PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نگهداری و پرورش فنچ ها


alirezaash
Monday 5 December 2011, 11:30 PM
در این پست خیال دارم در خصوص پروش و نگهداری فنچ ها مطالبی را قرار دهم. فنچ ها پرندگان کوچک و زیبایی از خانواده بزرگ سهره ها هستند که با توجه به جثه و عادات غذایی به خوبی می توان از آنها نگهداری کرد.

alirezaash
Tuesday 6 December 2011, 01:33 PM
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/b405ace3bb4dcihigyf1.jpg


آقای دکتر احسان مقدس در کتاب ارزشمند " پرورش،نگهداری و بیماری های فنچ" می گوید که فنچ ها در سرتاسر دنیا از هندوستان گرفته تا اروپا و آفریقا و استرالیا زندگی میکنند. البته منظور ایشان یک خانواده بزرگ است که فنچ نیز یکی از اعضا کوچک آن محسوب می گردند. خانواده ای که گنجشک ، سهره ، دم جنبانک و بلبل خرمایی نیز در آن قرار می گیرند. با این حال لازم به یاد آوریست که فنچ موجود در بازار ایران فنچ های استرالیایی یا اصطلاحا فنچ های گوره خری هستند. فنچ هایی که برای اولین بار مستعمره نشینان استرلیا با آن آشنا شده و از آنها نگهداری کردند و پس از کشف قاره استرالیا این پرندگان زیبا به سرتاسر جهان راه پیدا کردند. در واقع اگر قاره زیبای استرالیا کشف نمی شد شاید هرگز امروز ما نمی توانستیم از یک چنین دوستان زیبایی نگاه داری کنیم. شاید توی قفسهایمان نهایتا سهره ، بلبل خرمایی ، طرقه یا گنجشک بود. یعنی پرندگانی بومی کشور عزیزمان ایران.

فنچ های استرالیایی – فنچ های بازار ایران- رنگ های متنوعی دارند. رنگ های آنها عبارت است از سفید خالص، سفید متمایل به خاکستری،خاکستری، خاکی یا زیتونی رنگ و ابلغ یعنی تلفیقی از رنگ های بالا.در این گونه از فنچ نرها در مقایسه با ماده ها از پرهای زیباتری برخوردارند. یعنی بخشی از پرهای زیر شکم آنها خال خال قهوه ای است. و پر جلو سینه هم به سیاه می زند. رنگ پرهای زیر شکم پرنده هم از بقیه جاها روشن تر ایت و اغلب سفید روشن می باشد .نوک جنس نر نیز نارنجی تر از نوک ماده می باشد و از لحاظ شکل هم اندکی برجسته تر است.

این نوع از فنچ در کشور بومی خود یعنی استرالیا در گله های چندصدتایی و یا حتی چند هزارتایی در چمن زارهای این کشور پرسه می زنند. از جمله جذابیت های این فنچ ها صدای بوق بوق زیبای آنها و زاد و ولد بالایشان می باشد. طوری که برخی به آنها همستر پرندگان نام داده اند. چون همستر نیز از زاد و ولد بالایی در میان جوندگان برخوردار است.

فنچ ها موجودات کنجکاو و اصطلاحاً پر جنب و جوشی:thanks: هستند و خیلی دوست دارند که به این ور آن ور بپرند. محیط باز کشور ایران برای فنچ های استرالیایی محیط امنی نیست. درواقع خیلی هم خطرناک است. مثل این می ماند که شما بدون هیچ گونه سلاح و آذوقه ای وارد پارک ژوراسک شوید.:Just_Cuz_06: اولین دشمن خطرناک فنچ ها گنجشک ها هستند که بدشان نمی یاد یک کتک حسابی به فنچ ها بزنند. دومین دشمن بزرگ کلاغ ها و زاغچه های هستند که فنچ را یک لقمه چرب می کنند. قرقی ها و شاهین های کوچک هم که جای خود دارد و در همین تهران دودآلود خودمان فراوانند. گربه ها :127fs3780538: هم که دیگه حسابشان معلوم است. و تازه غذای این نوع فنچ ارزن است که واقعا خیلی کمیاب می باشد مخصوصا توی شهرها. باز گنجشک ها تقریبا همه چیز خوار هستند. یعنی از نون گرفته تا بیسکوییت و خورده برنج و انواع گیاهان همه را می خورند. همین گنجشک های تهران با همکاری یاکریم های محلمون فلاور باکس پشت پنجره خانه ام را یه سبک آلمانی کوتاه کردند. :hexer: همچنین آب و هوای محیط باز کشورمان هم به هیچ عنوان سازگار با طبیعت فنچ ها نیست . خلاصه اگر روزی فنچی خریدید یک وقت هوس نکید که موجود بی نوا را توی طبیعت رها کنید و فکر کنید که چه کار خارق العاده ای انجام دادید چون عملاً او را به کام مرگ فرستادید.


منبع : نگهداری و پرورش فنچ

alirezaash
Wednesday 7 December 2011, 05:39 PM
اولین مرحله برای نگهداری هر نوع پرنده خرید قفس و تجهیزات مناسب است. مثلا قفس نگهداری طوطی ، بلدرچین و یا مرغ و خروس با هم متفاوت است. این مطلب تا حدود زیادی بستگی به حجم بدن پرنده و اندازه آنها دارد. در این جا ما در خصوص فنچ و قفس مناسب آنها صحبت میکنیم.

همان طور که در پست های قبل هم به آن اشاره شد فنچ ها پرندگان بسیار با هوش و پر جنب و جوشی هستند. :bliss:از جمله علایق فنچ ها این است که تا می توانند به این ور آن ور پرواز کرده و اصطلاحا ورجه وورجه کنند. به همین خاطر قفس های کوچک موجود در بازار به هیچ عنوان مناسب فنچ ها نیست. قراردادن فنچ ها در قفس های کوچه دقیقا مثل این است که شما را در سلول انفرادی کوچکی زندانی کنند. به یاد دارم یکی از آشناها 4 عدد فنچ بینوا را در یک قفس کوچک انداخته بود:bonheur:. وضعیت این پرندگان بی نوا چنان بود که حتی بالاهای کوچک خودشان را هم نمی توانستند با خیال راحت باز کنند. با این قفس کوچه و ناراحت تازه خیال جوجه گرفتن از آن پرنده های بینوا را هم داشت.:306:

به هرحال ابعاد مناسب قفس برای نگهداری یک جفت فنچ حد اقل باید 30*40 سانتیمتر و ارتفاع حداقل 30 سانتیمتر باشد. امروزه قفس های بسیار زیبا و متنوعی در بازار وجود دارد و شما بسته به نوع سلیقه خود می توانید قفسی را برای نگهداری از پرنده های خود خریداری نمایید. اما همیشه ابعاد مناسب را در نظر داشته باشید.

http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/1rfduqxm3f8b52oin8gp.jpg

برخی از پرنده بازها هم بسته به میزان فضایی که در اختیار دارند از قفس های بزرگتر استفاده میکنند . برای مثال از قفس های چوبی مناسب نگهداری بلدرچین استفاده می کنند. این شرایط برای فنچ ها خیلی بهتر خواهد بود و حتی می توان در این قفس ها که ابعادی حدود 120 * 60 سانتیمتر دارند از چند جفت فنچ در کنار هم نگهداری کرد ( حداکثر 4 جفت).

بعضی از افراد هم فنچ ها را به صورت آزاد در داخل پاسیو های منازلشان رها می کنند که این برای فنچ ها دیگر ایدآل ترین حالت است. یکی از دوستان من یک چنین حالتی را در منزل پیاده کرده بود و فنچ ها آزادانه در قسمت های مختلف منزل پرواز می کردند و برای خوابیدن و خوردن دانه به داخل پاسیو می رفتند. با این حال مراقب باشید که پاسیو پنجره بازی نداشته باشد.

پس از خرید قفس نوبت به خرید ظرف دانه و ظرف آب می رسد و البته خرید ارزن ریز بعلاوه تخم کتان ترجیحا ریز . ارزن و تخم کتان باید به نسبت 4 به 1 با هم مخطوط شوند یعنی اگر 1 کیلو ارزن خریدید 250 گرم تخم کتان ریز به آن اضافه کنید. دقت کنید که ارزن مناسب تغذیه فنچ ارزن ریز است و با ارزن درشت ( ارزن مرغ عشق) فرق دارد.

از همان فروشگاه پارچه ای را هم برای نصب در زیر قفس برای جلوگیری از پخش شدن پوسته دانه ها خریداری کنید و در زیر قفس نصب نمایید. خودتان هم می توانید به سلیقه خود پارچه محافظی برای قفس بدوزید.

خرید کف دریا ( کلسیوم) و نگهدارنده کف دریا هم فراموش نشود. فنچها به ویژه در دوران رشد و تخم گذاری بسیار به خوردن کف دریا علاقه نشان می دهند و از این طریق کلسیوم مورد نظر بدن خود را تامین می نمایند.

نکته بسیار مهم در نگهداری از فنچ جای نصب قفس است. توجه کنید که محل نصب قفس نباید سرد :2023:و یا خیلی گرم باشد. دمای فضای منزل بهترین است. قفس فنچ ها را در تابستان ها به هیچ عنوان در مسیر باد کولر قرار ندهید و در زمستان ها هم جلو بخاری نگدارید. جای قفس ترجیحا آرام:smilies (8): و کم رفت آمد باشد. سعی کنید مگر برای دادن دانه یا گذاشتن آب و کلسیوم زیاد به قفس پرنده دست نزنید. محیط هایی مثل آشپزخانه ها یا روی یخچال مناسب نگهداری فنچ ها نیستند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که هرگز برای نگهداری فنچ از قفس های گرد و یا قفس های با سطح مقطع گرد استفاده ننمایید چون این طور قفسها هم اجازه پرواز مناسب به پرنده را نمی دهند.

به یا داشته باشید هرگز قفس فنچ ها را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید

اکنون مقدمه خرید فرچ ها فراهم شده است.

منبع :

http://fenchebala.blogfa.com

hr67
Thursday 8 December 2011, 10:49 PM
من همه جور حیوونی داشتم وخاطره بدم از فنچ اینه که فنچای بیچارم وقتی تو بالکن بودن کلاغ دیدنو سکته کردن ومردن! ولی بعدش دوستم فنچاشو بهم داد اونا هم تو قفس بزرگ من کلی بچه آوردن! مرسی از مطلب مفیدتون

alirezaash
Friday 9 December 2011, 08:53 PM
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/b405ace3bb4dcihigyf1.jpg

1- [SIZE=4]بعد از فراهم آوردن قفس مناسب و آب و غذا و کف دریا نکته مهم بعدی این است که "هیچوقت برای خریدن فنچ عجله نکنید". ترجیحاً سعی کنید از پرنده فروشی های معتبر مبادرت به خرید فنچ نمایید. مدتی پرنده های پرنده فروشی اعم از قناری ، سهره ، طوطی ، طرقه و البته فنچ ها را زیر نظر بگیرید.:reading: ببینید آیا فنچ بیماری در جمع وجود دارد یا نه و تعداد آنها چقدر است؟ اگر تعداد زیادی از فنچ های یک قفس بیمارند بهتر است از خریدن فنچ از آن فروشگاه خودداری نمایید.
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/2n6c0m1ro98xu39ejh2v.jpg

2- فنچ های بیمار اصولا در گوشه ای از قفس یا روی میله ها با پرهایی پف کرده کز می کنند. بعضی نیز سرخود را در لای پرهای پشت خود پنهان کرده می خوابند. فنچ های بیمار تنفس خیلی متفاوتی دارند و بعضاً قادر نیستند تعادل خود را در روی میله قفس نگاه دارند. ریختن پرها و بسته بودن مداوم چشم فنچ ها هم نشانه بیماریست.

3- دقت کنید از گوش فنچ ها عفونت یا ترشحی خارج نشده باشد. همچنین بعد از انتخاب فنچ و گرفتن آن توسط فروشنده به پرهای زیر دم و نزدیک مخرجش نگاه کنید که آلوده به مدفوع نباشد. پرهای این قسمت از بدن فنچ در صورت ابتلاء پرنده به بیماری اسهال اغشته به مدفوع است.

4- ترجیحاً سعی کنید پرنده های همرنگ را انتخاب کنید. چون به تجربه ثابت شده که پرنده های هم رنگ البته نه الزاماً ولی بهتر جفت می خورند. مثلاً یک جفت پرنده سفید یا یک جفت پرنده خاکستری.
5- اگر برای شنیدن صدای خواندن فنچ نر و گرفتن جوجه عجله دارید سعی کنید حتما پرنده های بالغ خریداری نمایید.

6- دقت کنید که فنچ پاها و ناخن های سالمی داشته باشد. فنچ ها به علت بازیگوشی و یا در دوران طفولیت اکثراً بعضی از انگشت های خود را از دست می دهند و بعدها برای حفظ تعادل به ویژه هنگام جفت گیری مشکل خواهند داشت.

منبع :
http://fenchebala.blogfa.com

SHS-908
Saturday 10 December 2011, 02:48 AM
6- دقت کنید که فنچ پاها و ناخن های سالمی داشته باشد. فنچ ها به علت بازیگوشی و یا در دوران طفولیت اکثراً بعضی از انگشت های خود را از دست می دهند و بعدها برای حفظ تعادل به ویژه هنگام جفت گیری مشکل خواهند داشت.


[/]منبع : http://fenchebala.blogfa.com


سلام با تشکر از مطالب مفیدتون
برای من که پر از یاداوری خاطرات شیرینه گذشته بود
در مورد 6 باید اضافه کنم که علاوه بر نقص عضو به دلیل بازیگوشی اکثر فنچ هایی که مشکل در ایستادن و کجی انگشت ها دارند به دلیل کم توجهی در دوران جوجه کشی بوجود میاد و دلیل اول هم استفاده از پنبه نامناسب (بخصوص پنبه هایی که از داروخانه تهیه میشه) در داخل لانه هاست

alirezaash
Saturday 17 December 2011, 12:24 AM
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/9jhnrzxi7m696pxq91m.jpg
فنچ های بازار ایران اکثراً از فنچ های Zebra یا همان فنچ های گوره خری استرالیایی هستند. البته من اخیراً در بعضی از پرنده فروشی ها فنچ های جدیدی را دیدم که اکثرا با قیمت های خیلی بالایی به فروش می رسند. با این حال تشخیص نر و ماده فنچ های زبرا به نسبت خیلی آسان است. علت این آسانی هم تفاوت های زیادی است که بین جنس نر و ماده این گونه زیبا وجود دارد .این تفاوت ها به شرح زیر می باشند.
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/9fx54992bmauke5s40ab.jpg
1- رنگ نوک فنچ نر کمی پر رنگ تر و بیشتر متمایل به قرمز است در صورتی که رنگ نوک جنس ماده کم رنگ تر و متمایل به نارنجی می باشد
2- شکل نوک پرنده نر هم با ماده اندکی متفاوت است. نوک پرنده نر کمی ضمخت تر از پرنده ماده است. نوک ماده مخروطی تر می باشد
3- در اطراف گونه ها یا لپ های پرنده نر در پرنده های خاکستری پرهای قهوه ای کم رنگ وجود دارد که این پرها در پرنده های روشن تر شکلاتی یا کرم رنگ می باشد. پرنده فروش ها اصطلاحا به این نوع پرها سیبیل می گویند

4- رنگ پرهای پرنده ماده یکنواخت است اما در پرنده های نر این طور نیست. در اطراف شکم پرنده نر پرهای قهواه ای خال خال وجود دارد. پر زیر شکم نر هم روشن تر از جاهای دیگر می باشد و عمدتاً سفید است. پرنده نر در جلو سینه هم پرهای سیاه رنگی دارد.
http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/nvrdh5zjymsc12jiq0ji.jpg
5- با این حال گاهی اوقات این صفات و رنگ بندی ها یک جا در پرنده نر به وجود نمی آید باید موقع خرید دقت کنید. مثلا به نوک و رنگ آن حتماً توجه داشته باشید. خود من یک بار بی تجربه تر که بودم یک فنچ نر را به جای ماده خریدم .
6- فنچ های نر علاوه بر بوق بوق کردن آواز هم میخوانند و چه چه می زنند اما فنچ های ماده فقط بوق بوق می کنند. البته شنیدن صدای خواندن فنچ نر تو سروصدای پرنده فروشی عملا غیر ممکن است
7- راستی به این فنچ ها فنچ گریان هم می گویند چون یک خط مشکی رنگ به صورت عمود به زمین از زیر چشم های این فنچ کشیده شده که تداعی کننده خط اشک می باشد


منبع:
http://fenchebala.blogfa.com

alirezaash
Tuesday 13 March 2012, 06:53 PM
http://dc351.4shared.com/img/YBwW5M8E/s7/0.6995554779448675/68a04646fd28391836d5cce657b4aa.jpg


فنچ ها برای تامین مواد مورد نیاز بدن خود در محیط طبیعی انتخاب های زیادی دارند. این انتخاب شامل انواع دانه و گیاهان و صد البته شفیره حشرات می باشد. ولی در محیط قفس تغدیه پرنده بستگی به غذایی دارد که صاحب پرنده در اختیارش قرار می دهد. بنابراین برای داشتن پرنده هایی سالم باید به تغذیه پرنده های خود توجه خاصی داشته باشیم. باید طوری تغدیهٴ پرنده خود را برنامه ریزی نماییم که کلیه نیازهای او اعم از انواع ویتامین و مواد معدنی و پروتیین تامین گردد در غیر این صورت پرنده به دلیل کمبود مواد غذایی در برابر بیماریها بسیار آسیب پذیر می گردد. مهم ترین مواردی را که میتوان در اختیار فنچ ها قرار داد عبارتند از :

1- ارزن و تخم کتان : ارزن و تخم کتان ریز مهم ترین غذای فنچ ها محسوب می گردند. ارزن ریز و تخم کتان ریز را باید به نسبت چهار به یک با هم مخلوط کرد و در اختیار فنچ قرار داد. یعنی همیشه 1 کیلوگرم ارزن را با 250 گرم تخم کتان مخلوط نموده و در اختیار فنچ قرار دهید.

2- تخم مرغ آب پز : یکی از مهمترین منابع تامین پروتیین مورد نیاز فنچ ها محسوب می گردد. تخم مرغ به ویژه موقع به دنیا آمدن جوجه ها منبع پروتیینی عالی برای جوجه ها محسوب می گردد. تخم مرغ آب پز را پس از خنک شدن به اندازه دو نخود ریز رنده نمایید و مابقی را برای استفاده روزهای بعد در یک کیسه نایلون قرار داده و در یخچال بگزاریدالبته اگر توانستید جلو شکم خود را برای خوردن بقیه آن بگیرید راستیتش من یکی که خیلی سعی کردم نشد که نشد . زمانی که فنچ ها جوجه دارند تا 10 روز به آنها تخم مرغ بدهید. بعد از بزرگ شدن جوجه ها می توانید فقط هفته ای یک بار به آنها تخم مرغ بدهید.

3- کف دریا : این ماده معدنی که احتمالاً پوسته فسیل شده نوعی نرم تن دریاییست؛ منبع سرشار کلسیوم می باشد. فنچ ها و به ویژه فنچ ماده در دوران تخم گذاری بسیار به این ماده معدنی برای تامین کلسیم مورد نیاز پوسته تخم ها نیاز دارد و در صورت عدم تامین این ماده برای فنچ ها پوسته تخم آنها بسیار آسیب پذیر خواهد شد و از طرفی به دلیل برداشت کلسیوم از بدن فنچ ماده استخوان های او بسیار آسیب پذیر و شکننده خواهد شد. بنابراین هرگز فنچ های خود را از کف دریا محروم نکنید.

4- پوست تخم مرغ : فنچ ها برای تامین کلسیم و بخشی از پروتیین مورد نیاز بدن خود علاقه زیادی به خوردن پوست تخم مرغ دارند. خلاصه اگر روزی برای خودتان نیمرو دوست کردید یک نصفه پوست تخم مرغ را داخل قفس فنچ ها قرار دهید تا به تدریج مصرف نمایند.

5- برگ کاهو، هویج ، خیار ، گشنیز ، جعفری و سیب : به فنچ ها می توان در کنار غذای اصلی برگ کاهو ، هویج، خیار و یا سیب داد. این سبزیجات و میوه ها به هضم غذای فنچ ها کمک فراوانی می کنند. مضافا بر این که بخشی از ویتامین های مورد نیاز بدن فنچ ها را هم تامین می نمایند. میتوان یک هفته به فنچ ها سیب داد و هفته بعد کاهو و الی آخر.

6- قطره مولتی ویتامین کودکان : برای تامین کامل مواد مورد نیاز بدن فنچ ها می توان در کنار موارد بالا از قطره مولتی ویتامین کودکان هم استفاده کرد. موقع شستن و پر کردن ظرف آب پرنده 3 قطره مولتیویتامین کودکان داخل ظرف چکانده و سپس ظرف را با آب تمیز پر نمایید. خوردن این قطره سلامت فنچ ها را تضمین می نماید.

http://fenchebala.blogfa.com

pure love
Tuesday 13 March 2012, 08:35 PM
سلام

نمیدونم چرا فنچ های من غیر ارزن چیز دیگه ای نمیخورن:shocked:

alirezaash
Tuesday 13 March 2012, 08:53 PM
سلام

نمیدونم چرا فنچ های من غیر ارزن چیز دیگه ای نمیخورن:shocked:

دوست عزیز بعید میدانم ، حتما می خورند اما دو از چشم شما :200: به هر حال همه چی در اختیارشون بگذارید

alirezaash
Tuesday 10 April 2012, 02:32 PM
فنچ ها پرنده های بسیار تمیزی هستند. اگر رفتار آنها را به دقت زیر نظر بگیرید خواهید دید که آنها مدت زیادی را به تمیز کردن خود و شانه کردن پرهایشان اختصاص می دهند. البته شاید این شانه کردن مداوم پرها به دلیل خاریدن جای پرهایی باشد که قرار است به زودی رشد کنند.با این حال این پرنده های کوچولو ریخت و پاش زیادی دارند. عمده ریخت پاش این کوچولو ها جدای از مدفوع آنها به پوست ارزن و تخم کتان بر می گردد. بنابراین برای نظافت بیشتر و بهتر فنچ ها همیشه موارد زیر را رعایت نمایید :

1- تمیز کردن قفس : قفس فنچها را هر یک هفته یا حداکثر دو هفته تمیز نمایید. سعی کنید اجزاء قفس را خارج و با مایع ظرف شویی شسته و خشک نمایید. البته زمانی که فنچها جوجه دارند بهتر است این کار را به تاخیر بیاندازید تا جوجه ها از آب و نم خارج شوند.

2- اسپری الکل : اگر بعد از شستن و خشک کردن قفس به منظور ضدعفونی کمی هم الکل به اجزا اسپری کنید عالی خواهد بود. چون با این کار عملاً سطح باکتری های قفس و اجزای آن را به میزان زیادی کم کرده اید و برای سلامت پرنده ها هم مفید خواهد بود.

3- پارچه دور قفس : برای جلوگیری از پخش شدن پوش دانه ها از پارچه زیر و دور قفس استفاده کنید. این پارچه ها را می توانید از پرنده فروشیها به صورت آماده تهیه نمایید.

4- قراردادن روزنامه : بسته به جای قفس و نوع آن می توانید در کف قفس و زیر خود قفس روزنامه قرار دهید. خوبی روزنامه این است که مایع مدفوع فنچ ها را به خود جذب می کند و از کثیف شدن میله های زیر قفس جلوگیری می نماید.

5- قراردادن ظرف آب آبتنی : در فصل گرما همیشه یک کاسه آب کوچولو مثلا یک ترشی خوری - قبل از تمیز کردن قفس - برای فنچ ها بگذارید تا توی آن به نوبت آبتنی کنند. توی فصل سرما و زمستان بهتره این کار را نکنید چون ممکن است موجب سرماخوردگی فنچ ها و تلف شدن آنها شود. ظرف آبتنی نباید خیلی گود باشد وگرنه ممکن است فنچ ها توی آن غرق شوند. صحنه آبتنی کردن فنچها و صدا کردن و دعوت فنچ نر از ماده برای آبتنی خیلی دیدنی است.

6- شستن ظرف آب : همیشه آب تازه و تمیز در اختیار فنچ های خود قرار دهید. ظرف آبخوری فنچ ها را هم حتماً هر بار که پر میکنید به دقت با مایع ظرف شویی بشورید و مطمئن شوید مایع ظرف شویی در آن باقی نمانده است.

pure love
Sunday 15 April 2012, 12:41 PM
سلام

بهترین تغذیه برای جوجه فنچ هایی که تازه از تخم در اومدن چی میتونه باشه؟
:165fs373950:
با تشکر

alirezaash
Sunday 15 April 2012, 05:40 PM
دوست گرامی بهترین تغذیه برای جوجه فنچ ها در روزهای اول تخم مرغ آب پز هستش. البته تلفیقی از سفیده و زرده تخم مرغ . باید عرض کنم که فنچ ها بیشتر به خوردن سفیده تخم مرغ علاقه دارند و به زرده آن کمتر توجه نشان میدهند.
البته برخی از پرورش دهندگان فنچ جوانه ارزن و کتان هم در اختیار والدین قرار میدهند اما به نظرم هیچی مثل تخم مرغ آب پز نیست.
فنچ ها روز اول درست مثل انسان که در روزهای اول تولد به بچه ها مایعات میدهند جوجه ها را با مایعی که از معده خود ترشح می کنند تغدیه می کنند( این مایع احتمالا ارزن هضم شده و همان تخم مرغ است)
در کل هنگام جوجه دار شدن فنچ ها باید برای رشد و سلامت بهتر جوجه ها تنوع غذایی آنها را زیاد کرد. جعفری ، کاهو ، اسفناج ، برنج بدون چربی، پوست تخم مرغ من حتی برای انها گاهی میگو خشک شده شیشه ای از همان هایی که در آکواریومی ها می فروشند می ریزم. خیلی دوست دارند و مثل بیسکوییت می خورنش.
در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص فنچ ها و تغذیه جوجه ها به بلاگ من به این آدرس مراجعه فرمایید
با سپاس http://fenchebala.blogfa.com

reza-ngg
Sunday 5 January 2014, 06:09 PM
سلام.خسته نباشید.من چهار پنج سال پیش تجربه نگهداری فنچ رو داشتم.یه اتاق بدون استفاده رو با پلاستیک نصف کرده بودم و آزادشون کرده بودم اونجا.اوضاعشون خیلی خوب بود و زود زاد و ولد میکردن.الان اون اتاقو ندارم.دوس ندارم فنچ تو قفس باشه. یکی از دوستام گفت اگه تو پاسیو و نورگیر منزل ولشون کنم همونجا تو محدوده نورگیر میچرخن و بیرون نمیان خیلی به ندرت میان بیرون زود برمیگردن تو نورگیر.به نظر شما درسته؟یعنی میشه ازادشون کرد؟

عباس ترابیان
Sunday 5 January 2014, 10:04 PM
سلام
نگهداری فنچ توی پاسیو توسط افراد دیگه تجربه شده و قابل انجامه .اما اگه پاسیو ، ارتباط با هوای ازاد داشته باشه با توجه به بازیگوش بودن و فعالیت این پرنده باید احتمال خارج شدنشون را بدید .

reza-ngg
Wednesday 8 January 2014, 07:29 PM
با تشکر از جوابتون.خیر امکان خارج شدن ندارن و پاسیو با فضای آزاد ارتباط نداره.منظورم این بود که به گفته دوستم فنچ ها پاسیو رو به عنوان محیط زندگی انتخاب میکنن و خیلی به ندرت میان تو محیط خونه.منظورم از خارج شدن اومدنشون به محیط منزل بود