صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: شيطان

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض شيطان

زيستن شيطان در زمين و برده شدن وي توسط فرشتگان به آسمان

شيطان از جنيان بوده و با آنان زيست ميكرده تا زمانيكه فتنه و فساد در ميانشان زيادشد و طوايف جن بر عليه يكديگر به جنگ پرداختند. نتيجتا خدا فرمان نابودي آنان را به فرشتگان داد و بيشتر جنيان توسط فرشتگان نابود شدند و در اين بين شيطان جان به در برد و اسير فرشتگان شد.
    شيطان به فرشتگان گفت من از مومنانم و در فتنه و فساد نقش نداشتم و شما تمام خويشان مرا كشتيد و مرا تنها گذاشتيد. مرا با خود به آسمان ببريد تا با شما به عبادت خدا بپردازم.
    فرشتگان كسب اجازه كرده و به فرمان خدا شيطان توانست به آسمان به همراه فرشتگان برود.
    وقتي به آسمان رسيد ، شيطان به جستجو در جوانب پرداخت و لوحي را يافت كه نوشته هايي بر خود داشت از جمله :

من پاداش هيچ عمل كننده اي را ضايع نميكنم.

ديدن اين مطلب شيطان را به اين نتيجه رساند كه آخرت نسيه و دنيا نقد است و تصميم گرفت دنيا را بوسيله عبادت طولاني و سخت به چنگ آورد تا جايي كه از شدت عبادت به طاووس ملائكه لقب يافت و سرور فرشتگان شد.
    در منبري كه شيطان در آسمان داشت فرشتگان با احترام مي ايستادند .
    شيطان وقتي كه دانست با عبادات صورت داده اش ميتواند به دنيا دست يابد ، در جريان خلقت آدم و گواه گرفتن خدا از فرشتگان و خواستن سجده بر آدم ، چهره واقعي خود را اشكار و ادعا كرد من از آدم برترم و در برابرش سجده نخواهم كرد .
    و اين اقدام وي را مطرود درگاه خدا و مهلت يافته در زمين تا روز قيامت نمود.

منبع :

داستانهاي عبرت آميز در باره شيطان - ستار پورابراهيمي گلرودباري

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض منبر وعظ شيطان در آسمان چهارم

روايت شده كه در شب هفدهم ماه رمضان بود كه پيامبر اسلام به معراج رفت و همه جا را در آنجا ديد و همان شب نيز مراجعت كرد.
    صبح آن شب شيطان به خدمت حضرت محمد ميرسد و ميپرسد ايا در آسمان چهارم و سمت چپ بيت المعمور ، منبري شكسته و سوخته و به رو افتاده را ديديد و دانستيد كه متعلق به كيست؟
    حضرت ميفرمايد از آن كيست ؟
    شيطان ميگويد آن منبر من بود و بر آن مينشستم و به فرشتگان كه در پاي منبر من حاضر ميشدند ، راه بندگي خدا را مي آموختم.
    فرشتگان از عبادت و بندگي من متعجب بودند و هر گاه تسبيح از دستم مي افتاد، فرشتگان در خروش امده و تسبيح را ميبوسيدند و به دستم ميدادند.
    فكر ميكردم خداوندموجود برتري از من خلق نكرده و من محبوبترين هستم در حاليكه برعكس شد و من رانده درگاه الهي شدم و از من بدتر و ملعون تر در درگاه احديت نيست .

اي محمد ، مبادا مغرور شوي و تكبر كني ، چون هيچ كس از كارهاي خداوند آگاه نيست .

منبع :

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض اول و آخر شيطان

شيطان در هر آسماني اسمي داشت و در آن آسمان هزار سال عبادت كرد.
    اگرچه از جنيان بود ولي به نحوي عبادت خدا را ميكرد كه فرشتگان گمان ميكردند از آنهاست. شيطان در بهشت با نام عزازيل شناخته ميشد كه به معني عزيز كرده خداست . زيرا در تمام آسمانها و در ميان فرشتگان از شيطان عزيزتر كسي نبود.
    برمنبري كه داشت ، آداب عبادت را به فرشتگان تعليم ميداد تا اينكه روزي بر درب بهشت نوشته اي ديد :

به همين زودي يكي از بندگان مقرب را به جهت نافرماني ، از مقام قرب خود بيرون ميكنيم و طوق لعنت بر گردنش مينهيم.

شيطان از خدا خواست تا اجازه دهد تا وي نيز آن را لعنت كند و خدا به شيطان اجازه داد و وي 1000 سال خود را لعنت كرد ولي نميدانست كه آن فرد ملعون خودش است .

فرشتگان بسيار ترسيده بودند و گريه ميكردند و براي چاره جويي تصميم گرفتند پيش عزازيل ( شيطان ) بروند تا وي آنها را دعا كند و از اين آزمايش در امان بمانند و شيطان در حق همه آنها دعا كرد و در حق خود دعا نكرد.

سرانجام خدا آدم را خلق كرد و 1000 سال بدن بي روحش در بهشت افتاده بود و شيطان بر او گذشت و دست بر شكمش زد و گفت اگر از من بالاتر باشي از تو اطاعت نميكنم و اگر دون من باشي تو را مورد توجه قرار ميدهم.

زماني خدا به فرشتگان گفت كه هنگامي كه من از روح خود در آدم دميدم و وي را زنده كردم به او سجده كنيد .
    تمام فرشتگان اين كار را كردند و شيطان تكبر كرده و از آن خود داري كرد و گفت مرا از آتش آفريدي و او را از خاك و من از او برترم و به او سجده نميكنم و با اين عمل بود كه شيطان مورد لعن خدا قرار گرفت و از بهشت اخراج شد.

منبع :

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض وصف شيطان در نهج البلاغه

امير المومنين علي ابن ابيطالب (عليه سلام) در خطبه 192مشهور به (قاصعه) در وصف شيطان و كينه توزي او چنين مي فرمايند :
    اي بندگان خدا ! از اين دشمن خدا بر حذر باشيد , مبادا شما را به بيماري خويش (كبر و غرور) مبتلا سازد و با نداي خود شما را به حركت در آورد , و به وسيله لشكريان سواره و پياده اش شما را جلب كند . به جان خودم سوگند او تيري خطرناك براي شكار كردن شما به چله كمان گذاشته و آن را با قدرت و شدت تا سر حد توانائي كشيده و از نزديكترين مكان شما را هدف قرار داده ! هم او گفته است : پروردگارا به سبب آنكه مرا اغوا كرده اي , زرق و برق زندگي را در چشم آنها جلوه مي دهم و همه آنها را اغوا خواهم كرد. (در حالي كه خداوند سبب گمراهيش نبود بلكه هواي نفسش اور ا گمراه ساخت)

منبع : يكصد موضوع اخلاقي در قرآن و حديث _ تدوين سيد حسين حسيني
    ویرایش توسط alireza kamali : Wednesday 24 September 08 در ساعت 11:07

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض موازنه قوا

اگر كسي بگويد چگونه خداوند دادگر و مهربان دشمني را با اين قدرت بر انسان مسلط ساخته , دشمني كه هيچگونه موازنه قوا با او ندارد , به هر كجا بخواهد مي رود بدون اينكه كسي حضورش را احساس كند . آيا اين با عدالت پروردگار سازگار است ؟!
    قرآن در پاسخ اين سوال احتمالي مي گويد : (( انا جعلنا الشياطين اولياء للذين لايومنون)). اعراف آيه27 .
    يعني آنها هرگز اجازه ورود به منطقه روح و قلب افرادي كه آمادگي خود را براي پذيرش آنان اعلام نداشته اند ندارند . به تعبير ديگر گامهاي نخستين از طرف خود انسان برداشته مي شود و تنها پس از موافقت خود انسان است كه شيطان مي تواند از مرزهاي روح او بگذرد . بنابراين كساني كه دريچه هاي روح خود را بر شياطين ببندند آنها قدرت عبور از آن را نخواهند داشت .

منبع : يكصد موضوع اخلاقي در قرآن و حديث _ تدوين سيد حسين حسيني
    ویرایش توسط alireza kamali : Wednesday 24 September 08 در ساعت 11:11

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض غرور ، عامل خروج شيطان از بهشت

طرد شيطان Shame-of-Satan

پس از فرمان خدا بر سجده فرشتگان بر آدم و اقدام فرشتگان بر اين امر ، شيطان كه در صف فرشتگان بود به خدا عرض كرد :
    خدايا مرا از سجده كردن بر آدم معذور بدار، خدايا ، من تو را چنان سجده كنم كه تاكنون هيچ فرشته مقربي و هيچ پيامبر مرسلي تو را چنان سجده و عبادت نكرده باشد.

خدا فرمود : من نيازي به عبادت تو ندارم و از تو ميخواهم آنچه را دستور دادم انجام دهي نه آنچه را كه ميخواهي .

شيطان نپذيرفت و حسد خود را آشكار كرد و خدا از او پرسيد :

چه چيزي باعث شد بر مخلوقي كه من با دست قدرت و عنايت خود آفريدم سجده نكني ؟

شيطان گفت ، من از حيث گوهر ذاتي و عنصر از آدم برترم و كسي را ياراي برابري با من نيست و موجودي نيست كه به پايگاه رفيع من برسد ، من از گوهر فروزان آتش آفريده شده ام و او از عنصر تيره و بي ارزش گل ، پس چگونه شايسته است فردي در مقام من بر او سجده كند.

چون شيطان از راه قياس باطل و دليل تراشي نافرماني امر خدا كرد ، خداوند به وي فرمود از بين فرشتگان و بهشت پرنعمت و جاويد و سعادت ابدي من خارج شو زيرا تو از رانده شدگاني.

منبع :

ویرایش توسط عباس ترابیان : Thursday 25 September 08 در ساعت 06:20

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض معرفی شیطان از زبان خود

روزي علي بن محمد صوفي شيطان را ديد. آن ملعون از صوفي پرسيد : تو کيستي؟
    جواب داد: من از فرزندان آدم (عليه السلام) هستم.
    شيطان گفت: لا اله الا الله! تو از قومي هستي که گمان مي کنند از دوستان خدايند در حالي که نسبت به او گناه ميکنند! مي پندارند از دشمنان شيطانند در حالي که او را اطاعت مي کنند!
    صوفي گفت تو کيستي؟
    جواب داد : من صاحب قدرت و اسم بزرگ و طبل عظيم هستم. من قاتل هابيلم، سوار شونده در کشتي نوحم،پي کننده ناقه ي صالحم، روشن کننده ي آتش ابراهيمم، طراح قتل يحيايم، غرق کننده ي قوم فرعون در نيلم، به حرکت در آورنده ي وسايل سحر و جادوي جادوگران در برابر موسايم،سازنده ي گوساله ي سامري بني اسرائيلم، سازنده و صاحب اره بر فرق زکريايم،حرکت کننده با لشکر ابرهه براي خراب کردن خانه ي کعبه با فيلانم،طراح ناموفق قتل پيامبر اسلام در احد و حنينم،به وجود آورنده لشکر صفينم،القا کننده و بوجود آورنده ي حسد روز سقيفه در قلوب منافقانم.من صاحب کجاوه در روز جنگ بصره و جملم، من شتر عايشه در روز جملم، دشنام دهنده در روز عاشورا و کربلا به مومنانم. من امام و رهبر و دستور دهنده ي منافقانم، من بزرگ پيمان شکنانم. من رکن و ستون ظالمانم، گمراه کننده ي مارقينم،نابود کننده ي اولينم،به انحراف کشنده و گمراه کننده ي آخرينم، (( ابو مرّه)) نه مخلوق از گل بلکه خلق شده از آتشم، غضب شده ي رب العالمينم، من لعنت شده ي خدا و فرشتگان و همه نيکان اعم از جن و انس و ساير مخلوقاتم.
    صوفي گفت : تو را به حق آن خدايي که بر گردن تو حق دارد،مرا راهنمايي کن بر عملي که به واسطه ي آن تقرب به خدا پيدا کنم و در مشکلات روزگارم کمک بگيرم؟
    شيطان گفت: در دنيا به آنچه تو را کفايت کند قانع باش و کمک بگير بر آخرت خود به دوستي علي بن ابي طالب(علیه السلام) و دشمن باش با دشمنان او. بدرستي که من خدا را در هفت آسمان عبادت کردم و او را در هفت زمين معصيت نمودم. هيچ وقت فرشته ي مقربي و پيامبر مرسلي را نيافتم مگر اينکه به واسطه ي دوستي علي (عليه السلام) به حب خدا نزديک شده باشد.
    صوفي گفت ناگهان شيطان از پيش چشمم غايب شد و من نزد امام باقر (عليه السلام) آمدم و اين خبر را برايشان بازگو نمودم. حضرت فرمود: آن ملعون شيطان بود که به زبان ايمان آورد، اما در قلب خود کافر است.

منبع : بهار الانوار،جلد63،ص253
    ویرایش توسط alireza kamali : Saturday 27 September 08 در ساعت 14:14

آخرین بازدید
    [ ]

این جریان شیطان و خلقتش و زندگیش تو آسمان و رابطه اش با ادم مثل یه داستانه . آیا واقعا اینجوری بوده یا که چیز دیگه ای مد نظره ؟

آخرین بازدید
    [ ]

سلام

به نظر حقیر برای روشن شدن مطلب برای ذهن مخاطب در انتقال و تعریف مفاهیم غیر مادی از تمثیل ها و مواد مادی ناگزیر هستیم استفاده کنیم. به عنوان مثال شما زیبایی یک منظره دلنشین را برای کوری مادر زاد چطور میتوانید تعریف کنید یا دلنشینی یک نوای موزون را برای فردی که در تمام عمر از نعمت شنوایی محروم بوده چطور میتوان آشکار کرد.
    اینها نمونه های مادی برای تعریف نمونه مادی دیگر بود حال چطور یه نمونه غیر مادی را میتوانیم با نمونه ای مادی تعریف کنیم. از ماده و غیر ماده خارج شویم . چطور موردی را که از دسترس فهم و درک و احساس دیگران خارج بوده را میتوان برایشان تعریف کرد به نوعی که بتوانند به وجودش ایمان آورده و از حقیقتش تا اندازه درکشان آگاه شوند.

داستانی که میفرمایید به نظر من هم درست است . داستانی است که برای ما که قادر به درک مستقیم حقیقت مطلب نیستیم آورده شده است . برای ما که نه ، برای بشر چند هزار سال پیش . داستانی که باید پس از گذشت چند هزار سال باز بتواند ترجمان آن حقیقت پشت پرده باشد.
    خدا هم برای ما همواره داستان و مثل میزند لااقل در قران که به آن نزدیکتر هستیم آورده ،
    برایتان از پشه یا چیزی بزرگتر از آن مثل میزنم. خدا هر که را بخواهد هدایت میکند و ...... .
    بنابر این داستان دانایی بشر جریان توجه به داستان ها و گذر از آن به سوی درک حقایق است .

آخرین بازدید
    [ ]

پیش فرض نقشه شيطان

به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (عليه السلام)
    ايشان در حديثي تكان دهنده مي فرمايند :
    هنگامي كه اين آيه (و الذين اذا فعلو فاحشه او ظلمو انفسهم ذكروا الله فاستغفرا لذنوبهم) ((كساني كه وقتي كار بدي انجام دهند يا به خويشتن ستم كنند خدا را ياد مي آورند و براي گناهشان استغفار مي كنند)) نازل شد . در اين هنگام ابليس بر فراز كوهي در مكه رفت و با صداي بلند فرياد كشيد و سران لشگرش را جمع نمود .
    آنها گفتند : اي آقاي ما چه شده است كه ما را فرا خواندي ؟ ابليس گفت اين آيه كه نازل شده پشت مرا مي لرزاند و مايه نجات بشر است چه كسي مي تواند با آن مقابله كند ؟ يكي از شياطين بزرگ گفت : من مي توانم و نقشه ام چنين است و چنان اما ابليس طرح او را نپسنديد و ديگري هم همچنين تا آنكه وسواس خناس گفت : من از عهده آن بر مي آيم و انسانها را با وعده ها و آرزوها سرگرم مي كنم تا آلوده گناه شوند و هنگامي كه گناه كردند توبه را از يادشان مي برم ! ابليس گفت : تو مي تواني از عهده اين كار برآيي نقشه تو بسيار ماهرانه و عالي است و تا دامنه قيامت اين ماموريت را به او سپرد .

بر گرفته از :كتاب يكصد موضوع اخلاقي در قرآن و حديث / تدوين سيد حسين حسيني

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع