PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مطالب عمومي چرخه ازت يا سيكل نيتروژن در آكواريوم Nitrogen Cycle

عباس ترابیان
Wednesday 5 August 2009, 12:24 AM
چرخه ازت در آکواریوم The Aquarium Nitrogen Cycle
بعضی ها به آن چرخه بیولوژیکی biological cycle گویند و بعضی به آن فرایند نیتریفیکاسیونnitrification process میگویند ، تعدادی به آن سندرم تانک جدید new tank syndrome و یا حتی چرخه راه اندازی start-up cycle میگویند.همه این موارد به چرخه مشخصی اشاره دارند ، چرخه ازت يا سيكل نيتروژن در آكواريوم .

چرخه ازت برای فراهم کردن باکتریهای مفید beneficial bacteria در اکواریوم و در مدیای فیلتر بسیار لازم است که کمک میکند تا آمونیاک ammonia به نیتریت nitrite و در مرحله بعد نیتریت تولیدی در آکواریوم به نیترات nitrates تبدیل شود.

چرخه ازت بین 2 هفته تا 2 ماه یابیشتر به طول می انجامد تا کامل شود . چرخه نيتروژن يا سيكل ازت برای هر فردی که اقدام به راه اندازی یک آکواریوم ماهیان مناطق گرمسیری مبکند بسیار مهم بوده و لازم است از ان درک روشنی به دست آورد.
یادگیری مبانی و اصول این چرخه به ما کمک میکند تا در نگهداری ماهی ها موفق باشیم .بهترین روش برای اندازه گیری و بررسی شرایط چرخه ازت خریداری یک کیت سنجش آب است که میتواند پی اچ و نیتریت و نیترات و امونیاک اب را اندازه گیری کند.

بايد آب آكواريوم را به طور روزانه آزمايش و نتايج را ثبت كنيم. در ابتداي دوره ميبينيم كه سطح آمونياك اب آكواريوم ما به تدريج بالا و بالاتر ميرود. كمي بعد يعني پس از گذشت چند هفته ما ميبينيم كه كم كم سطح نيتريت آب آكواريوم بالا ميرود و به تدريج از مقدار آمونياك آب كاسته ميشود.خوب با توجه به پيشرفت سيكل ازت در اكواريوم و پس از سپري شدن چند هفته ديگر ما ميبينيم كه سطح نيترات آب آكواريوم به تدريج بالاتر ميرود و از سطح نيتريت‌ اب كاسته ميشود. اين روند ادامه مي يابد تا جايي كه ما در سنجش كيفيت اب سطح نيتريت و آمونياك اب را بسيار پايين يا در حد صفر تشخيص ميدهيم در حاليكه نيترات آب آكواريم قابل اندازه گيري است.اين مرحله زماني است كه گفته ميشود تانك سيكل شده است و ديگر خطري براي افزودن ماهي به آكواريوم وجود نداشته و شرايط زيستي متعادلي در آكواريوم حكمفرما شده است .

منبع :

http://aquariumsbysissy.com/Nitrogencycle.html

rahman1643
Sunday 11 April 2010, 10:14 PM
The Nitrogen Cycle & New Tank Syndrome
………………………………………..
What is the Nitrogen Cycle

چرخه نیتروژن چیست؟مانند تمام موجودات زنده ، ماهی ها نیز موادی را از خود دفع میکنند.این مواد نیتروژن دار در تانک به آمونیاک NH3 تجزیه میشوند که ماده ای بسیار سمی برای ماهی ها است.در طبیعت ظرفیت آب برای هر ماهی بسیار زیاد است و این مواد تجمع و دز بسیار کمی دارند.در آکواریوم این مواد میتوانند حتی در طول کمتر از 1 ساعت دز سمی را به بالاتر از حد مجاز برسانند.
چه مقدار آمونیاک برای ماهی ها مضر است؟

جواب سریع این است که باید توسط کیت تست آمونیاک آب را تست کنید .اگر مقدار بسیار زیاد بود این میزان میتواند ماهی ها را تحت استرس قرار دهد.برای مواقع ضروری خاک زئولیت میتواند از میزان خطر بکاهد.در دنیای آکواریوم از چرخه نیتروژن صحبت میشود که اگر بخواهیم به صراحت صحبت کنیم همان چرخه ازت گیری است گه آمونیاک طی این چرخه به ترکیبات بی ظررتر نیتروژن تبدیل میشوند.خوشبختانه گونه های مختلفی از باکتری ها این کار را برای ما انجام میدهند.بعضی گونه ها آمونیاک را به نیتریت NO2- تبدیل میکنند در حالی که دیگر گونه ها نیتریت را به نیترات NO3- مبدل میکنند.بنابراین چرخه تانک اشاره دارد به پروسه برپا کردن محیط برای رشد باکتری ها در بستر فیلتراسیون برای تبدیل آمونیاک به نیتریت و تبدیل نیتریت به نیترات.گونه های مختلف باکتری های نیتریت ساز در هر جایی موجود هستند مثلا هوا.بنابراین موقعی که شما یک منبع آمونیاک در آکواریوم خود دارید ، فقط مسئله زمان است که باکتری های نیتریت ساز در بستر فیلتر شما شروع به ایجاد کلنی و اجتماع کنند.راه معمول برای ایجاد این اجتماع استفاده از یک و یا دو (تاکید به یک یا دو عدد شده) ماهی مقاوم و ارزان در آکواریوم توصیه میشود.فضولات این دو ماهی بستر را برای ایجاد باکتری ها فراهم میکند.به یا د داشته باشید که به هیچ عنوان به این دو ماهی غذای زیادی ندهید.غذای بیشتر = آمونیاک بیشتر .ماهی های پیشنهاد شده برای این کار گونه های زیر هستند:گلدفیش های معولی (برای آکواریوم آب سرد) و زبرا و بارب (برای آکواریوم آب ولرم)و ماهیهای خدمتکار Damselfishes(برای آب شور) . نکته : از ماهی های خشن برای این کار استفاده نکنید و همچنین ماهی های مریض را انتخاب نکنید بلکه بدنبال ماهی های سالم باشید که بیماری های ناخواسته را به تانک انتقال ندهند.در ابتدای چرخه میزان آمونیاک به سرعت بالا میرود ولی ناگهان افت میکند و میزان شدیدا کاهش میابد و این به خاطر فعالیت باکتری های نیتریت ساز است.به دلیل این که باکتری های نیترات ساز به خاطر نبود باکتری های نیتریت ساز از ابتدا رشد نکرده اند ، میزان نیتریت مانند موشک افزایش میابد.وقتی باکتری های نیترات ساز بوجود آمدند میزان نیتریت سریع کاهش پیدا میکند و میزان نیترات رشد میکند و تانک به کلی در مرحله چرخش قرار میگیرد.تانک شما کاملا پروشه چرخه را هنگامی کامل کرده است که نیترات تولید میشود و میزان آمونیاک و نیتریت به صفر میرسد.برای اطمینان از این موضوع میتوانید از تست های موجود در بازار استفاده کنید.به طور کلی چرخش در طول دو تا شش هفته کامل میشود البته در دمای زیر 70 درجه فارنهایت این پروسه طولانی تر هم خواهد شد.در مقایسه با دیگر باکتری ها ، باکتری های نیتریت ساز رشد آهسته ای داند.در بهترین موقعیت اجتماع این باکتری به 15 ساعت کامل وقت نیاز دارد تا تعدادشان دوبرابر شود.البته راه هایی برای بالا بردن سرعت وجود دارد که درموردش بحث خواهیم کرد.هشدار: شدیدا از وسوسه اضافه کردن بیش از 2 ماهی به تانکی که چرخه را کامل نکرده بپرهیزید.ماهی بیشتر یعنی آمونیاک بیشتر و یعنی استرس بر روی کل ماهی ها و احتمال مرگ ناگهانی ماهی ها.وقتی که میزان آمونیاک در آب به حد بیش از میزان سمی رسید به اصلاح میگویند که تانک جدید شما به " سندرم تانک جدید" مبتلا شده است.این در حالی است که چرخه هنوز کامل نشده است و آمونیاک در آب تجمع کرده است و موجب انواع بیماری های نامعلوم و مرگ های ناگهانی خواهد شد.چه مقدار آمونیاک مضر و زیاد است ؟در تانک مستقر شده و چرخه را طی کرده باید میزان آمونیاک صفر باشد و توسط کیت تست نایافتنی باشد .اگر پس از تست در آب آمونیاک یافتید یعنی فیلتر بیولوژیکی شما بقدر کافی و مناسب کار نکرده است (ممکن است فیلتر مسدو شده یا کوچک است) ویا چرخه هنوز کامل نشده است .در این موقع لازم است که فیلتر را افزایش دهید و فیلتراسیون را بزرگ تر کنید.میزان تجمع دقیق آمونیاک در آب که برای گونه های مختلف خطر ساز است نسبت به گونه ماهی مختلف است چون برخی ماهی ها مقاوم تر اند.در مقابل دمای آب و همچنین مواد شیمیایی محلول در آب نیز همین نقش را بازی میکنند.برای مثال آمونیاک NH3 به طور مداوم تبدیل میشود به آمونیوم NH4+ و برعکس ، به علاوه تجمع هر یک بستگی به دمای آب و PH آب دارد.آمونیاک به شدت سمی است و آمونیوم نسبتا سم بیضرر تری است. در دمای بالا و PH بالا ، سمی بودن آمونیاک بسیار بیشتر است نسبت به آبی با PH پایین.تست های آمونیاک موجود در بازار میزان کل آمونیاک (آمونیاک + آمونیوم) را اندازه گیری میکند ، بدون مجزا نشان دادن میزان هریک.جدول زیر در بلندت مدت به شما نشان میدهد که بیشترین میزان آمونیاک بر حسب میلیگرم در لیتر (Mg\L (PPM)) در دما و PH مشخص چه مقدار میتواند باشد که برای ماهی ها ضرر نداشته باشد.نکته : تانک شما باید فیلتراسیون شده باشد و چرخه کامل شده باشد و میزان آمونیاک صفر شود تا تانک آماده بهره برداری شود.این جدول فقط برای موارد اضطراری طرح شده است.اگر میزان آمونیاک تانک شما بیشتر از حد ذکر شده در جدول است سریعا برای نجات ماهی ها اقدام کنید

pH 20C 25C
8.0 0.5 0.4
8.5 0.2 0.1

کاستن از استرس ماهی ها در طول دوره کامل شدن چرخه نیتروژن

میزان آمونیاک در طول دوره چرخه باید به میزان حداکثر برسد.پیشگیری های لازم باید جهت جلوگیری از مرگ ماهی ها به عمل آید.بیشتر شما باید به فکر تعویض مرحله به مرحله آب باشید این کار میزان تجمع آمونیاک را میکاهد و آن را رقیق تر میکند.برای آخرین پیشنهاد باید بگم که برخی محصولات تجاری میزان آمونیاک را در آب خنثی میکند مانند Amquel و Ammo-lock .Amquel آمونیاک را از بین نمیبرد بلکه میزان سمی بودن آن را میکاهد و فیلتر بیولوژیکی همچنان مورد نیاز است تا آمونیاک کم خطر شده را به نیتریت و نیترات تبدیل کند.بنابراین این محصول آمونیاک حاصل از مدفوع ماهی را سریعا بیخطر کرده در حالی که چرخه بیولوژی هم همچنان به قوت خود باقی است و کار خودشو میکنه و این محصول ضرری برای چرخه ندارد.با این وجود استفاده از آن در طول دوره چرخه کاری بیهوده است و از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.در ضمن ممکن است استفاده از این محصول باعث شود که تست های نشان دهنده میزان آمونیاک میزان اشتباه را نشان دهند و این کار رو برای تشخیص زمان کامل شدن دوره چرخش سخت خواهد کرد.همچنین این امکان وجود دارد که دوره چرخه را بدون ماهی انجام داد.ماهی فقط نقش تولید کننده آمونیاک را بازی میکند.ما میتوانیم آمونیاک را دستی به آب بیافزاییم.نام علمی این ماده آمونیوم کلرید است.ولی این کار اندکی پیچیده تر از استفاده از ماهی است چون آب و مواد آن باید روزانه مانیتور شوند و آزمایش شوند تا بدانیم چه میزان آمونیاک را روز به روز در چه مقطع زمانی به آب اضافه کنیم.
سرعت بخشیدن به چرخه نیتروژن برای افراد بی حوصله

سرعت انجام چرخه میتواند به راه های گوناگون بالا تر رود.یکی از راه ها این است که یک تانک که چرخه آن کامل شده است را پیدا کنیم و از باکتری های آن برداریم و به تانک خود اصافه کنیم که این کار برای بسیاری انجام نشدنی است.بیشتر فیلتر ها حاوی اسفنج و یا ابریشم هستند که به آنها مقادیر زیادی باکتری های نیتریت زا چسبیده است.قرض کردن و امانت گرفتن این اسفنج ها و قرار دادن آنها در آکواریوم جدید سرعت چرخه را بالا میبرد.اگر آکواریومی که چرخه را کامل کرده فیلتر زیر شنی دارد ، باکتری ها به شن ها چسبیده اند.یک لیوان یا بیشتر از شن ها بردارید و این شن ها را داخل یک جوراب قرار داده و جوراب را روی محافظ فیلتر خود بگذارید یا آن را بالای همه شن ها آکواریوم جدید خود قرار دهید.اگر شما یک فیلتر اکسترنال ، یک تیکه ابر و یا ... دارید آن را بگذارید یک هفته داخل آکواریومی که چرخه را تکمیل کرده تا باکتری ها روی آن رشد کنند سپس فیلتر را به آکواریوم خود انتقال دهید.محصولاتی نیز مانند fritz ,bio-zyme,cycle نیز فروشگاه های آکواریوم وجود دارند که حاوی جمعیت کثیری از باکتری هستند .در تئوری این محصولات باید روند استارت زندگی باکتری ها را بالا ببرند ولی طبق گزارش های مردم برای بعضی کار کرده است و برای بعضی به هیچ وجه موثر نبوده. طبق قاعده کلی این محصولات باید کارایی داشته باشند هرچند باکتری های نیتریت ساز برای زندگی به اکسیژن و غذا نیاز دارند و باید این محصولات در دمای مناسب نگه داری شوند و حتما حتما تازه باشند و تارخ گذشته نباشند ولی برای شناخت تاریخ تولید و زنده بودن این باکتری ها و عمر آنها راهی نیست .برخی فروشگاه های آکواریوم شن های دارای باکتری را نیز با آکواریوم جدید تحویل میدهند .نکته مورد توجه این است که این شن ها میتوانند حامل انواع پاتوژن ها و بیماری ها نیز باشند بنابراین جای ریسک دارد مگر اینکه بخواهید ماهی ها را هم از همان تانک بخرید و تهیه کنید.در هر حال سخت است را حلی پیشنهاد کرد و گفت که صد در صد کار میکند .

http://faq.thekrib.com/begin-cycling.html

0072000
Monday 31 May 2010, 08:11 PM
سلام
كيت سنجش اب رو بجز مغازه اكواريومي از كجا ميشه تهيه كرد

best
Tuesday 1 June 2010, 10:22 AM
سلام
كيت سنجش اب رو بجز مغازه اكواريومي از كجا ميشه تهيه كرد

سلام . از فروشگاه های لوازم شیمیایی و آزمایشگاهی میتوانید تهیه کنید .

0072000
Wednesday 2 June 2010, 08:23 PM
سلام
متاسفانه تو شهر ما كيت سنجش اب پيدا نمي شه ايا راه ديگه اي هم هست؟
ماهي زبرا هم براي سپري شدن سيكل پيدا نميشه:((
ايا استفاده از ماهي پنگوسي تقريبا 4 سانت يا گپي براي طي شدن اين دوره خوبه؟
ايا استفاده از مقداري از اب تانك قبلي به سپري شدن سيكل سرعت ميبخشه؟:-s

rahman1643
Wednesday 2 June 2010, 10:48 PM
سلام
متاسفانه تو شهر ما كيت سنجش اب پيدا نمي شه ايا راه ديگه اي هم هست؟
ماهي زبرا هم براي سپري شدن سيكل پيدا نميشه:((
ايا استفاده از ماهي پنگوسي تقريبا 4 سانت يا گپي براي طي شدن اين دوره خوبه؟
ايا استفاده از مقداري از اب تانك قبلي به سپري شدن سيكل سرعت ميبخشه؟:-s

کیت برای سنجش چه چیزی از آب رو مد نظر دارید؟ ph-kh-gh-نیتریت ، نیترات ، آمونیاک و...؟؟؟؟

برای سپری شدن سیکل هر ماهی رو میتونید بندازید بغر از ماهی هایی که کثیف کاری و آمونیاک سازی بالایی دارن مثل اسکار و ... .پیشنهاد من پلاتی ، سوارتیل ، گوپی است.پنکوسی کثیف کاری زیادی داره پس در تغذیه مقداری متعادل باشید/

استفاده از آب رو توصیه نمیکنم .توصیه من استفاده از شن ها ، وسائل تانک قبلی بدون شستشو با آب شهری کلر دار/استفاده از گپ و فیلتر های ابری تانک قبلی بسیار مفید است.فیلتر ها رو با آب همون تانک بشویید تا باکتری ها نمیرند.استفاده از آب شهری آ ماده نشده تمام باکتریها را به دلیل دمای متفاوت و کلر و دیگر مواد نابود میکند.

hossein_usb
Wednesday 9 June 2010, 09:23 PM
با سلام به همه
یه سوال داشتم.اونم اینکه با داروهای تسریع کننده سیکل مثل نیترویک سرا چند روزه سیکل برقرار میشه و به تعادل میرسه؟
تا چه مدت مشاهده آب سفید رنگ عادی هستش و نباید ماهی اضافه کرد؟
ممنون

farhad-2007
Thursday 10 June 2010, 09:11 AM
با سلام به همه
یه سوال داشتم.اونم اینکه با داروهای تسریع کننده سیکل مثل نیترویک سرا چند روزه سیکل برقرار میشه و به تعادل میرسه؟
ممنون

باسلام
طبق بروشور محصول شما يك ساعت بعداز ريختن مقدار اوليه ميتونيد اقدام به ريختن ماهي در تانك كنيد...
البته اين روند بمدت 10 روز وبا نصف دوز اوليه بايد تكرار بشه تا سيكل به پايداري برسه...
اما من خودم كه امتحان كردم روند طي كردن سيكل از 10 روز بيشتر شد(البته فقط تجربه شخصي من بود)...
باتشكر farhad-2007

hossein_usb
Thursday 10 June 2010, 09:29 AM
باسلام
طبق بروشور محصول شما يك ساعت بعداز ريختن مقدار اوليه ميتونيد اقدام به ريختن ماهي در تانك كنيد...
البته اين روند بمدت 10 روز وبا نصف دوز اوليه بايد تكرار بشه تا سيكل به پايداري برسه...
اما من خودم كه امتحان كردم روند طي كردن سيكل از 10 روز بيشتر شد(البته فقط تجربه شخصي من بود)...
باتشكر farhad-2007
ممنون آقا فرهاد.تانکی رو 3 هفتست که از ریختن اولین دوز نیترویک میگذره و بقیه در هاش هم به موقع ریخته شده ولی به طرز عجیبی دیروز آب سفید شده بود.تعداد ماهی ها هم به نسبت حجم تانک کم هستن و غذا دهی هم همینطور.اونقدر سفید هستش که انگار هیچ سیکلی توی تانک راه نیوفتاده!!!

farhad-2007
Thursday 10 June 2010, 10:00 AM
ممنون آقا فرهاد.تانکی رو 3 هفتست که از ریختن اولین دوز نیترویک میگذره و بقیه در هاش هم به موقع ریخته شده ولی به طرز عجیبی دیروز آب سفید شده بود.تعداد ماهی ها هم به نسبت حجم تانک کم هستن و غذا دهی هم همینطور.اونقدر سفید هستش که انگار هیچ سیکلی توی تانک راه نیوفتاده!!!

باسلام
منم با شما موافقم...
همونطور كه در بالا هم عرض كردم اون چيزي كه در بروشور دارو نوشته بود،نشد...
(البته علل زيادي داره شايد تاريخ مصرف گذشته باشه و از اون مهمتر ممكنه اين دارو كيفيت و كارايي لازم رو نداشته باشه و...)
بنظرمن بهترين كار استفاده از وسائل تانك قديمي مخصوصاً فيلتر و غيره هستش...
چون داخل اونها مملو از باكتريهاي مفيد زنده هستند كه ميتونند در روند تسريع سيكل ازت به شما كمك قابل توجهي بكنن...
باتشكر farhad-2007

B@B@K
Thursday 10 June 2010, 11:53 AM
با سلام به همه
ممنون
سلام
من با باکتوزیم موافق هستم و به نظر من نیتریوک کارایی لازم را نداره و اونطوری که شرکتش ادعا میکنه نیست

hossein_usb
Thursday 10 June 2010, 03:04 PM
سلام
من با باکتوزیم موافق هستم و به نظر من نیتریوک کارایی لازم را نداره و اونطوری که شرکتش ادعا میکنه نیست
من مطلبی از آقای مرادی که مجله ی تخصصی ابشور رو مینویسن دیدم که ایشون گفته بود باکتوزیم به درد نمیخوره!!!و گفته بودن نیترویک خیلی بهتره!!!و استارتر jbl رو که اسمش در خاطرم نیست خیلی تعریف کرده بودن
منم به استناد حرف ایشون این بار با نیترویک امتحان کردم...
خودم هم با باکتوزیم سیکل تانک اصلیم رو راه انداختم اصلا همچین مشکلی نداشتم:-S
فکر میکنم نیترویکش مشکل داشته...
ممنون از آقا بابک و آقا فرهاد:x

B@B@K
Thursday 10 June 2010, 07:49 PM
من مطلبی از آقای مرادی که مجله ی تخصصی ابشور رو مینویسن دیدم که ایشون گفته بود باکتوزیم به درد نمیخوره!!!و گفته بودن نیترویک خیلی بهتره!!!و استارتر jbl رو که اسمش در خاطرم نیست خیلی تعریف کرده بودن
منم به استناد حرف ایشون این بار با نیترویک امتحان کردم...
خودم هم با باکتوزیم سیکل تانک اصلیم رو راه انداختم اصلا همچین مشکلی نداشتم:-s
فکر میکنم نیترویکش مشکل داشته...
ممنون از آقا بابک و آقا فرهاد:x
خب ایشون هم نظرشون رو گفتند ولی من هر دو محصول را استفاده کردم و به این نتیجه رسیدم

saeed_f1366
Saturday 9 October 2010, 12:38 AM
سلام دوستان
می خواستم بپرسم ایا جلبک می تونه نشونه برقراری سیکل باشه؟
متشکر

best
Saturday 9 October 2010, 05:49 PM
جلبک نیازمند نور مناسب و غذای کافی هست . اگر در اکواریوم تازه راه انداخته شده شما نور زیادی باشد خیلی قبل از اینکه سیکل ازت در تانک شما تشکیل شود شما شاهد ظهور جلبکها در تانکتان هستید .

Amir hossein62
Saturday 9 October 2010, 08:37 PM
سلام دوستان
می خواستم بپرسم ایا جلبک می تونه نشونه برقراری سیکل باشه؟
متشکر
سلام.با احترام به نظر دوستان من فکر میکنم تا حدودی باشه. چون نتیجه کامل شدن سیکل ازت، تولید نیترات زیاد است و نیترات باعث رشد سریع جلبکها در تانک میشود.میتوان نیترات را با سیفون مرتب و استفاده از گیاه که با جلبک در استفاده از نیترات رقابت میکند و همچنین محصولات کاهش دهنده نیترات آن را کاهش داد.
با تشکر

saeed_f1366
Sunday 10 October 2010, 12:33 AM
جلبک نیازمند نور مناسب و غذای کافی هست . اگر در اکواریوم تازه راه انداخته شده شما نور زیادی باشد خیلی قبل از اینکه سیکل ازت در تانک شما تشکیل شود شما شاهد ظهور جلبکها در تانکتان هستید .

سلام.با احترام به نظر دوستان من فکر میکنم تا حدودی باشه. چون نتیجه کامل شدن سیکل ازت، تولید نیترات زیاد است و نیترات باعث رشد سریع جلبکها در تانک میشود.میتوان نیترات را با سیفون مرتب و استفاده از گیاه که با جلبک در استفاده از نیترات رقابت میکند و همچنین محصولات کاهش دهنده نیترات آن را کاهش داد.
با تشکر

سلام بابت پاسخ متشکر
من هم می خواستم نتیجه ی امیرحسین رو بگیرم! اگه اینطور باشه من بااستفاده از آب یه تانکه دیگه تونستم چرخه ازت رو منتقل کنم!
متشکر

Nihoon
Sunday 2 January 2011, 03:32 PM
با سلام من از چرخه ازت زیاد چیزی نفهمیدم .
برای شروع از چه ماهی استفاده کنم و حداقل زمان ممکن چند روزه که چرخه کامل میشه ؟
با تشکر

عباس ترابیان
Sunday 2 January 2011, 07:22 PM
سلام
چرخه ازت یعني حوصله تو ماهی داری
اگر تانکتون رو تازه راه انداختین بهتره توی یه تانک صد لیتری بیشتر از 3 تا 4 ماهی کوچیک نندازین تا حداقل دو سه هفته ای بگذره .بعد میتونین هفته ای یه ماهی بهش اضافه کنین . وقتی آبتون شفاف و خوب شد که حدود 1 ماهی میبره تا درست بشه میتونید به تدریج به اندازه ظرفیت تانکتون بهش ماهی اضافه کنید .

ho_ay_motlagh
Tuesday 4 January 2011, 05:51 PM
سلام جناب ترابیان عزیز

من حدود یک ماه دیگر اسباب کشی دارم و مجبور هستم که آکواریومم را جابجا کنم میخواستم من را راهنمائی بفرمائید که چه کاری انجام دهم که کمترین تلفات را داشته باشم و چرخه های آب را کامل کنم ؟ و در ضمن در حال حاضر دو تانک حدود 200 لیتری دارم که توی هر دوتای آنها ماهی هست ( حدوداً 20 تا ماهی ) .
توی یکی از اون ها سیچلاید و لوچ و اسکات و توی اون یکی 3 تا گرین و 2 تا سوروم

منتظر راهنمائی شما هستم .

swing
Tuesday 4 January 2011, 09:44 PM
سلام جناب ترابیان عزیز

من حدود یک ماه دیگر اسباب کشی دارم و مجبور هستم که آکواریومم را جابجا کنم میخواستم من را راهنمائی بفرمائید که چه کاری انجام دهم که کمترین تلفات را داشته باشم و چرخه های آب را کامل کنم ؟ و در ضمن در حال حاضر دو تانک حدود 200 لیتری دارم که توی هر دوتای آنها ماهی هست ( حدوداً 20 تا ماهی ) .
توی یکی از اون ها سیچلاید و لوچ و اسکات و توی اون یکی 3 تا گرین و 2 تا سوروم

منتظر راهنمائی شما هستم .

سلام
همایون جان همدردیم! من سالی دو سالی یه دفعه همین کارو انجام می دم!
بهترین راه حل: ماهی ها رو پیش کسی امانت بگذارید. بهترین جا، صحبت با آکواریومی محله یا دوست آکواریومی است.(می تونید مبلغی رو هم به عنوان پانسیون بپردازید تا قبول کنن) شن ها و مدیای فیلتر رو با آب خود تانک مرطوب نگه دارید و آب رو خالی کنید. تانک ها رو یک روز قبل یا بعد از اسباب کشی جابجا کرده، آب کنید. بعد از 48 ساعت، ماهی ها رو به خونه بر گردونید و داخل فیلتر ها باکتوزیم اضافه کنید.

عباس ترابیان
Tuesday 4 January 2011, 09:59 PM
سلام

مواردي كه به نظر حقير ميرسد را به خدمتتان عرض ميكنم .

براي اطمينان از سلامت ماهي ها در هنگام انتقال چند نكته زير را بايد در نظر بگيريم .

1 - آبي كه ماهي به ان انتقال پيدا ميكند حداكثر تطبيق را با آب محيط زندگي قبلي ماهي داشته باشد .
اين مطلب تنها وقتي به طور كامل ممكن است كه شما بتوانيد مقداري از آب تانك محل نگهداري قبلي ماهي هايتان را ذخيره و بعد از انتقال به تانك وارد كرده و ماهي ها را در ان بريزيد. اگر حتي بتوانيد بيست ليتر آب هم انتقال داده و ماهي ها را در ان بريزيد نقش مهمي در موفقيت انتقال و سازگاري انها خواهد داشت و به تدريج ميتوانيد در طي چند روز با آبگيري مناسب و متعادل حجم تانكتون را به ظرفيت نهايي برسانيد .
2 - اگر برايتان ذخيره و انتقال حجمي از آب قبلي ، امكان پذير نيست بايد توجه داشته باشيد كه از محصولات بهبود دهنده كيفيت اب و تسريع كننده سيكل ازت در تانكتان استفاده كنيد . اگر به چنين موادي هم دسترسي نداريد توجه داشته باشيد كه تانك قبلي شما با ماهي هايتان تثبيت شده بودند و در تانك جديد با آب جديد كه سيكل نشده است شما بايد در فواصل زماني كوتاه تري نسبت به تعويض و جايگزيني آب اقدام كنيد .
3 - سيكل ازت همانطور كه ميدانيد نقش مهمي در تثبيت آكواريوم شما و سلامت ماهيهايتان دارد.
اگر برايتان مقدور است فيلتر اكسترنال يا اينترنالتان را از خشك شدن محفوظ داشته يا حداقل دقت كنيد كه مدياي كلني هاي باكتريايي انها خشك نشود و به محض راه اندازي تانك جديد ان را به همان صورتي كه كار ميكرد و به طور نشسته ،در مدار قرار دهيد يا حتي شده در تشتي آب يا مخزن مناسب ديگري انها را به فعاليت واداريد تا باكتريهاي مفيدشان از بين نرفته و به طور مطلوب به تانك در محل استقرار جديد وارد شوند .
اگر برايتان نگهدراي مطلوب فيلتر و مدياي ان امكان پذير نبود حتما مدياي آن را ( ابر يا ماده تصفيه كننده ) در ظرفي شسته و اب ان را به تانك تان در محل جديد وارد كنيد . يا اگر اين كار هم مقدور نشد از كسي كه تانك ثبيت شده اي دارد بخواهيد كه ابر فيلترش را چلانده و شسته و آبش را به شما بدهد و شما ان را به تانكتان انتقال دهيد .
4 - هرقدر زمان اسارت ماهي هايتان كمتر بوده و دستكاري كمتري ببيند از سلامت بيشتري برخوردار خواهند بود .نتيجتا سعي كنيد ماهيهايتان در ظرف مطلوبتري انتقال و نگهداري شوند .
5 - نور تانكتان را در محل جديد تا چند روز كمتر كرده تا استرس كمتري به ماهي هايتان وارد شود و افزودن مقدار كمي نمك به اب نيز ميتواند تا حدي از استرس ماهي هايتان بكاهد .

با احترام
ترابيان

ببخشيد من بعد از ارسال پستم ديدم علي آقا عزيز مطالب كاربردي حاصل از تجربه شونو فرمودند كه توجه به اونها در موفقيت شما نقش موثري خواهد داشت .

Nihoon
Friday 18 February 2011, 06:02 PM
با سلام، من الان یک انجل متوسط با دو تا تایگر و یک کالر ویدئو و چندتا کریدوراس دارم .
آیا این ماهیا برای شروع چرخه مناسب هستند ؟
با تشکر

عباس ترابیان
Friday 18 February 2011, 11:02 PM
سلام
اگر اندازه تانكتون كوچيك باشه اين ماهيها ممكنه تحت استرس مواد ازته توليدي شون قرار بگيرن و بهتره تعويض و تصفيه اب يادتون نره . اگر تانكتون بزرگه ميشه گفت تعداد ماهي كم و فيلتراسيون خوب ميتونه شروع مناسبي براي ايجاد سيكل ازت مناسب باشه .اگرچه بعضي ماهي ها كه در سايت ازشون ياد شده ، از ماهيهاي ديگر براي راه اندازي آكواريوم مناسبتر بوده و مقاومتر هستند .

با احترام
ترابيان

ultraviolet90
Saturday 25 August 2012, 03:12 PM
سلام بنده آکواریوم آب شیرین خودم رو امروز بعد از ریختن شن کف و دکور و...
آبگیری کردم و تاپ فیلتر و پمپ هوا رو هم روشن کردم و بخاری رو هم روی دما 30 گذاشتم و از اونجایی که آدم عجولی نیستم و نمیخام اصلا کشته بدم ! بدون اضافه کردن ماهی مقاوم یا کپسولهای تسریع کننده سیکل میتونم چرخه ازت را طی کنم؟؟؟1 ماه کافیه برای آکواریوم 210 لیتر بنده بدون هیچ گونه مواد اضافی؟
آک رو 1 ماه به حال خودش رها کنم کافیه؟؟؟؟؟!!
از پاسخ شما متشکرم

M.A
Saturday 25 August 2012, 10:54 PM
سلام
نمیدونم یک ماه کافیه یا نه ولی جناب pintorico به من گفتن که ابر فیلتر تانکی که سیکل شده رو تهیه کنم و توی یه ظرف فشارشش بدم و بعد از ته نشین شدن ذرات زاید آبش رو به آکواریومم اضافه کنم.

ultraviolet90
Saturday 25 August 2012, 11:28 PM
سلام
نمیدونم یک ماه کافیه یا نه ولی جناب pintorico به من گفتن که ابر فیلتر تانکی که سیکل شده رو تهیه کنم و توی یه ظرف فشارشش بدم و بعد از ته نشین شدن ذرات زاید آبش رو به آکواریومم اضافه کنم.
مرسی ‏
من ‏
کسی و آشنا ندارم که بخام ابر فیلترشو بگیرم !یعنی بعد از گذشت ‏۱ماه سیکل کامل نمیشه؟؟؟بدون هیچ کاری و فقط با فعال بودن بخاری و فیلتر و پمپ هوا؟؟؟؟

عباس ترابیان
Saturday 25 August 2012, 11:34 PM
سلام بنده آکواریوم آب شیرین خودم رو امروز بعد از ریختن شن کف و دکور و...
آبگیری کردم و تاپ فیلتر و پمپ هوا رو هم روشن کردم و بخاری رو هم روی دما 30 گذاشتم و از اونجایی که آدم عجولی نیستم و نمیخام اصلا کشته بدم ! بدون اضافه کردن ماهی مقاوم یا کپسولهای تسریع کننده سیکل میتونم چرخه ازت را طی کنم؟؟؟1 ماه کافیه برای آکواریوم 210 لیتر بنده بدون هیچ گونه مواد اضافی؟
آک رو 1 ماه به حال خودش رها کنم کافیه؟؟؟؟؟!!
از پاسخ شما متشکرم

سلام
سیکل ازت همونطور که از اسمش پیداست بر مبنای عمل بر مواد ازته در تانکتون بنا شده و منشا مواد ازته تانکتون از مواد غذایی مصرفی ماهی ها یا ادار و مدفوع ماهی ها ناشی میشه.
وقتی ماهی در تانکتون نداشته باشید یعنی ماده ازته در تانکتون ندارید و وقتی ماده ازته در تانکتون نباشه یعنی چرخه ازتی وجود نداره.
البته این مطلب به معنی این نیست که نمیتوان در تانکی بدون ماهی به ایجاد چرخه ازت پرداخت .( مواد ازته مورد نیاز چرخه ازت به روشی فراهم میشود ) اما شاید بهترین راه از نظر بنده برای شرایط شما ،داشتن چند ماهی کوچک در تانکتون باشه که هم تانکتون زیبا تر میشه و هم چرخه ازت به خودی خود در تانکتون تشکیل میشه و زمان هم که همانطور که فرمودید دارید تا شرایط مساعد در تانکتون برقرار بشه .
در تانک 210 لیتری ،شما الزاما نیاز به استفاده از ماهی مقاوم ندارید و میتوانید یک یا دو ماهی مورد علاقه خود را ( ترجیحا کوچک )خریداری و در تانک نگهداری کنید تا سیکل ازت تانکتون کامل شود .