PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغذیه سگ

SHS-908
Sunday 19 February 12, 01:01
با توجه به این موضوع که تغذیه صحیح یکی از ارکان حفظ سلامتی در سگها است در این بخش به اصول و نحوه تغذیه سگ پرداخته مبشود

به طور کلی تغذیه در سگ با توجه به سن به 5 بخش تقسیم میشود
1- از زمان تولد تا 8 هفنگی
2- از 2 ماهگی تا 6 ماهگی
3- از 6 ماهگی تا 1 سالگی
4- سگهای بالای 1 سال
5- در سنین بالای 6 سال

از زمان تولد تا 8 هفتگی :

از لحظه تولد تا پایان هفته سوم تغذیه صرفا شیر مادر خواهد بود از هفته سوم میتوان غذای
کمکی را همراه با شیر مد نظر قرار داد بدین صورت که از 6 وعده 4 وعده آن شیر و 2 وعده از غذای کمکی استفاده کرد
در بسیاری از مقاله ها ذکر شده که از هفته پنجم می توان بچه ها را از مادر جدا نمود ولی بنده معتقد هستم همانطور که در برخی منابع دیگر هم ذکر شده تا 8 هفتگی بچه ها از شیر مادر همچنان تغذیه نمایند
بار ها مشاهده شده نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کاملتری داشته اند سگ های سالم تر و مقاوم تری در برابر بیماری ها بوده اند از هفته 6 میتوان وعده ها را به 4 وعده کاهش داد

از 2 ماهگی تا 6 ماهگی

از 2 ماهگی نوزاد از مادر جدا شده ودر روزهای ابتدایی امکان دارد بدلیل این جدایی در تغذیه با دشواری هایی روبرو شوید که با گذشت چند روز اوضاع به شکل مساعدی تغییر میابد
استفاده از شیر فقط در یکی از وعده ها کفایت می کند نکته قابل توجه این است که از شیر بدون لاکتوز استفاده شود زیرا شیری که لاکتور دارد برای دستگاه گوارش ایجاد مشکل نموده و اکثرا این مشکل با علایم اسهال نمایان می گردد شیر خشک ها گزینه مناسب تری هستند زیرا اکثرا بدون لاکتوز می باشند
از آنجایی که دندان ها شروع به ظاهر شدن میکنند در این سنین توله ها گاهی اوقات کلافه و کم حوصله هستند البته ظاهر شدن دندان میتواند از هفته ششم هم اغاز گردد در این زمان بهتر است از یک استخوان قلم گوسفند یا گوساله استفاده نمود اینکار علاوه بر سرگرم شدن و کمک به شرایط موجود باعث ترشح بیشتر بزاق و کمک به هضم و جذب غذای دریافتی می شود
از هفته دوازدهم وعده ها را با توجه به پیشرفت توله و نژاد به 3 وعده میتوان کاهش داد

از 6 ماهگی تا 1 سالگی

از 6 ماهگی به تدریج توله به ظاهر بالغ ان نزاد نزدیک می شود اما بیاد داشنه باشید که هنوز بالغ نیستند و به توجه و رسیدگی بیشتر از یک سگ بالغ مانند گذشنه نیاز دارند در این سن وعده های غذایی به 2 کاهش پیدا می کند
وعده های باید کامل وحاوی مقدار لازم پروتئین ، چربی وانواع ویتامین ها باشد تا در رشد و بلوغ اختلال ایجاد نشود

سگ های بالای 1 سال

اکثرا عقیده بر این است که از یک سالگی سگ نیاز به 1 وعده غذا در روز دارد ولی برخی از افراد مانند بتده معتقد هستند که علاوه بر در نظر قرار دادن مسئله نژاد و چثه ، سگی با فعالیت بدنی مناسب را می توان در روز 2 وعده تغذیه نمود
در این سن سگ ها به شیر نیازی ندارند در عوض باید آنها را به خوردن میوه و منابع ویتامینی عادت داد

سنین بالای 6 سال

از آنجایی که برای مقایسه و بدست آوردن سن سگ نسبت به انسان سن سگ را 7 برابر در نظر میگیرند یک سگ 6 ساله سنی معادل یک انسان 42 ساله دارد
ذراین سن باید در تغذیه با احتیاط بیشتری رفتار کرد باید غذا از حجم کم و پروتئین مناسب برخوردار باشد تا از فربه شدن سگ و بروز بیماری ها جلوگیری شود
بهتر است در سال های بعد غذا ها سبک و سوپ مانند باشد تا هضم آسان تری داشته باشد
در مصرف مواد قندی و چربی ها باید دقت بیشتری داشت و عملکرد دستگاه گوارش مورد توجه بیشتری قرار بگیرد
در کل برای پی بردن به درجه کیفیت تغذیه میتوان مواردی را مورد توجه قرار داد که یکی از اصلی ترین موارد بررسی مدفوع حیوان است

علاوه بر موارد ذکر شده در مورد تغذیه مواردی هم هستند که رابطه ای با سن نداشته و رعایت آنها در تمام سنین باید مورد توجه قرار گیرد
آب آشامیدنی مهمترین این موارد است تهیه و توجه به آب سالم بسیار مهم بوده و نقش بزرگی در سلامتی سگ ها ایفا می نماید
سعی کنید هر روز آب ظرف آب تعویض و پس از شستشو با آب تازه جایگزین گردد
آب سالم باید همیشه در اختیار سگ قرار داشته باشد علت اصرار بر این موضوع آن است که یک سگ با از دست دادن تمام چربی بدنش و حتی با از دست دادن نیمی از توده عضلانی اش می تواند زنده بماند اما از دست دادن 15 درصد از اب بدنش ممکن است باعث مرگش شود

در پست های بعدی به باید ها و نباید های تغدیه به تدریج پرداخته می شود

با تشکر

Neda Ariania
Wednesday 22 February 12, 08:36
از 2 ماهگی تا 6 ماهگی

از 2 ماهگی نوزاد از مادر جدا شده ودر روزهای ابتدایی امکان دارد بدلیل این جدایی در تغذیه با دشواری هایی روبرو شوید که با گذشت چند روز اوضاع به شکل مساعدی تغییر میابد
استفاده از شیر فقط در یکی از وعده ها کفایت می کند نکته قابل توجه این است که از شیر بدون لاکتوز استفاده شود زیرا شیری که لاکتور دارد برای دستگاه گوارش ایجاد مشکل نموده و اکثرا این مشکل با علایم اسهال نمایان می گردد شیر خشک ها گزینه مناسب تری هستند زیرا اکثرا بدون لاکتوز می باشند
از آنجایی که دندان ها شروع به ظاهر شدن میکنند در این سنین توله ها گاهی اوقات کلافه و کم حوصله هستند البته ظاهر شدن دندان میتواند از هفته ششم هم اغاز گردد در این زمان بهتر است از یک استخوان قلم گوسفند یا گوساله استفاده نمود اینکار علاوه بر سرگرم شدن و کمک به شرایط موجود باعث ترشح بیشتر بزاق و کمک به هضم و جذب غذای دریافتی می شود
از هفته دوازدهم وعده ها را با توجه به پیشرفت توله و نژاد به 3 وعده میتوان کاهش داد

سلام

بد نيست تجربيات خودمون رو هم اضافه كنيم.

من به "ماناي" كه در حال حاضر در همين سن قرار داره و تازه رفته توي 5 ماهگي، سرلاك و شيرخشك رو با هم مي دم.
همچنين ماست هم بهش مي دم كه بايد بگم علاقه خيلي خيلي زيادي به ماست داره. اصلاً قابل وصف نيست!
تخم مرغ و نان سوخاري آغشته به خامه و عسل (يا فقط عسل) هم در برنامه غذاييش هست كه اين غذا هم خيلي باب ميلشه.
در كنار اينها از غذاهايي كه در منزل طبخ مي شه هم حتماً در اختيارش مي گذارم البته بدون ادويه.
ناگفته نماند كه غذاي خشك مخصوص هم داره.
هفته اي يك قلم گوساله هم براش مي خرم.

متشكرم

SHS-908
Thursday 23 February 12, 00:01
سلام

بد نيست تجربيات خودمون رو هم اضافه كنيم.

من به "ماناي" كه در حال حاضر در همين سن قرار داره و تازه رفته توي 5 ماهگي، سرلاك و شيرخشك رو با هم مي دم.
همچنين ماست هم بهش مي دم كه بايد بگم علاقه خيلي خيلي زيادي به ماست داره. اصلاً قابل وصف نيست!
تخم مرغ و نان سوخاري آغشته به خامه و عسل (يا فقط عسل) هم در برنامه غذاييش هست كه اين غذا هم خيلي باب ميلشه.
در كنار اينها از غذاهايي كه در منزل طبخ مي شه هم حتماً در اختيارش مي گذارم البته بدون ادويه.
ناگفته نماند كه غذاي خشك مخصوص هم داره.
هفته اي يك قلم گوساله هم براش مي خرم.

متشكرم

سلام

با تشکر ازشما

مانای کوچولو خوبه؟

بنده هم سعی میکنم در پست های بعدی به این موضوعات اشاره کنم

فقط چند نکته در مورد تجربیاتتون البته شما خودتون استادید

سرلاک و شیر خشک مناسب و یکی از موارد تغذیه ای مهم در این سن بحساب میاد

سعی کنید در استفاده از ماست زیاده روی نکنید و اگر هم از ماست استفاده میکنید حتما کم چرب باشه . خامه هم به نظر بنده مناسب نیست

(وجود لاکتوز در ماست باعث اختلال در گوارش میشه)

عسل گزینه خوبی به حساب میاد بجای نون سوخاری هم نون تست گزینه مناسبتریه

قلم گوسفند هم زیاد زیاد پخته نباشه

قلم رو با یه اره آهن بر تمیز ببرید تا محتویات داخلش رو هم در اختیارش قرار بدید غذای بسیار مقوی هست (تجربی)

از غذاهایی که برای منزل طبخ میشه اونهایی که دارای سیر و پیاز زیاد هستند استفاده نکنید

Neda Ariania
Thursday 23 February 12, 18:06
سلام

بنده هم سعی میکنم در پست های بعدی به این موضوعات اشاره کنم

فقط چند نکته در مورد تجربیاتتون البته شما خودتون استادید

سلام حسین جان، استاااااد! اصلاً اینطور نیست. نظر لطفته!

سرلاک و شیر خشک مناسب و یکی از موارد تغذیه ای مهم در این سن بحساب میاد

سعی کنید در استفاده از ماست زیاده روی نکنید و اگر هم از ماست استفاده میکنید حتما کم چرب باشه . خامه هم به نظر بنده مناسب نیست

(وجود لاکتوز در ماست باعث اختلال در گوارش میشه)

در کل روزی یک وعده دریافت می کنه. هم ماست رو و هم شیرخشک + سرلاک رو یعنی بعضی روزها ماست و بعضی روزها شیرخشک و سرلاک بهش می دم. از وقتی متوجه حساسیت دو تا از گربه هام به شیر شدم، ماست رو جایگزینش کردم و از اونروز همه این بچه ها ماست خور شدن و خیلی هم ماست رو دوست دارن. البته بعضی وقت ها هم ماست موسیر بهشون می دم. تا به حال با مشکلی مواجه نشدند...

عسل گزینه خوبی به حساب میاد بجای نون سوخاری هم نون تست گزینه مناسبتریه

فکر خوبیه. البته شاید چون تُستر ندارم بهش فکر نکرده بودم اما می تونم روی اجاق نون رو تُست کنم.

قلم گوسفند هم زیاد زیاد پخته نباشه

من فقط می گذارم به مدت حدود 10 دقیقه قُل بزنه چون یکمی در اینخصوص وسواس دارم.

قلم رو با یه اره آهن بر تمیز ببرید تا محتویات داخلش رو هم در اختیارش قرار بدید غذای بسیار مقوی هست (تجربی)

حتماً

از غذاهایی که برای منزل طبخ میشه اونهایی که دارای سیر و پیاز زیاد هستند استفاده نکنید

خوشبختانه خودم هم چنین غذاهایی رو مصرف نمی کنم و در نتیجه در اختیار مانای هم قرار نمی دم.

.
.
.

خواستم به دوستان توصیه کنم درباره خرید غذای خشک حتماً با افراد مطلع مشورت کنید و هر مارکی رو خریداری نکنید چون خیلی از مارکها اصلاً مناسب نیستند.

خیلی از مواد خوراکی یا حتی بهداشتی که در پت شاپ ها عرضه می شن اصلاً مناسب حیوانات نیستند (مثل انواع شامپوها یا خمیر دندان ها و حتی برخی تشویقی ها و ...) و استفاده ازشون کاملاً مضر هست پس قبل از خرید اقلام مختلف (نه با فروشنده) که با شخصی بی طرف و مطلع حتماً مشورت کنید.

از خرید غذاهای کنسروی مخصوص گربه و سگ هم پرهیز کنید چون اگر بنا بر دادن غذای پخته به حیوانتون باشه، خودتون می تونید با بهترین و سالم ترین مواد این غذا رو تهیه کنید و در اختیارش بگذارید. غذاهای کنسروی که در پت شاپ ها عرضه می شن حاوی مواد نگهدارنده هستند و ضمناً دقیقاً مشخص نیست که ترکیباتشون چه هست. حالا بماند که برخی از این غذاها حتی تاریخ مصرفشون هم منقضی شده...

حتماً دیدید که قلم گاو و گوسفند هم در پت شاپها عرضه می شه (البته در بسته بندی های وکیوم شده) اما شما به راحتی می تونید از قصابی، استخوان قلم تازه و کاملاً سالم تهیه کنید.

متشکرم

yasbanoo
Friday 24 February 12, 22:42
سلام
چند مدل دستور طبخ غذای مخصوص هم بدید برای سگها ممنون می شم و اینکه غذا برای چه سنی هست هم بگید ممنون می شم

SHS-908
Friday 24 February 12, 23:28
سلام
چند مدل دستور طبخ غذای مخصوص هم بدید برای سگها ممنون می شم و اینکه غذا برای چه سنی هست هم بگید ممنون می شم

سلام

با توجه به این موضوع که تغذیه در 5 مقطع سنی که عرض کردم متفاوته اگه سن خاصی مورد نظرتون هست بفرمایید تا در اولویت خدمتتون ارائه بشه

با تشکر

yasbanoo
Saturday 25 February 12, 17:18
سگ پا کوتاه مو کوتاه 7 ماهه

ممنون

SHS-908
Sunday 26 February 12, 01:14

ممنون

سلام

سگ شما تقریبا دوره اصلی توجه به تغذیه و آموزش رو طی کرده اما این موضوع باعث نمیشه که فکر کنید سگتون بالغه و هنوز برای رشد به برنامه غذایی کامل و کافی که در اون پروتئین ها و کربوهیدارت ها مورد توجه قرار میگیرند نیاز داره

نکته ای که در تغذیه سگ مهمه استفاده نکردن از تنوع غذایی زیاده

سگ ها در صورتی که با غذاهای متفاوت روبرو بشن امکان داره دچار مشکلات گوارشی شده و به غذا خوردن بی میل بشن

غذا دادن باید هر روز سر یک ساعت خاص صورت بگیره مخصوصا در سگ هایی با جثه کوچک که زودتر دچار افت قند خون میشن

برای وعده اول

1- سیب زمینی و تخم مرغ رو بعد از پخنن رنده کنید با مقدار کمی ماست بودن چربی مخلوط کنید و در اختیارش قرار بدین

2- نان تست خرد شده رو به عسل آغشته کنید در آخر کمی ماست (تاکید میکنم بدون چربی)

3 - استفاده از صبحانه کودک با مقداری شیر ( شیر خشک + آب) و یا استفاده از سرلاک و یا بیسکویت حل شده در شیر (شیر خشک +آب)

4- کندم خرد شد (بلغور) رو کمی پخته + سینه مرغ پخته و ریش شده و کمی روغن زیتون بعد از پختن و خنک شده در اختیار سگتون قرار بدید

وعده دوم
البته میشه سگ رو با توجه به میزان فعالیتش 3 بار هم تغذیه کرد ولی اگه غذا کافی و کامل در اختیارش قرار بگیره 2 وعده کافیه

1- گوشت رو بهمراه نخود سبز و کمی روغن زیتون و آرد ذرت 30 تا 40 دقیقه پخته بعد از خنک شدن مصرف بشه

2- سویا رو شب قبل خیس کنید بهد در یک آبکش قرار بدی تا آبش گرفته بشه میتونید با فشار دادن آب اضافی رو ازش خارج کنید اما کاملا خشک نشه بعد با گوشت چرخ کرده و کمی برنج پخته بشه

نکته ای که باید رعایت کنید اینه که سویا رو به تدریج اضافه کنید در روزهای اول یک سوم سویا و دو سوم گوشت و پس از عادت کردن مقارد رو نصف به نصف در نظر بگیرید

3- گوشت ریز خرد شده + کمی برنج کته .و جوانه گندم رو پخته و بعد از سرد شده قابل مصرفه

4- مقداری گوشت و استخوان قلم رو خوب پخته و بعد به اون سیب زمینی و هویج اضافه کنید خوب که پخته بشه غذای مناسبیه

در مورد مقدار غذاها بسته به وزن و فعایت سگ داره ولی بطور عمومی غذایی که در اختیار سگ قرار میگیره باید در مدت 20 دقیقه مصرف بشه

غذای اضافه هم برای استفاده مجدد مناسب نیست

نکته دیگه در مورد تغذیه اینکه خیلی ها موقع غذا دادن کنار سگ میمونن ولی بنده اینکار رو نمیکنم چون احساس میکنم در سگ ایجاد استرس میکنه که نکنه غذا از جلوش برداشته بشه اگر دقت کنید وقتی کنار سگ میمونیم با گوشه چشم به ما توجه میکنن و یجورایی انگار در تنها بودن راحت تر هستند

بجای گوشت از قلب مرغ یا سنگدان ( برای کم شده هزینه) میشه استفاده کرد اما هرگز از جگر سفید یا جگر مرغ استفاده نکنید

پای مرغ بر خلاف تصور عمومی که با عضوی ثابت در غذای سگ ها تبدیل شده مناسب تغذیه نیست و تقریبا فاقد ارزش غذایی لازمه ولی در صورتی که ازش استفاده میکنید ناخن ها و پوستش رو بگیرید و خوب تمیزش کنید

اگر سوال هست بفرمایید

با تشکر

MIRMOHAMADI
Sunday 26 February 12, 15:26

ممنون

درود

اگه ممكنه يه عكس ازش بزاريد ببينيمش

yasbanoo
Sunday 26 February 12, 19:37
سلام

الان ازش عکس ندارم اما پسرم این شکلیه :16-::thanks:

Neda Ariania
Sunday 26 February 12, 22:07
سلام

الان ازش عکس ندارم اما پسرم این شکلیه :16-::thanks:

سلام

سگ شما (اگر دقیقاً به شکل تصویری که گذاشتید باشه) سگ داچهوند (داشهوند) هست. سه نوع داچهوند داریم: موبلند، موکوتاه و وایرهیر که این تصویر همونطور که اشاره کردید مربوط به گونه مو کوتاه هست. به این سگ ها پاکوتاه یا سوسیسی هم می گن که برمی گرده به خصوصیات فیزیکی که دارند. در آینده پروفایل این گونه رو ارائه خواهیم کرد. در هر حال از انواع سگ های شکاری hounds هست.

در حال حاضر در بخش فروش حیوانات خانگی هم یک داچهوند میکس موبلند (http://raazebaghaa.ir/showpost.php?p=38885&postcount=13) برای فروش گذاشته شده.

نکته دیگه در مورد تغذیه اینکه خیلی ها موقع غذا (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%BA%D8%B0%D8%A7) دادن کنار سگ (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%B3%DA%AF) میمونن ولی بنده اینکار رو نمیکنم چون احساس میکنم در سگ (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%B3%DA%AF) ایجاد استرس میکنه که نکنه غذا (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%BA%D8%B0%D8%A7) از جلوش برداشته بشه اگر دقت کنید وقتی کنار سگ (http://raazebaghaa.ir/vbglossar.php?do=showentry&item=%D8%B3%DA%AF) میمونیم با گوشه چشم به ما توجه میکنن و یجورایی انگار در تنها بودن راحت تر هستند

برگردیم به بحث تغذیه سگ ها

این قضیه کمی برمی گرده به خصوصیات اخلاقی حیوان مورد نظر ما.

مثلا من قبل از "مانای" یک پودل داشتم به اسم "فیدل" که اصلاً خوشش نمیومد در زمان صرف غذا کنارش بمونیم. حتی زیر لب غرغر هم می کرد که راحتش بگذاریم و از غذا خوردن در تنهایی بسیار لذت می برد و این اخلاقش رو از وقتی خیلی بچه بود داشت و همیشه هم به همین شکل باقی موند.

اما "مانای" بر عکس "فیدل" هست. یعنی به شدت علاقه داره زمانی که داره غذا می خوره من کنارش باشم. وقتی غذا رو براش می گذارم و ترکش می کنم، حتی اگر به شدت گرسنه باشه، غذا رو رها می کنه و دنبالم می یاد. از اول هم به همین شکل بود و تا الان هم که وارد شش ماهگی شده، همین حالت رو داره. اتفاقاً موقع غذا خوردن مرتب برمی گرده و من رو نگاه می کنه اما نه از ترس اینکه مبادا غذاش رو ازش بگیرم بلکه از ترس اینکه مبادا ترکش کنم و از پیشش برم. با توجه به اینکه من هم کار دارم و نمی تونم همیشه در ساعات غذا کنارش باشم و از طرفی دوست ندارم این عادت روش بمونه، بیشتر اوقات به محض گذاشتن غذا، اتاقش رو ترک می کنم و در رو هم می بندم که دنبالم نیاد. فقط در اینصورته که می مونه و در تنهایی غذاش رو می خوره اما قبل از اون کلی با صداهای التماس گونه ازم می خواد که در رو باز کنم تا بیاد پیشم و وقتی می فهمه که تا غذاش رو نخوره از باز شدن در خبری نیست، مجبور می شه غذاش رو در تنهایی میل کنه.

اما در هر دو حالت بهتره که سگ رو در زمان غذا خوردن تنها بگذارید چرا که در حالت اول، با خیال راحت می تونه غذاش رو میل کنه و در حالت دوم، بد عادت نمی شه چون اگر عادت کنه که شما رو همیشه در ساعات غذا در کنارش داشته باشه، اگر به هر دلیلی نتونید در بعضی وعده های غذایی کنارش باشید، غذاش رو نخواهد خورد و این امر خالی از اشکال نیست.

متشکرم

SHS-908
Sunday 26 February 12, 23:02
سلام

من فکر میکنم که این عادت مانای بخاطر سنش باشه و کم کم به تنها بودن موقع غذا عادت میکنه

از طرف دیگه سگ های عروسکی چون در منزل نگهداری میشن و ازادی عمل بیشتری دارند روابط عاطفی

شدید تری پیدا می کنن و گاهی حتی لوس بار میان (البته منظورم این عادت غذا خوردن نیست)

که منجر به رفتارهای بد میشه و در سنین بالاتر لجباز میشن و ترک این عادت براشون بسیار دشوار