PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ در رابطه با ماهی دیسکس

mkd
Thursday 18 April 13, 08:11
با سلام
آقا بابک ببخشید که اینجا مزاحم شدم من 4 تا دیسکس 2 اینچی خریدم که دیشب به تانک اصلی منتقلشون کردم البته تانک من 160 لیتریه و 6 تا آنجل با 8 تا زبرا داخلش دارم.دیسکسها راحت شنا میکنن و حتی 2 تاشون دایم قسمت جلوی تانک هستن و به صورت عمودی از شیشه بالا و پائین میکنن اما هنوز برای غذا خوردن نمیان به نظرتون آنجلها را رد کنم برن یا اشکالی نداره با هم باشن؟

B@B@K
Thursday 18 April 13, 22:15
با سلام
آقا بابک ببخشید که اینجا مزاحم شدم من 4 تا دیسکس 2 اینچی خریدم که دیشب به تانک اصلی منتقلشون کردم البته تانک من 160 لیتریه و 6 تا آنجل با 8 تا زبرا داخلش دارم.دیسکسها راحت شنا میکنن و حتی 2 تاشون دایم قسمت جلوی تانک هستن و به صورت عمودی از شیشه بالا و پائین میکنن اما هنوز برای غذا خوردن نمیان به نظرتون آنجلها را رد کنم برن یا اشکالی نداره با هم باشن؟
سلام:
در ابتدا دیسکسها مبارک باشه
من جای شما بودم دیسکس را با هیچ ماهی دیگر نگهداری نمیکردم حتی زبرا
آیا بعد از قرنطینه کردن وارد تانک اصلی شدند؟در صورت مثبت بودن جوابتون دیسکس بعد از انتقال تا چند روز ممکن هست بعضیاشون غذا نخورند و کم کم با شرایط تانک عادت کرده و به غذا خوردن میافتند ولی با وجود آنجلها که در زدن غذا بسیار سریعتر ونترس تر از دیگر ماهیان تانک شما هستند دیسکسها احساس امنیت نخواهند داشت گرچه نگهداری اونها مشکلی ایجاد نمیکنه اما در دراز مدت اثرشو نشون میده در ضمن دیسکس با آنجل دارای بیماریهای مشترک بوده و این مطلوب تانک دیسکس نیست
ارادتمند شما بابک

mkd
Friday 19 April 13, 19:55
با سلام و تشکر بابت جوابتون
در مورد قرنطینه متاسفانه نه البته شرایط بدنیشون خوب بود ولی نشد قرنطینه کنم.
با این اوصاف بهتره که آنجلها را رد کنم برن حالا نظرتون اینه که زبرا ها را هم خارج کنم ؟
بعد از این که تنها شدن با چه غذاهایی شروع کنم ؟
ببخشید که زیاد سوال میکنم تجربه اولم از دیسکس هست یکم دست پاچه شدم شرمنده

mkd
Wednesday 24 April 13, 08:09
با سلام
آقا بابک خبری ازتون نیست کاشکی یه سر به صفحتون میزدین و یه کمکی به من میکردین.
با اینکه آنجلها و زبرا ها را جدا کردم هنوز هم دیسکسها وقتی نزدیک تانک میشم میرن طرف دیگه و استرس دارن.غذا هم میریزم و میرم کنار تا شاید بیان بخورن ولی اصلا نمیخورن تا کوری دوراسها می خورنشون به نظرتون چکار کنم ؟حدود یه هفته شده که غذا نخوردن . الان توی تانک 4 تا دیسکس 3 تا کوری دوراس و یدونه کت چینی 3 سانتی دارم

B@B@K
Wednesday 24 April 13, 11:19
با سلام و تشکر بابت جوابتون
در مورد قرنطینه متاسفانه نه البته شرایط بدنیشون خوب بود ولی نشد قرنطینه کنم.
با این اوصاف بهتره که آنجلها را رد کنم برن حالا نظرتون اینه که زبرا ها را هم خارج کنم ؟
بعد از این که تنها شدن با چه غذاهایی شروع کنم ؟
ببخشید که زیاد سوال میکنم تجربه اولم از دیسکس هست یکم دست پاچه شدم شرمنده
سلام :
من بابت دیر جواب دادن عذر میخوام مدتی نبودم اگر ممکن هست وضعیت قرار گیری تانک در منزل یعنی اینکه در کجا قرار داره؟آیا محیط رفت و آمد زیاد داره از نظر نور و سایر شرایط استرس زا برای ما توضیح دهید چه غذایی براشون در نظر گرفتید؟از چه نوعی هستند؟آیا سیفون مرتب انجام شده سطح نیتریت و نیترات در چه وضعی هست؟آیا نشانه های بیماری هگزامیتا مشاهده کردید مدفوع سفید یا نه؟آیا اون کت چینی بهشون نمیچسبه و اذیت نمیکنه؟

mkd
Wednesday 24 April 13, 21:20
با سلام
اولا عذر خواهی کنم بابت اینکه وقتتون را گرفتم
آکواریوم توی آشپزخانه قرار گرفته و سه طرفش پره فقط سمت جلوش رفت و آمد هست ولی زیاد نیست.
مدفوعشون را ندیدم ولی از اونجایی که سرحالن(البته تا وقتی نزدیک تانک نرفتم)بهشون نمیاد مریض باشن.
نور هم یه مهتابیه دوقلو آفتاب مهتابیه.
غذا هم فعلا هیچی نخوردن من هم نمیدونم با چی شروع کنم اخه متاسفانه توی شهر ما از مارکهای معروف خبری نیست در حال حاضر یه سری گرانول ساده که بهشون آستاگزانتین زده شده دارم البته کرم خونی و توبیفکس خشک هم دارم ولی نمیدونم بهشون بدم یا نه
کت چینی هم بهشون نمیچسبه
نژادهاشون هم 2تاشون فکر کنمalbino golden chekerboard:
و 2 تاشون همblue torquoise
و یدونه زرد و 2 تا دیگشم نمیدونم چه نژادین

B@B@K
Wednesday 24 April 13, 21:51
با سلام
اولا عذر خواهی کنم بابت اینکه وقتتون را گرفتم
آکواریوم توی آشپزخانه قرار گرفته و سه طرفش پره فقط سمت جلوش رفت و آمد هست ولی زیاد نیست.
مدفوعشون را ندیدم ولی از اونجایی که سرحالن(البته تا وقتی نزدیک تانک نرفتم)بهشون نمیاد مریض باشن.
نور هم یه مهتابیه دوقلو آفتاب مهتابیه.
غذا هم فعلا هیچی نخوردن من هم نمیدونم با چی شروع کنم اخه متاسفانه توی شهر ما از مارکهای معروف خبری نیست در حال حاضر یه سری گرانول ساده که بهشون آستاگزانتین زده شده دارم البته کرم خونی و توبیفکس خشک هم دارم ولی نمیدونم بهشون بدم یا نه
کت چینی هم بهشون نمیچسبه
نژادهاشون هم 2تاشون فکر کنمalbino golden chekerboard:
و 2 تاشون همblue torquoise
و یدونه زرد و 2 تا دیگشم نمیدونم چه نژادین
سلام:
دوست عزیز شما باید در ابتدا از مخلوط دل که در تاپیک غذای مربوط به دیسکس هست درست کنی و با اون به غذا دهی ادامه دهی اون غذایی که فرمودی نمیخورند بعد از اینکه کم کم با مخلوط دل آشنا شدند میتونی از گرانولهای معروف شرکت تترا و سرا و...بمرور به جیره غذایشون اضافه کنی البته اگر اینهایی که عرض کردم نخوردند فعلا مجبورید از گرم منجمد استفاده کنی البته غذای مناسبی نیست ولی برای اینکه از گرسنگی از بین نروند مجبورید در ضمن شما در طول روز وقت بیشتری به نشستن در جلوی تانک بزارید تا به حضور شما عادت کننداستفاده از آکوا سیف و محصولاتی که در از بین بردن استرس وجود دارند مفیده

mkd
Saturday 27 April 13, 08:55
با سلام
ببخشید که باز هم مزاحم شدم
یکی از دیسکسها خیلی گوشه گیر شده بود و حرکتهای عجیب میکرد و باله های بغلش را چسبونده بود روی بدنش من هم جداش کردم و مترونیدازول زدم ولی امروز دیدم 2 تا دیگشون هم همین کار را میکنن و خودشون را به گیاهها و چوب وسط تانک میکشن بقیه هم هنوز برای غذا خوردن نمیان البته چند تا کرم خونی انداختم بعد از اینکه رفت ته تانک خوردن ولی خیلی استرس دارن.نور تانک را هم قطع کردم اکسیژن هم به اندازه میدم دیگه نمیدونم چکار کنم گیج شدم؟؟؟

B@B@K
Saturday 27 April 13, 12:10
با سلام
ببخشید که باز هم مزاحم شدم
یکی از دیسکسها خیلی گوشه گیر شده بود و حرکتهای عجیب میکرد و باله های بغلش را چسبونده بود روی بدنش من هم جداش کردم و مترونیدازول زدم ولی امروز دیدم 2 تا دیگشون هم همین کار را میکنن و خودشون را به گیاهها و چوب وسط تانک میکشن بقیه هم هنوز برای غذا خوردن نمیان البته چند تا کرم خونی انداختم بعد از اینکه رفت ته تانک خوردن ولی خیلی استرس دارن.نور تانک را هم قطع کردم اکسیژن هم به اندازه میدم دیگه نمیدونم چکار کنم گیج شدم؟؟؟
سلام:
دوست عزیز کاش قبل از زدن دارو یک مشورتی با دوستان در اینجا انجام میدادید؟استفاده از مترو نیدازول در مواقع خودش مناسب هست من فکر میکنم حدسم درست باشه و چون ماهیان شما قرنطینه نشده اند کم کم دارند علائم بیماری پلیگ رو نشون میدهنداگر تونستید یک سری به توضیح آن در تاپیک خودش بزنید در صورتی که ماهیان دیگر شما هم شروع به نشون دادن این علائم کردند درمان را شروع نمایید(چرا هنگامی که دیسکس خریدید قرنطینه نکردید؟)

mkd
Saturday 27 April 13, 13:35
با سلام
آقا بابک متاسفانه آکواریوم قرنطینه نداشتم و توی مغازه خیلی سرحال بودن اصلا فکرشم نمیکردم.
به نظرتون درمان را توی تانک اصلی انجام بدم؟برای گیاها ضرر نداره؟
راستی تایپینگ در مورد این بیماری پیدا نکردم میشه لطف کنین آدرسش را بدین
ممنون

B@B@K
Saturday 27 April 13, 21:52
با سلام
آقا بابک متاسفانه آکواریوم قرنطینه نداشتم و توی مغازه خیلی سرحال بودن اصلا فکرشم نمیکردم.
به نظرتون درمان را توی تانک اصلی انجام بدم؟برای گیاها ضرر نداره؟
راستی تایپینگ در مورد این بیماری پیدا نکردم میشه لطف کنین آدرسش را بدین
ممنون
سلام:
درمان باید در تانک قرنطینه انجام بشه این بیماری دارای سویه های مختلف و ویروسی هست و در اکثر موارد علائمی که نشون میدن یکسان هست از جمله سیاه شدن (در ماهیانی که زمینه تیره دارند)و تنفس زیاد همراه با جمع شدن و داشتن استرس و تجمع در گوشه های تانک و ترشح موکوس زیاد یا در جایی مخفی شدن و در صورت بروز مسائل ثانویه کشیدن خود به اشیاء و خارش پوست و حتی پوسیدگی باله ها من هنوز مطمئن به آنچه که ماهیان شما مبتلا هستند نیستم چون نه عکسی گذاشتید نه شرایط تانک شما را دقیق میدونم در مان این بیماری از یک داروی جنرال مثل جنرال تونیک تترا ویا امنیپور سرا +یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف نظیر سیپرو فلوکساسین و...
به همراه دمای 32درجه همراه با هوادهی قوی در ضمن آب تانک باید هرور بین 80-100% تعویض بشه و دوباره دوز دارو تا 7روز تکرار شود

mkd
Monday 29 April 13, 08:24
با سلام
آقا بابک ببخشید اینقدر مزاحم شدم.حال عمومی دیسکسها بد نیست تا الان هم چند بار کرم خونی خوردن و دارن عادت میکنن واسه غذا بیان البته از 8 تا 5 تا شون میان واسه غذا ولی غذای روی آبی هرچی باشه نمیخورن کرمها هم وقتی میرن پائین شروع به خوردن میکنن الان 3 روزه 1 وعده در روز کرم خوردن ولی شنیدم این کار هم مناسب نیست و عوارض داره به نظرتون چکار کنم غذای دست ساز آماده کنم؟
در ضمن در طول همین مدت که دیسکسها را آوردم یکی از کوری دوراسهام میومد روی آب و مثل فرفره دور خودش میتابید و میرفت کف بعد از 2 روز هم مرد امروز صبح دوباره یکی دیگشون به همین روز افتاده اینها را دیگه چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!

B@B@K
Monday 29 April 13, 12:07
با سلام
آقا بابک ببخشید اینقدر مزاحم شدم.حال عمومی دیسکسها بد نیست تا الان هم چند بار کرم خونی خوردن و دارن عادت میکنن واسه غذا بیان البته از 8 تا 5 تا شون میان واسه غذا ولی غذای روی آبی هرچی باشه نمیخورن کرمها هم وقتی میرن پائین شروع به خوردن میکنن الان 3 روزه 1 وعده در روز کرم خوردن ولی شنیدم این کار هم مناسب نیست و عوارض داره به نظرتون چکار کنم غذای دست ساز آماده کنم؟
در ضمن در طول همین مدت که دیسکسها را آوردم یکی از کوری دوراسهام میومد روی آب و مثل فرفره دور خودش میتابید و میرفت کف بعد از 2 روز هم مرد امروز صبح دوباره یکی دیگشون به همین روز افتاده اینها را دیگه چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
سلام :
شما مزاحم نیستید ولی اصلا حرف گوش نمیدید:smilies (17):شما به عرائض من توجه نمیکنید
در ابتدا سئوال دارم آیا بعد از زدن مترونیدازول تا حالا دارو را از آب خارج کردید؟یک روز یکی از دوستان حرف بسیار جالبی زد و فرمود ما از پشت میز کامپیوتر فقط حرفهای شما را میبینیم ویا میشنویم ولی در واقع تانک شما را نمیبینیم دیسکسهای وارداتی معمولا بعد از ورود تا 10روز ممکن هست علائم بیماری از خود بروز ندهند و بعد بروز دهند اگر ماهیان شما علائم پلیگ رو که قبلا عرض کردم نشون دادند درمان را همونطور که قبلا عرض کردم انجام دهید ولی اگر فقط ساییدن به اشیا رو دارند میتونه یا بیماری ایک در مرحله اولیه باشه یا پارازیتهای خارجی که درمان اونها میتونه با کنترا ایک تترا و یا اکتو پارازیت آزو یا کاستاپور سرا یا پروتازول سرا ...انجام بشه اگر به تانکتان نمک با دوز بالا زدید خب روی کوریدوراس عمل میکنه و باعث مرگشون میشه در ضمن کوریدوراسها یک حالتی دارند که با سرعت میان بالا و هوا میگیرند و میروند پایین و جزء عاداتشون محسوب میشه ولی اونیکه شما فرمودید میتونه از اثرات بیماری باشه منم قبلا عرض کردم که کرم خونی مناسب نیست ولی اگر ماهی رغبت به خوردن دیگر غذا ها نداشته باشه باید کرم بدهید تا از گرسنگی تلف نشه من بازم تاکید میکنم پارامترهای آب را چک کنید از نظر آمونیاک و نیتریت بالا بودن میزان اینها هم باعث میشه ماهی خودشو به اشیا بماله مخصوصا که دارو زدید که به احتمال زیاد سیکل بهم خرده .مخلوط دل که از واجبات دیسکس داری میباشدسیفونهای مرتب 30درصدی روزانه داشته باشید تا شرایط آب بهتر بشه

mkd
Monday 29 April 13, 12:39
با سلام
من واقعا شرمندم که هم وقتتون را میگیرم هم توضیحاتم کامل نیست ببخشید
من یه تانک کوچولو تقریبا 25 لیتری دارم که مترونیدازول را توی همون تانک زدم و فقط یکی از ماهیها را که اولین بار دیدم مشکل داره انداختم داخلش تا اون موقع که با توجه به راهنمائیه شما احتمال دادم پلیگ باشه و راستیاتش به مغازه داره گفتم میارمشون پس میدم و همین نظر را هم داشتم ولی دیشب که رفتم بگیرمشون دیدم حالشون بهتره و کمتر نشونه های مریضی دارن با خودم گفتم حالا که ممکنه آب در اثر آلودگی بیماری داخلش داشته باشه بذارم بمونن ببینم چی میشه و هنوز به تانک اصلی دارو نزدم.نمک هم اضافه نکردم.همونطور که میفرمائید ممکنه بیماری ایک باشه چون دیدم چند تا دونه سفید روی باله هاشونه ولی متاسفانه هیچ کدام از داروهائی که فرمودین توی شهر مانیست.
این چند تا عکس هم تونستم ازشون بگیرم فقط نمیدونم چرا این حالت سیاه شدنشون برطرف نمیشه

B@B@K
Monday 29 April 13, 12:58
با سلام
من واقعا شرمندم که هم وقتتون را میگیرم هم توضیحاتم کامل نیست ببخشید
من یه تانک کوچولو تقریبا 25 لیتری دارم که مترونیدازول را توی همون تانک زدم و فقط یکی از ماهیها را که اولین بار دیدم مشکل داره انداختم داخلش تا اون موقع که با توجه به راهنمائیه شما احتمال دادم پلیگ باشه و راستیاتش به مغازه داره گفتم میارمشون پس میدم و همین نظر را هم داشتم ولی دیشب که رفتم بگیرمشون دیدم حالشون بهتره و کمتر نشونه های مریضی دارن با خودم گفتم حالا که ممکنه آب در اثر آلودگی بیماری داخلش داشته باشه بذارم بمونن ببینم چی میشه و هنوز به تانک اصلی دارو نزدم.نمک هم اضافه نکردم.همونطور که میفرمائید ممکنه بیماری ایک باشه چون دیدم چند تا دونه سفید روی باله هاشونه ولی متاسفانه هیچ کدام از داروهائی که فرمودین توی شهر مانیست.
این چند تا عکس هم تونستم ازشون بگیرم فقط نمیدونم چرا این حالت سیاه شدنشون برطرف نمیشه
سلام:
دشمنت شرمنده باشه من تا 5سال دیگه هم سئوال کنی با روی باز در حد توانم جواب میدم یعنی تا جایی که سوادم قد بده حالا که عکس گذاشتی خیلی بهتر میتونم ببینم که جریان چی هست؟شما دیسکس رو تو تانک گیاهی انداختید که من بدلایلی مخالفم چون همگونی نداره به دلایل متعدد گرچه میدونم حتما میگید تو اینترنت دیدم و دوستان هم دارند ولی بدلایل زیاد من اینکارو مناسب نمیبینم(تجربه چندین ساله میگه)
دمای تانکتون چند هست ؟با توجه به اینکه گیاه دارید معمولا تانکهای گیاهی دمای پایینی دارنددر هنگام آب به آب شدن دیسکسها اگر با رعایت جوانب کامل انجام نشه این تغییرات دمایی میتونه باعث ایجا ایک بشه حتما از مخلوط دل استفاده کن چون دیسکسهاتون در شرایطی هستند که باید درست تغذیه بشند وگرنه آثار سوء تغذیه درشون پدیدار میشه اگر دونه های سفید دیدی میتونه ایک باشه که حتما در تانک قرنطینه درمان میشه با بالا بردن دما شما در کدام شهر هستید؟اگر به چیزی احتیاج پیدا کردید بگید براتون با پست بفرستم

mkd
Monday 29 April 13, 13:33
با سلام
چوب کاری میفرمائید بابک خان
دمای آب 30 درجه هست و فکر کنم نباید زیاد پائین باشه.نمیشه کاری کرد که توی همین تانک اصلی درمان بشن چون اندازه تانک قرنطینه کوچیکه.
در ضمن بابت معرفت همیشگیتون سپاس ولی من توی شهرکرد زندگی میکنم.
چشم امروز هم ترتیب مخلوط دل را میدم همون دل بدون چربی و سیر کافیه یا چیزی اضافه کنم؟

B@B@K
Monday 29 April 13, 13:45
با سلام
چوب کاری میفرمائید بابک خان
دمای آب 30 درجه هست و فکر کنم نباید زیاد پائین باشه.نمیشه کاری کرد که توی همین تانک اصلی درمان بشن چون اندازه تانک قرنطینه کوچیکه.
در ضمن بابت معرفت همیشگیتون سپاس ولی من توی شهرکرد زندگی میکنم.
چشم امروز هم ترتیب مخلوط دل را میدم همون دل بدون چربی و سیر کافیه یا چیزی اضافه کنم؟
تو تانک اصلی دارو زدن اشتباه هست خصوصا گیاه هم داریددمای تانک را 2درجه بالا ببریداگر بهبودی مشاهده کردید که هیچ اگر نشد مجبور به استفاده از دارو هستیدولی داروهایی که ذکر شد همه دارای موادی هستند که گیاهان و سیکل را خراب میکنه

mkd
Monday 29 April 13, 23:01
با سلام
آقا بابک واقعا گزینه تشکر پائین پستتون برای تشکر از شما کمه.هم بابت راهنمائیهای کاملتون و هم بزرگ منشی و حوصلتون انشالا که بتونم جبران کنم.
راستی درجه حرارت را هم بالا بردم بهتر شدن البته هنوز استرس دارن ولی امیدوار شدم

B@B@K
Tuesday 30 April 13, 22:12
با سلام
آقا بابک واقعا گزینه تشکر پائین پستتون برای تشکر از شما کمه.هم بابت راهنمائیهای کاملتون و هم بزرگ منشی و حوصلتون انشالا که بتونم جبران کنم.
راستی درجه حرارت را هم بالا بردم بهتر شدن البته هنوز استرس دارن ولی امیدوار شدم
سلام :
اگر بتونم کاری انجام بدم خوشحال میشم در ضمن شما که شروع کردید به نگهداشتن دیسکس حتما یک تانک قرنطینه حداقا 50لیتری برای درمان ماهیانتان فراهم کنید چون لازم میشه در ضمن بمرور ماهیان شما به تانکتون عادت کرده و استرسشون کمتر خواهد شد

mkd
Tuesday 30 April 13, 23:35
با سلام
به روی چشم و باز هم ممنون
راستی یادم رفت بپرسم از دل گوسفند هم میشه استفاده کرد یا حتما باید دل گاو باشه آخه یه جا خونده بودم دل گاو بهتره

B@B@K
Tuesday 30 April 13, 23:45
با سلام
به روی چشم و باز هم ممنون
راستی یادم رفت بپرسم از دل گوسفند هم میشه استفاده کرد یا حتما باید دل گاو باشه آخه یه جا خونده بودم دل گاو بهتره
سلام:
اتفاقا دل گوسفند بهتره ولی خب گرونتره

mkd
Friday 03 May 13, 21:44
با سلام
از کلیه دوستان که تجربه توی نگهداری دیسکس دارن ( بخصوص آقا بابک گل ) میخواستم بپرسم واسه برطرف شدن نقطه های مشکی که فکر میکنم در اثر استرس روی بدن دیسکسها میزنه چکار باید کرد.
من توی مغازه (با اینکه 1 روز بود دیسکسها را آورده بودن) دیدم کاملا نارنجی و زرد بود ولی از وقتی وارد تانکم شده یکسری نقاط سیاه روی بدنشونه چطوری رفع میشه؟

B@B@K
Friday 03 May 13, 22:26
با سلام
از کلیه دوستان که تجربه توی نگهداری دیسکس دارن ( بخصوص آقا بابک گل ) میخواستم بپرسم واسه برطرف شدن نقطه های مشکی که فکر میکنم در اثر استرس روی بدن دیسکسها میزنه چکار باید کرد.
من توی مغازه (با اینکه 1 روز بود دیسکسها را آورده بودن) دیدم کاملا نارنجی و زرد بود ولی از وقتی وارد تانکم شده یکسری نقاط سیاه روی بدنشونه چطوری رفع میشه؟
سلام:
در این مورد چند نظریه وجود داره که به اختصار بیان میکنم
این نقاط در اصل به نژاد ضعیف ماهی بر میگرده(گرید پایین)و در طول مدت زمان بروز میکنه
بعضی اوقات این نقاط بر اثر گذروندن یک دوره بیماری بوجود میاد ودر بعضی اوقات هر چقدر سختی آب پایینتر بیاد از شدت این نقاط کاسته میشه این نقاط اکثرا در ماهیانی که نژاد پیگن یا عامیانه ترش پیژن(بعضی ها میگویند)بوجود میاد

mkd
Friday 03 May 13, 22:49
با سلام و تشکر
ممنون آقا بابک که وقت میذارین و جواب میدین.
تا دیشب نقطه های سیاه نبودن ولی امروز صبح که نگاه کردم بودن یعنی اگر از نژادش باشه یه دفعه ظاهر میشه؟
برای همین چیزهاس که ازتون خواستم از ماهیهاتون داشته باشم چون واقعا نمیشه برای شروع کار و در زمان بی تجربگی به این دوستان فروشنده اطمینان کرد(البته نه همشون )

B@B@K
Friday 03 May 13, 22:59
با سلام و تشکر
ممنون آقا بابک که وقت میذارین و جواب میدین.
تا دیشب نقطه های سیاه نبودن ولی امروز صبح که نگاه کردم بودن یعنی اگر از نژادش باشه یه دفعه ظاهر میشه؟
برای همین چیزهاس که ازتون خواستم از ماهیهاتون داشته باشم چون واقعا نمیشه برای شروع کار و در زمان بی تجربگی به این دوستان فروشنده اطمینان کرد(البته نه همشون )
سلام:
اون نقاط از قبل هم بوده اند و با شرایط متغیر و استرس کم یا زیاد میشوند یک تجربه ای من داشتم که البته به هیچ عنوان شما انجام ندهیدمن یک سری پیگن بلاد داشتم که از این نقاط سیاه داشتند در تاریکی نیمه شب یک هو چراغ تانک چون برق رفته بود و من فراموش کرده بودم اونرو خاموش کنم روشن شد تمام اون پیگنها در اون حالت که ترسیده بودند تمام خالهای سیاهشان رفته بودند !!! ولی دوباره صبح دیدم اون خالها دوباره برگشتند اون خالها ژن غالب هست یعنی اصولا رنگ سیاه غالب هست من به شما نصیحتی کنم زیاد به دیسکسها حساسیت نشون ندید این دیکسهایی که وارد ایران میشوند در جه یک یک نیستند اون گرید بالا ها معمولا به ندرت وارد ایران میشوند گرچه بعضی اوقات وارد میشوند و قیمت بالایی هم دارند با همین ماهیانی که دارید سر کنید و از داشتنشان لذت ببرید فراهم کردن شرایط مناسب آب از نظر شیمیایی به داشتن دیسکسهایی سالم کمک میکنه ولی من یکبار هم عرض کردم نگهداری دیسکس در تانک گیاهی موفق نیست بنابر تعداد زیادی دلیل .در ضمن فروشندگان هم تقصیری ندارندبارهایی که وارد ایران میشوند همین هستند مگر در مواقع نادر که اونهم قیمت بالایی داره

arash a
Saturday 15 March 14, 11:31
با سلام
سلام

arash a
Saturday 15 March 14, 11:34
ديسكسايه من فقط گوشه تنگ هستن غذا نميخورن رنگشونم سياه شده

arash a
Saturday 15 March 14, 11:41
قرنطيه نكردم يه آنجل يه زبرا دارم

arash a
Saturday 15 March 14, 11:49
سلام:
در ابتدا دیسکسها مبارک باشه
من جای شما بودم دیسکس را با هیچ ماهی دیگر نگهداری نمیکردم حتی زبرا
آیا بعد از قرنطینه کردن وارد تانک اصلی شدند؟در صورت مثبت بودن جوابتون دیسکس بعد از انتقال تا چند روز ممکن هست بعضیاشون غذا نخورند و کم کم با شرایط تانک عادت کرده و به غذا خوردن میافتند ولی با وجود آنجلها که در زدن غذا بسیار سریعتر ونترس تر از دیگر ماهیان تانک شما هستند دیسکسها احساس امنیت نخواهند داشت گرچه نگهداری اونها مشکلی ایجاد نمیکنه اما در دراز مدت اثرشو نشون میده در ضمن دیسکس با آنجل دارای بیماریهای مشترک بوده و این مطلوب تانک دیسکس نیست
ارادتمند شما بابک
الان چارش يه عزيز

best
Saturday 15 March 14, 17:03
سلام

اب تانکتون خوب نیست که ماهی هاتون سیاه شدن
اب تانکتون باید سبک باشه و یا باید از رزین برای سبک شدن آب تانک استفاده کنید یا از آب دستگاه های تصفیه خونگی استفاده کنید .
دمای ابتون هم مهمه. شاید سرد باشه.

gh_deriss
Tuesday 01 April 14, 17:45
با سلام
آقا بابک اگه میشه دقیقا بگید نگهداری دیسکس توی تانک گیاهی چه معایب و عوارضی داره
شما در جواب آقایی که دیسکس هاشون گوشه گیر و کم غذا بودن فقط گفتید که تجربی به این نتیجه رسیدید
ممنون

عباس ترابیان
Wednesday 02 April 14, 12:23
سلام

ضمن خیر مقدم به شما

تا اقا بابک جواب کاملتر و بهتری به شما بدن من هم مواردی که به ذهنم میرسه را به خدمت تون عرض میکنم.

نگهداری دیسکس توی تانک گیاهی شاید اشکالات زیر را داشته باشه.

تنظیم کیفیت آب :
وقتی توی تانکی فقط ماهی دیسکس داشته باشید و خصوصا اگر بستر تانکی وجود نداشته باشه و اونطور که دیسکس ها را در تانکهای تکثیر نگهداری میکنند تنها از شیشه و اب استفاده کرده باشید میشه گفت به راحتی میشه تانک را مدیریت و رسیدگی کرد. به راحتی و به طور کامل تانک از ضایعات غذایی و مدفوع ماهی ها پاک شده و عملیات روزانه با سرعت و دقت و کیفیت بهتری انجام میشه.
وقتی بستر یا گیاه یا موجود زنده دیگری غیر از دیسکس در اکواریوم وجود نداشته باشه طبعا فاکتورهای تاثیر گذار کمتری سبب تغییر کیفیت اب میشن و نتیجتا دیسکس را با اسانی و موفقیت بیشتری میتونید نگهداری کنید.
در کل هر کار حرفه ای با تمرکز بیشتر و عملکرد اختصاصی تر موفق تر میتونه انجام بشه .

حال فرض کنید به تانک دیسکس گیاه اضافه کرده اید. گیاه برای زنده ماندن نیازمند بستر مناسب برای رشد و نمو است و بسترهای گیاهی خواه ناخواه بر کیفیت و پارامترهای اب تاثیر گذار هستند.
فرض میکنیم بستر مناسبی متناسب با شرایط اب مورد نیاز دیسکس تهیه کرده و در تانک دیسکس به نگهدار ی گیاه هم پرداخته ایم. رشد و نمو و فعالیتهای زیستی گیاه طبیعی در اکواریوم هم خواه ناخواه تغییراتی بر کیفیت و پارامترهای زیستی اب میذاره که به طور چرخه ای دچار تغییرات میشه که توضیحش از این پست خارجه.
گیاه برای رشدش به دی اکسید کربن نیاز داره که باید به تانک اضاقه بشه و یک عامل تغییر دهنده دیگه هم به شرایط زیستی تانک اضافه میشه .
اگر از نور مورد نیاز گیاه که معمولا بیشتر از استانه نیاز نوری دیسکس هست بگذریم، به دمای مورد نیاز رشد و نمو و بقای دیسکس باید توجه داشته باشیم که خیلی از اوقات با نیاز دمایی نگهداری دیسکس میتونه در تقابل یا تضاد باشه.

نتیجه اینکه :

برای افرادی که تازه کارند یا حوصله و وقت و رضایت برای هزینه لازم و مهمتر اینکه اطلاعات و تجربه جهت نگهداری مجموعه توامی از موجودات زنده گیاهی و جانوری را با دیسکس ندارند به نظر میرسه بهترین کار داشتن ماهی دیسکس به صورت مجزا و در تانکی با حداکثر امکان کنترل محیط زیست ماهی یعنی عاری از بستر و سایر هم تانکیهای گیاهی و جانوری باشد.
برای علاقمند ان با حوصله و مطلع و دل گنده و کسانی که امکان بررسی و تنظیم موفق پارمترهای زیستی موردنیاز ماهی دیسکس را در تانک اجتماعی دارند هم داشتن دیسکس با گیاه یا سایر جانوران هم زیست سازگار نمیتونه مشکلی باشه که قابل حل کردن و رفع نباشه .
لازمه این کار ، دمای مناسب ، هم تانکیهای جانوری سازگار ، گیاه مطلوب و ابزارهای تست و تنظیم پارامترهای آب و اطلاع از نیازمندیهای هر یک از اجزا است که به نظر میرسد از بدیهایت این کار باشد.

موارد عرض شده نظر شخصی حقیر بوده و توسط دوستان اصلاح و تکمیل میشود.

با احترام
ترابیان

rahman1643
Friday 04 April 14, 02:35
با سلام
آقا بابک اگه میشه دقیقا بگید نگهداری دیسکس توی تانک گیاهی چه معایب و عوارضی داره
شما در جواب آقایی که دیسکس هاشون گوشه گیر و کم غذا بودن فقط گفتید که تجربی به این نتیجه رسیدید
ممنون
سلام.سال نو مبارک.
من هم تجربه خوم رو بیان کنم.(البته این مطالب بیشتر برای تانک های حرفه ای و نیمه حرفه ای گیاهی هست که مبالق بالایی براش هزینه شده)
1.دیسکس از نور زیاد خیلی بدش میاد و دیسکس هایی که به تانک گیاهیم انتقال داده بودم همیشه هنگامی که تایمر لامپ ها رو روشن میکرد میرفتن و زیر برگ نیلوفر های آبیم می ایستادن و دعوا بود که کی بره زیر سایه !!!مشخصا زیاد از نور خوششون نمیومد و تا انتهای مدت نور دهی زیر برگها باقی میموندن.(خودش میتونه موجب استرس بشه ) نور کم هم قطعا از شادابی گیاهان و فتوسنتز درست جلوگیری میکنه.
2.اکثر دیسکس ها خواه ناخواه در دوره ای از زندگی (در مدت سفر هاشون -در مغازه ها-حتی در محیط پرورش یافته )به آلودگی هایی مبتلا شدن.ممکنه دیسکسی که تازه خریداری شده حتی پس از یک ماه قرنطینه کامل نشانه فیزیکی هیچ بیماری نداشته باشه .اما اکثر بیماری ها با ماهی های ماه همراه هستند.دارو ها بیشترشون نقش جلوگیری از عود بیماری رو بازی میکنن .پس از اینکه ماهی از بیماری (پس از ایفای نقش دارو)نجات پیدا کرد نمیشه قطعا گفت دیگه اون بیماری در بدنش نیست .فقط شاید علایم برطرف بشه و قدرت بدنی ماهی زیاد بشه و بتونه با بیماری مبارزه کنه .بیشتر اوقات بیماری در بدن ماهی نهفته باقی میمونه .ماهی های حساس تر مثل همین دیسکس پس از بالاپیین شدن شرایط آب و استرس و آب به آب شدن و کمبود اکسیژن و دمای پایینتر از 28 یا حتی 29 ممکنه یک دفعه دوباره به بیماری که 3 ماه پیش مبتلا بودن و شما درمانشون کردید دوباره مبتلا بشن (تازه در صورتی که هیچ جاندار دیگه ای تو آب نباشه ).شما قطعا نمیتونید تو تانک گیاهی از متیلن بلو -نمک و افزایش دما به 29 یا بالاتر که ساده ترین نوع درمان ها هستن هم استفاده کنید .چه برسه به آنتی بیوتیک ها و انگل کش ها و ...پس از بیماری قطعا نیاز دارید که دیسکس ها رو به قرنطینه منتقل کنید برای حداقل یک هفته .پس از یک هفته دوباره شما نمیدونید که تانکتون فاقد بیماری هست یا خیر .همونطور که میدونید گیاه و حتی حلزون ها همیشه ناقل برخی از بیماری ها هستن و پس از آلوده شدن باید با موادی مثل زاج سفید ضد عفونی بشن که در این پروسه هم خب آسیب میبینن.پس مجبور میشید یا وسواس به شما میگه که تانک رو ضد عفونی کنید که خب گیاهتون قطعا آسیب خواهند دید.ناگفته نمانه خود نور تانک گیاهیتون (حتی مهتابی و ال ای دی )خودش بسیاری از مواد درمانی مثل آنتی بیوتیک و انگل کش ها رو اکسید یا خنثی میکنه و اثرشون رو از بین میبره.
3.دما.تجربه من برای تانک گیاهی شاداب و سرحال دمای 26و حداکثر 27 هست .تو این دما بیشتر دیسکس ها از خودشون نشانه بیماری بروز میدن.
4.عامل co2
این گاز رابطه مستقیم با میزان ph آب شما داره.بالا پایین شدن ph قبل و بعد از تزریق این گاز به تانک دیسکس رو مشکلدار میکنه و حتی گاهی ممکنه بهش شوک وارد کنه .مگر اینکه بسیار حساب شده در موردش عمل بشه و میزانش و همچنین میزان تنفس دیسکس همیشه تست بشه .
5.کوددهی
دیسکس برای رشد و نمو نیازمند تعویض آب زیاده .اکثرا تو تانک ها از کود استفاده میکنن .چه مایع و چه بستر با تعویض آب هفتگی هم میزانش کم میشه و ممکنه شما بخاطر کودتون تعویض آب رو عقب بندازین و دیسکس رو با نیترات و برخی اوقات آمونیاک مواجه کنید.کف بستر هم قطعا نمیتونید با سیفون تمیز کنید بخصوص اگه مانادو که بسیار سبکه استفاده کرده باشید .کود هم خودش مستقیما سختی رو تحت تاثیر قرار میده و باید بسیار حساب شده برای دیسکس استفاده بشه
6.زیبایی
خود دیسکس بسیار زیباست .تانک گیاهی هم بسیار زیباست .بهتره یکی ای این زیبایی ها رو حتی القدور بصورت حرفه ای و سالم در کنارمون داشته باشیم یا تانک ها رو جدا کنیم.مثلا از تانک دو طبقه استفاده کنید..یک طبقه گیاهی و یک طبقه دیسکس های سالم و شادابمون/
7.کت فیش ها
برای جلوگیری از جلبک در تانک گیاهی و به خاطر اینکه میزان سیفون به حداقل برسه اکثرا (نه همه )از تعدادی کت (برنز - سیامی و ... )در تانکشون استفاده میکنن.در گاهی اوقات دیده شده در شب این کت ها به بدن دیسکس ها میچسبن و مشکل ساز میشن.دیسکس ترشحات بدنش بالاست و کت ها عاشق خوردن این ترشحات هستن.
8.چرخه .
برای داشتن گیاهان شاداب هم نیاز به طی چرخه نیتورژن در تانک گیاهی هست .با زدن دارو سایر چیزهای برای دیسکس ما همیشه مشکل خرابی سیکل نیتروژن رو داریم.مگر آنکه دیسکس نشانه بیماری بروز نده/

مطالب بالا بخشی از مشکلات نگهداری دیسکس با تانک گیاهی هست .البته هستند کسانی که دیسکس رو در آب 26 نگه میدارن و دیسکسشون اونقدر سالمه که هیچ نشانه ای از بیماری بروز نمیده.حتی در بدترین شرایط معرفی شده برای دیسکس هم دیسکشون سالم باقی میمونه.اینها به جایی که دیسکس قبلا در اون بزرگ شده و خو گرفته و بیماری ها و آلودگی هایی که در طول زندگی باهش بوده و تغذیه دیسکس و حتی مادر و پدر این ماهی و نژاد و ...برمیگرده .
تجربه نشون داده دیسکسی که تو ایران بدست ما میرسه خصوصا دیسکس های وارداتی تو محیطی که ما برای دیسکس مهیا میکنیم مشکل دار میشن و برای گذر از این مراحل قطعها بهتره بستری توی تانک نباشه تا بتونیم فکر چاره کنیم.

ولی خب دیسکس مثل تمام ماهی های دیگه از گیاه خوشش میاد.اصولا رنگ سبز برای ماهی آرامش بخشه .تور و بخاری و برخی لوازم آکواریوم هم برای همین سبز رنگ درست میکنن که به ماهی استرس نده.تو تانک دیسکستون میتونید از گیاه مصنوعی استفاده کنید مثل خود من.خوشبختانه الان مثل چند سال پیش نیست که تنوع کم باشه.انبوه مارک ها و مدله از گیاهان مصنوعی در مغازه ها موجوده و هر وقت بخواید میتونید ضد عفونیشون هم کنید.
گلهای طبیعی که قابلیت تحمل دما رو داردن مثل کریپتون رو هم میتونید تو گلدن های سفالی یا رنگ شده زیبا قرار دهید و به آکواریوم بدون شن دیسکس منتقل کنید که هر وقت خواستید بشه منتقلش کرد.دیسکس هم بسیار اونا رو دوست داره و میره بقلشون /

با تشکر .

emadfahim
Tuesday 30 June 15, 15:09
با سلام بنده یک جفت دیسکس گرفتم تقریبا به اندازه کف دست که جفت هم هستند یعنی یکی دوبار اقدام به تخم ریزی کرده اند. تقریبا یک روز پیش دیسکس ماده رنگش تیره شده و دیگر باله هایش مثل همیشه باز نیست. و با باله های بسته شنا می کند. البته زیاد اشتهایش کم نشده و غذا می خورد ولی درکل کم تحرک تر شده. ماهی نر سالم است و همواره در کنار ماهی ماده است و او را همراهی می کند. لطفا بگویید برای درمان دیسکس ماده باید دقیقا چیکار کنم؟ نزدیک دویست و سی تومان برای خرید آن دوماهی هزینه کردم مرگ آنها خیلی ناراحتم می کند. دمای آب سی درجه می باشد و فقط دو شاخه کریپتون در تانک دارم که قبل از ورود آنها کاملا ضد عفونیشان کرده بودم (کریپتون ها را).

emadfahim
Tuesday 30 June 15, 15:29
البته رنگ ماهی کمی تیره شده نه خیلی و باله هایش را باز نمی کند تنفسش تند تر نشده است و معمولیست

guppy
Tuesday 30 June 15, 18:23
سلام
فکر میکنم باید تعویض آب داشته باشد هر روز و از داروی سیپروفلوکساسین برای چند روز استفاده کنید . دمای ابتان هم حدود 30 یا 31 باشد بهتر است.

emadfahim
Tuesday 30 June 15, 20:35
بیشتر که دقت کردم تنفس ماده تند تر از نر شده اشتهایش هم کمتر شده سیپروفلوکساسین کفایت می کند؟
در هر لیتر چقدر بریزم؟

emadfahim
Tuesday 30 June 15, 20:36
داروی متیلن بلو یا حمام نمک نمی خواهد؟

best
Wednesday 01 July 15, 17:59
سلام. همون سیپروفلوکساسین را استفاده کنید بهتر هست. مترونیدازول هم باهاش باشه بهتره.
یه قرص برای حدود 40 لیتر آب هست