PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش های متفرقه درباره خزندگان و درخواست راهنمایی

Neda Ariania
Wednesday 25 February 09, 00:30
دوستان عزیز؛

شما می توانید سوالات متفرقه خود در ارتباط با خزندگان را در این قسمت مطرح فرمایید.

متشکرم

wonder
Friday 27 February 09, 10:45
با سلام لطفا روش نگهداری chameleon رو قرار بدید./:)

Neda Ariania
Friday 27 February 09, 14:51
سلام دوست عزیز، به سایت راز بقا خوش آمدید.

با توجه به اینکه شما مشخصا" نفرمودید که کدام گونه از آفتاب پرست ها مدنظرتون هست و با توجه به اینکه هر گونه ، مراقبت های ویژه ای را علاوه بر اصول کلی نگهداری از آفتاب پرست ها می طلبند، لذا در اینجا فقط به مواردی کلی درخصوص نگهداری از آفتاب پرست ها اشاره می کنیم:

نکاتی کلی درباره نگهداری از آفتاب پرست ها (http://raazebaghaa.ir/showthread.php?t=3221)

wonder
Sunday 01 March 09, 19:59
http://raazebaghaa.ir/attachment.php?attachmentid=370&stc=1&d=1272351046

منظور من اینه

Neda Ariania
Sunday 01 March 09, 22:36
سلام

دوست عزیز در پست شماره 3 به صورت بسیار کلی درمورد نگهداری از آفتاب پرست ها صحبت شد اما همانطور که اشاره کردیم برای هر آفتاب پرست هم شرایط نگهداری ویژه ای حتما" باید لحاظ شود که به نوع و گونه جانور بر می گردد.

آفتاب پرست مورد اشاره شما در تصویر فوق ( آفتاب پرست پرده دار veiled chameleon ) نام دارد که به دلیل زیستگاهش به ( آفتاب پرست یمنی Yemen Chameleon ) هم مشهور هست.

http://raazebaghaa.ir/imagecenter/images/mvmitzu7wf7lv5ug23qu.jpg
آفتاب پرست پرده دار veiled chameleon معروف به آفتاب پرست یمنی Yemen Chameleon
///

علاوه بر نکات ذکر شده در پست 3 ، خیلی مختصر اضافه می کنم که آفتاب پرست پرده دار ( یمنی )، به دلیل خلق و خوی مهاجم و قلمرو طلبش، باید به تنهایی نگهداری شود.

بهتر هست که بین 10 تا 12 ساعت در روز زیر نور لامپ UV قرار بگیرد.

روزها به دمایی بین 26 تا 32 درجه سانتیگراد نیاز دارد که در محل استراحتش ( نقطه ای از ویواریوم که در آنجا ساکن می شود )، باید دما را به 35 درجه سانتیگراد برسانید. اما شبها دمای ویواریوم را به 5 تا 10 درجه سانتیگراد تقلیل دهید. اگر در منزل شما، شبها دما از 18 تا 21 درجه سانتیگراد پایین تر نمی آید، نیازی به استفاده از بخاری در شب نیست.

رطوبت مورد نیاز این آفتاب پرست هم در سطح متوسط هست ( چیزی حدود 50 درصد ). روش آب دادن به جانور بصورت قطره ای که قبلا" به آن اشاره شد در حفظ رطوبت ویواریوم بسیار موثر هست.

برگرفته از:

http://exoticpets.about.com/od/chameleons/p/veiledcham.htm

دوست عزیز، بعد از اینکه پروفایل آفتاب پرست پرده دار یمنی تهیه شد، مطالب فوق به آن قسمت منتقل خواهند شد و قطعا" به شکلی بسیار کامل تر به این گونه خواهیم پرداخت .

متشکرم

wonder
Thursday 05 March 09, 12:26
من 2 تا chameleon يمني داشتم که الان پلیس تو بندر گرفتشون پلیس میگه شناسنامه نداشتن اونا رو دوستم از دبی برام فرستاده بود و کارت سلامت هم داشتن داخل کشور قرنطینه شدند وبا کشتی باربری و به صورت قانونی وارد کشور شدند اما تو بندر اونارو گرفتند.......
اگه در این مورد اطلاعی دارین ممنون میشم

petrash
Monday 23 March 09, 15:07
1.آیا این لاک پشت های کوچکی که توی آکواریوم فروشی ها می فروشند خوب هست؟
2.چه غذایی می خوره و بیماری ها و چه لاک پشتی رو انتخاب کنیم لای اون همه لاک پشت؟
3. با ماهی های کوچک مثل مولی و گوپی و فایتر سازگاره؟
4.کثیف کاری که زیاد نمیکنند؟
5.آیا در آکواریومی که بدون بخاری باشه میشه نگهداری کرد؟

عباس ترابیان
Monday 23 March 09, 17:55
سلام

- لاك پشتهايي كه توي اكواريوم فروشيها ارائه ميشه براي نگهداري علاقمندان به لاك پشت گزينه بدي نيست البته بايد توجه داشته باشيد كه چه نوع لاك پشتي را به چه قيمتي عرضه ميكنند.
- لاك پشتها هم مانند ماهيها نياز به غذا دارند و غذاهاي گوشتي تا مواد ديگر در جيره غذائيشان ميتواند وجود داشته باشد.
- لاك پشت نيز دچار بيماريهاي مخصوص به خود ميشود و در ضمن ميتواند در صورت عدم رعايت بهداشت سبب بيماري انسان شود .
- اگر منظور نوع لاك پشت براي انتخابه كه بايد با انواع موجودش كه در بازار عرضه ميشه آشنايي داشته باشيد و اگر از نظر انتخاب لاك پشت سالم و خوب ميفرماييد كه بايد به سالم بودن اندامها و شادابي و زرنگي و سلامت ظاهري لاك پشت در هنگام انتخاب توجه كنيد .
- لاك پشت ميتونه به ماهيهاي كوچكتون آسيب برسونه يا اونها رو شكار كنه بنابر اين توجه داشته باشيد كه نگهداري مجزاي لاك پشت در محلي متناسب انتخاب بهتري است .
- در صورتي كه با زندگي و نگهداري لاك پشت آشنا شويد ميتوانيد بهداشت و سلامت و تميزي محيط زيستش را مديريت كنيد .
- اكواريومي كه در اتاق است طبعا دماي اتاق را داشته و براي لاك پشتهايي كه با اين شرايط آداپته شده باشند ميتواند مناسب باشد و وجود بخاري براي نگهداري لاك پشت در شرايط دمايي اتاق زندگي ما الزامي به نظر نميرسد .

با احترام

rozoneris
Monday 23 March 09, 18:28
سلام به همگي

با توجه به مطالبي كه درباره لاكپشت دوستان ارايه دادن من هم يك سوال دارم...

آيا ميشه از روي ظاهر تشخيص داد لاكپشت خريداري شده سالم هست يا نه؟

چند روز پيش دخترخاله من دو تا بچه لاكپشت خريداري كرده و از اونجايي كه توي چنتا از خبرها هشدارهايي درمورد نگهداري اين حيوان دادن خانواده ابراز نگراني كردن، آيا اين نگراني بي مورد هست يا نه؟

با تشكر

عباس ترابیان
Monday 23 March 09, 23:36
سلام

بهتره به لاك پشت دست زده نشود و اگر احيانا بچه ها ناگزيز به دست زدن به لاك پشت شدند حتما با صابون دستهايشان شسته شود و لاك پشت را در اتاق يا محل زندگي رها نكنند تا براي خودش بچرخد.

بهترين پيشگيري از بروز هر گونه مشكل اينه كه از تماس بچه ها با لاك پشت اجتناب شود.
اگرچه لزوما هر تماسي با لاك پشت منجر به بروز يا سرايت بيماري نميشود وليكن بهتر است از فراهم كردن دسترسي لازم براي بچه ها براي بازي با لاك پشت ممانعت شود .

BardiaN
Saturday 23 May 09, 16:15
سلام،
من پست مربوط به آفتاب پرست هاتون و شرايط نگهداريشون رو خوندم، خيلی عالی بود، ممنون.
خيلی دوست دارم که يک آفتاب پرست داشته باشم و با جستجويی که کردن از مدل Panther خوشم اومد. حالا می خواستم ببينم آيا شما برای فروش داريد؟
و اگر نه، من از کجا می تونم بخرم؟
و اينکه با يک جستجو در سايتهای خارجی متوجه شدم بالغ هاش گرون هست، اينجا قيمتش چنده و قيمت بچه اون چقدره و اينکه من که خيلی تازه کارم می تونم بچه اشو نگهداری کنم؟

خيلی ممنون ميشم که به اين سوالات جواب بدين

و يک مطلب ديگه که يادم رفت بگم، اطلا شما چه آفتاب پرستی رو برای من که در اين زمينه تازه کارم توصيه می کنيد؟ و قيمتش چقدر هست؟

Amir 1986
Saturday 23 May 09, 16:30
سلام،
من پست مربوط به آفتاب پرست هاتون و شرايط نگهداريشون رو خوندم، خيلی عالی بود، ممنون.
خيلی دوست دارم که يک آفتاب پرست داشته باشم و با جستجويی که کردن از مدل Panther خوشم اومد. حالا می خواستم ببينم آيا شما برای فروش داريد؟
و اگر نه، من از کجا می تونم بخرم؟
و اينکه با يک جستجو در سايتهای خارجی متوجه شدم بالغ هاش گرون هست، اينجا قيمتش چنده و قيمت بچه اون چقدره و اينکه من که خيلی تازه کارم می تونم بچه اشو نگهداری کنم؟

خيلی ممنون ميشم که به اين سوالات جواب بدين
سلام
دوست عزیز , پیدا کردن آفتاب پرست خیلی مشکه و باید در مولوی جست و جو کنید ببینید پیدا می کنید یا نه .
در مورد قیمتش هم فکر می کنم که کمی گرون باشه .
البته آفتاب پرست ها موجودات کوچکی هستند و خرید و نگهداری یک آفتاب پرست کوچک ممکن است سخت تر از یک آفتاب پرست بالغ باشد ( از نظر تغذیه ) .
برای نگهداری از یک آفتاب پرست هم شما نیاز به یک ویواریوم دارید و برای تغذیه اون باید از حشرات کوچک استفاده کنید که باید اونو خودتون تهیه کنید .
در تابستان ها می تونید آفتاب پرست را به بیرون از منزل نیز انتقال بدید تا از هوای آزاد و نور خورشید لذت ببرد .
در مورد قیمت هم من از یکی از دوستان که در کار فروش خزندگان هست سوال می کنم و اگر قیمت آنرا می دانست به شما اطلاع می دهم .
با تشکر : Amir 1986

BardiaN
Saturday 23 May 09, 17:41
خيلی ممنون از جوابتون و اينکه اينقدر سريع پاسخ می ديد.
ممنون ميشم اگر قيمتش رو برای من بپرسيد و بهم بگين.
در مورد اينکه برای من که تازه کارم چه نوعی اش خوبه هم اگر راهنمايي کنيد ممنون می شم.

Neda Ariania
Sunday 24 May 09, 00:38
سلام،
خيلی دوست دارم که يک آفتاب پرست داشته باشم و با جستجويی که کردن از مدل Panther خوشم اومد.

شما چه آفتاب پرستی رو برای من که در اين زمينه تازه کارم توصيه می کنيد؟

سلام دوست عزیز

ورودتون رو به سایت راز بقا خوش آمد می گم.

خیلی خوشحالم که مطلب نکاتی کلی درباره نگهداری از آفتاب پرست ها (http://www.raazebaghaa.ir/showpost.php?p=7828&postcount=3)مورد توجه شما قرار گرفته.

پروفایل آفتاب پرست پلنگی / Panther Chameleon / Furcifer pardalis (http://www.raazebaghaa.ir/showthread.php?t=2463) هم آماده شده که از شما دعوت می کنم اون رو مطالعه بفرمایید.

انشاءالله اگر عمری باقی بود، درخصوص نگهداری از این آفتاب پرست مطالبی رو در تاپیکش قرار خواهم داد.

همانطور که در پست نکات کلی نگهداری از آفتاب پرست ها به عرض رساندم، هر آفتاب پرست - بسته به گونه اش - برای نگهداری علاوه بر رعایت نکات کلی، نیازمندی های خاصی هم دارد که در تاپیک این گونه به شرایط خاص نگهداری از این گونه خواهیم پرداخت.

متشکرم

Amir 1986
Sunday 31 May 09, 00:24
خيلی ممنون از جوابتون و اينکه اينقدر سريع پاسخ می ديد.
ممنون ميشم اگر قيمتش رو برای من بپرسيد و بهم بگين.

سلام
دوست عزیز قیمت آفتاب پرست رو پرسیدم , بالای 200 هزار تومن که به نظر من خیلی بالا هستش , حالا باز هم تمایل به خرید اون دارین ؟
اگه این طوره بگید تا اطلاعات بیشتری به شما بگم .
موفق باشید .

tassoti
Friday 27 November 09, 14:43
سلام

آيا لاكپشت كويري البته خيلي كوچيك مي تونه به كاتوس ها آسيب برسونه . چون مي خوام تو خونش كه شبيه تراريومه كاكتوس بكارم .

0072000
Friday 22 January 10, 18:01
سلام
ميشه اگه دوستان درمورد لاكپشت اطلاعاتي دارند بفرمايند
اول اينكه ايا نگهداريش تو اكواريوم براي ساير ماهيها مشكل ساز نيست و دوم اينكه من يه جايي خوندم كه مدفوع خزندگان باعث بيماري به نام( اگه اشتباه نكنم ) سالامونلا ميشه كه براي انسان خطرناكه و ايا در مورد لاكپشت هم درست است يا نه
با تشكر

Amir 1986
Saturday 23 January 10, 00:44
سلام

سلام

آيا لاكپشت كويري البته خيلي كوچيك مي تونه به كاتوس ها آسيب برسونه . چون مي خوام تو خونش كه شبيه تراريومه كاكتوس بكارم .
بسته به نوع لاک پشت متفاوته ، برخی از اونها از کاکتوس تغذیه می کنند ، ولی برخی نه ...
به نوع کاکتوس هم بستگی داره ، اگه شما از لاک پشت کوچک که لاک برجسته ای هم دارن در کنار کاکتوس های تیغ دار ( کروی ) استفاده کنید ، مشگلی نیست .

سلام
ميشه اگه دوستان درمورد لاكپشت اطلاعاتي دارند بفرمايند
اول اينكه ايا نگهداريش تو اكواريوم براي ساير ماهيها مشكل ساز نيست و دوم اينكه من يه جايي خوندم كه مدفوع خزندگان باعث بيماري به نام( اگه اشتباه نكنم ) سالامونلا ميشه كه براي انسان خطرناكه و ايا در مورد لاكپشت هم درست است يا نه
با تشكر
بهتره که برای لاک پشت ،آکواریومی جدا در نظر گرفته بشه ، احتمال اینکه لاک پشت به ماهی آسیب بزنه بسیار زیاده به خصوص که در تغذیشون ماهی نیز وجود داره و گوشت خوار به حساب میان .
بله مدفوع لاک پشت هم ممکنه باعث بیماری در انسان بشه ولی احتمالش کمه و اگر مدفوع به بدن انسان راه پیدا کنه باعث بیماری میشه و در صورت ارتباط با لاک پشت ، شستن مرتب دست بعد از تماس با لاک پشت احتمال بیماری رو تقریبا به صفر میرسونه .
با تشکر .

alireza kamali
Saturday 23 January 10, 09:19
با سلام
و تشکر از امیر عزیز
عرض کنم که لاک پشت بنده (فریبرز) که در تانک سیکلیدهای آفریقائی نگهداری و حدودا شعاع لاکش 7 یا 8 سانت میشد عادت کرده بود که در هر فرصت مناسبی یک گاز از باله فوقانی یا دم سیکلیدها بگیره بخصوص اول وقت که لامپ تانک رو روشن می کردم و هنوز ماهیها به روشنائی عادت نکرده بودند (فریبرز) لاک پشتم از فرصت استفاده کرده و اغلب ماهیهای بدبخت رو گاز می گرفت.
اما در مورد بیماریشون این نکته خیلی مهمه که شما بعد از هر بار دست زدن به لاکپشت حتما دست خودتون رو بشوید زیرا عامل بیماری زای سالمونلا روی بدن اکثر خزندگان وجود دارد.
با تشکر

nima21
Thursday 01 April 10, 23:37
سلام
این چه نوع لاکپشتی هست؟

shark
Saturday 03 April 10, 22:09
گمونم از اين لاك پشتهاي رشتي باشه كه از شمال ميارن دم عيد با ماهي قرمز. دوستم يكيشو خريده بود .

Melix
Saturday 27 April 13, 21:48
سلام

یه سوال دارم در خصوص مارهای غیر سمی

احتمالا اکثر شما مارهای سیاه رنگی که تو شمال کشور و مخصوصا تو زمین های برنج و جاهای سرسبز زندگی میکنن و دیدین

میخواستم بدونم آیا از این مارها میشه تو خونه نگهداری کرد و اگر میشه لطفا راهنمایی کنین که محل نگهداری و تغذیه چطور باید باشه؟

ممنون

عباس ترابیان
Saturday 27 April 13, 22:58
سلام

این مارها سمی نیستند البته اگر منظورتون از شمال جاهایی مثل رودبار و طارم و این جور جاها نباشه.
در کل مارهایی که در حاشیه ساحلی خزر و شهرها و روستاهای اطرافش دیده میشن سمی نیستن ( تقریبا نزدیک به همه ) ولی میتونن گاز بگیرن و اسیب بزنن.

بچه مارها که خیلی زیبا و دوست داشتنی هستند و مثل اسباب بازی میمونن . من دو تاشونو یه بار توی یک قوطی کبریت گذاشته بودم و به خونه برده بودم و خانم من که مثل غالب خانمها از مار میترسه ازش وحشت داشت و بهش گفتم که کافیه اونی توی فضای تاریک بین دستات نگه داری تا بهت عادت کنه و اروم بگیره و با این کار ترسش ریخت و براش عادی شد و بعد دیگه نه تنها از بچه مار نمیترسید بلکه براش جالب هم بود .

اگر توی اکواریوم یا جایی مثل اون نگهداری بشه ( اکواریم خالی ) میشه امیدوار بود که گم و گور نشن و هر وقت دلتون خواست ببینیدشون . یک مار کوچولو راحت میتونه از ارتفاع شیشه 20 سانتی در بیاد.

مارها گوشتخوار و شکارچی هستن و طبعا باید غذایی متناسب اندازه دهانشون در دسترسشون باشه.
مارهای شمال هم به طور طبیعی مثل لاک پشتها نیازمند یک محیط ابی خاکی هستن تا بتونن در ان به دنبال شکار بگردن و یا در ان استراحت کنن.

اما برای نگهداری طولانی مدت فکر نمیکنم نگهداری مار گزینه مطلوبی باشه.شاید در رد مطلوبیت بتونیم بگیم که با فرهنگ و باورهامون نگهداریشون مطابقت نداره ، یک فوبی عامی در رابطه با مارها در بین ادما دیده میشه ، نگهداریشون هم روتین و ردیف نیست که بشه نیازهاشونو با رجوع به فرد یا جایی تامین کرد.

اما خیلی اوقات میشه که من از دیدنشون در محیط کاریم لذت میبرم و خصوصا اگر به پستم بچه مار بخوره مثل اینکه با یه نوزاد برخورد کرده باشم نازشون میدم .

در هنگام عید مقدار زیادی مارهای قد و نیم قد از گوشه کنار شمال کشور صید و به تهران اورده میشه تا فروخته بشه.
اما سرنوشتی بهتر از ماهی های قرمز در انتظارشون نیست و خیلی زود عطش خرید و نگهداری از اونها به سردی گرائیده و طعم بی مهری و مرگ را میچشند.

اخر اینکه
فکر میکنم بهتر باشه بزارید مار توی محیط طبیعیش باقی بمونه

Melix
Saturday 27 April 13, 23:07
راستش اطراف شرکت ما چون زمین های برنج هست داخل اون ها ازین نوع مارها زیاد هست که گاهی شیطونی میکنن و وارد دفتر ما هم میشن مخصوصا روزهای بارونی که یه دفعه هوا سرد میشه و چون تو شرکت ما من تنها کسی ام که از مار نمیترسم و به نوعی عاشق خزنده ها مخصوصا مارها هستم ، گرفتنشون و بعدش هم رها کردنشون با منه.

خیلی دلم میخواد یکی شون و نگه دارم .احساس میکنم خیلی راحت ارتباط بر قرار می کنن و وقتی تو دست میگیریشون با نگاهشون حرف میزنن.

ولی برای بحث تغذیه اونا می ترسم به مشکل بخورم.راستش غورباغه گرفتن و حشره شکار کردن بلد نیستم :4fvgdaq_th::4fvgdaq_th: D:

Melix
Saturday 28 June 14, 20:23
سلام

http://raazebaghaa.ir/raazimage/do.php?thmbf=IMG-۲۰۱۴۰۶۲۸-۰۸۲۰۵۸_0fbff.jpg (http://raazebaghaa.ir/raazimage/do.php?imgf=IMG-۲۰۱۴۰۶۲۸-۰۸۲۰۵۸_0fbff.jpg)

این مهمون کوچولو که امروز گرفتمش سر از سالن کارخونه ما در آورده بود

تو این چند روز این سومیشه.

سوالم اینه که آیا ممکنه سمی باشن؟امکان داره تو همین سالن لونه داشته باشن؟چون با این جثه کوچیک بعید میدونم خودش بتونه واسه غذا پیدا کردن کاری کنه.اگه لونه ای هست چه مشخصاتی میتونه داشته باشه؟
اینم بگم که همه جارو گشتم اما اثری از لونه پیدا نکردم.
این مسئله تبدیل به مشکل شده چون همه ازشون میترسن و وقتی هم من میگیرمش میخوان بکشنشون.میخوام لونه شون و پیدا کنم و انتقالشون بدم به بیرون از کارخونه.

عباس ترابیان
Sunday 29 June 14, 00:19
سلام

این چی هست؟
کرمه یا ماره؟
مارهای شما دو تیپ غالب دارن که یکسریشون که بیشتر زنگ تیره دارن و نازکتر و درازتر هستن و یکسری که کت و کلفت ترن و رنگ قهوه ای روشن تا تیره دارن و معمولا از طول کمتری برخوردارن .
مارها یکسری تخم میزارن و یکسریشون هم تخمها را تا نزدیکی خروج بچه از تخم در بدن حفظ میکنن و احتمالا اگر این مار باشه که من از عکس نفهمیدم باید از نوعی باشه که تازه به دنیا اومده.
مارها معمولا در زیر سایه بانها و سوراخها و مکانهای دنج لونه میکنن و غالبا جایی که معمولا از دسترس دوره و بهش توجهی نمیشه میتونه محل خوبی برای اختفای مار باشه.

عباس ترابیان
Sunday 29 June 14, 00:19
سلام

این چی هست؟
کرمه یا ماره؟
مارهای شمال دو تیپ غالب دارن که یکسریشون که بیشتر رنگ تیره دارن و نازکتر و درازتر هستن و یکسری که کت و کلفت ترن و رنگ قهوه ای روشن تا تیره دارن و معمولا از طول کمتری برخوردارن و خیلی خجالتی ان .
مارها یکسری تخم میزارن و یکسریشون هم تخمها را تا نزدیکی خروج بچه از تخم در بدن حفظ میکنن و احتمالا اگر این مار باشه که من از عکس نفهمیدم باید از نوعی باشه که تازه به دنیا اومده حالا از تخم یا بدن مادرش باید دید.
مارها معمولا در زیر سایه بانها و سوراخها و مکانهای دنج لونه میکنن و غالبا جایی که معمولا از دسترس دوره و بهش توجهی نمیشه میتونه محل خوبی برای اختفای مار باشه.

Melix
Sunday 29 June 14, 19:05
سلام

کرم نیست . با اینکه بچه است اما نیشش و دیدم و حرکت کردنش هم مارگونه است

چون با موبایل گرفتم عکس بی کیفیته