PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرورش و نگهداري ماهي ديسكس / ديسكاس

ali-t
Sunday 01 March 09, 11:39
با عرض سلام!!
به من اينطور راهنمايي شده كه براي اينكه اب رو واسه ديسكس اسيدي بكنم ميتونم از يك ماهي گلد فيش يا كوي(كه كوي توصيه شده بخاطر اينكه كمتر انگل داره)بخاطر مدفوعشون كه اسيدي هست!حالا مي خوام بدونم ايا اين مسله صحت داره و ميشه چنين كاري كرد و واسه ديسكس مشكلي پيش نمياد؟؟
در ضمن ميخواستم بدونم ماهي كوي ايا ممكنه گوشتخوار باشه يا ماهي هاي ديگرو اذيت بكنه؟!!
با تشكر!!!

عباس ترابیان
Sunday 01 March 09, 11:53
سلام و خير مقدم به دوست خوب ما جناب ali-t (http://www.raazebaghaa.com/member.php?u=821)

اگرچه ميشه از هر چيزي در اين دنيا به چيز ديگري رسيد و توجيهي براي ان فراهم كرد ولي در كل و به صورت متعارف تعريف اب اسيدي و اسيديته مناسب براي ماهي ديسكس چيزي فراتر از وجود مدفوع ماهي خاصي در اب است . به نظر حقير بايد شناختي معمول از اسيديته آب و نيز تغييرات و تنظيمات ان در اكواريوم داشت تا بتوان حدود مناسبي را براي ماهي فراهم كرد.
به نظر نميرسه ماهي گلدفيش يا كوي براي اين كار مناسب باشه .
ماهي كوي بزرگ موادي كه در دهانش جا بگيرن رو ميخوره و احيانا اگر ماهي كوچكي در اكواريوم باشه كه در حين تغذيه در حدود ديد و شكارش باشه امكان بلعيده شدنش توسط ماهي وجود داره ولي كوي هم مثل گلدفيش ماهي بي آزاري يه اما به نظر نمياد گزينه مناسبي براي هم تانكي با ديسكس باشه چه به لحاظ نيازمنديهاي زيستي و تغذيه اي و چه به لحاظ مقاومت و ابتلا به بيماريها و چه به لحاظ تنظيم اسيديته اب.

ali-t
Sunday 01 March 09, 14:54
جناب اقاي ترابيان!!
با تشكرا از توجه شما و با عرض معذرت ازاينكه مسائلي كه مطرح ميكنم شايد خيلي پيش پا افتاده باشه و خيلي واضح ولي متاسفانه من در مورد شون بي اطلاع هستم!!
پس در نتيجه ميخواهم يك سري سوالات ازتون بپرسم كه پيشاپيش بابت اينكه وقتتون رو ميگيرم معذارت ميخوام
اولا اينكه ايا توصيه مي كنيد كه من در ايتداي كار شروع به نگهداري از ديسكس بكنم !!
با اين توضيح كه قبلا اكواريوم داشتم اما هيچ وقت در موردش مطالعه نداشتم !!و چيز زيادي در مورد اسيديته و شرايط خاص نگهداري ماهي ها ندارم!! و اينكه اكواريوم من ابعادي به اين ترتيب داره طول 130 عرض 20 و ارتفاع 90در ضمن من در اكواريوم از گياه مصنوعي استفاده كردم!!
اما جناب اقاي ترابيان من در پي اين هستم كه در نهايت بتونم توي اكواريومم از ماهي ديسكس نگهداري بكنم ! پس خواهش ميكنم طوري بنده رو راهنمايي بكنبد كه در نهايت موفق به انجام چنين كاري بشم!!
يك سوال ديگه اينكه من از چه نوع ماهي هايي ميتونم براي همزيستي با ديسكس استفاده كنم ! كه اگر نظرتون اينه كه الان شرايط نگهداري ديسكس رو ندارم حداقل شرايط رو براي بعدها اماده كنم!
سئوال ديگه اينكه ايا چوب ابنوس به اسيدي كردن اب كمك ميكنه!!
البته بايد بگم اين مواردي كه عرض مي كنم در مورد اسيدي كردن اب رو از يكي از دوستان فروشنده ماهي دريافت كردم كه بنظر مياد خيلي قابل استناد نيست!!
باز هم از اينكه وقت ميگذاريد ازتون ممنونم

swing
Sunday 01 March 09, 17:30
سلام
ابتدا از همه بزرگواران پوزش می طلبم( به خصوص جناب ترابیان) که در محضر این استادان اقدام به پاسخ گویی کردم.
دوست گرامی، این بار دومی است که بنده در مورد همزیستی گلدفیش و دیسکاس مطلب می بینم!( بار اول در یک سایت دیگر بود) که در آنجا هم دوستی که فروشنده ماهی هم بود فرموده بودند گلدفیش ماهی مناسبی برای نگهداری با دیسکاس است! و ظاهرا در مغازه خودشان هم اینکار را انجام داده بودند.

دوست ارجمند:
اول اینکه به توصیه های این دانشمندان! هرگز توجه نفرمایید.
دوم اینکه برای اسیدی یا بازی کردن آب مکمل های مخصوص وجود دارد.
سوم اینکه دیسکاس ماهی سختی برای نگهداری است.بهتر است ماهی های دیگری را نگهداری کرده( مثل انجل یا سایر سیکلید های آمریکایی) و پس از کسب تجربه سرذاغ نگهداری دیسکس بروید.

عباس ترابیان
Sunday 01 March 09, 21:11
سلام به دوست خوب ما جناب علي آقا ( ali-t )و تشكر از همكار محترممون جناب مظهر عزيز .

علي آقاي عزيز سوال پيش پا افتاده نداريم هر سوالي پاسخي داره كه دوستان شما در اين مجموعه اگر بتونن حتما صادقانه و از روي علاقه باهاتون همفكري ميكنن .

اينكه ميفرماييد در ابتداي كار به نگهداري ديسكاس بپردازيد اگرچه امكان پذير است ولي توصيه نميشود. همونطور كه دوست خوبمون جناب مظهر گفتند بهتر است ابتدا با ماهيان ديگري كه از نظر خصوصيات و شرايط زيستي به ديسكس نزديكتر هستند ولي مراقبت از انها آسانتر است شروع بفرماييد . ماهي انجل در اين خصوص به ماهي ديسكس نزديكتر است . تجربه نگهداري و پرورش و احيانا تكثير انجل را در اكواريوم شخصي خود صورت بدهيد. اگر كمي حوصله و دقت به خرج بدهيد ميتوانيد نوزادان انجل خود را در تانك حاصل كرده و تجربه خوبي بدست اوريد.

البته در صورتي كه شرايط زيستي ديسكس را برايش فراهم كنيد ميتوانيد از ابتدا به پرورش ان بپردازيد ولي نياز به كمي تجربه و اطلاعات از اكواريوم و ماهي و تغذيه و گياهان طبيعي داريد كه از گذر زمان و تجربه و يا دانش حرفه اي حاصل ميشود .

سعي كنيد در اكواريومتان گياه طبيعي داشته باشيد كه براي سلامت و نشاط ديسكس ميتواند نقش موثري داشته باشد. نگهداري گياه و حفظ ان در اكواريوم نيز نياز به كمي اطلاعات و تجربه دارد كه زماني را لازم دارد.

تعدادي از ماهي هاي كوچك و زيباي خانواده سيپرينيدها و كراسين ها نظير تتراها و رازبوراها و دانيوها و ماهيان تبرزيني كه زيبا و ملايم و سازگارند را ميتوانيد در تانك ديسكسها نگهداري كنيد . اگرچه به نظر ميرسد نگهداري اختصاصي انها بهتر بوده و زيبايي انها كمبود حضور ساير ماهيهان را پوشش ميدهد.

چوب در اكواريوم به تدريج باعث افت پي اچ و افزايش اسيديته آب ميشود و اگر چوب خوب و متعادل و تثبيت شده اي براي اكواريوم باشد ميتواند جلوه زيبايي را براي محيط آكواريوم فراهم كند.

در كل به شما پيشنهاد ميكنم ابتدا اگر تجربه قبلي خوبي در اين زمينه نداريد با ماهيان مقاومتر و نزديكتري به ديسكاس شروع كنيد و اطلاعات خود را در اين زمينه بالا برده و به كسب تجربه بپردازيد. در كنار ان به نگهداي گياه طبيعي در اكواريوم نيز بپردازيد تا تجربه و تبحر لازم را در اين خصوص پيدا كنيد. ضمنا مشورت با دوستان خوبي كه تجربه موفقي در نگهداري ديسكاس داشته اند ميتواند به شما كمك موثري در شناخت وضعيت و اتخاذ تصميم درست بنمايد .

مواردي كه رجوع به آنها ميتواند برايتان مفيد باشد :

ديسكس ( ديسكاس ) Symphysodon aequifasciatus / Discus (http://raazebaghaa.com/showthread.php?t=721)
آکواریوم وما (http://raazebaghaa.com/showthread.php?t=1270) (http://raazebaghaa.com/showthread.php?t=1270)هی B@B@k (http://raazebaghaa.com/showthread.php?t=1270)
عامل اسیدیته ( ph ) آب (http://raazebaghaa.com/showthread.php?t=450)

با احترام
ترابيان

farshad.gorgin
Saturday 26 June 10, 10:44
من در مورد ماهی دیسکس اطلاعات خوبی دارم.اگه کسی مشکل یا سوالی داره میتونه درمیون بزاره

terror
Sunday 09 January 11, 12:34
من در مورد ماهی دیسکس اطلاعات خوبی دارم.اگه کسی مشکل یا سوالی داره میتونه درمیون بزاره
سلام دوست من يه سوال داشتم و اونم اينكه براي اضافه كردن ديسكس به تانك داروي خاصي بايد به آب بزنيم و شنيدم داروي شركت تترا حالا اسم اونو نميدونم ميدونيد كه بعضي ديسكس ها پس از وارد شدن به تانك به احتمال خيلي زياد سياه ميشن و غذا رو نمي گيرن به نظر شما چه بايد كرد؟:question:

soheil104
Monday 17 January 11, 09:38
سلام من جسارت میکنم و با اجازه اساتید جواب میدم و غذر خواهی میکنم به خاطر اینکه دیر شد...
ترور عزیز اون داروی مد نظر تترا اکوا سیف هستش که به خاطر وجود ویتامین بی برای ماهیهای تازه وارد جهت جلوگیری از استرس توسط خود شرکت توصیه شده ولی زیاد چیز مهمی نیست که حتما باید استفاده بشه ولی بودنش بهتر از نبودنشه البته حاوی یه سری ترکیبات دیگه هم هست که برای ترمیم و تقویت مخاط خارجی پوست بدن ماهی ویا از بین بردن فلزات سنگین توی ابه..
سیاه شدنم که چند علت میتونه داشته باشه مثل همون استرس-بیماری داخلی ویا تغییر دمای اب
بازهم جسارت منو ببخشید
سپاس

امیرخان
Monday 17 January 11, 18:58
سلام خواستم بپرسم برای رنگ دیسکاس چه غذایی خوبه و آیا غذای پولکی شرکت نیروزا برای دیسکاس به عنوان یش غذا خوبه؟

soheil104
Monday 17 January 11, 19:51
سلام و عرض خیر مقدم
دوست عزیز جسارتا هر مطلب رو توی تاپیک مربوط به خودش بیارید...اینجوری هم مطمئن باشید که راهنماییهای بسیار مفیدی رو خواهید داشت و هم مطالب رو بقیه دوستان استفاده میکنن...

B@B@K
Monday 17 January 11, 20:24
سلام خواستم بپرسم برای رنگ دیسکاس چه غذایی خوبه و آیا غذای پولکی شرکت نیروزا برای دیسکاس به عنوان یش غذا خوبه؟

سلام:
شما از پولكي نيروزا استفاده نكنيد چون براي ديسكس مناسب نيست(ارزش غذايي نداره)
اگر واقعا مايل به نگهداري ديسكس با رنگ خوب هستيد
از تترا پريما وتترا ديسكس و سرا ديسكس وغذاهاي مرغوب شركتهاي معتبر ديگر استفاده نماييد

sassy
Friday 04 November 11, 13:49
سلام...
اگه دیسکاس یکی از باله های زیر بدنش کوتاه تر باشه نشانه ی چی ؟ماله نزاده یا دلیل دیگه داره ؟

mansor5612
Wednesday 09 November 11, 08:33
سلام . بچه ها من 12 ساله ماهی بازم . هر ماهی که بگید نگه داشتم . حتا ماهی های وحشتناک بسیار وحشی که به هیچ عنوان نباید دستتو تو اکواریوم شون کرد . البته قدیما ماهی های خیلی خوبی تو ماهی فروشی ها بود ولی الان خیلی از اونا رو تو هیچ جایی نمیبینم . فقط می خواستم بگم که نگهداری از ماهیهای اکواریوم حتا بعضی ماهی هایی که خیلی ها میگن سخته یا ضعیفا اصلا و ابدا اون قولی نیست که خیلی سایتا و ادما ازش درست کردن. خیلی از مقاله ها رو که می خونم واقعا خندم میگیره. بچه ها اصلا از این دارو های شیمیایی رو نریزین تو اکواریوماتون در هر صورتی حتا مریض بودن ماهی .چاره هر میکروب . انگل و بیماری همین نمکه که تو اشپزخونه هاتون هست . (استثنا = اگه گیاه طبیعی تو اکواریوم هست نمک نریزید و دارو باید بریزید .). این روزا برای هر چیزی تو اکواریوم دارو اومده که فقط یه کالای لوکس و خود این دارو های شیمیایی خودشون بدترین سمه برای هر ماهی . چرخه ازت و فسفر و این چیزا همش چرت محظه .برای راه اندازی هر اکواریومی با هر ماهی حتا دیسکس (ماهی های اب شیرین) فقط کافیه 2 روز اب که تو یه ظرفی مونده و کلرش رفته رو بریزید تو اکواریوم و دیگر هیچ . اصلا نترسید. فقط زیاد به شیشه ضربه نزنید و زیاد دست توش نکنید و هر 2 هفته یکبار 1 سوم از اب اکواریوم رو عوض کنید با ابی که بازم میگم 2 روز مونده و کلرش رفته . و اگر خیلی خواستید تدابیر امنیتی رو رعایت کنید . هر 3 هفته یکبار حدودا یا بیشتر 4 قاشق مربا خوری نمک معمولی بریزید و هیچ وقت یادتون نره که پمپ هوا روشن باشه ولی فشار هوای سنگ هواها زیاد نباشه که ماهی ها به خاطر طلاتم زیاد اب یا صدای زیادش اذیت شن و زمستونا و پاییز و مواقعی که خودتون حس می کنید هوا سرده یک بخاری اتوماتیک معمولی بزارید تو اکواریوم و درجش رو رو 29 یا 30 بزارید که بهترین دماست هم برای ماهی ها . هم برای گیاها . هم برای مردن انواع انگل میکروب و غیره . البته اگه میگم بخاری معمولی بخرید برای اینه که حتا اگه خودتونو بکشید بخاری خوب نمی تونید پیدا کنید حتا اگه خیلی گرون بخرید یا مارکای خیلی معروف . چون در اخر میفهمید هم پمپ هوا و هم بخاریتون جنس دست 5 چینی بیشتر نبوده و فروشنده بهتون انداخته . کلا اگه این شرایطی رو که گفتم رعایت کنید مطمئن باشید که کوسه ماهی رو هم میتونید نگهدارید بدون هیچ مشکلی.راستی برای رفع جلبک هم بهترین و عملیترین کار استفاده از همین ماهیهای جلبک خوارمعمولیه .بی انصافا به هیچ جلبکی امون نمیدن و اکواریومتون رو برق میندازن .هر کس مشکلی داشت میتونه با ایمیلم یا یاهو مسنجر تماس داشته باشه .
mansorr_teh@yahoo.com

عباس ترابیان
Wednesday 09 November 11, 11:03
سلام و خیر مقدم به آقا منصور

خیلی خوشحالیم که فرد با تجربه و مطلعی به جمع دوستان راز بقایی پیوسته .

امیدوارم هستیم به جای پاسخ دوستان در میلتون در یاهو یا مسنجر یاهو ، از نظر و تجربه متفاوت و موفق شما در پرورش و نگهداری ماهی ها ی زینتی در خلال پستها و تاپیکهای راز بقا بهره مند شویم .

با احترام
ترابیان

new life
Wednesday 09 November 11, 15:14
سلام اقا منصور
منم خوشحالم راز با حضور افراد باتجربه و مطلع هر روز پربارتر و غنی تر میشه
فقط یه سوال چرا باید هر دو هفته اب تانکو عوض کنیم؟

mansor5612
Saturday 28 January 12, 02:17
سلام .ببخشید که یه مدت نبودم وجواب سوال ندادم.دلیل اینکه میگم هر 2 هفته یکبار اب ماهیها باید عوض بشه اینه که اگر .توجه داشته باشید بازم میگم اگر. هوا دهی به اب ( روشن بودن پمپ هوا ) خوب باشه و در موقع غذا دادن به ماهی ها زیاده روی نکنید احتیاجی به اینکه هر هفته یکبار اب رو سیفون کنید نیست و 2 هفته یکبار کافیه .مزیت ها : 1
به ماهی ها استرس ناشی از سیفون کردن و حرکتهای ناشیانه که باعث ترسیدن و در نتیجه غذا نخوردن و یا بیمار شدن ماهیها میشه .دیگه وارد نمی شه .
2 : دردسر سیفون کردن اضافه هم کم میشه و شما فرصت پیدا میکنید تا به مسائل مهمتره اکواریوم برسید.
همیشه سعی کنید که برای غذا دادن به ماهیها وعده هایی با سر ساعت مشخص در روز رو تعیین کنید .مثلا همیشه ساعت 10 صبح و 9 شب .و به هیچ عنوان این طور نشه که هر موقع از روز که خواستین تو تانک غذا بریزید چون این کار باعث بد غذا شدن ماهی ها و در نتیجه مستعد بیماری شدن ماهیهای شما میشه

بچه ها یه مطلب جالب ولی خیلی موثر می خوام بگم که به تجربه بهم ثابت شدس.
اگر خیلی به فکر ماهیها و شادابیشون هستید سعی کنید داخل اتاقی که اکواریوم توش هست برای 15 دقیقه الی 45 دقیقه یه موسیقی پخش کنید که کلاسیک باشه و زیاد تند و زیاد غمگین نباشه .این کار باعث میشه که ماهیها بیان وسط اب بچرخن و استرسشون کم بشه و شاداب تر بشن . حتی ماهیهایی که خیلی گوشه گیرن و خیلی وقته یه گوشه قایم شدن.
2 تا ماهی دیسکس دارم که به علت بیماری یه گوشه قایم شده بودن و به هیچ عنوان نمی اومدن وسط اب تا بگردن و بازی کنن تا اینکه شروع کردم به پخش موسیقی تو اتاق و وقتی موسیقی شروع می شد بعد از 5 دقیقه از لاک خودشون بیرون می اومدن و تو اب بازی می کردن . این کارو تو روزای پشت سر هم ادامه دادم تا اینکه دیگه دائما مثل ماهیهای دیگه شاداب شدن و بدنشونم رنگای قشنگی انداخته و از ماهیهای رنگ پریده تبدیل شدن به ماهیهای زیبا .

new life
Saturday 28 January 12, 18:41
سلام
خوشحالم از حضور مجدد دوست مجربمون , سوال بنده زمانش نبود بلکه اینکه چه نیازی که کلا اب رو عوض کنیم یعنی اگر طبق فرمایش شما سیفون و سیکل و ازت و نیترات وغیره " ... " هست پس چه نیازی به تعویض اب که بعضیا بهش میگن سیفون هست؟البته بنده هنوز کم تجربه و در اول راهم و واقعا از اینهمه سیفون مرتب و هفتگی خصوصا تانک بچه ماهی ها خسته شدم , واقعا اگر ضرورتی نداره که چرا خودمو اذیت کنم البته بنده با بخشهای زیادی از راهنمایی های شما موافقم خصوصا در مورد رعایت اعتدال در غذادهی
متشکرم

pintorico0
Saturday 28 January 12, 21:11
سلام
البته بنده هنوز کم تجربه و در اول راهم
بنده از مديران سايت درخواست ميكنم اين مطلب رو به تاپيك" لطيفه و مطالب خنده دار " انتقال دهند.

Artas
Saturday 28 January 12, 21:19
باسلام
محمد جان به چه چیز هایی هم ذره بین میزاریا؟؟؟؟
ولی این رضارو زیاد دست کم نگیر خودش توی خونشون یه آب شورم داره که رو نمیکنه میدونم ((پرسیدم))
:)):biggestgrin:

Mahdy
Saturday 03 March 12, 12:09
سلام من برا اويل ارديبهشت ديسكاس مي خوام
توصيه بزرگواران در خصوص موارد زير
چه نژاد هايي ؟ از كجا ؟ حدود هزينه براي 6 عدد ديسكاس ؟

new life
Saturday 03 March 12, 20:43
سلام من برا اويل ارديبهشت ديسكاس مي خوام
توصيه بزرگواران در خصوص موارد زير
چه نژاد هايي ؟ از كجا ؟ حدود هزينه براي 6 عدد ديسكاس ؟
سلام
مهدی جان سوال شما تقریبا مثل اینه که من چه ماشینی بگیرم چه قیمتی و ...
هیچ کس نمیتونه به شما بگه چه نژادی بگیرید یا نگیرید چون هیچ کس بجای شما نیست و سلیقه شما رو نمیدونه,دیسکس ماهی خیلی زیبایی هست که هر نژاد و رنگش زیبایی خاص خودشو داره شاید بعضیهاشون به عللی بیشتر تو تانک افراد دیده بشن اما دلیل برتری نیست از طرفی بعضی نژادها جدید وارد میشن که اولش جذابیت بیشتری داره ,شما میتونید ترکیبی از لئوپاردها , پیجن ها, رد ملون یا بلو دیاموند و... با توجه سلیقه خودتون انتخاب کنید( یه سر به تاپیک اکواریوم دوستمون اقا محسن ( mohsen.icehot ) (http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=4179&page=3)بزنید
اگر ساکن تهران هستید یه سر به نواب بزنید از اول تا اخرش تا بخایین نزاد و رنگ و اندازه های مختلف میبینید با کمی دقت و البته صبر و گشتن مغازه های مختلف دستتون میاد کجا قیمتش مناسبتره و کی منصفتره . من خودم ساکن تهران نیستم اما ماهی هامو از از ایران دیسکس تهیه کردم در چند مرحله و انصافا بد هم نبوده هم از لحاظ قیمتی هم از نظر سلامتی ( ماهی هاشون رو اول قرنطینه میکنن ) البته این مربوط به چند ماه قبله , همچنین بعضی دوستان مثل اقا بابک عزیز ( B@B@K (http://raazebaghaa.ir/member.php?u=142) )از اعضای سایت خودمون تو کار خرید و فروش دیسکس هستند
نهایتا اینکه تا نرید تو بازار و خودتون نگردین دستتون نمیاد چی باید بگیرید فقط اگر براتون امکان داره با فرد باتجربه ای اقدام به خرید کنید چون دیسکس هنگام خرید علایم و نکاتی رو داره که حتما باید مورد توجه قرار بگیرن و میتونید با خوندن مطالب همین سایت یا جاهای دیگه بهشون برسید
قیمت هم که با این نرخهای تصاعدی و پر نوسان واقعا نمیدونم در چه وضعیه ولی یه دور بزنید حتما دستتون میاد اما حواستون باشه خیلی دنبال ارزون نگردین دیسکس گرید بالا گرفتن یه نوع صرفه جویی هست
موفق باشید

Mahdy
Monday 16 April 12, 10:51
سلام با تشكر از توضيحاتتون
پست هاي زيادي در مورد ديسكاس مطلعه كردم . اما هنوز پستي بشه از روش گريد ديسكاس را تعيين كرد نديم .
نحوه تشخيص يك ديسكاس گريد بالا چطوريه ؟
در ضمن توصيه بزرگواران براي شروع چه سايزي است ؟

amira2zm
Tuesday 24 April 12, 10:29
سلام علي آقا من حدود 2ساله آکواريوم دارم وازاول با گياهخوار شروع کردم با همه گونه ها مشگل داشتم ولي الحمدالله با ديسکس مشگل خاصي واسم پيش نيومده وفکر مي کنم برعکس اينکه ميگن ديسکس خيلي گونه ي حساسيه من اونو اينجور نديدميکساله که 3تا ديسکس با يه آنجل سفيد رو تو يه تانک انداختم وبا هم هم خيلي خوبن فقط يکي از اونا زياد رشد نکرده

mehdi96
Monday 04 June 12, 01:07
با سلام خدمت همگی هر چه گشتم تاپیکی در مورد بیماری دیسکس ندیدم و سوالم را اینجا مطرح میکنم درمان کرم ابشش چگونه و با چه دارویست.وقتی که ماهی با یک ابشش تنفس میکند با تشکر.

gh0825
Tuesday 05 June 12, 07:40
سلام دوست من يه سوال داشتم و اونم اينكه براي اضافه كردن ديسكس به تانك داروي خاصي بايد به آب بزنيم و شنيدم داروي شركت تترا حالا اسم اونو نميدونم ميدونيد كه بعضي ديسكس ها پس از وارد شدن به تانك به احتمال خيلي زياد سياه ميشن و غذا رو نمي گيرن به نظر شما چه بايد كرد؟:question:
با سلام خدمت شما دوست عزیز مهمترین مسئله در خرید دیسکسه اپتدا شما باید دسیسکسی رو انتخاب کنید که باله هاش کامل باز باشه رنگ بدنش نرمال باشه و حتی اگه امکان داشته باشه به مغازه دار بگین که به ماهی غذا بده تا ببینین که آیا ماهی به سمت غذا میره یانه ضمنا حتما مطمئن بشین ماهی مریضی تو تانک هست یا نه در صورت مشاهده ماهی مریض از اون تانک نخرین بعد از خریدن ماهی رو اپتدا در قرنطینه به مدت 6 هفته نگهداری کنید البته اگه از قبل تو تانک اصلی دیسکس دارین وگرنه اگه برای بار اول نگهداری میکنیدمیتونید دیسکسهاتون رو منتقل کنید به تانک اصلی دیسکس چون از تانکی به تانک دیگه ای منتقل میشه دچار ترس میشه لذا اپتدا روز اول دمارو کمی پایین بیارین و رو 28 درجه بگذارین و ماهی ها رو داخل سطل خالی کنید سپس با شلنگ هوا از آب آکواریوم منتقل کنید به داخل سطل این عمل رو آب به آب کردند دیسکس میگن بعداز سه مرتبه پر شدن سطل و خالی کردن به آرومی دیسکس رو منتقل کنید به آکواریوم و نیازی به مواد دیگه ای نداره البته اگه aqa safe شرکت تترا رو قبل از ورود ماهی بزنین بد نیست از ترس ماهی کم میکنه در ضمن دیسکس موجودی هستش اچتماعی و گله ای زندگی میکنه پس باید حداقل 5 عدد خرید کنید که تنها نباشه چون در تنهایی غذا نمیخوره و رو نمیاد گله دیسکسی هم که خریدید روزهای اول غذا نمیخورن چون جاشون عوض شده پس باید صبور باشین و مرتب غذا بدید و درصورت نخوردن غذا رو جمع کنید که مریض نکنه غذای خشک کم میخورن باید قاطی دل بهشون بدید.:128fs318181:

gh0825
Tuesday 05 June 12, 08:13
با سلام خدمت همگی هر چه گشتم تاپیکی در مورد بیماری دیسکس ندیدم و سوالم را اینجا مطرح میکنم درمان کرم ابشش چگونه و با چه دارویست.وقتی که ماهی با یک ابشش تنفس میکند با تشکر.
با سلام تنفس با یک آبشش نشونه کرم آبششی نیست آیا از آبشش ماهی کرم زده بیرون؟
نشونه انگل آبششی اینه که ماهی دیسکس یک دفعه دیوانه وار خودش رو اینوور و اونور میکوبه آیا این شرایط رو داره که انگل آبششی و درمانش هم با آمینی پور هست فقط چو ترکیباتش مالاشیت گرینه باید مواظب باشید که تماس نداشته باشید چون ماده ای سرطان زاست و درمانهم باید تو قرنطینه صورت بگیره با هوا دهی بالا چو همه باکتری ها ی تانک اصلی رو میکشه
کاش یک عکس از ماهی داشتید که میشد بهتر نظر داد ولی به نظر بنده دما رو رو 35 ببرید و نمک هم بزنید البته بدون ید قبلا از اضافه کردن نمک اونو بجوشونید که آلودگی نمک از بین بره.

kooroshlohrasb
Tuesday 05 June 12, 16:23
با سلام خدمت دوستان با صفا چندتا سوال داشتم : 1.گیاهی که با دیسکس سازگار باشه اسمش چیه و برای یه تانک 190 تایی چند تاش کافیه؟ 2.آیا میتونم برای اسیدی کردن آب از چوب استفاده کنم؟ 3. شنیدم تانک این ماهی نباید جریان شدید داشته باشه به نظر شما از چه فیلتری استفاده کنم بهتره(هدفم تکثیر دیسکس هستش)؟ 4.فواصل زمانی برای تعویض آب تانک چجوری باید باشه و هربار چقدر؟ 5.سختی مناسب آب برای این ماهی چند هست 6.آیا شما کارشناسان توصیه میکنید که تو خونه این ماهیو تکثیر کنم؟ لطفا راهنماییم کنید.

mehdi96
Tuesday 05 June 12, 19:50
با سلام وتشکر ازgh0825.دوست عزیز منظورم از کرم ابشش کرم های قلابدار ترماتود بود.از یک تکثیر کننده دیسکس که خیلی هم معروف هستن پرسیدم.ایشون گفتن با حمام پرمنگنات پتاسیوم درمانش کن.ولی به نظرم با کمال احترام به ایشون فکر نکنم این کار درست باشه.حال از دوستان درخواست دارم راهنمایی بفرماین.

mehdi96
Tuesday 05 June 12, 20:20
با سلام با اجازه اساتید درجواب اینکه چه گیاهی برای تانک دیسکس.گیاه مقاوم وزیبای کریپتون انواع گوناگونش که گونه.cryptocoryne aponogetifolia که در بازار زیاد هست.چون محیط دیسکس باید دارای نور کم باشد و این گیاه رشدش در نور کم بیشتر هم هست.وشما میتونی 3 تا 4 از این گیاه داشته باشی.وچوب هم گزینه خوبیست برای دیسکس ولی نه هر چوبی.چوب مانگرو.موپانی.اپووا.اگه گیرت بیاد بهترین هستن که مقدار زیادی ماده تانن به اب اضافه میکنه که برای اسیدی کردن اب خوبه.وگرنه به همین چوبای تصفیه شده در اکواریوم فروشیها اکتفا کن.این ماهی باید در محیطی ارام باشد واب دارای جریان شدید نباشه من خودم برای تانک اصلیم از سامپ استفاده میکنم.وهر 2 روز 20 درصد اب را عوض میکنم.این کار به رشد ماهی کمک میکنه .وسختی اب بین 3و5باید باشه وph بین6و6.5بهترینه.این چیزا رو رعایت کن من قول میدم موفق میشی.وبرای تکثیر هم اگه تا حالا دیسکس نداشتی از فکرش بیا بیرون نمیخوام نا میدت کنم دیسکس ماهی مشکلیست کلا تجربتو زیاد کن با تکثیر کنندها صحبت کن کتابای مختلف بخون حتما موفق میشی.

kooroshlohrasb
Tuesday 05 June 12, 21:30
ببخشید دوست عزیز مهدی جان آب اصفهان سختیش زیاد تر از 3و5 هستش حالا 1.اصلا چقدر سختی با رسیدگی جنسی این ماهی وکلا قضیه ی تکثیر ربط داره و آیا میشه که با سختی زیاد تر این ماهیو تکثیر کرد 2. چه راه هایی رو به جز استفاده از رزین برای کاهش سختی آب پیشنهاد میکنید. باتشکررررررررر.در ضمن اگر از گونه ی گیاهی عکسی هم بذاری ممنون میشم.

mehdi96
Tuesday 05 June 12, 23:21
با سلام .دوست عزیز.شما سوالی کردی که خیلی پیچیده و جوابی طولانی دارد.ولی کلا میزان سختی اب به مراحل تخم گذاری ماهی میتواند تاثیر داشته باشد.تحرک اسپرم ماهی نر به عنوان شاخص قابلیت لقاح ان بستگی به یون کلسیم ومنیزیم دارد.و وقتی املاح اب کمتر باشد یعنی سبک باشد میزان هچ شدن تخمها بیشتر است.من خودم از دستگاه ro استفاده میکنم برای تکثیر که به خوبی اب را سبک میکند.البته باید توجه داشت کل اب اکواریوم را با اب فیلتر شده پر نکنی.و با اب شیر مخلوط کن. چون دستگاهro سختیه اب را نزدیک صفر میکند باز اگر سوالی داشتی در خدمتم.

kooroshlohrasb
Wednesday 06 June 12, 10:35
شنیدم قیمت این دستگاه زیاد هست.حالا قیمتش چنده؟ اصلا میشه ازش برای آکواریوم استفاده کرد؟

shellman_2008
Wednesday 06 June 12, 11:35
شنیدم قیمت این دستگاه زیاد هست.حالا قیمتش چنده؟ اصلا میشه ازش برای آکواریوم استفاده کرد؟

محدوده قیمتی این دستگاه ها از 260 هزار تومان مصارف خانگی تا 6 میلیون مصارف صنعتی هست که قیمت هاش بر اساس مقدار حجم ابی که در شبانه روز تصفیه میکنه و نوع دستگاه متغیره
اب RO برای تکثیر دیسکس ضروریه
استفاده از اب این دستگاه هیچ ممنوعیتی در اکواریم نداره فقط باید حواس تون به شوک ناگهانی ph باشه

puma
Sunday 21 October 12, 14:10
سلام.من تعداد زیادی دیسکس سایز کردم ومیخوام بفروشم.کجا باید پست بزارم.کسی میدونه؟

عباس ترابیان
Sunday 21 October 12, 15:40
سلام

<<<خريد، فروش، واگذاري يا تعويض ماهي زينتي اعضا>>> (http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=1855)

emadfahim
Wednesday 24 June 15, 00:51
باسلام بنده چهار عدد دیسکس نوزاد دارم که قطر آنها تقریبا به اندازه چسب لنت می باشد سه عدد از آنها تغذیه خوبی دارند ولی یکی از آنها که رنگش روشن تر از بقیه است کمی گوشه گیر است و خیلی کم غذا می خورد
طوریکه بنده را نگران کرده است. به نظر شما علت چیست ؟ و راه درمان چیست؟
همراه دیسکس ها چند عدد ماهی گپی هم نگهداری می کنم ولی سه عدد از گپی ها را دیسکس ها کشته اند. و دو عدد ماهی کف خوار را هم کشته اند. آیا دیسکس های بنده مشکل دارند یا کلا خصوصیت دیسکس اینست؟ با تشکر

best
Thursday 25 June 15, 09:35
سلام
بهتر است که دیسکس ضعیف را خارج کرده و در تانک دیگری ان را مداوا کنید. شاید بیماری دارد. شاید هم رشد سوز شده است. با این حال فکر میکنم بهتر است درمان معمول را برای اطمینان نسبت به دیسکس مشکوک انجام دهید.
بهتر است دیسکس ها را تنها نگهدارید. ماهی های دیگر معمولا با دیسکس جور در نمی ایند

emadfahim
Tuesday 30 June 15, 14:55
با سلام بنده یک جفت دیسکس گرفتم تقریبا به اندازه کف دست که جفت هم هستند یعنی یکی دوبار اقدام به تخم ریزی کرده اند. تقریبا یک روز پیش دیسکس ماده رنگش تیره شده و دیگر باله هایش مثل همیشه باز نیست. و با باله های بسته شنا می کند. البته زیاد اشتهایش کم نشده و غذا می خورد ولی درکل کم تحرک تر شده. ماهی نر سالم است و همواره در کنار ماهی ماده است و او را همراهی می کند. لطفا بگویید برای درمان دیسکس ماده باید دقیقا چیکار کنم؟ نزدیک دویست و سی تومان برای خرید آن دوماهی هزینه کردم مرگ آنها خیلی ناراحتم می کند