواهید داشت. (هود ع 113)
    22- بدرستیکه خوبی ها و حسنات، بدیها و (آثار) سیئات را از بین می برد و این کلامیست برای اهل پند و تذکر. (هود ع 114)
    23- و صبر نما که خداوند هرگز اجر و پاداش نیکوکاران را ضایع نخواهد کرد. (هود ع 115)
    24- و به آنانکه ایمان نمی آورند بگو هر چه می توانید (در معصیت) بکوشید که ما نیز (در طاعت) کوشا خواهیم بود.
    25- و شما (جزای کردار خود را) انتظار بکشید و ما نیز (پاداش عمل خود را) منتظریم.
    26- نهان و آشکار عالم از آن خداست و (سررشته) تمام امور به سوی او باز می گردد، او را پرستش نما و بر او توکل کن، پروردگارت از آنچه میکنید غافل نیست. (هود ع 121- 123)
    ویرایش توسط alireza kamali : Monday 30 November 09 در ساعت 13:42

آخرین بازدید
    [ ]

بنام خدا

پندهای قرآنی

(سوره یونس علیه سلام)

1- این است آیات کتاب حکمت (عبرت) آموز. (یونس ع 1)
    2- بازگشت همه شما بسوی او خواهد بود، این به حقیقت وعده خداست، او اول خلق را می آفریند و آنگاه آنان را (بسوی خود) باز می گرداند تا آنان را که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند به عدالت پاداش عطا فرماید و آنان که کافر شدند به کیفرکفرشان شرابی سوزان و عذابی دردناک بچشند.(یونس 4)
    3- به حقیقت در رفت و آمد شب و روز و در هر آنچه که پروردگار در آسمان ها و زمین خلق فرموده نشانه های (قدرت او) برای پرهیزکاران پدیدار است.
    4- به درستی آنانکه به دیدار ما امید ندارند و به زندگانی دنیا خشنود و مشغول شدند و آنان که از آیات و نشانه های ما غافل شدند. هم آنانند که به کیفر کردارشان، جایگاهشان آتش (دوزخ) است. (یونس ع 6 - 8)
    5- اگر خداوند با همان شتابی که خلق برای خود خیر می طلبند برایشان (مجازات) و شر می خواست هر آینه مرگشان فرا رسیده بود لیکن آنانکه به دیدار ما امید (ایمان) ندارند در طغیانشان به حال سرگردانی رهایشان می کنیم.
    6- هرگاه آدمی را رنج و (سختی) رسد همان لحظه ما را در هر حالی که باشد، خفته و نشسته و ایستاده می خواند و آنگاه که رنجش را از او دور سازیم چنان (به حال غفلت) میرود که گویی هرگز ما را برای رفع رنجی که به او رسیده بود نخوانده، اینچنین اعمال اسرافکاران (تبهکاران) در نظرشان آراسته شده (که زشتی آنرا درک نمی کنند).
    7- هر آینه ما امت های پیش از شما را آن هنگام که ظلم کردند هلاک ساختیم در حالی که پیامبرانشان دلائل روشن برای آنها آورده ولی ایمان نیاوردند.
    8- سپس ما شما را در زمین بعد از آنها جانشین نمودیم تا بنگریم چگونه عمل می کنید. (یونس ع 11- 14)
    9- کیست ستمکار تر از آنکه به خدا دروغ می بندد و یا آیات او تکذیب می کند. (یونس ع 17)
    10- هنگامی که به مردم پس از رنجی که به آنها رسیده رحمتی بچشاینم، در آیات ما نیرنگ می کنند (و برای آن نعمت توجیهات ناروا می آورند)، بگو خدا سریعتر از شما مکر (چاره جوئی) می کند و رسولان (فرشتگان) ما آنچه نیرنگ می کنید می نویسند. (یونس ع 21)
    11- ای مردم ظلم و سرکشی شما به زیان خود شماست. (یونس ع 23)
    12- و پروردگار (شما را) به سرمنزل سلامت می خواند و هر که را بخواهد به راه مستقیم هدایت می نماید.
    13- کسانی که نیکی کردند به (رحمت الهی) به پاداش نیک و افزون تر از آن نایل شوند و هرگز بر رخسارشان گرد خجلت و ذلت ننشیند و اما آنانکه مرتکب اعمال ناشایست شدند به همان مقدار عمل بد مجازات خواهند شد و گرد خاری و رسوایی بر رخسارشان می نشیند. (یونس ع 25- 27)
    14- خداوند هرگز به مردم ستم نمی نماید ولی مردم خود در حق خود ستم می کنند. (یونس ع 44)
    15- و (منکران قیامت) گویند اگر راست می گویی این وعده (قیامت و مجازات) چه زمان خواهد بود، بگو من (حتی) مالک نفع و ضرر خویش نیز نیستم جز آنچه خدا خواهد (تا چه رسد به شما). (یونس ع 48- 49)
    16- بدانید آنچه در آسمان ها و زمین است از آن پروردگار است، آگاه باشید که وعده خدا حق است ولی اکثر آنها نمی دانند. (یونس ع 55)
    17- ای مردم به حقیقت شما را اندرزی (کتابی) از جانب پروردگارتان آمد که (سراسر) پند و اندرز و شفای دلها و هدایت و رحمت است برای مومنان.
    18- بگو به فضل خدا و رحمت او شادمان باشید که آن برای شما (از ثروتی که ) اندوختید مفیدتر است. (یونس ع 57- 58)
    19- آنان که به خداوند دروغ می بندند درباره (مجازات) روز قایمت چه می اندیشند، همانا خداوند با مردم دارای فضل(و رحمت) است ولیکن اکثر مردم شکر (نعمت خدا) را بجا نمی آورند.
    20- و تو در هیچ حالی نباشی و هیچ آیه ای از قرآن تلاوت نکنی و به هیچ عملی تو و امت وارد نشوید جز آنکه همان لحظه ما شما را مشاهده می کنیم و هیچ چیز به وزن زره ای در تمام زمین و آسمان از پروردگار تو پوشیده نیست وکوچکتر از زره و بزرگتر از آن همه در کتاب مبین حق مسطور است.
    21- آگاه باشید که دوستان خدا هرگز هیچ ترسی (از حوادث آینده) و هیچ حسرت و اندوهی (از وقایع گذشته) در دلشان نیست.
    22- آنان که ایمان آوردند و تقوا پیشه کردند. آنها را پیوسته بشارت است در زندگی دنیا و آخرت، وعده های الهی تخلف ناپذیر است، این است همان رستگاری عظیم.
    23- تمامی عزت و اقتدار از آن خداست و اوست که شنوا و داناست.
    24- آگاه باش هرآنچه در آسمان ها و زمین است از آن خداست. (یونس ع 60- 66)
    25- و خداوند به کلمات (آیات) خود حق را (تا ابد) پایدار می سازد، هر چند مجرمان (بدکاران عالم) را خوش نیاید. (یونس ع 82)
    26- و موسی گفت ای قوم من اگر شما به حقیقت به خدا ایمان آورده و تسلیم فرمان او هستید، به او توکل کنید. (یونس ع 84)
    27- و چون هنگام غرق فرعون فرا رسید گفت ایمان آوردم که معبودی جز خدائی که بنی اسرائیل به آن ایمان آورده نیست و من تسلیم فرمان او هستم، (اما به او خطاب شد) اکنون (ایمان می آوری)! در حالی که قبل از این نافرمانی می کردی و از تبهکاران بودی. پس امروز (تو را غرق دریای هلاک کرده) و بدنت را به ساحل می رسانیم تا عبرتی باشد برای آیندگان، با آنکه بسیاری از مردم از آیات (قدرت) ما غافلند. (یونس ع 90- 92)
    28- و کسی از نفوس بشر تا خدا رخصت ندهد ایمان نیاورد و خداوند پلیدی را بر مردم بی خرد که عقل خود را بکار نمی گیرند مقرر می دارد.(یونس ع 100)
    29- و اگر خداوند (برای امتحان یا کیفر گناه) بر تو ضرری خواهد کیست جز او که دفع آن تواند، و اگر بر تو اراده خیر و رحمتی نماید کیست که منع آن تواند که فضل و رحمت خود را به هر یک از بندگان که خواهد می رساند و اوست خدای آمرزنده و مهربان. (یونس ع 107)

آخرین بازدید
    [ ]

بنام خدا

پندهای از قرآن کریم

(سوره یوسف علیه السلام)

1- (در برابر ادعای کشته شدن یوسف ع) یعقوب (ع) گفت بلکه امری (زشت و قبیح) را نفس (مکار) در نظر شما زیبا جلوه داده است، صبر نیکو خواهم کرد که (بر رفع این بلیه) که اظهار می دارید خدا یاری رسان من است (یوسف ع 18)
    2- و خدا بر کار خود غالب (چیره) است ولی اکثر مردم (به این حقیقت) آگاه نیستند. (یوسف ع 21)
    3- و چون (یوسف ع) بالیدن یافت حکمت و دانشش ارزانی داشتیم و (ما) نیکوکاران را بدین سان پاداش عطا می کنیم. (یوسف ع 22)
    4- (در برابر دعوت بانوی خانه به خود) یوسف (ع) گفت به خدا پناه می برم که او پروردگار من است و مرا مقام و منزلتی نیکو عطا کرده (چگونه خود را به ستم آلوده کنم) که قطعا ستمکاران رستگار نخواهند شد. (یوسف ع 23)
    5- و آن زن در وصل او اصرار کرد و (یوسف ع) نیز اگر (لطف خاص خدا) و برهان روشن او را ندیده بود (به میل طبیعی) در وصل او اهتمام می نمود، (ولی ما) اینچنین کردیم تا عمل زشت را از او بگردانیم که همانا او از بندگان مخلص و پاکدل ما بود. (یوسف ع 24)
    6- (یوسف ع) گفت پروردگارا (رنج) زندان مرا خوشتر از کاریست که اینان مرا به آن می خوانند و اگر تو حیله این زنان را از من بازنگردانی بسوی آنها میل کرده و از نادانان (اهل) شقاوت خواهم شد. (یوسف ع 33)
    7- و خداوند هرگز مکر و خدعه خائنان را به سرانجام نمی رساند. (یوسف ع 52)
    8- (یوسف ع) گفت من (خودستائی نکرده) و نفس خود را بی تقصیر نمی دانم زیرا که نفس (سرکش) بسوی بدی امر می نماید مگر آنکه پروردگارم رحم کند که او بخشنده و مهربان است. (یوسف ع 53)
    9- ما رحمت خود را به هر که بخواهیم (شایسته بدانیم) می بخشیم و پاداش نیکوکاران را ضایع نمی نمایم. (یوسف ع 56)
    10- و البته پاداش اخروی برای کسانی که ایمان آورده اند (از پاداش دنیوی) بسیار بهتر است. (یوسف ع 57)
    11- البته که خدا بهترین نگهبانان و مهربانترین مهربانان است. (یوسف ع 64)
    12- (حضرت یعقوب ع) گفت ای فرزندان من (سفارش می کنم چون به مصر رسیدید) از یک دروازه وارد نشوید بلکه از درهای مختلف به شهر وارد شوید (تا توجه مردم به شما جلب نشود) و بدانید که من (با این سفارش) نمی توانم قضا و قدر الهی را از سر شما دفع کنم که حکم تنها از آن خداست به او توکل کردم و باید تمام صاحبان (مقام) توکل به خدا توکل کنند . (یوسف ع 67)

ادامه دارد
    نه به استری سوارم.....نه چو ُاشتر زیر بارم
    نه خداوند رعیت................نه غلام شهریارم
    ویرایش توسط alireza kamali : Sunday 14 February 10 در ساعت 13:08

آخرین بازدید
    [ ]

بنام خدا

پندهای از قرآن کریم

(سوره یوسف علیه السلام)
    قسمت دوم

13- (بعد از شرح ماجرای بنیامین توسط برادرانش)(حضرت یعقوب ع) گفت (چنین نیست) و من صبر می کنم، صبری زیبا (خالی از کفران) و امیدوارم خدا همه ایشان را به من بازگرداند که اوست خدای دانا و حکیم.
    14- و (حضرت یعقوب ع) گفت ای دریغ بر یوسف و از گریه غم چشمانش سفید شد اما اندوه خود را فرو می برد( و هرگز کفران نکرد) (یوسف ع 83-84)
    15- (حضرت یعقوب ع) گفت من غم و اندوه خود را تنها با خدا می گویم و (از لطف بی حساب) خدا چیزی دانم که شما نمی دانید. (یوسف ع 86)
    16- (حضرت یعقوب ع) گفت ای فرزندان من هرگز از رحمت خدا مایوس نشوید که جز کافران کسی از رحمت خدا مایوس نیست. (یوسف ع 87)
    17- (حضرت یوسف ع) گفت که هرکس تقوا و صبر پیشه کند البته خدا اجر نیکو کاران را ضایع نمی نماید. (یوسف ع 90)
    18- پس از آنکه بشیر (بشارت یوسف آورد) پیراهن او بر رخسارش افکند و دیده انتظارش (به وصل) روشن شد، گفت به شما نگفتم از (لطف) پروردگار به چیزی آگاهم که شما آگاه نیستید. (یوسف ع 96)
    19- (حضرت یوسف ع) گفت پروردگارا، تو مرا سلطنت (و عزت) بخشیدی و علم رویا و تعبیر خواب ها بیاموختی، ای آفریننده زمین و آسمان، تویی ولی نعمت من در دنیا و آخرت، مرا مسلمان بمیران و با صالحانم بپیوند. (یوسف ع 101)
    20- و (این مردم بی خرد) چه بسیار بر آیات و نشانه های (قدرت پروردگار) در آسمانها و زمین می گذرند و از آن روی می گردانند. (یوسف ع 105)
    21- به راستی در سرگذشت آنان برای خردمندان عبرتی است، سخنی نیست که به دروغ ساخته شده باشد، بلکه تصدیق آنچه (از کتابهایی) است که پیش از آن بوده و روشنگر هر چیز است و برای مردمی که ایمان می آورند هدایت و رحمت است. (یوسف ع 111)
    ویرایش توسط alireza kamali : Saturday 03 April 10 در ساعت 05:08

آخرین بازدید
    [ ]

بنام خدا

پندهای از قرآن کریم

(سوره رعد)

1- المر، اینها آیات کتاب (آسمانی) است و آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده حق است، ولی بیشتر مردم ایمان نمی آورند. (رعد 1)
    2- الله همان خدایست که آسمانها را بدون ستون هایی که برای شما دیدنی باشد برافراشت، سپس بر عرش (قدرت) استیلا یافت، خورشید و ماه را مسخر اراده خود ساخت که هر کدام در زمان خاص خود بگردش درآیند، امور عالم را او تدبیر می کند، آیات را (بر شما) تشریح می نماید، شاید به لقای پروردگارتان یقین پیدا کنید. (رعد 2)
    3- و خداوند بر ظلم مردمان هم بسیار صاحب عفو و مغفرت است و هم صاحب قهر و انتقام سخت. (رعد 6)
    4- برای انسان پاسبان هایی ار پیش رو و پشت سر گماشته شده که به امر خدا (در برابر حوادث غیر حتمی) از او نگهبانی می کنند، خدا حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خود آن قوم حالشان را تغییر دهند. (رعد 11)
    5- آن که دعوت حق را اجابت کرده و به خدا ایمان آوردند بر آنها بهترین پاداش و خوش ترین زندگانی است، و آنان که اجابت نکردند (آنچنان در وحشت عذاب الهی فرو می روند که) اگر مالک همه آنچه در زمین است باشند، همه را برای رهایی از عذاب می دهند (لیکن از آنان پذیرفته نخواهد شد) آنها را حساب سخت و جایگاه دوزخ باشد که بسیار بد منزلگاهی است. (رعد 18)
    6- (عاقلان) آنهایند که به عهد خدا وفا می کنند و پیمان حق را نمی شکنند. (رعد 20)
    7- آنانکه آنچه را خداوند به پیوستن آن فرمان داده می پیوندند و از پروردگارشان می ترسند و از سختی روز حساب بیم دارند. (رعد 21)
    8- و کسانی که در راه رضا و خشنودی پروردگارشان صبر پیشه می کنند و نماز به پا می دارند و از آنچه روزیشان دادیم نهان و آشکار انفاق می کنند و بدی را به نیکی رفع می نمایند، اینان هستند که عاقبت منزلگاه نیکو یابند. (رعد 22)
    9- و آن منزل (نیکو) بهشت های عدن است که خود و همه پدران و زنان و فرزندان شایسته آنها داخل میشوند، در حالی که فرشتگان بر (تهنیت) آنها از هر در وارد میشوند . (رعد 23)
    10- و می گویند سلام و تحنیت بر شما که صبر و استقامت پیشه کردید و بس نیک است سرانجام این سرا. (رعد 24)
    11- و خداوند روزی را برای هر که بخواهد فراخ یا تنگ می نماید، و (ولی کافران) به زندگانی دنیا دلشاد شدند درحالی که زندگانی دنیا در برابر آخرت متاع ناچیزیست. (رعد 26)
    12- آنان که ایمان آورده، دل هایشان به یاد خدا آرام می گیرد، آگاه باشید که تنها یاد خداوند آرام بخش دلهاست. (رعد 28)
    13- آنان که به خدا ایمان آورده و به کارهای نیکو پرداختند، خوشا بر احوال آنها و بازگشت و مقام نیکو از آن آنهاست. (رعد 29)
    14- و هرکس را خدا به گمراهی واگذارد دیگر هیچکس وی را هدایت نتواند کرد. (رعد 33)
    15- در دنیا برای آنان عذابی دردناک و در آخرت عذابی سخت تر است و در برابر (عذاب) خدا هیچ کس نمی تواند آنها را نگه دارد. (رعد 34)
    16- به یقین پیش از اینان بسیاری نیرنگ ها (بر علیه رسولان) کردند، ولی همه تدبیرها از آن خداست. (رعد 42)
    17- بگو کفایت می کند که خدا و آنکس که علم کتاب نزد اوست میان من و شما گواه باشد. (رعد 43)
    ویرایش توسط alireza kamali : Tuesday 17 August 10 در ساعت 08:43

کلمات کلیدی این موضوع