راز  بقا  Raaze Baghaa  
My Title
 خير مقدم

حضورتان گرامي و مقدمتان مبارك


بازگشت   راز بقا Raaze Baghaa > طبیعت و حیات وحش Wildlife & Nature > بي مهرگان invertebrata > كرم ها > كرم هاي حلقوي / شاخه Annelida

اطلاع رسانی

خوبي ها از نظر امام علی: همانا ارزشمند ترين بي نيازي عقل است، و بزرگ ترين فقر بي خردي است، و ترسناك ترين تنهايي خود پسندي است، و گرامي ترين ارزش خانوادگي، اخلاق نيكوست.
پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی Tuesday 29 January 2008
VAZIRI آواتار ها
VAZIRI VAZIRI آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 221
تشكرها : 118
تشکر شده: 1,921 بار در 241 ارسال
پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm


کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm


نام علمی: Lumbricus terrestris
نام عمومی: Earthworm – Nightcrawler – dew worm – Rain worm - Angleworm - کرم خاکی
خانواده: Lumbricidae
زیستگاه اصلی: مناطق معتدل نیمکره شمالی از کانادا تا ژاپن ، بیشتر اروپا و آسیا
مشخصات ظاهری: قسمت جلوی بدنش تیره و بخش عقبی بدنش کمرنگ و پهن است.
طول بدن: بین 90 تا 300 میلیمتر که از حدود 110 تا 160 حلقه تشکیل شده است.
برنامه کاری: همیشه فعال است.
نقب زن: بطور مداوم در حال حفر زمین است و عمق سوراخ های ایجاد شده توسط این کرم از 2.5 متر هم تجاوز می کند.
دوره بلوغ: بعد از 350 روز به بلوغ می رسد.
طول عمر: متفاوت است. از حداقل 862 تا 887 روز تا حداکثر بیشتر از 6 سال
تشخیص جنسیت: دو جنسی است.


منابع:

کد:
 
http://www.sarep.ucdavis.edu/ http://en.wikipedia.org/

ویرایش توسط Neda Ariania : Sunday 16 March 2008 در ساعت 01:40 PM
پاسخ با نقل قول
تعداد 7 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
alirz (Friday 23 November 2012), farhad-2007 (Monday 25 August 2008), ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Saturday 30 June 2012), new life (Sunday 15 July 2012), pure love (Sunday 15 July 2012), ztb (Monday 2 July 2012)
  #2  
قدیمی Tuesday 29 January 2008
VAZIRI آواتار ها
VAZIRI VAZIRI آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 221
تشكرها : 118
تشکر شده: 1,921 بار در 241 ارسال
پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

واژه کرم خاکی اصولا یک عنوان عمومی است . به بیان دیگر به هر کرمی که در خاک زیست کند کرم خاکی می گویند . اما کرم خاکی معمولی قرمز رنگی که در باغچه ها یافت می شود و احتمالن چند عکسی از آن را در کتاب های علوم دوره دبستان یا راهنمایی دیده اید ، دارای نام علمی Lumbricus terrestris می باشد , nv vni کرمهای حلقوی جای دارد . همچنین این کرم دارای نامهایی چون : Rain worm (کرم باران) ، Night walkers (کرم شب گرد ) ، Angle worm (کرم قلاب) ، Fishing worm (کرم ماهی گیری) ، Garden worm (کرم باغچه) ، Ground worm (کرم زمین) ، Red worm (کرم قرمز) ، lob worm و ... می گویند .

کالبد شناسی کرم خاکی :

بدن کرم خاکی استوانه ای و در دو انتها نازک است . سطح شکمی پهن و رنگ پریده است ولی سطح پشتی تیره تر است . بدن یک کرم بالغ از 80 تا 100 حلقه تشکیل شده . هرچند که کرم خاکی سر چندان مشخصی ندارد ، دهان آن در حلقه اول قرار دارد . مخرج کرم خاکی بیضی شکل و به طور عمودی در حلقه آخر قرار دارد . در هر حلقه از بدن کرم به جز حلقه اول و حلقه آخر ، 4 جفت تار موی ابریشم مانند وجود دارد . هر تار عبارت از یک میله کیتینی نوک تیز است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است . کرم می تواند به وسیله ماهیچه های منقبض کننده ، تار را در هر جهت حرکت داده و یا جلو و عقب بکشد . این تارها در زمانی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می کند مانند گیره یا میخ عمل می نماید .

دستگاه گوارش کرم خاکی از قسمت های زیر تشکیل گردیده :

1 – دهان و حفره دهانی که در حلقه های 1 تا 3 امتداد دارد .
2 – حلق که در حلقه های 4 و 5 است و باعث نرم شدن غذا می شود .
3 – مری که در حلقه های 6 تا 14 کشیده شده و دارای سه جفت غده های آهکی برای خنثی نمودن اسیدهای آلی موجود در غذای خورده شده است .
4 – چینه دان بزرگ با دیواره نازک که وظیفه ذخیره غذا را دارد .
5 – سنگدان در حلقه های 17 تا 18 بوده و دارای دیواره های عضلانی ضخیم و محکم با لایه داخلی از کوتیکول است . غذای انبار شده در چینه دان به کمک سنگ ریزه های موجود در سنگ دان عضلانی تکه تکه و خرد می شود .
6 – روده که تا مخرج ادامه دارد و جایگاه جذب مواد گوارش یافته است .
7 – مخرج .

در این گونه معمولا روی حلقه های31 تا 37 بر آمدگی غده ای مشخصی به نام کمربند تناسلی Clitellum ( کلایتلوم) دیده می شود . کمربند تناسلی ماده سازنده پیله یا موکوس مخصوص را که محتوی تخم است ترشح می کند . گزارش شده که خشکسالی باعث می شود که کرم خاکی کمربند تناسلیش را از دست بدهد که البته پس از مناسب شدن شرایط دوباره رشد خواهد کرد . همچنین گویا کرمهای بسیار پیر هم کمربند تاسلی خود را از دست می دهند . طول عمر کرم خاکی را از یک تا 8 سال برآورد کرده اند . گفته می شود که بخشهایی از بدن کرم خاکی قدرت ترمیم داشته و در صورت تخریب شدن دوباره رشد می کنند .


جمع آوری یا شکار کرم خاکی :

برای پرورش و تکثیر کرم خاکی ابتدا باید آن را جمع آوری یا شکار(صید) نمود . یکی از راه های جمع آوری کرم خاکی ، گرفتن چند عدد کرم درشت و مولد از فروشگاه های فروش طعمه زنده برای ماهی گیری یا یکی از دوستان است . جمع آوری کرم خاکی از محیط طبیعی معمولا در شب های بهار موفق تر است .
این کرمها در شب از سوراخ های خود خارج می شوند و به گردش می پردازند . برای همین به آنها شب خز یا شب گرد می گویند . با داشتن یک چراغ قوه و با رعایت سکوت می توان شب هنگام ، کرمها را در باغچه ، بر روی زمین یا در لایه های نزدیک به سطح جستجو کرد . شانس این عمل به ویژه زمانی که در هنگام غروب به گیاهان باغ خود آب داده باشید دوچندان می شود . یادتان باشد نور قوی و ارتعاش زیاد باعث فراری دادن کرمها می شود . اگر چراغ قوه تان دارای نور قوی یا زننده ای است می توانید روی آن را با کاغذ های مات بپوشانید تا از تابش نورش بکاهید . همچنین مشخص شده که کرم های خاکی نسبت به نور قرمز بی توجه هستند . پس می توانید از فیلتر های نور قرمز استفاده کنید . اگر نمی خواهید شب های خود را با جستجوی کرم خاکی به هدر بدهید چاره ای جز صید این کرم ندارید . یادتان باشد که فصل بهار بهترین فصل شکار کرم خاکی (و بسیاری از جانوران) است .

1- ساده ترین روش این است که بخشی از زمینی را که می دانیم دارای کرم خاکی است را آب ببندیم . پس از کم و بیش 15 دقیقه کرم ها به سطح زمین می آیند . این کار معمولا به هنگام غروب جواب بهتری می دهد چون به علت خنکی هوا کرمها در لایه های نزدیک سطح به سر می برند و با خیس شدن زمین ، سریع تر بیرون می آیند .
2 – در این روش زمینی که دارای کرم خاکی است را مرطوب می کنند و سپس یک پارچه متقال پهن می کنند و تفاله چایی روی پارچه می ریزند . کرمها پس از مدتی روی پارچه جمع می شوند .
3 – در این روش آب را با غلظت 55/0 % فرمالین مخلوط کرده و روی زمین می ریزیم . بوی فرمالین سبب می شود که کرمها زودتر از زمین خارج شوند .
4 – در این روش زمین را مرطوب می کنیم سپس یک تکه چوب نسبتا کلفت (الوار) را در خاک نرم زمین فرو می کنیم و به آن ضربه می زنیم یا مثلا آن را اره می کنیم . در اثر این ارتعاشات ، کرمها از مخفی گاه خود خارج می شوند .
5 – در این روش که در اصل صید الکتریکی کرم خاکی است ، از یک میله فولادی به قطر 5 میلی متر و با دسته عایق استفاده می کنیم . این میله باید به برق با ولتاژ 220 و شدت جریان 3 – 5 آمپر وصل شود . سپس میله را در زمینی که مرطوب است فرو می کنیم . با اتصال جریان ، کرم ها از خاک بیرون می آیند . سالهاست که در دنیا دستگاه های برقی متنوعی برای صید کرم خاکی به بازار وارد شده اند که برخی از آنها با باطری – مثل باطری ماشین – کار می کنند (یک نمونه از آنها در ابتدای فیلم سینمایی گودزیلا نشان داده شده ) .

منبع : دکتر فربد امامی - کارشناس شیلات

ویرایش توسط Neda Ariania : Sunday 16 March 2008 در ساعت 02:15 PM
پاسخ با نقل قول
تعداد 7 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
farhad-2007 (Monday 25 August 2008), ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Saturday 30 June 2012), Neda Ariania (Friday 8 February 2008), عباس ترابیان (Monday 4 February 2008), pure love (Sunday 15 July 2012), ztb (Monday 2 July 2012)
  #3  
قدیمی Tuesday 29 January 2008
VAZIRI آواتار ها
VAZIRI VAZIRI آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Jan 1970
نوشته ها: 221
تشكرها : 118
تشکر شده: 1,921 بار در 241 ارسال
پیش فرض کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

پرورش کرم خاکی :

الف : جعبه نگهداری کرم خاکی :
این جعبه (کرم دانی) بستگی به اهداف پرورش دهنده دارد . از یک جعبه کفش تا مخازن بزرگ پلاستیکی (یا سیمانی ) برای نگهداری کرمها استفاده می شود . معمولا از جعبه هایی با ابعاد 30*30*90 استفاده می شود . بیشینه خاک درون این جعبه ها 15 تا 20 سانتی متر است زیرا در غیر این صورت کرمها از جعبه خارج می شوند . جعبه باید دارای در پوش باشد تا هم مانع نفوذ نور شود و هم از کاهش رطوبت خاک جلو گیری کند . اگر از جعبه های پلاستیکی استفاده می کنید ، سوراخی برای خروج آب اضافی در مواقع لازم و همچنین سوراخی برای جریان هوا در آن ایجاد کنید . جعبه های چوبی معمولا این مشکل را ندارند ولی بهتر است که قبل از خاک ریزی ، دیواره های آن را با پارافین یا موم در مقابل هدر رفتن رطوبت ، عایق کنید . جعبه باید در جایی قرار بگیرد که رطوبت و دمای آن قابل کنترل باشد . تا جایی که ممکن است باید از تابش مستقیم نور مهر به کرم دانی جلوگیری نمود . نور شدید ، سرمای زیاد ، ضربه و ارتعاش ، کاهش رطوبت و .. از عواملی است که کرمها را وادار می کند که به عمق خاک بروند . از لحاظ تراکم در هر متر مربع می توان حدود 100 عدد کرم خاکی را جا داد . برخی منابع نیز عدد وزنی نیم تا یک کیلو گرم کرم خاکی در هر متر مربع را ذکر می کنند.

ب : بستر پرورش کرم خاکی :
معمولا بهترین گزینه برای یک تولید خانگی ، مخلوط خاک برگ و شن ریز است . گاهی از مخلوط خاک و شن و برگ درختان اشاره می شود که تکرار همان جمله بالاست . آنچه مسلم است مقدار رس در این بستر پرورشی یا Bed باید در کمترین مقدار ممکن باشد . به بیان دیگر ؛ هرگز از رس استفاده نکنید ! خاک مورد استفاده باید نرم باشد تا کرم ها به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند و هوا نیز بتواند به سادگی به آن نفوذ کند . برای تهیه چنین خاکی ، آن را الک می کنند . یکی از نکات کلیدی در پرورش کرم خاکی ، مرطوب نگهداشتن خاک است . فراموش نکنید که اگر بیش از اندازه آب بکار ببرید ، کرم ها خفه می شوند . می توانید از افشانه ها یا آب پاش ها برای مرطوب نگهداشتن خاک استفاده کنید . رطوبت خاک باید حدود 25 تا 30 % باشد . رطوبت بیش از 35% و کمتر از 13% باعث توقف تخم گذاری کرمها می شود . p.H خاک هم در حد طبیعی و خنثی (6/5 تا 3/8 ) است . بیشتر منابع اروپایی دمای مناسب پرورش کرم خاکی را 18 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند اما اینجانب تا 26 درجه سانتی گراد هم بدون مشکل پرورش داده ام . (در شهری که من زندگی می کنم ، دمای اتاق با کولر دو تکه هم در بهار و تابستان به 18 درجه نمی رسد .)

ج : تغذیه کرم خاکی :
گزارش شده که با خاک برگ و شن به تنهایی می توان برای چند ماه کرم ها را زنده نگه داشت . زیرا کرم ها مواد قابل استفاده خاک برگ را جذب می کنند .
کرم ها می توانند تقریبا از دور ریز آشپز خانه ای تمامی سبزیجات تغذیه کنند . تکه های هندوانه ، تکه های پرتقال یا سایر مرکبات ، برگ های خارجی کلم یا کاهو ، تفاله چایی ، تکه های سیب زمینی پخته و سیب درختی ، چغندر ، هویج و لوبیا پخته و ... حتی پوسته تخم مرغ ! تمامی گیاهان و سبزیجات را می توان پس از حدود 35 دقیقه پختن به عنوان غذا به کرمها پیشکش نمود . همچنین می توانید چند نوع گیاه و مواد مختلف را پخته و با هم مخلوط کنید و غذایی تر کیبی به کرمهای خاکی بدهید . به عنوان سایر مواد غذایی می توان از انواع کودهای حیوانی (مثلا کود گاوی یا گوسفندی ) ، نان (بربری) خیس شده ، سویا ، آرد و مخمر نیز سود جست . یکی از بهترین غذا ها استفاده از غذای ماهی (پولکی یا پلت) مرطوب شده است . نباید به کرمها زیاد غذا داد زیرا نخست اینکه غذای اضافی در خاک مانده و گند می کند و ضمن رشد قارچها ممکن است باعث ایجاد بوی بد هم بشود و اگر جعبه شما در باغچه باشد همین بو ممکن است باعث گرد آمدن بسیاری حیوانات بدجنس مثل زنبور ها و موش ها به آن دوروبر شود . به خصوص از دادن گوشت به کرمهای خاکی باید پرهیز نمود زیرا هم مورد تغذیه کرم قرار نمی گیرد و هم بوی گند بیشتری تولید می کند . دلیل دیگر که تربیتی است اینکه غذادادن زیاد باعث می شود کرم هایتان لوس بشوند . برای دادن غذا به کرمها شیار هایی در میان خاک جعبه ایجاد و غذا را به داخل آن شیار ها می ریزند . اگر غذایتان پخته و مانند پوره شده است می توانید از وسایل مخصوصی که با آنها خامه را روی کیک می ریزند استفاده کنید . پس از این حتما باید روی غذا را با خاک پوشاند تا دیر تر فاسد شود . کرم ها طی مدت 3 تا 4 روز دور غذا جمع می شوند و شروع به خوردن می کنند .


جفت گیری و تولید مثل کرم خاکی :

کرم های خاکی جاندارانی Hermaphrodit (یعنی الهه دو شاخه) یا نرماده هستند . یعنی هر جاندار در بدن خود هم گامت نر (اسپرم) تولید می کند و هم گامت ماده (تخمک) . از طرف دیگر اسپرم های یک کرم خاکی ، نمی تواند تخمک های خودش را بارور کند و برای باروری به فرد دیگری از گونه خود نیاز دارد .
برای همین به کرمهای خاکی از لحاظ تولید مثلی ، هرم آفرودیت دیگر لقاح یا نر ماده دگر بارور گفته می شود . در سطح بدن کرم خاکی سوراخ هایی به غیر از دهان و مخرج وجود دارد که برخی از آنها در تولید مثل نقش دارند .


- چهار سوراخ کوچک مربوط به جایگاه اسپرمی یا جام نطفه ای که به طور جانبی در شیارهای میان حلقه 9-10 و 10-11 واقع است .
- سوراخهای تخم بر یا اوویدوکت به صورت زوج در سطح شکمی در حلقه 14 .
- سوراخهای مجاری اسپرمی زوج با لبه های متورم در سطح شکمی حلقه 15 .
همچنین هر کرم خاکی 2 جفت بیضه (کوچک و بزرگ) و یک جفت تخمدان دارد . کرمهای خاکی در قسمت بیشتر سال تولید مثل می کنند ولی حداکثر فعالیت تکثیری آنها در هوای گرم و مرطوب است . جفت گیری معمولا در شب صورت گرفته و به 2 یا 3 ساعت وقت نیازمند است . دو کرم خاکی از سوراخ خود خارج شده و سطح شکمی قدامیشان را نزدیک هم می آورند به طوری که امتداد قرار گیری سر در آنها در جهت مخالف هم قرار داشته باشد . یعنی اگر سر یک کرم به سمت مشرق است ، سر کرمی که می خواهد با او جفت گیری کند به سمت مغرب خواهد بود . در این زمان ، کمربند تناسلی (حلقه 31 تا 37 ) هر کرم به حلقه های 7 تا 12 دیگری محکم می چسبد . سپس هر کرم لوله گلی به دور خودش تولید می کند که حلقه های 9 تا 36 را می پوشاند . سپس هر کرم از طریق یک جفت شیار اسپرمی که از حلقه 15 تا کمربند تناسلی کشیده می شود به کرم دیگر اسپرم منتقل می کند . بعد از این کرم ها از هم جدا می شوند . بعدا هر کرم پیله های (cocoons) محتوی تخم تولید می کند . اندازه پیله ها در کرم خاکی معمولی 7 تا 5 میلی متر است و هر کدام دارای چندین تخم است که گویا فقط یکی از آنها به ثمر می رسد . پیله ها به شکل قطره اشک و به رنگ نارنجی یا قهوه ای هستند . معمولا 3 هفته تا یک ماه طول می کشد تا تخم به کرم تبدیل شود و این مدت وابسته به دما و رطوبت است . همچنین حدودا 2 ماه طول می کشد تا کرم ها بالغ شوند . پس از این مدت زمان برداشت کرم ها رسیده است .


منبع : دکتر فربد امامی - کارشناس شیلات

ویرایش توسط Neda Ariania : Friday 21 March 2008 در ساعت 11:34 AM
پاسخ با نقل قول
تعداد 13 كاربر زير از VAZIRI به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
amr (Wednesday 11 July 2012), Dordoone (Thursday 1 April 2010), farhad-2007 (Monday 25 August 2008), ho_ay_motlagh (Monday 5 July 2010), M.A (Saturday 30 June 2012), mergader gafare (Tuesday 8 September 2009), MIRMOHAMADI (Thursday 1 April 2010), Neda Ariania (Friday 8 February 2008), new life (Sunday 28 August 2011), عباس ترابیان (Monday 4 February 2008), pure love (Sunday 15 July 2012), swordfish (Tuesday 22 April 2014), ztb (Monday 2 July 2012)
  #4  
قدیمی Wednesday 11 July 2012
behnam 65 آواتار ها
behnam 65 behnam 65 آنلاین نیست.
دوست پر تلاش
 
تاریخ عضویت: Jun 2009
نوشته ها: 199
تشكرها : 424
تشکر شده: 1,133 بار در 201 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

با سلام خدمت دوستان.
تا حالا کسی برای تغذیه ماهیای آکواریومش از کرم خاکی استفاده کرده؟مشکلی پیش نیومده؟آلوده گی نداره؟چه جوری میشه با خیال راحت از این کرم برای تغذیه ی ماهیان استفاده کرد؟؟؟ممنون
__________________
در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)
پاسخ با نقل قول
تعداد 7 كاربر زير از behnam 65 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
amr (Wednesday 11 July 2012), ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Thursday 12 July 2012), عباس ترابیان (Wednesday 11 July 2012), pintorico0 (Wednesday 11 July 2012), pure love (Sunday 15 July 2012), SHS-908 (Monday 16 July 2012)
  #5  
قدیمی Wednesday 11 July 2012
pintorico0 آواتار ها
pintorico0 pintorico0 آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Sep 2011
نوشته ها: 335
تشكرها : 1,091
تشکر شده: 2,626 بار در 344 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

نقل قول:
نوشته اصلی توسط behnam 65 نمایش پست ها
با سلام خدمت دوستان.
تا حالا کسی برای تغذیه ماهیای آکواریومش از کرم خاکی استفاده کرده؟مشکلی پیش نیومده؟آلوده گی نداره؟چه جوری میشه با خیال راحت از این کرم برای تغذیه ی ماهیان استفاده کرد؟؟؟ممنون
با سلام
كرم خاكي غذايي ايده آل و مقوي براي ماهياي آكواريومي به حساب مياد. براي استفاده با خيال راحت بهتره اونو تو آب نمك بشوييد و بعد به ماهي ها بديد و براي اسنفاده با خيال خيلي خيلي راحت! ميتونيد شكم اونو خالي كنيد. هرچند اينكارا هم نكنيد بعيده كه مشكلي پيش بياد.
با تشكر
__________________
زنهار! خواب غفلت و بيچارگي بس است
هنگام كوشش است اگر چشم وا كني
تا كي به انتظار قيامت توان نشست؟
برخيز تا هزار قيامت به پا كني
(مهدي اخوان ثالث)
پاسخ با نقل قول
تعداد 10 كاربر زير از pintorico0 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
amr (Wednesday 11 July 2012), behnam 65 (Sunday 15 July 2012), farhad-2007 (Sunday 15 July 2012), ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Sunday 15 July 2012), MIRMOHAMADI (Thursday 12 July 2012), Neda Ariania (Thursday 19 July 2012), عباس ترابیان (Wednesday 11 July 2012), pure love (Sunday 15 July 2012), SHS-908 (Monday 16 July 2012)
  #6  
قدیمی Sunday 15 July 2012
behnam 65 آواتار ها
behnam 65 behnam 65 آنلاین نیست.
دوست پر تلاش
 
تاریخ عضویت: Jun 2009
نوشته ها: 199
تشكرها : 424
تشکر شده: 1,133 بار در 201 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

راستشو بخاین من از این کرم خیلی برای آروانا کوتوله ام استفاده کردم و هیچیش نشده تا حالا.ولی چند تا کرم را برای یک آکواریوم که توش 100 تا اسکار هست ریختم و چند تاشون خوردن.بعد از 1 هفته چنان حالشون بد شد که الان که درخدمتتونم حدود 15 تاشون بیشتر زنده نموندن.حدود 98 درصد هم مطمعنم که از این کرماست.علائمشونم گوشه گیری- بی اشتهایی- مدفوع سفید-به شدت نفس زدن و چرخیدن دور خودشون.حالت عصبی گرفتن و بعد با دهان کاملا باز میمیرن.درمان با مترو نیدازول و نیترو فرانتویین و سولفامید هم فایده نداشت.البته کرم ها رو فقط 5 ساعت داخل آب گذاشتم که رودهاشون خالی بشه ولی تو آب نمک ننداختم.این ریختن داخل آب نمک که میفرمایین علمی جایی دیدین یا تجربی؟ ممنون.راستی چه جوری رودشون را میشه تمیز کرد؟؟راه حل تجاریش و برای تعداد زیاد کرم چی هست؟؟؟؟
__________________
در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)
پاسخ با نقل قول
تعداد 7 كاربر زير از behnam 65 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Sunday 15 July 2012), MIRMOHAMADI (Tuesday 17 July 2012), عباس ترابیان (Sunday 15 July 2012), pintorico0 (Sunday 15 July 2012), pure love (Sunday 15 July 2012), SHS-908 (Monday 16 July 2012)
  #7  
قدیمی Sunday 15 July 2012
pintorico0 آواتار ها
pintorico0 pintorico0 آنلاین نیست.
دوست توانمند
 
تاریخ عضویت: Sep 2011
نوشته ها: 335
تشكرها : 1,091
تشکر شده: 2,626 بار در 344 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

با سلام
اول شما بگين اين 98 درصدو چجوري محاسبه كرديد؟!!!!
شوخي كردم. ممكنه اسكارها كرمها رو درسته خورده باشن و يا حجم زيادي از اين غذا خورده باشن و نتونسته باشن اونو هضم كنن(اينكه ميگيد با دهان باز مردن اين احتمالو زياد ميكنه)
كرم خاكي غذاي سنگينيه و بهتره كم به ماهي داده بشه اونم به اسكار كه تا خرخره غذا ميخوره!
در مورد آب نمك صرفا اينكارو ميكنن كه ميكروب يا قارچي توسط كرم به ماهي منتقل نشه. طبيعتا نمك خاصيت ضدعفوني و گندزدايي داره و انداختن كرم تو اون ضرري نداره.البته بعدش بايد كرمارو شست تا نمك زيادي وارد بدن ماهي نشه.
در مورد خالي كردن شكم ماهي ميتونيد از تيغ و جراحي استفاده كنيد!البته يكم چندش آوره. در غير اينصورت همونطور كه گفتيد بهتره چند روزي اونا رو در آب تميز نگه داريد تا غذاهايي كه خوردن هضم بشه.
اما در مورد راه حل تجاري!!!!:
اصولا تجار! يا همون پرورش دهندگان ماهي يا به ماهي از اين غذاها نميدن با اگه هم بدن نه شكمو خالي ميكنن نه هيچي. يه مقداري به ماهي غذا ميدن كه ماهي كرمو با محتويات داخل شكمش رو چشمش بزاره!
در كل بهتره هفته اي دو بار اونم نه به مقدار خيلي زياد از كرم خاكي استفاده كنيد.
با تشكر
__________________
زنهار! خواب غفلت و بيچارگي بس است
هنگام كوشش است اگر چشم وا كني
تا كي به انتظار قيامت توان نشست؟
برخيز تا هزار قيامت به پا كني
(مهدي اخوان ثالث)
پاسخ با نقل قول
تعداد 10 كاربر زير از pintorico0 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
behnam 65 (Tuesday 24 July 2012), farhad-2007 (Monday 16 July 2012), ho_ay_motlagh (Sunday 15 July 2012), M.A (Sunday 15 July 2012), MIRMOHAMADI (Tuesday 17 July 2012), Neda Ariania (Thursday 19 July 2012), new life (Sunday 15 July 2012), عباس ترابیان (Sunday 15 July 2012), pure love (Sunday 15 July 2012), SHS-908 (Monday 16 July 2012)
  #8  
قدیمی Wednesday 18 July 2012
behnam 65 آواتار ها
behnam 65 behnam 65 آنلاین نیست.
دوست پر تلاش
 
تاریخ عضویت: Jun 2009
نوشته ها: 199
تشكرها : 424
تشکر شده: 1,133 بار در 201 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

ممنون از راهنماییتون.
اون 98 درصد به این خاطر گفتم چون به 2 تا از اسکارای دیگه که توی یک آک دیگه هم بودن همینا دادم و اون 2 تا هم همونطور تلف شدن.بنده 3 عدد کرم را به 100 عدد اسکار دادم که اگه خیلی خوب این کرم ها رو با هم تقسیم کرده باشن 6 تا اسکار خوردن.ولی بقیشون هم به بیماری مبتلا شدن.مشکل سخت نفس کشیدنشون هم احتمالا به این خاطر بوده که روی مغزشون تاثیر گذاشته و آبشش هاشون حالت فلجی پیدا کرده بوده چون همراه با مشکل عصبی بود.در هر صورت نمیدونم چی شد که اینجوری شد.
__________________
در مملکتی که فقط دولت حق حرف زدن دارد هیچ چیز را باور نکنید(دکتر علی شریعتی)
پاسخ با نقل قول
تعداد 3 كاربر زير از behnam 65 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
M.A (Thursday 19 July 2012), MIRMOHAMADI (Thursday 19 July 2012), pintorico0 (Wednesday 18 July 2012)
  #9  
قدیمی Thursday 19 July 2012
farhad-2007 آواتار ها
farhad-2007 farhad-2007 آنلاین نیست.
همکار قدیمی
 
تاریخ عضویت: Aug 2008
نوشته ها: 843
تشكرها : 15,064
تشکر شده: 11,813 بار در 892 ارسال
پیش فرض پاسخ : کرم خاکی Earth Worm / Rain Worm

باسلام
منم به ماهيهام كرم خاكي ميدم البته شايد هركدومشون هربار 10-15 عدد كرم خاكي درشت رو ميل كنن و تابحال هم مشكلي نداشتم...
چيزيكه به ذهنم ميرسه اينه كه ممكنه اونها آلوده بودند و اين آلودگي در ماهيهاتون اثر منفي داشته و باعث اين اتفاق ناگوار در تانكتون شده...

بخاطر همينه كه هميشه توصيه ميشه كه از غذاهاي شركتي مطمئن استفاده بشه و اگر از غذاهاي زنده استفاده ميشه خيلي بايد مراقب سلامت اونها بود تا خداي ناكرده ماهيها رو به نابودي نكشن...

دادن ماهي خوراك،ميل ورم،ملخ،جيرجيرك،قورباغه و كرم خاكي و امثالهم ازنظر ارزش غذايي واقعاً ارزش بالايي دارن اما بايد ريسك اينكارو هم درنظر بگيريد...

من سالهاست كه به آرواناها ماهي خوراك و حوضي ميدم اما همينكار باعث شده تا آرواناي آسيايي يكي از دوستانم بمييره كه براي خودم هم جاي تعجب بود اما اتفاق افتاد...

اگه بخوايم يه جمع بندي كلي داشته باشيم بنظرمن انواع جانوراني كه به عنوان خوراك براي ماهيهامون استفاده ميكنيم به خودي خود مشكلي ندارن مگر اينكه بواسطه محيطي كه دراون قرار ميگيرن آلوده بشن(حالا به هر شكلي اين اتفاق ممكنه رخ بده)...

باتشكر farhad-2007
__________________
الهي چنان كن سرانجام كار، تو خشنود باشي وما رستگار
پاسخ با نقل قول
تعداد 5 كاربر زير از farhad-2007 به خاطر اين پست مفيد تشكر كردند :
behnam 65 (Tuesday 24 July 2012), M.A (Thursday 19 July 2012), MIRMOHAMADI (Saturday 21 July 2012), Neda Ariania (Thursday 19 July 2012), pintorico0 (Thursday 19 July 2012)
پاسخ

برچسب ها
earth, rain, کرم, پرورش ماهی, پرورش کرم, پرورش کرم جهت صید انواع ماهی, پرورش کرم خاکی, پرورش طعمه ماهیگیری, worm, بهترین طعمه ماهیگیری, تهیه طعمه ماهیگیری, تولید کرم, تولید طعمه ماهیگیری, تولیدکرم خاکی, تغذیه ماهی, خاکی, صید انواع ماهی, طعمه ماهی, طعمه ماهی قزل, طعمه ماهی کپور, طعمه ماهیگیری, طعمه کرم خاکی

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کدهای HTML غیر فعال است

مراجعه سریع

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
آفات گل ها و گياهان زينتي plant pests عباس ترابیان آفات و بيماريهاي گل ها و گياهان زينتي 37 Friday 11 July 2014 02:26 PM


اکنون ساعت 09:47 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises
فروشگاه اينترنتي راز بقا == راز شاپ
کلیه حقوق برای سایت راز بقا محفوظ است . استفاده از مطلب تنها با ذکر منبع و لینک سایت راز بقا مجاز است .Ad Management plugin by RedTyger
Review http://raazebaghaa.ir on alexa.com