PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نگهداري از سگ هاي خانگي

Dordoone
Saturday 15 May 10, 22:13
سلام

بعضی از اعضا ، سوالاتی پرسیده بودن ، در مورد شیوه ی نگه داری من و عمومی از سگ
که گفتم در موردشون بگم و شاید بتونه برای افراد دیگه هم که سوال دارن ، راهنمایی بشه

اگر به جز پاسخ گفتن به سوالات ، نظرم رو هم می گم ، می خوام که ناراحت و یا دلخور نشین ، چون واقعا بدون قصد و نیت خاصه و حتی برای خودم هم سواله

رنبی و پاپی ، نژاد های میکس ( مخلوط هستن ) پینوک رو فکر می کنم که احتمالا شاید اصله ، که باز باید سوال کنم
تفاوت هایی بین نژاد های میکس و اصل هست
که از نظر من ، تنها برای شخصی که قصد نگه داری از فقط یک سگ رو داره ، نژاد های میکس هم مشکلی ایجاد نمی کنن و مناسبن
نژاد های میکس نباید بهشون اجازه داد که بچه دار بشن و بهتره که در اولین فرصت برای عقیم کردنشون اقدام بشه
چون اگر بچه دار بشن ، بچه هاشون درصد زیادی احتمال داره که ، با نقص های عضوی و ...
به دنیا می یان
و عقیم سازیشون هم باید زود انجام بشه ، تا حیوان که نمی تونه جفت بخوره ، عذاب نکشه
و ایمن بشه در برابر یک سری از بیماری ها و از عمر حیوان هم به دلیل خود ارضایی ، کم نشه

اما در مورد سطح یادگیری و هوششون ، بین نژاد اصل و مخلوط ، زیاد تفاوتی ندیدم
به جز مواردی که مثلا : کلا یک سری نژاد ها هستن که باهوش تر و نترس ترن
که نترس بودن حیوان هم از نظر من ، می تونه با خیلی مسائل ، متاسفانه از بین بره

من به رنبی از 6، 7 ماهگی ، روزی 5 اسکلت گوشت دار پخته ی مرغ می دادم
منظور از گوشت دار : بعضی از فروشنده ها هستن که در حال حاضر اسکلت هارو کاملا تمییز می کنند بدون ذره ای گوشت و با قیمت بالا هم می فروشن
اما بعضی فروشنده ها همهستن که اسکلت هارو کامل تمییز نمی کنند
قیمتشونم مناسبه

و خیلی مهمه که از ابتدا سگتون رو به چه غذایی عادت بدین
مثلا : پینوک و پاپی ، از ابتدا ، غذاشون گردن مرغ بود و حالا ، اسکلت مرغ رو قبول نمی کنن

سگ زیر یک سال باید در روز 2 وعده غذا بخوره
و سگ زیر 5 ماه هم باید 3 وعده غذا بخوره که یک وعده ی صبحش شیر باشه

سگی با جثه پاپی با وزن 10.5 کیلو ، باید در هر وعده ش 4 گردن مرغ بخوره
که من ظهر رو دو گردن مرغ و شب رو 3 گردن مرغ می دم !

سگ هایی با وزن های دیگه هم ، باید نسبت به جثشون سوال بشه و مقدار غذاشون تعیین بشه
چون سگ نباید چاق و یا خیلی لاغر بشه

واکسینه شدن سگ ها ، شامل واکسن های مختلفی می شه ، که یکی از این واکسن ها هشت گانه ست
4 گانه - 6 گانه - 8 گانه - هاری و ...
و هزینه واکسینه معمولا یک مقدار ، اما ممکنه با نوع واکسن هم هزینه 2،3 هزار تومانی بالا - پایین بشه
فکر می کنم دانشکده دام پزشکی در حال حاضر ، هزینه واکسینه ، 10 هزار باشه و یا شایدم کمتر ( باید سوال کنم )
که از همه جا پایین تره

صاحبان سگ ها معمولا یک روز جمعه رو برای گردش اصلی و بیشتر برای سگ می گذارن
من و بقیه صاحبان سگی که می شناسم ، گردش های شبانه سگ هام ، در محل انجام می شد و می شه
روز جمعه ها ، به پارک های جنگلی که میزان حضور مردم در اونجا معمولاکمه و پلیس هم یا حضور نداره و یا ممنوع نیست
و یا اطراف شهر که به کسی تعلق نداره و کسی هم مزاحم نمی شه

سپاس

behnam 65
Friday 27 August 10, 15:05
اگه وقت داشتین نحوه ی تربیت کردن سگهاتون را بیشتر برامون توضیح بدین.از همه مهم تر دستشوییشونا.

Dordoone
Monday 30 August 10, 01:05
اگه وقت داشتین نحوه ی تربیت کردن سگهاتون را بیشتر برامون توضیح بدین.از همه مهم تر دستشوییشونا.

سلام

در مورد تربیت معمولا دو مسئله مهم و اساسیه
تشویق و دعوا

من شخصا در مورد منع کردن بچه هام ( رنبی - پاپی - پینوک - بارکی ) از کارهایی که نمی خوام انجام بدن و درست نیستن
با دادن جایزه زیاد موفق نبودم - چون آموزش از طریق جایزه زمان بره
اما در مورد انجام کارهایی مثل ( بشین - پاشو - بیا - برو - توپتو بیار - دست بده و ... )
جایزه و تشویق موثر ترین راه هست

من به عنوان جایزه و تشویق ، از همان تکه های غذای خودشون و محبت و نوازش و ناز دادن
استفاده می کردم
اما از زمان نگه داری پینوک - از غذای جایزه به همراه محبت و ... استفاده می کنم

که برای پاپی کاملا تفاوت غذا با جایزه - مشخص شده

در مورد یاد دادن محل انجام دست شویی کار یکم سخته و همینطور باز هم زمان بره
البته اگر که قصد داشته باشیم محلی رو در ساختمان به عنوان محل دست شویی بشناسن

در غیر این صورت - به روش غریزی - در حیاط و خصوصا در باغچه - دست شویی رو خودشون انجام می دن

نمی دونم چرا اول از همه از روزنامه استفاده می کنند
اما روزنامه تاثیر داره و پد های مخصوص آموزش ادرار ، هم برای توله ها موثره

روزنامه و یا پد رو در محل مورد نظر می گذاریم ، به رفتارهای حیوان دقت می کنییم
15 دقیقه بعد از خوردن آب و یا غذا - و یا کلا زمانی که شروع می کنه به بو کشیدن قسمت های مختلف زمین و دور خودش کمی چرخیدن
یعنی زمان دست شوییه
راهنماییش می کنیم به محلی که روزنامه رو گذاشتیم و صبر می کنیم تا انجام بده
وقتی انجام داد
1- روزنامه و پد ادرار رو به خودشون می گیرن و بوش رو
2- فورا به سگ جایزه می دیم

در خیلی از موارد ، سگ ها حاضر نمی شن که در محلی که ما می خواییم
انجام بدن
در این صورت
باید با وسیله ای ( حصاری - مانعی - چوبی ) برای حیوان در اون قسمت حصار درست کنیم و از پیشش بریم
در اون زمان خودش رو مجبور می بینه که دست شوییش رو در همونجا انجام بده - خصوصا که شما هم تنهاش گذاشتین

وقتی انجام داد : همون 2 مورد بالا
1- روزنامه و پد ادرار رو به خودشون می گیرن و بوش رو
2- فورا به سگ جایزه می دیم

تا زمانی که حیوان محل مخصوص دست شویی براش جا نیفتاده نباید روزنامه آغشته به ادرار و یا جای ادرار - تعویض و یا شسته بشه
کافیه که در چند روز و یا چندین بار ، این کار رو با حیوان تمرین کنییم تا کاملا براش جا بیفته

در مورد انجام عمل دست شویی در جای مخصوص - برای سگ ها - دعوا اصلا موثر نیست و صحیح هم نیست
از روی تجربه ی خودم که اینچنین بوده

اگر هم که از 2 سگ نگه داری کنیید و یا قبلا از سگ نگه داری می کردید و سگ تازه آوردین
هر کجا که سگ اول دست شویی انجام می داده - سگ دوم هم در همان محل انجام می ده

به صورت غریزی و از روی حس بویایی

مواردی رو که خاطرم بود گفتم

سپاس

Dordoone
Thursday 02 September 10, 01:59
با دعوا و گفتن ، کلمه ، نه
هر بار که می ره برای گرفتن یکی از حیوانات ، می رم پیشش و بلند و با اخم و عصبانیت ، بهش می گم : نه باکی ده
اگه بازم گوش نکرد ، دست می زنم و می گم ، نه
و مرحله سوم که اگر بازم گوش نکرد ، لنگه دمپایی رو بر می دارم و می کوبم رو زمین ، کنار دستش یا کلا نزدیکش و بازم می گم ، نه باکی

مرحله سوم ، معمولا موثر ترین مرحله ست و با کی یا پاپی ، دست از کاری که انجامش می دادن و یا قصدش رو دارن ، بر می دارن و یا آهسته می شینن رو زمین یا می رن

اما اگر مرحله سوم هم موثر نباشه ، بغلشون می کنم و با اخم و تشر ، می برمش خارج از اتاق
سپاس

سلام

در پی سوال آقا بهنام
از تربیت کننده سگ در مورد نوع روش دعوام سوال پرسیدم و متوجه شدم که اشتباه بودن

تنبیهی که به معنی ترساندن سگ باشد صحیح نیست ، منظور از تنبیه نشان دادن برتری قدرت و نظر صاحبه .
صدای بلند اشیاء مانند کوبیدن روزنامه و کفش به زمین سبب ترس سگ از این وسایل می شود .
ما برای تنبیه سگ داد نمی زنیم ، بلکه کلمه ی نه را محکم و با اقتادار بیان می کنیم ، حتی با صدای پایین نیز می توان یک کلمه را محکم بیان کرد .
سگ قدرت و برتری رو در چهره و و رفتار صاحب کاملا درک می کند . حیوان باید متوجه شود با صدا کردن و لجبازی نمی تواند خواسته خود را به صاحب تحمیل کند و این دستور صاحب است که حرف اول و آخر در تمام مراحل می باشد .
برای تنبیه سگ ابتدا اسم حیوان را محکم و با تناژی متفاوت نسبت به همیشه بیان کرده و بعد از آن با همان روش کلمه ی نه را می گوییم ، سپس با اسپری آبپاش به صورت سگ آب را اسپری می کنییم .
این سه عمل باید پشت سر هم و بدون وقفه انجام شود .
زمانی که ما اسم سگ را می بریم ، نظر حیوان را به سمت خود جلب می کنییم ، کلمه ی نه علمانی می شود برای یک حرکت اشتباه و اسپری آب سبب شوک سگ و ایجاد حالتی نا خوشایند می شود.
اگر ما با ظرف بر روی سگ آب بپاشیم و یا سگ را با دست تنبیه بدنی کنییم ، آن ارتباط و حس امنیت و محبتی که بین سگ و صاحب باید برقرار باشد از بین می رود . در صورتی که استفاده از آبپاش سبب می شود که سگ ،آبپاش را مقصر بداند و فقط از آن بترسد .
هیچگاه آبپاش را در اختیار سگ قرار ندهید چون بعد از بازی و گاز گرفتن آن دیگر ترسی ایجاد نمی شود .

سارا رنجبر ، مربی سگ

این هم پاسخ درست برای سوال آقا بهنام عزیز
من هم از زمانی که متوجه اشتباه شدم از همین روش استفاده می کنم

سپاس

Dordoone
Friday 03 September 10, 02:03
سلام

تصحیح کردن بعضی موارد

سگ ها گوشت خوران محظ نیستن
غذای سگ ها و همینطور گربه ها
باید شامل 80% گوشت و 20% مواد دیگر باشد
مواد دیگر = لبنیات - غلات - سیب زمینی - برنج - نان - سبزیجات و ...

برای آموزش نحوه صحیح و رژیم صحیح تغذیه برای یک سگ
بهتر است از ابتدا و از سنین پایین ، تولگی ، برای سگ ، غذایی سوپ مانند تهیه بشه
که شامل : گوشت و سایر مواد در کنار هم باشن ، به صورتی که حیوان ، از همه مواد تغذیه کنه

به خاطر داشته باشیم ، از ابتدا ، غذای سگ ، ظرف مخصوص خودش رو دارا باشه و همینطور جایگاه مخصوص خودش رو در خانه

2 واکسن هاری و 6گانه و یا 8 گانه ، هر سال باید 1 بار تکرار بشن
قیمت این دو واکسن در حال حاضر
در مراکز دولتی = هاری 12 تومان
6گانه و یا 8 گانه ، 16 تومان

در مراکز خصوصی = 6گانه و یا 8 گانه ، 25 تومان

سپاس

fofo
Wednesday 30 November 11, 12:27
زبان تصویری سگ های خانگی :

http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/adl4ma4shbn9dk8j2v4w.jpg